Jump to content

Ερωτηματα για Cyprichromis Leptosoma


Recommended Posts

Καλησπερα στους φιλους της Αφρικης, εχω μερικα ερωτηματα για το ειδος  Cyprichromis Leptosoma και συγκεκριμενα τα ''μικρά'' π.χ ikola, utinta κλπ. Σε βιβλια και αρθρα  απο οτι εχω διαβασει υπαρχουν διαφορετικες αποψεις αναφορικα με  α) διαστασεις που πρεπει να ειναι το ενυδρειο

β) στην αναλογια αρσ/θυλ και γ)τον συνολικο  αριθμο τους.

Δηλαδη :...α)  για μινιμουμ μηκους λενε για 1,50 και αλλοι 1.20, εγω εχω μηκος 1.20 αλλα αν ειναι να ταλαιπορουνται τα ψαρια δεν το σκεφτομαι καν.

β) υπαρχει η αποψη για ενα αρσ, ανα 4 θηλ. και αλλη για ισοποσα αρσ, & θηλ.  γ) να μπουν σε μεγαλη ομαδα των  10-12  ή οτι γινεται και πιο μικρη των 6-7. Επισης σε διαστασεις 1.20χ0.40χ0.50 αν υπαρξουν  συγκατοικοι θα ειναι ενα ειδος κοχυλιου (αν μπει πετροψαρο μονο για Α.Calvus σκεφτομαι), ξερω οτι ειναι καλυτερα να ειναι spieces το ενυδρειο αλλα λογω διαφορετικων περιοχικων προτιμισεων το σκεφτομαι.

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 3+3 σε ενυδρείο μήκους 1.65.Με πετροψαρα,κοινωνικό Tanganyika.Δεν ενοχλούσε καθολου το ένα είδος το άλλο. Σε 5-6 μήνες όμως σταδιακά πεθαναν όλα. Μπουκωμένη δεν κατάφερα να δώ. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εγώ είχα 3+3 σε ενυδρείο μήκους 1.65.Με πετροψαρα,κοινωνικό Tanganyika.Δεν ενοχλούσε καθολου το ένα είδος το άλλο. Σε 5-6 μήνες όμως σταδιακά πεθαναν όλα. Μπουκωμένη δεν κατάφερα να δώ. 

Γιάννη καλήμερα και ευχαριστω για την απαντηση, αλλα δεν καταλαβα ακριβως..... η αναλογια και ο αριθμος ηταν ενταξει απο αυτα που εβλεπες 'η ηταν ο λογος που πεθαναν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα στους φιλους της Αφρικης, εχω μερικα ερωτηματα για το ειδος  Cyprichromis Leptosoma και συγκεκριμενα τα ''μικρά'' π.χ ikola, utinta κλπ. Σε βιβλια και αρθρα  απο οτι εχω διαβασει υπαρχουν διαφορετικες αποψεις αναφορικα με  α) διαστασεις που πρεπει να ειναι το ενυδρειο

β) στην αναλογια αρσ/θυλ και γ)τον συνολικο  αριθμο τους.

Δηλαδη :...α)  για μινιμουμ μηκους λενε για 1,50 και αλλοι 1.20, εγω εχω μηκος 1.20 αλλα αν ειναι να ταλαιπορουνται τα ψαρια δεν το σκεφτομαι καν.

β) υπαρχει η αποψη για ενα αρσ, ανα 4 θηλ. και αλλη για ισοποσα αρσ, & θηλ.  γ) να μπουν σε μεγαλη ομαδα των  10-12  ή οτι γινεται και πιο μικρη των 6-7. Επισης σε διαστασεις 1.20χ0.40χ0.50 αν υπαρξουν  συγκατοικοι θα ειναι ενα ειδος κοχυλιου (αν μπει πετροψαρο μονο για Α.Calvus σκεφτομαι), ξερω οτι ειναι καλυτερα να ειναι spieces το ενυδρειο αλλα λογω διαφορετικων περιοχικων προτιμισεων το σκεφτομαι.

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

 

 

 

 

Κοίτα λίγο το άρθρο ,νομίζω οτι θα σου λυθού κάποιες απορίες ,πάντως είναι ενδιαφέροντα ψάρια φτάνει να βρείς

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Κοίτα λίγο το άρθρο ,νομίζω οτι θα σου λυθού κάποιες απορίες ,πάντως είναι ενδιαφέροντα ψάρια φτάνει να βρείς

Καλησπερα σας κυριε Σωκρατη και ευχαριστω για την απαντηση....το συγκεκριμενο αρθρο σας, οπως και τα αλλα περι Αφρικης, τα εχω διαβασει πολλες φορες και με εχουν βοηθησει - κατευθυνει παρα πολυ & σωστα.....εδω θελω να ευχαριστισω τοσο εσας οσο  και την υπολοιπη ομαδα της Αφρικης για αυτο.  (σε σημειο που απεκτησα τα βιβλια του Κοννινγκς και Ζουρλο που αναφέρετε  ως πηγες).

