Jump to content

Επιλογή temp. Controller


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον controller γιατί τώρα με τα σκαμπανεβάσματα του καιρού η θερμοκρασία έπεφτε στους 23 και έβαζα τον θερμοστατη στην πρίζα ρυθμισμένο στου 25 και ξέφευγε αρκετά η θερμοκρασία έφτανε μέχρι και 27 και είναι μια αρκετά μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας από 23 στους 27 και δεν θέλω να έχω αλλά μετά με τα ψάρια...

Χώρια που μπορεί να στρεσάρονται κιόλας.

Δεν με ενδιαφέρει να υπάρχει υποδοχή για ψύξη στον controller δηλαδή να είναι 2 εξόδων γιατί ακριβώς πάνω από το ενυδρείο έχω air condition και δεν έχω θέμα με την ψύξη.

Ενυδρείο 180 λιτρα

Θερμοστάτης eheim jager 250 watt

Θα με βοηθούσε να είναι καποιος οικονομικός controller από ΕΨΕΜ 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

H ΕΨΕΜ από όσο ξέρω εμπορεύεται τους Eliwell.  Είναι πολύ καλοι controller αλλά είναι λίγο τσιμπιμενοι. 

Σέ ελληνικά e-shops θα βρεις και την πολύ δημοφιλή και φτηνότερη αντιγραφή τους, τον STC1000. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Eheim Jager είναι θερμαντήρας. Εσωτερικα έχει δικό του θερμοστάτη ο οποίος τον ενεργοποιεί και τον απενεργοποιεί με ένα προκαθορισμένο διαφορικό. Τα σκαμπανεβάσματα που παρατηρείς είναι φυσιολογικά για τη λειτουργία τού, αλλά και με εξωτερικό temperature controller θα έχεις σκαμπανεβάσματα. Δες τον STC 1000 ή elitech που έχουν χαμηλό κόστος.

Έγινε επεξεργασία - Andreas_Kouv
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και της  dd τον controller. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια διευκρίνηση. Έχεις ψύξη στο ενυδρείο;;; Αν έχεις μόνο θερμαντήρα και η "ψύξη" του ενυδρείου γίνεται με συνδιασμό της ανατάραξης του νερου και του περιβάλλοντος χώρου, να το πω έτσι, τον controller τι τον χρειάζεσαι;; Νομίζω όλοι οι θερμαντήρες μόλις το νερό πιάσει την θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει σβήνουν. Μέχρι τώρα προσωπικά δεν έχω δει θερμαντήρα που να δουλευει συνέχεια και αν το νερό έχει πιασει θερμοκρασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

controller να βάλεις οπωσδήποτε, ο θερμαντήρας θα θελει ρεγουλάρισμα καθε αλλαγή εποχής.  Δεν χρειαζεται να το φιλοσοφήσεις πολύ, εχω δει μερικά απο τα πιο ευαίσθητα ενυδρεία να βασίζονται σε έναν stc-1000 των 15€. Τσεκάρισμα κάθε χρόνο για το αν θέλει καλιμπράρισμα και τέρμα....
elitech εχω στο ενα από τα 3 ενυδρεία και δυστυχώς εχει λιγο μεγαλύτερο εύρος μεταξύ ενεργοποίησης της θέρμανσης και της ψύξης. πλησιάζει τον 1 βαθμό ενώ στον stc είναι χαμηλότερα. παρε stc.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τoν stc-1000  θα πρότεινα, ειναι  φτηνος και αξιοπιστος απο οτι  λενε και πολλα μελη του φορουμ οπως και τα παιδια παραπανω ....εγω εχω τον eliwell που θεωρειτε απο τους κορυφαιους, αλλα ειναι ακριβός  και αν δεν μου τον ειχαν κανει  δωρο θα επαιρνα και εγω τον stc σιγουρα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αν είναι μέσα στην εβδομάδα θα πάω να πάρω τον stc1000.

Και θα σας πω αποτελέσματα.

*Όταν με το καλό τον πάρω τι θα πρέπει να κάνω στον θερμοστατη ώστε να δουλεύει με τον controller?

Θερμοστάτης eheim jager 250watt

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

controller να βάλεις οπωσδήποτε, ο θερμαντήρας θα θελει ρεγουλάρισμα καθε αλλαγή εποχής.  Δεν χρειαζεται να το φιλοσοφήσεις πολύ, εχω δει μερικά απο τα πιο ευαίσθητα ενυδρεία να βασίζονται σε έναν stc-1000 των 15€. Τσεκάρισμα κάθε χρόνο για το αν θέλει καλιμπράρισμα και τέρμα....
elitech εχω στο ενα από τα 3 ενυδρεία και δυστυχώς εχει λιγο μεγαλύτερο εύρος μεταξύ ενεργοποίησης της θέρμανσης και της ψύξης. πλησιάζει τον 1 βαθμό ενώ στον stc είναι χαμηλότερα. παρε stc.

Οι stc δεν είναι της elitech ?

 Και τι εννοείς έχει μεγαλύτερο εύρος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αν είναι μέσα στην εβδομάδα θα πάω να πάρω τον stc1000.

Και θα σας πω αποτελέσματα.

*Όταν με το καλό τον πάρω τι θα πρέπει να κάνω στον θερμοστατη ώστε να δουλεύει με τον controller?

Θερμοστάτης eheim jager 250watt

Ευχαριστώ.

τον θερμοστατη να τον εχεις σε θερμοκρασια λιγο παραπανω απο οτι θα εχεις τον ρυθμιστη...δες παρακατω γιατι δεν το εχω με ηλεκτρολογικα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέμβαση μου, αλλά διαβάζοντας το όλο θέμα, δεν κατάλαβα ειλικρινά τι ακριβώς γίνεται.

Ο φίλος @Νικόλαξ ρυθμίζει τον θερμαντήρα στους 23C και αυτός πάει στους 27C και μετά κλείνει, και για τον λόγο αυτό θέλει εξωτερικό κοντρόλερ ?

Αν είναι αυτό που συμβαίνει, γιατί δεν βάζεις ένα πιο αξιόπιστο θερμαντικό σώμα, παρα μπλέκεις με επιπλέον καλωδιώσεις και ματζαφλάρια, αφου μόνο για την θέρμανση το κάνεις ?

Εχω αυτήν την περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

Συγνώμη για την παρέμβαση μου, αλλά διαβάζοντας το όλο θέμα, δεν κατάλαβα ειλικρινά τι ακριβώς γίνεται.

Ο φίλος @Νικόλαξ ρυθμίζει τον θερμαντήρα στους 23C και αυτός πάει στους 27C και μετά κλείνει, και για τον λόγο αυτό θέλει εξωτερικό κοντρόλερ ?

Αν είναι αυτό που συμβαίνει, γιατί δεν βάζεις ένα πιο αξιόπιστο θερμαντικό σώμα, παρα μπλέκεις με επιπλέον καλωδιώσεις και ματζαφλάρια, αφου μόνο για την θέρμανση το κάνεις ?

Εχω αυτήν την περιέργεια.

Καλησπέρα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι επειδή τώρα ειχε ζεστάνει ο καιρός είχα βγάλει τον θερμαντήρα από την πρίζα γιατί δεν χρειαζόταν.

Τώρα όμως με τα σκαμπανεβάσματα του καιρού λόγο του ότι δεν υπήρχε στην πρίζα θερμαντήρας η θερμοκρασία έπεφτε στους 23 με 22,5 και η επιθυμητή μου θερμοκρασία είναι 25.

Εγώ ώστε να ξαναπάω την θερμοκρασία στους 25 ξαναεβαζα τον θερμαντηρα στην πρίζα ρυθμισμένο στους 25 και αυτός για κάποιον λόγο μου ανέβαζε την θερμοκρασία μέχρι και 27, παρόλο που τον ρυθμιζα και πιο κάτω στους 24 ήταν σαν να μην έκανα τίποτα.

Και γι αυτόν τον λόγο αποφάσισα να πάρω controller ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά και να μην πάθουν και τίποτα τα ζωντανά.

Και να πω ότι σύμφωνα με όλα αυτά που λέγονται δεν είναι αξιόπιστος eheim jager έχω...

Link to comment
Share on other sites

@GVC & @Display Name έν  μερη έχετε ένα δίκιο. Κανονικά ένα θερμαντικο σωμα θα έπρεπε να δουλεύει άυτονομα χωρίς κανένα πρόβλημα. Όπως αναφερθηκε όμως, όι θερμαντηρες θέλουν ρεγουλαρισμα κάθε αλλαγή έποχης. Έχει παρατηρηθεί δηλαδή ένας θερμαντηρας που το χειμώνα να κρατάει τη θερμοκρασία στους 25, το καλοκαίρι να τηνει να την κρατάει πιο ψηλα. 

