Jump to content

Σοκαρισμα στο βιολογικό;;;


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα! Κύριοι τα φώτα σας! Σήμερα έκανα μετρήσεις να δω σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο μιας και οι κάτοικοι του είναι φρέσκοι ακόμα. Ταίζω ανά δύο μέρες και από εχτες ξεκίνησα να ταίζω κάθε μέρα. οι μετρήσεις που πήρα ήταν οι εξής.

ΝΗ3/ΝΗ4: 0ppm

ΝΟ2: 0ppm

ΝΟ3: 0-10ppm

pΗ: 8.0

GH:12

kH:6

Νομίζω ότι είναι εμφανές ποιό είναι το πρόβλημα μου. Να σημειώσω ότρι κατά το στρώσιμο η GH ήταν μεταξύ 20-12, μόλις έστρωσε το ενυδρείο έπεσε στο 16-17. Προχτές ήταν στο 15 και σήμερα γκρεμίστηκε στο 12...

Τι κάνω λάθος;;

Η θερμοκρασία είναι στους 25.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα μας πεις λίγο την διακόσμηση του ενυδρείου... Πέτρες ξύλο; Αυτά επηρεάζουν συνήθως τυχαίνει και σκληρότητα.... Πάντως αν τη χρειάζεσαι ψηλά μπορείς να προσθέσεις θειικό μαγνήσιο μπορείς να το βρεις σε μαγαζιά με ενυδρεία το πουλάνε σε ταμπλέτες

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγε στο 12 ; μην ασχολείσαι προ στο παρόν παρακολούθησε το ,το τεστ που χρησιμοποιείς είναι φρέσκο; Αλλιώς πάρε  https://www.seachem.com/cichlid-lake-salt.php

Και ρίξε σύμφωνα με τις οδηγίες,

Ο τίτλος του θέματος δεν έχει σχέση με το GH ,δεν υπάρχει πρόβλημα στο  βιολογικό.

Γράφω και ξέχασα το κυριότερο , για να μην ξάχνω θύμησε μας σε παρακαλώ τι ψάρια έχεις.

 

??

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και συγνώμη για την αργοπορεία των απαντήσεων. η δουλειά δεν βοηθάει στην αμεσότητα σε αυτό το θέμα..Έχουμε και λέμε

7 hours ago, Greg multi said:

Καλημέρα, θα μας πεις λίγο την διακόσμηση του ενυδρείου... Πέτρες ξύλο; Αυτά επηρεάζουν συνήθως τυχαίνει και σκληρότητα.... Πάντως αν τη χρειάζεσαι ψηλά μπορείς να προσθέσεις θειικό μαγνήσιο μπορείς να το βρεις σε μαγαζιά με ενυδρεία το πουλάνε σε ταμπλέτες

Φίλε @Greg multi, έχω 30 κιλά βράχο ασβεστολιθικό μέσα και δοκίμασα ψιλό χαλίκι. Σαν να λεμε μέγεθος 1-2mm. Το είδα σε φίλο που τρέχει το ενυδρείο με κιχλίδες και αυτός, ρώτησα πόσο καιρό το τρέχει έτσι και μου είπε 5 χρόνια. ρώτησα για προβλήματα με το χαλίκι αντί για άμμο και μου είπε οτι δεν ειχε. Εντελώς περιέργος και τα δικά μου δεν έχουν ασχοληθεί, μέχρι τώρα ιδιαίτερα με τον βυθό. Είπα να το δοκιμάσω γιατι στο παρελθόν με παιδευε η αμμος να την καθαρίσω.

 

4 hours ago, ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ said:

Επειδή πήγε στο 12 ; μην ασχολείσαι προ στο παρόν παρακολούθησε το ,το τεστ που χρησιμοποιείς είναι φρέσκο; Αλλιώς πάρε  https://www.seachem.com/cichlid-lake-salt.php

Και ρίξε σύμφωνα με τις οδηγίες,

Ο τίτλος του θέματος δεν έχει σχέση με το GH ,δεν υπάρχει πρόβλημα στο  βιολογικό.

Γράφω και ξέχασα το κυριότερο , για να μην ξάχνω θύμησε μας σε παρακαλώ τι ψάρια έχεις.

 

??

Φίλε @ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, έχω ολόφρεσκα τεστ της SERA. Αν δεν κάνω λάθος λήγουν το 2022 ή το 2023. Τα είχα πάρει όλα μέσα Μαίου που είχα ξεκινήσει το στρώσιμο. Έχω παραγγείλει και άλλη παρτίδα γιατί πρέπει να τελειώνουν σύμφωνα με τον αριθμό των τεστ που αναγράφουν πάνω.

Τα ψαράκια είναι Pseudotropheus elongatus. Στο seriously fish είχα διαβάσει για σκληρότητα 10 με 25, για αυτό κάπω ανησύχισα με τα δυο γκρεμοτσακίσματα που είδα.