Αυτες οι διαφορες ομως που εχουν οι 2 συγγραφεις και αλλα φορουμ που διαβασα, με εχουν προβληματισει λιγο αφου ειμαι  οριακα σε μηκος (1.20) ενυδρειου και για αυτο θελω να ακουσω και την ''εμπειρική'' άποψη καποιου, ειτε τα εχει φιλοξενησει ο ιδιος ειτε γνωστος του.

Υ,Γ Ενδιαφερομαι για αυτα επισης, λογω  του οτι κινουνται ''ψηλα'' ειναι εφικτο να μπει μαζι τους και ενα ειδος κοχυλιου ή πετρας....αν καταλαβα σωστα!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε σε Ρίο 300 ( 120χ50χ50) είχα paracyprichromis με sumbu, καλβους κοχυλιών δηλαδή. Ενώ κινούνταν σε πολύ διαφορετική ζώνη και πρακτικά ποτέ δεν τα είδα να προσεγγίζουν κάπου στο ενδιάμεσο, όταν είχα γέννα οι σουμπου ανέβηκαν στην επιφάνεια για να αρπάξουν τον γόνο. Τώρα αν θα γινόταν το ίδιο με μουλτις,τι να πω.

Στο 1.20 θα έμενα σε paracyprichromis, χρειάζονται κάπως μικρότερη επιφάνεια να κινηθούν.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Κάποτε σε Ρίο 300 ( 120χ50χ50) είχα paracyprichromis με sumbu, καλβους κοχυλιών δηλαδή. Ενώ κινούνταν σε πολύ διαφορετική ζώνη και πρακτικά ποτέ δεν τα είδα να προσεγγίζουν κάπου στο ενδιάμεσο, όταν είχα γέννα οι σουμπου ανέβηκαν στην επιφάνεια για να αρπάξουν τον γόνο. Τώρα αν θα γινόταν το ίδιο με μουλτις,τι να πω.

Στο 1.20 θα έμενα σε paracyprichromis, χρειάζονται κάπως μικρότερη επιφάνεια να κινηθούν.

 

Καλησπερα Δημητρη και ευχαριστω για την απαντηση σου, αυτο που λες με τους Αltos το ειδα προσφατα με γοννους απο τζουλις στο δικο μου, θεωρητικα με αλλο κοχυλοψαρο π.χ μουλτις-σιμιλις δεν νομιζω να συμβει.. ...λες? ..... τα occelatus σκεφτομαι για τυχον συγκατοικους.

Τα παρακυπριχρομις τα εχω στο μυαλο μου και αυτα, αλλα απο χαζομαρα ξεχασα να τα αναφερω στο αρχικο ποστ ... διαβασα οτι αυτα θελουν πιο πολλες πετρες γιατι κινουνται και μεσα στα βραχια, οχι μονο απο πανω σαν τα κυπρ. σωστα? 

Τι αριθμο και αναλογια αρσ./θηλ. ειχες τα παρακυπρ.?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοχυλοψαρα με αφρόψαρα δεν πρόκειται να έχεις διαμάχες.

Είχα πάρει 5 και βγήκαν αν θυμάμαι καλά 2 αρσ και 3 θηλ. 

Το στήσιμο ήταν όπως περίπου περιγράφεται στο λινκ, λίγες πέτρες δεξιά και αριστερά με ύψος περίπου 35 πόντους. Καυγάδες μεταξύ τους δεν είδα, τουλάχιστον κάτι αισθητό.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Κοχυλοψαρα με αφρόψαρα δεν πρόκειται να έχεις διαμάχες.

Είχα πάρει 5 και βγήκαν αν θυμάμαι καλά 2 αρσ και 3 θηλ. 

Το στήσιμο ήταν όπως περίπου περιγράφεται στο λινκ, λίγες πέτρες δεξιά και αριστερά με ύψος περίπου 35 πόντους. Καυγάδες μεταξύ τους δεν είδα, τουλάχιστον κάτι αισθητό.

 

Σε ευχαριστω και παλι, ειναι πολυτιμη η βοηθεια που δινεις λογω της εμπειριας σου με τα παρακυπριχρομις.......εκει θα προσανατολιστω απο οτι φαινεται και απο κοχυλοψαρο σε occelatus που μου αρεσουν πολυ (ελπιζω να μην γενναν σαν τα μουλτις-σιμιλις).

