Jump to content

venustus και borleyi στα 840λτρ


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Πανεμορφο ψαρι το moori, βλεποντας την πρωτη φωτο καταλαβαινω γιατι το λενε ''μπλε δελφινι''....να τα χαιρεσαι και καλή συνέχεια!!!

 

Ευχαριστώ είναι πανέμορφα και όταν μεγαλώσουν πιστεύω ότι θα είναι πιο ωραία!

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2020 at 3:47 ΜΜ, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Πολυ ωραία τα moori  απλά το μόνο που με προβληματίζει ,άνκαι είναι μεγάλο ενυδρείο είναι η συμπεριφορά των venustus όταν πάρουν μέγεθος ,στο βάθος χρόνου απέναντι στα moori ,μην ξεχνάμε οτι τα venustus κατά τον Konings ανήκουν στην ομάδα των Large Predators -Μεγάλων θηρευτών - όπως αναφέρει ,θα περιμένουμε και θα δούμε.

 

??

 

 

Ένα βίντεο από τα πολλά που κυκλοφορούν σε 320λιτρα έχει  Nimbocromis venestus  και  Copadichromis borleyi  moori, Aulonacara και άλλα ,έχω δει πολλά που τα έχουν μαζί χωρίς προβλήματα σε μικρότερα ενυδρεία από το δικό μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο κυκλοφορούν πολλά τέτοιου τύπου.

Το θέμα είναι σε βάθος χρόνου τι γίνεται. Κανείς δεν δείχνει τις πιθανές απώλειες,την επιθετικότητα. Ούτε νομίζω να τους ενδιαφέρει η καλή διαβίωση των ψαριών.

Σίγουρα υπάρχουν και τα αμερικανικά ενυδρεία, όπου γεμίζουν μια γυάλα μια αρσενικά, ώστε αυτά στο τέλος μπερδεύονται.....

Θα ξαναπώ όμως,τα πάντα κρίνονται σε βάθος χρόνου και όχι από πρόσκαιρες φωτογραφίες ή βίντεο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

 

Ένα βίντεο από τα πολλά που κυκλ?οφορούν σε 320λιτρα έχει  Nimbocromis venestus  και  Copadichromis borleyi  moori, Aulonacara και άλλα ,έχω δει πολλά που τα έχουν μαζί χωρίς προβλήματα σε μικρότερα ενυδρεία από το δικό μου

 

 

Θα περιμένουμε και θα δούμε είναι νωρίς ακόμα.Ας ελπίσουμε οτι δεν θάχουμε ζητήματα.Απλά παραθέτουμε αυτές τις ακέψεις για να τόχουμε στην άκρη του μυαλού μας για πιθανά έκτακτα συμβάντα  που θα προκύψουν.

 

Ας το απολαύσουμε και βλέπουμε ??

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μικρά μεγαλώνουν γρήγορα!

 

https://www.youtube.com/watch?v=SVbLck2pFac

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20200622_220958.jpg

20200622_220944.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2020 at 11:03 ΠΜ, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Ένα βίντεο από τα πολλά που κυκλοφορούν σε 320λιτρα έχει  Nimbocromis venestus  και  Copadichromis borleyi  moori, Aulonacara και άλλα ,έχω δει πολλά που τα έχουν μαζί χωρίς προβλήματα σε μικρότερα ενυδρεία από το δικό μου

 

 

On 11/6/2020 at 1:14 ΜΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Βίντεο κυκλοφορούν πολλά τέτοιου τύπου.

Το θέμα είναι σε βάθος χρόνου τι γίνεται. Κανείς δεν δείχνει τις πιθανές απώλειες,την επιθετικότητα. Ούτε νομίζω να τους ενδιαφέρει η καλή διαβίωση των ψαριών.

Σίγουρα υπάρχουν και τα αμερικανικά ενυδρεία, όπου γεμίζουν μια γυάλα μια αρσενικά, ώστε αυτά στο τέλος μπερδεύονται.....

Θα ξαναπώ όμως,τα πάντα κρίνονται σε βάθος χρόνου και όχι από πρόσκαιρες φωτογραφίες ή βίντεο :)

Καλησπέρα μια ερωτηση θελω να κανω με αφορμη τη παραπάνω συζητηση σας.......Τα Nimbocromis venestus σε spieces ενυδρειο, ποσα λιτρα ή διαστασεις θελουν ως μινιμουμ και τι αριθμο/αναλογια?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Καλησπέρα μια ερωτηση θελω να κανω με αφορμη τη παραπάνω συζητηση σας.......Τα Nimbocromis venestus σε spieces ενυδρειο, ποσα λιτρα ή διαστασεις θελουν ως μινιμουμ και τι αριθμο/αναλογια?