Έιδα σε άλλα post ότι όταν μπαινουν ψάρια που ξεκινάμε διατροφή κλπ κλπ μπορεί να επιρεαστεί η βιολογία των φίλτρων. Την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα αλλαγή και καθαρισμό του ενός φίλτρου προσθεσα περίπου 0.5kg ελαφρόπετρα. Στο σύνολο αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ περίπου 3.5kg (Θα χρειαστώ μπόλι για ένα άλλο setup που ετοιμάζω)

Μέχρι το προηγούμενο Σάββατο ήμουν στο 15-16 η GH. Την δευτέρα ξεκίνησα να ταιζω κάθε μέρα, δεν έχω περάσει ακόμα στο στάδιο να ταιζω κάθε μέρα πρωι-βράδυ, το πάω σιγά σιγά ανάλογα με τις μετρήσεις. Στόχο έχω να ταιζω πρωι-βραδυ κάθε μέρα (αλήθεια αν τους κάνω μια στις 15 μέρες νυστεία είναι οκ ή δεν χρειάζεται;;)αλλά το πάω σιγά σιγά μην έχω πρόβλήματα με το βιολογικό, που έχω διαβάσει σε αρκετά θέματα.

Μετρήσεις προ ολίγου 13.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καθαρισμός του φίλτρου ειδικά σε νεαρό ενυδρείο.Με ph 8.0 δεν πρόκειται να απελευθερώσουν ασβέστιο οι πέτρες και δεν χρειάζεται κιόλας.Ταίζε με μέτρο και μην φοβάσαι.Τώρα νηστεία όπως λες καλό θα κάνει.

Αντί για βιολογικό κεραμεικό έβαλες ελαφρόπετρα αν καταλαβαίνω καλά;

Εγω πιστεύω οτι η βιολογία σου λειτουργεί φαίνεται εξαλλου από τις μετρήσεις που μας έδωσες.Αν το φοβάσαι εφόσον το ενυδρείο είναι φρέσκο μπορείς να ρίξεις ακόμα και λίγα βακτηρίδια ,έτσι για ψυχολογικούς λόγους.

Και βέβαια όπως είπα πιο πάνω αν δεις και πέφτει και άλλο δοκίμασε το προιόν που σου γράφω πιο πάνω.

Το ph στη περιοχή που μένεις είναι στο 8.0 ;

 

?

 

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ said:

Δεν χρειάζεται καθαρισμός του φίλτρου ειδικά σε νεαρό ενυδρείο.Με ph 8.0 δεν πρόκειται να απελευθερώσουν ασβέστιο οι πέτρες και δεν χρειάζεται κιόλας.Ταίζε με μέτρο και μην φοβάσαι.Τώρα νηστεία όπως λες καλό θα κάνει.

Αντί για βιολογικό κεραμεικό έβαλες ελαφρόπετρα αν καταλαβαίνω καλά;

Εγω πιστεύω οτι η βιολογία σου λειτουργεί φαίνεται εξαλλου από τις μετρήσεις που μας έδωσες.

Και βέβαια όπως είπα πιο πάνω αν δεις και πέφτει και άλλο δοκίμασε το προιόν που σου γράφω πιο πάνω.

Το ph στη περιοχή που μένεις είναι στο 8.0 ;

 

?

 

Ναι 8.0 είναι. Αν δω ότι με καθυμερινό τάισμα δεν έχω επιπτώσεις στις μετρήσεις, πάλι να κάνω αυτό που σκέφτομαι;;Την νυστεία 1 στις 15;;;επισης ναι εχω ελαφρόπετρα ψυλή στα φιλτρα μέσα. Καθαρίζω ένα φίλτρο την εβδομάδα. Παέυω να μην έχω μακροχρόνια επίπτωση στην ροή με μπουκώματα κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Ναι 8.0 είναι. Αν δω ότι με καθυμερινό τάισμα δεν έχω επιπτώσεις στις μετρήσεις, πάλι να κάνω αυτό που σκέφτομαι;;Την νυστεία 1 στις 15;;;επισης ναι εχω ελαφρόπετρα ψυλή στα φιλτρα μέσα. Καθαρίζω ένα φίλτρο την εβδομάδα. Παέυω να μην έχω μακροχρόνια επίπτωση στην ροή με μπουκώματα κλπ κλπ..

Φίλε μου οι μετρήσεις σού γενικά είναι καλές για Αφρική , εγώ συμφωνώ με αυτά που σού έγραψε ο κύριος Σωκράτης και το πρωϊνό πού σού προτείνει είναι ότι καλύτερο... ??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι wild caught τα ψαρια και ειναι μεγαλωμενα σε νερο βρυσης δεν υπαρχει λογος να τρελαινεσαι για την σκληροτητα, εγω με πιο χαμηλο απο τα ορια ειδα γεννες και ολα καλα, το ιδανικο ειναι βεβαια να ειμαστε εντος παραμετρων, αν οχι τοτε εστω πολυ κοντα σε αυτες.

Πολυ νωρις ειναι ακομα για να καθαριζεις τα φιλτρα νομιζω και τοσο συχνα....ισως κανω λαθος αλλα μπορει να επιρεασει αρνητικα την βιολογια σου επειδη ειναι νεοστημενο ενυδρειο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Ναι 8.0 είναι. Αν δω ότι με καθυμερινό τάισμα δεν έχω επιπτώσεις στις μετρήσεις, πάλι να κάνω αυτό που σκέφτομαι;;Την νυστεία 1 στις 15;;;επισης ναι εχω ελαφρόπετρα ψυλή στα φιλτρα μέσα. Καθαρίζω ένα φίλτρο την εβδομάδα. Παέυω να μην έχω μακροχρόνια επίπτωση στην ροή με μπουκώματα κλπ κλπ..

ΜΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ αστο συστημα να τρέξει είναι νεαρό

Είπαμε ,νηστεία όπως θέλεις εσύ 1 στις 15 ας είναι μια στις 15

 

??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχα...