Jump to content

venustus και borleyi στα 840λτρ


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Θοδωρή τι αναλογίες πιστευεις είναι αρσενικά-θηλυκα;Απ ότι φαίνεται στο βίντεο επικρατεί απόλυτη ηρεμία, όποτε μη αλλάξεις την ψαροσυνθεση.Λογικα θα υπάρχουν κ κάποια αρσενικά που δεν έχουν πάρει τα χρώματα τους.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα αρσενικά ένα  venystus =2  και ένα borleyi =2 ο χρόνος θα δείξει, αν έχω προβλήματα,  αργότερα βλέπουμε.   Στα δελφινάκια θέλω όταν μεγαλώσουν τα μικρά να βάλω μερικά θηλυκά γιατί έχω μόνο ένα, και να βγάλω αρσενικά αλλά και εκεί δεν την ενοχλούν γιατί τρώγονται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα αρσενικά ένα  venystus =2  και ένα borleyi =2 ο χρόνος θα δείξει, αν έχω προβλήματα,  αργότερα βλέπουμε.   Στα δελφινάκια θέλω όταν μεγαλώσουν τα μικρά να βάλω μερικά θηλυκά γιατί έχω μόνο ένα, και να βγάλω αρσενικά αλλά και εκεί δεν την ενοχλούν γιατί τρώγονται μεταξύ τους.

Θοδωρή καλημέρα .

Στα δελφινάκια βρες οπωσδήποτε 3 θηλυκά ακόμα γιατί έπεσες σε κακοχαρακτήρες και φοβάμαι ότι θα έχεις θανάτους . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Θοδωρή καλημέρα .

Στα δελφινάκια βρες οπωσδήποτε 3 θηλυκά ακόμα γιατί έπεσες σε κακοχαρακτήρες και φοβάμαι ότι θα έχεις θανάτους . 

Καλημέρα. Τα πλήρωσα μεγάλα 20 εύρω  το ένα   για να  μου στείλουν 1 -3 και μου βρήκαν 3-1 δεν θέλω να αγοράσω άλλα, γιατί μπορεί να είναι πάλι αρσενικά μεγαλώνοντας τα μικρά θα το φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Καλημέρα. Τα πλήρωσα μεγάλα 20 εύρω  το ένα   για να  μου στείλουν 1 -3 και μου βρήκαν 3-1 δεν θέλω να αγοράσω άλλα, γιατί μπορεί να είναι πάλι αρσενικά μεγαλώνοντας τα μικρά θα το φτιάξω.

Να φανταστώ θοδωρή οτι τα έχεις βάλει σε ξεχωριστώ ενυδρείο έτσι . Να ξέρεις ότι μεγαλώνουν εξαιρετικά αργά και με μεγάλη θνησιμότητα . Αλλάγες νερου 2 ή 3 φόρες την εβδομάδα και άμα είναι σε θέση να φάνε και άλλη τροφή εκτός απο πούδρα τους ετοιμάζεις με τα χεράκια σου αυτήν την δευτερη οχι του Στάθη είναι για φυτοφάγες   :     

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Να φανταστώ θοδωρή οτι τα έχεις βάλει σε ξεχωριστώ ενυδρείο έτσι . Να ξέρεις ότι μεγαλώνουν εξαιρετικά αργά και με μεγάλη θνησιμότητα . Αλλάγες νερου 2 ή 3 φόρες την εβδομάδα και άμα είναι σε θέση να φάνε και άλλη τροφή εκτός απο πούδρα τους ετοιμάζεις με τα χεράκια σου αυτήν την δευτερη οχι του Στάθη είναι για φυτοφάγες   :     

 

 

Μεγαλώνουν σε ενυδρείο 100 λίτρων και μερικά έχουν φθάσει 20 χιλιοστά, έχασα μερικά ώσπου να τα βάλω στο ενυδρείο,  με ζωντανή αρτέμια η ανάπτυξη είναι εντυπωσιακή, η τροφή είναι και για τα μεγάλα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Μεγαλώνουν σε ενυδρείο 100 λίτρων και μερικά έχουν φθάσει 20 χιλιοστά, έχασα μερικά ώσπου να τα βάλω στο ενυδρείο,  με ζωντανή αρτέμια η ανάπτυξη είναι εντυπωσιακή, η τροφή είναι και για τα μεγάλα?

Εννοείτε ότι είναι και για τα μεγάλα . Απλός να δίνεις μεγάλα κομμάτια για να μην το τρωει ενα και φεύγει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 10:16 ΠΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Να φανταστώ θοδωρή οτι τα έχεις βάλει σε ξεχωριστώ ενυδρείο έτσι . Να ξέρεις ότι μεγαλώνουν εξαιρετικά αργά και με μεγάλη θνησιμότητα . Αλλάγες νερου 2 ή 3 φόρες την εβδομάδα και άμα είναι σε θέση να φάνε και άλλη τροφή εκτός απο πούδρα τους ετοιμάζεις με τα χεράκια σου αυτήν την δευτερη οχι του Στάθη είναι για φυτοφάγες   :     

 

 

Ο Σταθης μου ειχε πει οτι ανετα δίνεται  και σε σαρκοφαγες αρκει να αυξησεις την ποσοτητα στις γαριδες.....δεν θυμαμαι ομως αν μειωνεις & τι απο τα φυτικα υλικα......καλυτερα να μας πει ο ιδιος,  @adlib????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ο Σταθης μου ειχε πει οτι ανετα δίνεται  και σε σαρκοφαγες αρκει να αυξησεις την ποσοτητα στις γαριδες.....δεν θυμαμαι ομως αν μειωνεις & τι απο τα φυτικα υλικα......καλυτερα να μας πει ο ιδιος,  @adlib????