Μια ακομα ερωτηση και συγνωμη αν σε ''επρηξα''.... με παιρνει για παραπανω απο 5 παρακυπρ. στο 1.20μ. χ 0.40π.?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σε ευχαριστω και παλι, ειναι πολυτιμη η βοηθεια που δινεις λογω της εμπειριας σου με τα παρακυπριχρομις.......εκει θα προσανατολιστω απο οτι φαινεται και απο κοχυλοψαρο σε occelatus που μου αρεσουν πολυ (ελπιζω να μην γενναν σαν τα μουλτις-σιμιλις).

Μια ακομα ερωτηση και συγνωμη αν σε ''επρηξα''.... με παιρνει για παραπανω απο 5 παρακυπρ. στο 1.20μ. χ 0.40π.?

Δεν με επρηξες φίλε, αλίμονο!

Επειδή είναι περιορισμένος χώρος θα έλεγα καλύτερα όχι

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Δεν με επρηξες φίλε, αλίμονο!

Επειδή είναι περιορισμένος χώρος θα έλεγα καλύτερα όχι

Δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου, να βαλω 5 και οπως βγει ή πιο πολλα και να βγαλω μετα οτι περισευει κρατοντας μια αναλογια σαν τη δικη σου ή 1/4?.

Τελικα απο τη κουβεντα μας και απο οτι εχω καταλαβει γενικα, για  ''κοινωνικο'' (3 ειδη π.χ)  τανγκανυκα θελει 1.50 μηκος να εχεις και πανω για  να το χαρεις 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου, να βαλω 5 και οπως βγει ή πιο πολλα και να βγαλω μετα οτι περισευει κρατοντας μια αναλογια σαν τη δικη σου ή 1/4?.

Τελικα απο τη κουβεντα μας και απο οτι εχω καταλαβει γενικα, για  ''κοινωνικο'' (3 ειδη π.χ)  τανγκανυκα θελει 1.50 μηκος να εχεις και πανω για  να το χαρεις 

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ξεκινά με 5αδα και βλέπεις πως θα πάει. Το ίδιο το ενυδρείο θα δώσει την απάντηση.

Φυσικά το μήκος παίζει τον πρώτο ρόλο, αλλά και το πλάτος είναι σημαντικό, γιατί μας δίνει χώρο για λειτουργικό στήσιμο

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ξεκινά με 5αδα και βλέπεις πως θα πάει. Το ίδιο το ενυδρείο θα δώσει την απάντηση.

Φυσικά το μήκος παίζει τον πρώτο ρόλο, αλλά και το πλάτος είναι σημαντικό, γιατί μας δίνει χώρο για λειτουργικό στήσιμο

Σε ευχαριστω πολυ Δημητρη για την βοηθεια σου, οπως επισης για τον χρονο που διέθεσες  και την υπομονή σου....:thumbsu:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ Δημητρη για την βοηθεια σου, οπως επισης για τον χρονο που διέθεσες  και την υπομονή σου....:thumbsu:

Τίποτα, χαρά μου.

Καλή επιτυχία! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, διαβαζοντας διαφορα αρθρα για Cyprichromis και paracyprichromis εχω ενα ερωτημα και παλι ....ισχυει οτι θελουν μικρες αλλαγες και συχνες λόγο ευαισθησίας σε αποτομες αλλαγες στις παραμετρους ή απο τη στιγμη που δεν μιλαμε για ''άγρια'', f1 κλπ, δεν ειναι αναγκαιο αυτο με τις συχνες-μικρες αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/6/2020 at 1:37 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Γιάννη καλήμερα και ευχαριστω για την απαντηση, αλλα δεν καταλαβα ακριβως..... η αναλογια και ο αριθμος ηταν ενταξει απο αυτα που εβλεπες 'η ηταν ο λογος που πεθαναν?

Πιστεύω ότι η αναλογία ήταν οκ. Θεωρώ πως είναι ευαίσθητα σαν ψαράκια. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πιστεύω ότι η αναλογία ήταν οκ. Θεωρώ πως είναι ευαίσθητα σαν ψαράκια. 