Προσωπικά προτείνω controller ακόμα και στα πιο "απλά" ενυδρεία για αυτόν τον λόγο, καθώς και το ότι προσφέρει μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που κολλήσει ο θερμοστατης του θερμαντηρα. 

@Νικόλαξ τον ποιον controller θα διαλεξεις, εξαρτάται καθαρά από το budget σου. Οποίο όμως και να διαλέξεις θα χρειαστεί καλωδίωση. Εδώ είμαστε για βοήθεια. Εκτός αν πας σε κάτι έτοιμο όπως αυτόν  που σου πρότεινε ο @salamander

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα και εγω οτι δεν θα βαλεις και για ψυξη πανω, εν μερη με ενα καλο θερμαντηρα κανεις δουλεια και χωρις stc.... αλλα εγω ειμαι υπερ του να παρεις τον ρυθμιστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι επειδή τώρα ειχε ζεστάνει ο καιρός είχα βγάλει τον θερμαντήρα από την πρίζα γιατί δεν χρειαζόταν.

Τώρα όμως με τα σκαμπανεβάσματα του καιρού λόγο του ότι δεν υπήρχε στην πρίζα θερμαντήρας η θερμοκρασία έπεφτε στους 23 με 22,5 και η επιθυμητή μου θερμοκρασία είναι 25.

Εγώ ώστε να ξαναπάω την θερμοκρασία στους 25 ξαναεβαζα τον θερμαντηρα στην πρίζα ρυθμισμένο στους 25 και αυτός για κάποιον λόγο μου ανέβαζε την θερμοκρασία μέχρι και 27, παρόλο που τον ρυθμιζα και πιο κάτω στους 24 ήταν σαν να μην έκανα τίποτα.

Και γι αυτόν τον λόγο αποφάσισα να πάρω controller ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά και να μην πάθουν και τίποτα τα ζωντανά.

Και να πω ότι σύμφωνα με όλα αυτά που λέγονται δεν είναι αξιόπιστος eheim jager έχω...

Σε κατάλαβα.

Το θερμαντήρα δεν νομίζω να υπήρχε λόγος να τον βγάλεις. Και με τον κοντρόλερ ξανά σε τάση θα τον έχεις. Οπότε δεν αλλάζει τίποτα εκτός και αν   θερμαντήρας σου κάνει για να ζεσταίνει νερό για καφέ, σαν εκείνους με τα ξύλινα χερούλια και την αντίσταση σαν ελατήριο.?

Χαριτολογώντας το λέω.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Antonis K παλι μαζι γραφαμε, φυσικα ήσουν πιο κατατοπιστικος....έχει ξαναγινει ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@Antonis K @corto maltese Παιδιά τι να σας πω. Τους δυο θερμαντήρες που έχω δεν τους βγάζω απο την πρίζα. Ειναι στους 25C και οι δύο, και έχω ρυθμίσει τα δυο κοντρόλερ μόνο ψύξης στους 25,5C να παίρνουν οι ανεμιστήρες μπροστά.

Δεν είδα στα θερμόμετρα απόκλιση μεγαλύτερη του 1C όλες αυτές τις ημέρες, με ζέστη βροχή και το χιόνι που περιμένουμε σε λίγο.

Αλλά όπως το λέτε ας βάλει κοντρόλερ ο @Νικόλαξ να έχει μεγαλύτερη ασφάλεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

@GVC & @Display Name έν  μερη έχετε ένα δίκιο. Κανονικά ένα θερμαντικο σωμα θα έπρεπε να δουλεύει άυτονομα χωρίς κανένα πρόβλημα. Όπως αναφερθηκε όμως, όι θερμαντηρες θέλουν ρεγουλαρισμα κάθε αλλαγή έποχης. Έχει παρατηρηθεί δηλαδή ένας θερμαντηρας που το χειμώνα να κρατάει τη θερμοκρασία στους 25, το καλοκαίρι να τηνει να την κρατάει πιο ψηλα. 

Προσωπικά προτείνω controller ακόμα και στα πιο "απλά" ενυδρεία για αυτόν τον λόγο, καθώς και το ότι προσφέρει μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που κολλήσει ο θερμοστατης του θερμαντηρα. 

@Νικόλαξ τον ποιον controller θα διαλεξεις, εξαρτάται καθαρά από το budget σου. Οποίο όμως και να διαλέξεις θα χρειαστεί καλωδίωση. Εδώ είμαστε για βοήθεια. Εκτός αν πας σε κάτι έτοιμο όπως αυτόν  που σου πρότεινε ο @salamander

 

Έχω ετοιμάσει ήδη την καλωδίωση οπότε από εβδομάδα θα μπει ο stc 1000?

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Antonis K said:

@GVC & @Display Name έν  μερη έχετε ένα δίκιο. Κανονικά ένα θερμαντικο σωμα θα έπρεπε να δουλεύει άυτονομα χωρίς κανένα πρόβλημα. Όπως αναφερθηκε όμως, όι θερμαντηρες θέλουν ρεγουλαρισμα κάθε αλλαγή έποχης. Έχει παρατηρηθεί δηλαδή ένας θερμαντηρας που το χειμώνα να κρατάει τη θερμοκρασία στους 25, το καλοκαίρι να τηνει να την κρατάει πιο ψηλα. 

Προσωπικά προτείνω controller ακόμα και στα πιο "απλά" ενυδρεία για αυτόν τον λόγο, καθώς και το ότι προσφέρει μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που κολλήσει ο θερμοστατης του θερμαντηρα. 

@Νικόλαξ τον ποιον controller θα διαλεξεις, εξαρτάται καθαρά από το budget σου. Οποίο όμως και να διαλέξεις θα χρειαστεί καλωδίωση. Εδώ είμαστε για βοήθεια. Εκτός αν πας σε κάτι έτοιμο όπως αυτόν  που σου πρότεινε ο @salamander

 

Οκ noted! Καλη πληροφορία. αλλά να κάνω μια ερώτηση που μου γεννήθηκε με αυτό το "κάθε εποχή"; Τον χειμώνα οκ μπορεί κάποιοι θερμαντήρες να θέλους να τους τσιμπήσουμε λίγο παραπάνω για να πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία. Το καλοκαίρι που έστω ότι βράζει ο τόπος. Ο θερμαντήρας μόλις ανιχνεύση την επιθυμητη, μάλλον να το πω καλύτερα, την θερμοκρασία που ρυθμίσαμε θα σβήσει. αν υποθέσουμε ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει στο νερό, ο θερμαντήρας πάλι σβηστός θα είναι ουτως η αλλιώς. εδώ το χάνω.. απλά κάποιες μέρες, έτσι όπως το σκέφτομαι άντε να ρυθμίσουμε τον θερμαντήρα λίγο χαμηλότερα για να έχουμε παλι την θερμοκρασία που θέλουμε. Δεν πιανω γιατί μέσα στο κατακαλόκαιρο να έχω ρυθμιστή, που ούτως η αλλιώς οι θερμοκρασίες είναι στο θεό αν δεν έχω και ένα ψυκτικό σώμα. Ώστε η θερμοκρασία να είναι εκεί που θέλω, δουλεύοντας η ο θερμαντήρας η το ψυκτικό σώμα. αυτή είανι η απορεία μου που με βραχυκυκλώθηκα εντελώς λεμε :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Τον χειμώνα οκ μπορεί κάποιοι θερμαντήρες να θέλους να τους τσιμπήσουμε λίγο παραπάνω για να πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία

Γιατί να συμβαίνει αυτό? Άρα ξεκινάμε με δεδομένο οτι ο θερμοστάτης του θερμαντικού σώματος δεν είναι ακριβείας. 

πριν 59 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Το καλοκαίρι που έστω ότι βράζει ο τόπος. Ο θερμαντήρας μόλις ανιχνεύση την επιθυμητη, μάλλον να το πω καλύτερα, την θερμοκρασία που ρυθμίσαμε θα σβήσει. αν υποθέσουμε ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει στο νερό, ο θερμαντήρας πάλι σβηστός θα είναι ουτως η αλλιώς. εδώ το χάνω..

Σωστά! Το πρόβλημα δημιουργείτε κυρίως τις ενδιάμεσες περιόδους. Προσωπικό παράδειγμα, απο ενυδρεία μου που έτρεχαν πριν χρόνια χωρίς controllers. Ρύθμιζα το χειμώνα στους 27C το θερμοστάτη, για να έχω 26C στο νερό. Την άνοιξη και οσο ζέσταινε ο καιρός η θερμοκρασία του νερού ανέβαινε  χωρίς να αλλάξω τη ρύθμιση.  Είναι κάποιο είδος "αδράνειας" που παρουσιάζει το σύστημα θερμαντικό-νερό-εξωτερική θερμοκρασία. Δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Θα το ψάξω να δω αν υπάρχει κάτι που να εξηγεί καλύτερα το φαινόμενο και θα επανέλθω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νικόλαξ, ο Eheim Jager έχει 2 ρυθμίσεις. Τον μπλε δακτύλιο από τον οποίο ορίζεις την επιθυμητή θερμοκρασιά στόχου, και το μικρό κόκκινο βελάκι (ακριβώς πάνω από τον μπλε δακτύλιο). Αυτό το μικρό κόκκινο βελάκι είναι το για να διορθώνεις το σφάλμα. Το σφάλμα είναι η απόκλιση της πραγματικής θερμοκρασίας του χώρου, από την θερμοκρασία που μετράει ο Jager. Μήπως είναι κακο-ρυθμισμένος, και οι 25 βαθμοί που βάζεις σαν Set-Point λειτουργίας, τους καταλαβαίνει σαν 27. Και άρα ενώ δουλεύει σωστά παράγει λάθος αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Andreas_Kouv έγραψε:

