Jump to content

Ερωτήσεις για μεταχειρισμένο ενυδρείο


mpouf

Recommended Posts

Θα χρειαστώ τις συμβουλές από έμπειρους χομπίστες όσον αφορά τη φίλτρανση με σαμπ.

Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο 200*70*65 με  τρύπες για υπερχείλιση στον πάτο της  αριστερής γωνίας.Έχει 2 τρύπες Φ35 για έξοδο νερού και 1 Φ25 για επιστροφή.Το σαμπ δεν ξέρω ακριβώς διαστάσεις αλλά πρέπει να είναι 110*45*50. Το ενυδρείο έτρεξε για κανα χρόνο θαλασσινό και μετά παροπλίστηκε σε αποθήκη για 2 χρόνια περίπου χώρις να το χτυπά ο ήλιος αν και το θέμα μου δεν είναι τόσο αυτό γιατί αν το πάρω σκέφτομαι να το ενισχύσω στις γωνίες με έξτρα φιτίλια.

Οι ερωτήσεις μου είναι όσο αφορά τη φίλτρανση με υπερχείλιση αφού μέχρι τώρα έχω δουλέψει μόνο εξωτερικά φίλτρα.Το ενυδρείο προορίζεται για Τανγκανίκα και προς το παρόν δεν υπάρχουν βλέψεις για θαλασσινό.Πάμε λοιπόν:

1)Το σύστημα από όσο καταλαβαίνω είναι durso.Είναι 100% ασφαλές ή μπορεί να γίνει ώστε να μην έχουμε καμιά αποτυχία κι έχουμε μετά άλλα?

2)Υπάρχει τρόπος να γίνει αθόρυβο?

3)Η διάταξη του σαμπ ήταν για θαλασσινό, με περιορίζει σε κάτι?

4)Χρειάζεται ανεπίστροφη βαλβίδα στην επιστροφή της αντλίας?

5)Με ποια αντλία να ξεκινήσω?Μήπως θέλει 2 μικρότερες?

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν , αν και συνεχίζω να διαβάζω διάφορες άλλες περιπτώσεις.

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος mpouf έγραψε:

Θα χρειαστώ τις συμβουλές από έμπειρους χομπίστες όσον αφορά τη φίλτρανση με σαμπ.

Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο 200*70*65 με  τρύπες για υπερχείλιση στον πάτο της  αριστερής γωνίας.Έχει 2 τρύπες Φ35 για έξοδο νερού και 1 Φ25 για επιστροφή.Το σαμπ δεν ξέρω ακριβώς διαστάσεις αλλά πρέπει να είναι 110*45*50. Το ενυδρείο έτρεξε για κανα χρόνο θαλασσινό και μετά παροπλίστηκε σε αποθήκη για 2 χρόνια περίπου χώρις να το χτυπά ο ήλιος αν και το θέμα μου δεν είναι τόσο αυτό γιατί αν το πάρω σκέφτομαι να το ενισχύσω στις γωνίες με έξτρα φιτίλια.

Οι ερωτήσεις μου είναι όσο αφορά τη φίλτρανση με υπερχείλιση αφού μέχρι τώρα έχω δουλέψει μόνο εξωτερικά φίλτρα.Το ενυδρείο προορίζεται για Τανγκανίκα και προς το παρόν δεν υπάρχουν βλέψεις για θαλασσινό.Πάμε λοιπόν:

1)Το σύστημα από όσο καταλαβαίνω είναι durso.Είναι 100% ασφαλές ή μπορεί να γίνει ώστε να μην έχουμε καμιά αποτυχία κι έχουμε μετά άλλα?

2)Υπάρχει τρόπος να γίνει αθόρυβο?

3)Η διάταξη του σαμπ ήταν για θαλασσινό, με περιορίζει σε κάτι?

4)Χρειάζεται ανεπίστροφη βαλβίδα στην επιστροφή της αντλίας?

5)Με ποια αντλία να ξεκινήσω?Μήπως θέλει 2 μικρότερες?

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν , αν και συνεχίζω να διαβάζω διάφορες άλλες περιπτώσεις.

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κατ αρχήν να πω πολύ ωραίες διαστάσεις για Tanganyika! 

Πάμε στις ερωτήσεις τώρα.. 

Για να έχει durso υπάρχει πύργος υπερχειλισης δηλαδή;  μια φώτο θα βοηθούσε.