Εννοείται ότι δίνεται σε όλα τα ψάρια άμα κάνεις παραλλαγές.

Για τα παμφάγα μπορείς να βάλεις 1/2 γαρίδες, 1/2 όλα τα υπόλοιπα, και στα σαρκοφάγα, 3/4 γαρίδες και 1/4 όλα τα υπόλοιπα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Εννοείται ότι δίνεται σε όλα τα ψάρια άμα κάνεις παραλλαγές.

Για τα παμφάγα μπορείς να βάλεις 1/2 γαρίδες, 1/2 όλα τα υπόλοιπα, και στα σαρκοφάγα, 3/4 γαρίδες και 1/4 όλα τα υπόλοιπα. 

Όλες οι τροφές ακόμα και του εμπορίου αυτό κάνουν ...παίζουν με την αναλογία πρωτείνης ....

Και στην δεύτερη εγώ, αύξησα την ποσότητα στις γαρίδες και πρόσθεσα το ασπράδι απο το αβγό .

Α και επιμένω το καλύτερο υλικό για να μην σου διαλυθούν τα υλικά μέσα στο νερό  είναι τα φύλλα ζαχαροπλαστικής ζελατίνης

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Όλες οι τροφές ακόμα και του εμπορίου αυτό κάνουν ...παίζουν με την αναλογία πρωτείνης ....

Και στην δεύτερη εγώ, αύξησα την ποσότητα στις γαρίδες και πρόσθεσα το ασπράδι απο το αβγό .

Α και επιμένω το καλύτερο υλικό για να μην σου διαλυθούν τα υλικά μέσα στο νερό  είναι τα φύλλα ζαχαροπλαστικής ζελατίνης

Ο λόγος που χρησιμοποιούμε άγαρ άγαρ είναι ότι έχει φυτική προέλευση(είναι είδος αλγης)και είναι φυσικό προϊόν, σχεδόν ανεπεξεργαστο.

Μπορεί στα παμφάγα και στα σαρκοφάγα να μην κάνει διαφορά άλλα στα φυτοφάγα θα κάνει.

Άσε που στις σωστές ποσότητες κάνει την ίδια πήξη με την ζελατίνη (έχω δοκιμάσει και τα 2). ?

Το μόνο μειονεκτημα για εμένα είναι η τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μικρά μεγαλώνουν!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Uy2agHxZF1Y

20210117_125450 (1).jpg

20210117_125452.jpg

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπάθησα να δώσω χρώμα στο φωτισμό με μια λεντ ταινία το ένα βίντεο είναι με όλο το φωτισμό και το άλλο μόνο με το λεντ 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=HEfVcBEZFNU

 

 

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Φίλε στο δεύτερο βίντεο ο φωτισμός για εμένα είναι άψογος! Πολύ ατμοσφαιρικός!

Ευχαριστώ φίλε προσπαθώ να βελτιώσω το φωτισμό μου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Φίλε στο δεύτερο βίντεο ο φωτισμός για εμένα είναι άψογος! Πολύ ατμοσφαιρικός!

Ναι Στάθη απο τότε που τον έβαλε έχουν αυξηθεί και οι γέννες ?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι Στάθη απο τότε που τον έβαλε έχουν αυξηθεί και οι γέννες ?

Ένα κόκκινο λαμπάκι λείπει τώρα! Χαχαχαχαχαχα

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Ένα κόκκινο λαμπάκι λείπει τώρα! Χαχαχαχαχαχα

 

Ποιος ειπε ότι λείπει το κόκκινο λαμπάκι?   χαχαχαχαχα

20210126_203244.jpg

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχαμε το πρώτο μπούκωμα στα venustus 

20210223_174103.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

20210304_150430.jpg

20210304_150321.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τα αγαπάω και με εμπιστεύονται τσιμπάνε και το χέρι μου!

  • Like 1
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο Θοδωρή .

Μπράβο να τα χαίρεσε

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Τέλειο Θοδωρή .

Μπράβο να τα χαίρεσε

 

Καλημέρα, θέλει δουλειά γιατί πρέπει να διορθώσω τα χαρέμια τα venustus είναι 4-4 και μεγαλώνοντας έχω κυνηγητό, μάλλον θα δώσω μερικά, έβαλα δυο πέτρες στη μέση, τα δελφινάκια μεγαλώνουν τα μικρά και θα βάλω μερικά θηλυκά, τα  borleyi είναι καλά 2-6.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις με τα Venustus άλλα τα δελφινάκια νομίζω ότι είναι ακόμα πολύ μικρά για να δεις ποια είναι θηλυκά.

Και ένα venustus και ένα δελφινάκι θα τα δώσεις (σε καλή τιμή ) στον @Deathstroke13 που θέλει να στήσει το alll male ενυδρείο του.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνώμη μου όσο επικρατεί ηρεμία μην αλλάζεις τίποτα. Εννοείται φυσικά ότι θέλουμε να βοηθήσουμε τον φίλο με το all male, αλλά είναι ρίσκο κ κρίμα να τα "σκαλίσεις"κ να ανοίξεις τους ασκους του Αιόλου... 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο είναι κάποια στιγμή να χρειαστεί να φτιάξεις χαρεμια 1+3-4-5 θηλυκά αλλά εγώ όσο επικρατεί ηρεμία θα τα άφηνα ως έχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...