Η άποψή μου είναι ότι από 500 λίτρα και πάνω αν έχεις μήκος 150+μπορείς να το δοκιμάσεις

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tkalamat έγραψε:

Η άποψή μου είναι ότι από 500 λίτρα και πάνω αν έχεις μήκος 150+μπορείς να το δοκιμάσεις

Ευχαριστω!!!!....και απο αριθμο/αναλογια ?

Link to comment
Share on other sites

Τα βενουστους παρατηρώ πως μεγάλωσαν πιο πολυ σε σχέση με τα μπορλευ! Από γαρίδα, καβουρι κλπ δίνεις τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Τα βενουστους παρατηρώ πως μεγάλωσαν πιο πολυ σε σχέση με τα μπορλευ! Από γαρίδα, καβουρι κλπ δίνεις τίποτα;

Καλήμερα ναι τα βενέστους μεγαλώνουν πολύ πιο γρήγορα  να αρχίσω να ρίχνω και γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά με πολυ μικρές ποσοτητες. Όπως κ ασπράδι αυγου βρασμένο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2020 at 5:14 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ξεκινά με πολυ μικρές ποσοτητες. Όπως κ ασπράδι αυγου βρασμένο. 

 

 

Άρχισα με ασπράδι αυγού στην αρχή δεν τους άρεσε το έβαζαν στο στόμα και το έφτυναν σιγά σιγά το έφαγαν την δεύτερη φορά το έφαγαν αμέσως θα αρχίσω σιγά σιγά και  λίγη γαρίδα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Iz6RCDBVxBM

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

 

Άρχισα με ασπράδι αυγού στην αρχή δεν τους άρεσε το έβαζαν στο στόμα και το έφτυναν σιγά σιγά το έφαγαν την δεύτερη φορά το έφαγαν αμέσως θα αρχίσω σιγά σιγά και  λίγη γαρίδα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Iz6RCDBVxBM

Τα Moorii τσαμπουκαλευονται τώρα αλλά μόλις μεγαλώσουν τα γομαρια... ? ? ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη δεν ειχα ποτε αυτα τα ειδη. Και απο περιεργεια ρωταω, δεν θελουν πολυ ψηλη αμμο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Τα Moorii τσαμπουκαλευονται τώρα αλλά μόλις μεγαλώσουν τα γομαρια... ? ? ? 

 

 

Τους τα λέω κάθε μέρα να κάτσουν καλά αλά δεν με ακούνε.? ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Θοδωρη δεν ειχα ποτε αυτα τα ειδη. Και απο περιεργεια ρωταω, δεν θελουν πολυ ψηλη αμμο αυτα?

 

Την άμμο αυτή την είχα και στα  mpouna δεν είχαν πρόβλημα, την έβγαλα και την κρησάρισα να φύγουν τα πιο χοντρά  τα τερατάκια γιατί να έχουν? 

.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο ρωταω για να ξερω. Αρα και εκτος απο αμμο και με χαλικακι μπορεις να εχεις κιχλιδες αφρικης χωρις θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στο φυσικό τους περιβάλλον ο πυθμένας έχει αμμο σιγουρα καλυτερο θα ηταν,χωρίς αυτο να σημαινει οτι τους κανει κακο το πετραδακι.Βεβαια λενε οτι οταν πιπιλιζουν την αμμο με το στομα τους καθαριζουν κ τα βραγχεια τους...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εφόσον στο φυσικό τους περιβάλλον ο πυθμένας έχει αμμο σιγουρα καλυτερο θα ηταν,χωρίς αυτο να σημαινει οτι τους κανει κακο το πετραδακι.Βεβαια λενε οτι οταν πιπιλιζουν την αμμο με το στομα τους καθαριζουν κ τα βραγχεια τους...

Ναι μωρέ αυτό έχω δει και εγώ αλλά δεν το έχω ψάξει και τόσο για να ξέρω αν πραγματικά με αυτό καθαρίζουν ή απλώς παίζουν ή κάνουν κάτι άλλο και απλά έχει "μείνει" ότι καθαρίζουν τα βράγχια επειδή είναι το προφανές

Link to comment
Share on other sites

Μ αυτά που γράφουμε... Βλέπω τον Θοδωρή παιρνει βόλτα τις παραλιες... 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι με το κουβαδάκι τους αλλοι για καστρακια άλλοι για κιχλίδες χαμός πάλι το καλοκαίρι ???

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...