Καλησπερα Γιαννη .....αυτο που λες βλεπω και εγω συν το γεγονος οτι ειναι οριακο το μηκος στο ενυδρειο (1.20)  ακομα και για τα paracyprichromis.....τωρα που θα φυγουν τα ρεγκανι ελεγα μηπως ξαναδοκιμαζα με 2 ειδη αλλα πιο ορθολογικα αυτη τη φορα ( με διαφορετικες περιοχες διαβιωσης) για αυτο και το ψαχνω με αυτα......αλλα απο  οτι φαινεται μαλλον θα παει για spieces στο τελος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα στους φιλους της Αφρικης, με αφορμη  ανακοινωση γνωστου καταστηματος για προπαραγγελια κιχλιδων αφρικης, ειμαι πολυ κοντα στο να το ρισκαρω με τις διαστασεις μου,  βάζοντας μια ομαδα 6-7 Paracyprichromis nigripinnis μαζι με τους 3 Α.Calvus που ηδη ειναι 1 χρονο μεσα  ...... περιμενω να μαθω αν μπορει να μου φερει την αναλογια αρσ./θηλ.που θελω, γιατι απο αυτο θα εξαρτηθει κατα πολυ η αποφαση.

Η αποψη σας συμφωνα με την εμπειρα σας ποια ειναι? Ειναι εφικτο  ή παω για μπλεξιμο?

 

Link to comment
Share on other sites

Μπλέξιμο στην καθημερινότητα μεταξύ των 2 ειδών δεν θα έχεις, κινούνται σε διαφορετικές ζώνες. Βέβαια το νου σου αν δεις γέννα,ο καλβος θα ανέβει για δείπνο.

Τα nigripinis είναι πολύ όμορφα!

Αν σου ξεχωρίσει αρσενικά και θηλυκά, ακόμη καλύτερα! Εγώ 5 θα έπαιρνα.

Καλημέρα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το, αν κ είναι ευαίσθητα. Πάρε όσο πιο πολλαμοορεις να αισθάνονται κοπάδι. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αν σου ξεχωρίσει αρσενικά και θηλυκά, ακόμη καλύτερα! Εγώ 5 θα έπαιρνα.

Καλημέρα

Καλησπερα, ακριβως αυτο σκεφτομουν (για 5) οπως μου ειχες πει,  σε περιπτωση που μπορει να τα ξεχωρισει......αν δεν μπορει ομως, σκεφτηκα για κανα 2 παραπανω να επαιρνα, μην βγουν στα 5 παραπανω αρσ. και ''τρεχω'' μετα....ειναι λαθος το σκεπτικο μου ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Δοκίμασε το, αν κ είναι ευαίσθητα. Πάρε όσο πιο πολλαμοορεις να αισθάνονται κοπάδι. 

στο 1.20μηκος δεν ειναι δυσκολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα, ακριβως αυτο σκεφτομουν (για 5) οπως μου ειχες πει,  σε περιπτωση που μπορει να τα ξεχωρισει......αν δεν μπορει ομως, σκεφτηκα για κανα 2 παραπανω να επαιρνα, μην βγουν στα 5 παραπανω αρσ. και ''τρεχω'' μετα....ειναι λαθος το σκεπτικο μου ?

Το βλέπεις στην πράξη πλέον, πολύ σωστά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω καιρο να μπω και το ειδα λιγο καθυστερημενα αλλα να πω και εγω την εμπειρια μου με αυτα τα ψαρακια.Πηρα ενα χαρεμι στην πρωτη καραντινα και ενα χρονο μετα ειχα τα πρωτα μπουκωματα.Αυτη την στιγμη εχω 9 ψαρακια απο 5 που πηρα αρχικα.Τα μικρα εχουν την ταση να αυτοκτονουν πηδωντας οποτε το νου σου Εχασα δυο ετσι τα βρηκα στο πατωμα.Ζουν σε ενυδρειο 240lt μαζι με καμια δεκαρια τζουλι Δεν εχω ιδιαιτερα προβλημματα αλλα εχω την εντυπωση οτι τρωνε τα μωρα απο τα τζουλι γιατι εχω πολυ καιρο να δω μικρο απο αυτα.Δεν θα ελεγα οτι ειναι ιδιαιτερα ως προς την φροντιδα.Οι μεγαλες αλλαγες νερου (50%) δεν τα επηρεαζουν καθολου φυσικα με προσοχη στην θερμοκρασια.Ιδανικα ειναι στους 26 αλλα τον χειμωνα και λιγο πιο κρυο το απολαμβανουν πχ 22 βαθμους Αυτο που θελουν σιγουρα οπως και ολες οι κιχλιδες της τανγκανικα ειναι πολυ δυνατη οξυγονωση.Το φιλτρο χτυπαει δυνατα την επιφανεια και δημιουργει συνεχεια μπουρμπουλιθρες.Απο φαγητο μια τροφη πχ πως η omniflakes ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...