Jump to content

1η Μετρηση νερου


Recommended Posts

Γεια σας

Σήμερα έκανα την πρώτη μέτρηση στο ενυδρείο που μού χάρισαν.

Χρησιμοποίησα υγρά τεστ της API.

Το ενυδρείο είναι 49,5*24,5*30,5 με εσωτερικό φίλτρο  HL-BT400 και έχει μέσα ένα χρυσόψαρο.

θα ή8ελα την γνώμη σας για τις μετρήσεις και μια βοήθεια από τις φωτογραφίες μιας και δεν είμαι σίγουρος για κάποιες

Λοιπόν έχουμε

PH: 7.6+ ( νομίζω ότι είναι και παραπάνω μιας και ήταν πιο σκούρο και από την τελευταία ένδειξη

High Range PH: 8.4

Αμμωνία: 0 η 0,25 ( μπορεί κάποιος να βοηθήσει από την φωτο)

ΝΟ2: 0

NO3: 10-20 ( μπορεί κάποιος να βοηθήσει από την φωτο)

Θερμοκρασία :25 C

 

Περιμένω τις γνώμες σας

 

 

Αμμωνια.jpg

Αμμωνια_1.jpg

ΝΟ3.jpg

ΝΟ3_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Με τις φωτογραφίες κακά τα ψέμματα δεν νομίζω ότι γίνεται απόλυτη αποτύπωση των χρωμάτων των διαλυμάτων ώστε να γίνει σύγκριση με τους πίνακες των εταιριών. Νομίζω ότι στην πρώτη φώτο η αμμωνία φαίνεται στο 0 και στην δευτερη όντως μεταξύ 0 και 0.25ppm. επίσης εμένα τα νιτρικά δεν μου φαίνονται για 10-20ppm. Μου φαίνονται και στις δύο φωτο σαν 20 πατημένα και παμε προς 40...

Το ψαράκι το κράτησες τελικά;;

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία μου μοιάζει περισσότερο στο 0.25, και τα νιτρικά πιο κοντά στο 20. 

Αλλαγή νερού για να κρατιέται χαμηλά η αμμωνία, και τάισμα με μέτρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια.

Το ψάρι προς το παρόν το κράτησα γιατί έχουμε θέμα με τον γιο στο σπίτι.Του βγάλαμε ήδη όνομα και το πρώτο πράγμα που κάνει ταν ξυπνάει είναι να πάει να δει το ψάρι και να το ταΐσει. Όποτε θέλει λίγο δουλίτσα αν είναι να το αποχωριστούμε.

 

Οπότε από οτι καταλαβαίνω και από τις απαντήσεις σας  είμαι σε καλό δρόμο.

Κάθε πότε πρέπει να κάνουμε μετρήσεις?

 

Για το PH πιστεύω οτι πρέπει να πέσει λίγο , τι λετε?

Υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος η μόνο με σκεύασμα?

 

Μόλις του κάνω ένα καλό καθάρισμα και σουλουπώσω και λίγο θα ανεβάσω και φωτογραφίες

 

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS, φίλε στην πρώτη φωτογραφία που είναι εντελός λευκό το φόντο, δεν φαίνεται σαν να πηγαίνει για 40;;; Έχω κατα καιρούς τα ίδια προβλήματα με τον προσδιορισμό  :P 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν υπάρχει δυνατότητα κάποια στιθγμή, μιας και υπάρχει τέτοιος ερωτας να γίνει μια αναβάθμιση;; Γενικά τα χρυσόψαρα είναι εντελώς παρεξηγημένα ψάρια. Δες το παρακάτω άρθρο πιστεύω θα σε βοηθήσει. Νομίζω υπάρχουν pΗ buffers, αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένη....Μια φορά είχα χρησιμοποιήσει τέτοιο σκεύασμα για να ρίξω το pH και έγινε το ενυδρείο λες και είχε χιονίσει. αν θυμάμαι καλά τραβάει από το νερό το ασβέστιο και το έκανε στερεες ενώσεις που έμοιαζαν σαν νηφάδες. Πέρασε λίγος καιρός μέχρι να εξαφανιστούν. το λάθος ότιο το έριξα στο ενυδρείο και όχι στο νερό προετοιμασίας.

 

 

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

@GVC, Άσε γύρισα όλα τα δωμάτια + μπαλκόνι για να αλλάζω ένταση στο φως μπας και βγάλω άκρη. Ο τρελός με ένα σωλήνα στον χέρι :)

Προς το παρόν θα έλεγα φλερτ. Για έρωτα θα δείξει .χαχα

 

Έγινε επεξεργασία - Laz_newfish
Link to comment
Share on other sites

Αν μείνεται στο φλερτ καλά θα είναι...πίστεψε με...:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Laz_newfish έγραψε:

@GVC, Άσε γύρισα όλα τα δωμάτια + μπαλκόνι για να αλλάζω ένταση στο φως μπας και βγάλω άκρη. Ο τρελός με ένα σωλήνα στον χέρι :)

Προς το παρόν θα έλεγα φλερτ. Για έρωτα θα δείξει .χαχα

 

Είσαι σε καλό δρόμο.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

@SOTIRIS, φίλε στην πρώτη φωτογραφία που είναι εντελός λευκό το φόντο, δεν φαίνεται σαν να πηγαίνει για 40;;; Έχω κατα καιρούς τα ίδια προβλήματα με τον προσδιορισμό  :P 

 

Όλοι μας έχουμε αυτά του είδους τα προβλήματα, γι αυτό το λόγο τα αποτελέσματα πρέπει να τα θεωρούμε ενδεικτικά, και όχι σαν "απόλυτες"  μετρήσεις.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...