Νικόλαξ, ο Eheim Jager έχει 2 ρυθμίσεις. Τον μπλε δακτύλιο από τον οποίο ορίζεις την επιθυμητή θερμοκρασιά στόχου, και το μικρό κόκκινο βελάκι (ακριβώς πάνω από τον μπλε δακτύλιο). Αυτό το μικρό κόκκινο βελάκι είναι το για να διορθώνεις το σφάλμα. Το σφάλμα είναι η απόκλιση της πραγματικής θερμοκρασίας του χώρου, από την θερμοκρασία που μετράει ο Jager. Μήπως είναι κακο-ρυθμισμένος, και οι 25 βαθμοί που βάζεις σαν Set-Point λειτουργίας, τους καταλαβαίνει σαν 27. Και άρα ενώ δουλεύει σωστά παράγει λάθος αποτελέσματα?

Αν μπορείς εξήγησε το μου λίγο καλύτερα γιατί δεν το ήξερα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό το video γιατί είναι δύσκολο να το εξηγήσω και να γίνει αντιληπτό

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Antonis K said:

Γιατί να συμβαίνει αυτό? Άρα ξεκινάμε με δεδομένο οτι ο θερμοστάτης του θερμαντικού σώματος δεν είναι ακριβείας. 

Σωστά! Το πρόβλημα δημιουργείτε κυρίως τις ενδιάμεσες περιόδους. Προσωπικό παράδειγμα, απο ενυδρεία μου που έτρεχαν πριν χρόνια χωρίς controllers. Ρύθμιζα το χειμώνα στους 27C το θερμοστάτη, για να έχω 26C στο νερό. Την άνοιξη και οσο ζέσταινε ο καιρός η θερμοκρασία του νερού ανέβαινε  χωρίς να αλλάξω τη ρύθμιση.  Είναι κάποιο είδος "αδράνειας" που παρουσιάζει το σύστημα θερμαντικό-νερό-εξωτερική θερμοκρασία. Δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Θα το ψάξω να δω αν υπάρχει κάτι που να εξηγεί καλύτερα το φαινόμενο και θα επανέλθω.

Oκ το έπιασα σαν φαινόμενο. Αν βρεθεί κάποιο άρθρο για να το επεξηγεί πιο απλά όντως μεγάλε θα βοηθήσει πολύ κόσμο. Απλά θεωρώ λίγο έξτρα έξοδο να έχω τον controler να μου ελέγχει την πραγματική θερμοκρασία ενώ μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα απλό θερμόμετρο υδραργύρου. Να πω ότι έχω και ψύξη το καταλαβαίνω. Πάντα εκφράζω προσωπική άποψη χωρίς να θέλω να μειώσω οποιαδήποτε απάντηση ή άποψη, μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Oκ το έπιασα σαν φαινόμενο. Αν βρεθεί κάποιο άρθρο για να το επεξηγεί πιο απλά όντως μεγάλε θα βοηθήσει πολύ κόσμο. Απλά θεωρώ λίγο έξτρα έξοδο να έχω τον controler να μου ελέγχει την πραγματική θερμοκρασία ενώ μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα απλό θερμόμετρο υδραργύρου. Να πω ότι έχω και ψύξη το καταλαβαίνω. Πάντα εκφράζω προσωπική άποψη χωρίς να θέλω να μειώσω οποιαδήποτε απάντηση ή άποψη, μην παρεξηγηθώ.

Αν εννοείς κάποιο άρθρο για το καλιμπραρισμα του eheim jager

εμένα με βοήθησε πάρα πολύ αυτό  το άρθρο και πιο συγκεκριμένα το post #15 που το εξηγεί απλά και κατανοητά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...