Jump to content

Μικρές άσπρες τελιτσες.....


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σήμερα παρατήρησα κάτι πολύ μικρές άσπρες τελιτσες στο κεφάλι του μονομαχου μου...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:32,φυτά hydrocotyle leucocephala και monte carlo 1-2 grow

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim pick up 45,σφουγγάρι και βιολικο υλικό sera siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):20μερεςχωρίς το στρώσιμο που μ πήρε άλλες 40 μερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 Μονομαχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φορές την ημέρα atison betta food,αλλαγές νερού 1 φορά την βδομάδα 30%νερου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5(πριν μια βδομάδα είχε πάει 8,2 δεν ξέρω τον λόγο πήρα betta basics και τώρα είναι σταθερο, στο 7,5)

- KH:7

- GH:8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0 δεν μπορώ να τα ανεβάσω με τίποτα δεν ξέρω τι δεν κάνω σωστά.Πηρα σήμερα seachem nitrogen

- Θερμοκρασία:26,7

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:betta halfmoon

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):όλα είναι μια χαρα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:τίποτα 

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Φωτογραγιες  προσπάθησα να βγάλω αλλά δεν φαινονται οι τελιτσες...

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να επισυνάψεις ξανά τις φωτογραφίες γιατί δεν φαίνεται κατι?

 

Και επίσης στα συμπτώματα μάλλον καλό είναι να προσθέσεις τον λόγο που έγινε το θέμα! Από ότι κατάλαβα μικρές λευκές κηλίδες σε άκυρα σημεία στο σώμα του?? 

Έγινε επεξεργασία - panos nts
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται κατι από τις φωτό γι'αυτό δεν ανέβασα..προς το παρών είναι μόνο στο κεφάλι καμια 6-7τελιτσες αλλα δεν εχει στο υπόλοιπο σώμα αλλά είναι πολυυυ μικρες τωρα γιατί έβγαλε δεν ξέρω..Ελπίζω να μην χειροτερεψει...τι προτείνεις να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου προτείνω ν κάνεις αρχικά είναι να ανεβάσεις την θεμροκρασία κατά έναν βαθμό. να το πας δηλαδή στους 28. Λογικά αυτό που έχει ο μονομάχος λέγεται ich. Τα ψάρια το παθαίνουν για πολλούς λόγους αλλά κυρίως είναι το στρες. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι έριξες κάτι για το ph μέσα και αυτό τον στρέσαρε. Δυσκολο μεν, αδύνατο πάντως δεν είναι!

 

Ας επικεντρωθούμε όμως στο πρόβλημα. Ανέβασε για μια με 2 μέρες την θερμοκρασία και αν βλέπεις ότι επιδεινώνεται πάμε για θεραπεία με esha2000. Είναι το πιο ήπιο φάρμακο από όλα τα υπόλοιπα! Ελπίζω να μην χρειαστεί να ρίξουμε φάρμακα μέσα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πανό,ανέβασα την θερμοκρασία από προχτές όπως μου πρότεινες στους 28 αλλά έχω παρατηρήσει από χτες έχει αλλάξει το χρώμα του μονομαχου μου από μπλε έχει γίνει κάτι σαν γαλάζιο και δεν πολύ κινείται μένει ώρες σε ένα σημείο και σήμερα δεν είχε όρεξη ούτε για φαγητό τι προτείνεις να ξεκινήσω το esha 2000?οι τελιτσες έχουν φύγει πάντως

Έγινε επεξεργασία - GiwrgosMaria22
Link to comment
Share on other sites

Για να κατεβαζεις στο ph στο γλυκο, πρεπει να το κανεις πολυ αργα το πολυ 0.2 με 0.3 μεσα σε 24 ωρες. Αν το εκανες αποτομα......

Τωρα για το ψαρι. Κανε καλη αλλαγη νερου (να μην εχει σκαμπανεβάσματα!)  και αρχισε την θεραπεια, κατι γινεται σιγουρα. Μια φωτογραφια θα βοηθουσε.

Δεν ξερω αν συμφωνει και ο @panos nts....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Για να κατεβαζεις στο ph στο γλυκο, πρεπει να το κανεις πολυ αργα το πολυ 0.2 με 0.3 μεσα σε 24 ωρες. Αν το εκανες αποτομα......

Τωρα για το ψαρι. Κανε καλη αλλαγη νερου (να μην εχει σκαμπανεβάσματα!)  και αρχισε την θεραπεια, κατι γινεται σιγουρα. Μια φωτογραφια θα βοηθουσε.

Δεν ξερω αν συμφωνει και ο @panos nts....

 

Απολυτα! Άρχισε με θεραπεία και βλέπουμε στην πορεία! Κράτα όσο μπορείς σταθερές συνθήκες μέσα στο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ψάρι είναι μονίμως σε αυτή την φάση....Ερώτηση το esha 2000 θα το έχω αύριο στα χέρια μου μέχρι τότε τι μου προτείνετε την θερμοκρασία να την αφήσω στους 28?Αλλαγή νερού για πόσο μιλάμε πάνω από 30%...Όσον αφορά το φάρμακο έχει οδηγίες για πόσο δόση να δίνω και τα σχετικά έτσι?

IMG_20200603_151943_resize_44.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα 3 μέρες θεραπεία με το esha2000 έχουν περάσει άλλες 2 μέρες από τοτε,το ψάρι φαίνεται καλύτερα κινείται κανονικά και τρώει....ερωτηση ποτέ προτείνετε να κάνω την καθιερωμένη αλλαγή νερού?

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2020 at 1:36 ΜΜ, το μέλος GiwrgosMaria22 έγραψε:

Λοιπόν έκανα 3 μέρες θεραπεία με το esha2000 έχουν περάσει άλλες 2 μέρες από τοτε,το ψάρι φαίνεται καλύτερα κινείται κανονικά και τρώει....ερωτηση ποτέ προτείνετε να κάνω την καθιερωμένη αλλαγή νερού?

Xθες. Αμεσως μετα την θεραπεια κανουμε αλλαγη νερου και μετα εξαρταται. Πρεπει να κάνεις μετρησεις νερου πιο συχνα τωρα, γιατι σχεδον ολα τα φαρμακα επιρεαζουν την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...