Ειναι πολύ ασφαλής τρόπος αν έχει γίνει σωστή μελέτη. Αθόρυβο δεν ειναι σαν τα (καλά) εξωτερικά φίλτρα. Είναι αθόρυβο σε σχέση με άλλες υπερχειλισεις. Δηλαδή σε υπνοδωμάτιο δεν θα το έβαζα. Στο σαλόνι όλα καλά. 

Συνήθως τα σαμπ θαλασσινού δεν βολεύουν για γλυκό γιατί μπορεί να ετρεχαν αλγες, σκιμμερ, αναπλήρωση, οπότε η διάταξη των χωρισματων ει αι διαφορετική. 

Άμα έχεις κάποια φώτο θα μπορώ να σου πω αν πρέπει να κάνεις αλλαγές και τι..

Δεν θεωρώ απαραίτητη την ανεπιστροφη βαλβίδα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Όταν σταματάει η αντλία για οποιοδήποτε λόγο, όσο νερό κατεβαίνει πίσω, μένει στο σαμπ. Εννοείται ότι έχει γίνει μελετη ώστε το σαμπ να χωράει αυτη την ποσότητα. 

Το μέγεθος της αντλίας θα κριθεί και από τα ποσά λίτρα κατεβάζει η υπερχειλιση. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη τι αντλια έτρεχε αυτός. 

Όσο αφορά τα λίτρα της αντλίας και την κυκλοφορία, μην σε απασχολεί αφού είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χρειαστείς κυκλοφοριτη. 

 

Με το καλό να δούμε ένα ακόμα όμορφο Tanganyika!

 

 

 

 

 

 

 

 

(Τι θα μπει μέσα; ? ? ? ? 

Άστα αυτά για πιο μετά...) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Στάθη,

-Υπαρχει άλλος τρόπος υπερχείλισης πιο αθόρυβος ή και ασφαλής? Π.χ. Bean Mean αν τη γράφω σωστά? 

-Πως μπορώ να κάνω αλλαγές νερού χωρίς να βάζω μέσα στο κυρίως ενυδρείο λάστιχα και διάφορα άλλα? 

- Μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις 3 τρύπες για έξοδο νερού άρα και περισσότερη ασφάλεια και την ή τις επιστροφή-ες να την περάσω εξωτερικά από πάνω ?

 

Τώρα η ψαροσυνθεση είναι λίγο πολύ γνωστή. Tropheus και πάλι Tropheus σίγουρα με κάτι ακόμα. Eretmodus θα κοιτάξω σίγουρα αν και δεν ξέρω αν με παίρνει και για μια ομάδα cyprichromis leptosoma.Μπορει και 2 είδη tropheus αλλά δε βιάζομαι ακόμα για αυτό. 

Αν και περιμένω ένα φίλο από το εξωτερικό να μου φέρει το φθινόπωρο κάποια μοναδικά ψαράκια.......οπότε πιο πολύ τρέχω να ετοιμάσω το ενυδρείο. 

image-0-02-05-8d78543c3387985ae85d4d612d6ba9a86ab35f01269a88c0ec5db4341c781d87-V.jpg

image-0-02-05-dae868c24b2b2bfc4e87380a092f67133fbd7c8dd9a6ddd389779ea7fef4930f-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να βάλεις καμία φώτο από την υπερχείλιση; 

Καλό είναι να μην την πειράξεις αφού λειτουργούσε μια χαρά. Είναι ίσως η καλύτερη επιλογή από τις υπερχειλισεις. 

Το σαμπ αν και οι φώτος δεν είναι οι καλύτερες, βλέπω ουσιαστικά 3 μεγάλα διαμερίσματα. Λογικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και έτσι αλλά στη θέση σου εγώ θα άλλαζα την διάταξη για 100% αξιοποίηση. 

Αν μου πεις ακριβείς διαστάσεις θα μπορέσω να σου πω πως θα το έκανα εγώ. 

Αλλαγές από το σαμπ είναι δύσκολο να κάνεις αφού τα λίτρα του δεν είναι αρκετά. Άλλος τρόπος είναι μια έξτρα τρύπα στο κυρίως ενυδρείο μόνο για αλλαγές. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η όλη διαδικασία. 

 

Κάτι άσχετο, μην αναπαράγουμε λάθος πληροφορίες.. Cyprichromis με Tropheus δεν(γνώμη μου)! ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Στάθη κι εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου για τη συμβατότητα tropheus- cyprichromis αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι γίνεται. 

Οπότε αλλαγές όπως τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...