Jump to content

Επιλογή temp. Controller


Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Oκ το έπιασα σαν φαινόμενο. Αν βρεθεί κάποιο άρθρο για να το επεξηγεί πιο απλά όντως μεγάλε θα βοηθήσει πολύ κόσμο. Απλά θεωρώ λίγο έξτρα έξοδο να έχω τον controler να μου ελέγχει την πραγματική θερμοκρασία ενώ μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα απλό θερμόμετρο υδραργύρου. Να πω ότι έχω και ψύξη το καταλαβαίνω. Πάντα εκφράζω προσωπική άποψη χωρίς να θέλω να μειώσω οποιαδήποτε απάντηση ή άποψη, μην παρεξηγηθώ.

Σωστο ειναι αυτο που λες αν εχεις μονο θερμανση και με ενα αξιοπιστο υδραργύρου ( π.χ της sera ειναι πολυ καλο) αρκει. Απλα για λογους ασφαλειας και σταθεροτητας στη θερμοκρασια λεμε για τον κοντρολερ....εγω ειμαι της αποψης ''φυλαγε τα ρουχα σου'' γενικα!!!   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τις δοαφορες αυτων των δυο controller? Αφου γραφουν και οι δυο θερμανση και ψυξη, γιατι αν και απο το ιδιο καταστημα εχουν αυτην την διαφορα στην τιμη?

Screenshot_2020-06-15-18-56-17-045_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τις δοαφορες αυτων των δυο controller? Αφου γραφουν και οι δυο θερμανση και ψυξη, γιατι αν και απο το ιδιο καταστημα εχουν αυτην την διαφορα στην τιμη?

Screenshot_2020-06-15-18-56-17-045_com.android.chrome.jpg

Το πρώτο θέλει τάση λειτουργίας 230V (οικιακή πριζα), ενώ το 2ο θέλει τάση 12V(μέσω κάποιου μετασχηματιστη).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Αρα εμεις θελουμε 230V και με πλαστικο αισθητηρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Και με το 12βολτο κάνεις δουλειά, απλά χρειάζεται άλλη συνδεσμολογία από αυτή που θα βρεις εδώ  , συν ότι χρειάζεσαι ένα μετασχηματιστή. 

 

Λογικά όμως  κανένα από τα 2 δε θα έχει πλαστικό αισθητήρα. Αλλα σε γλυκό δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Και με το 12βολτο κάνεις δουλειά, απλά χρειάζεται άλλη συνδεσμολογία από αυτή που θα βρεις εδώ  , συν ότι χρειάζεσαι ένα μετασχηματιστή. 

 

Λογικά όμως  κανένα από τα 2 δε θα έχει πλαστικό αισθητήρα. Αλλα σε γλυκό δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Βρηκα με πλαστικο  25 συνολο απο Αγγλια. Elitechstc-1000 

Απλα σκεφτομαι και το E-1000 που ειναι ωραιοτερο σε εμφανιση και νεοτερο μοντελο.

Ακουω τις γνωμες σας.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις πόσα kΩ είναι βρίσκεις και στο εμπόριο πλαστικό

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω το Ε-1000 θα βγαλω αραγε ακρη στημνσυνδεση? Ειναι περισσοτερο πολυπλοκο.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θα έχεις θέμα πάνω κάτω ίδια συνδεσμολογία έχουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παραγγειλα τον δοκιμασμενο και σιγουρο Elitech stc-1000. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Αν και με καθυστέρηση έβαλα τελικά controller τον elitech etc-902 που είναι μόνο για θέρμανση (εφόσον δεν μου χρειάζεται για ψύξη) και ειμαι επιτέλους ένταξη με την θερμοκρασία!

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

20200624_234033.jpg

20200624_234123.jpg

20200624_234204.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...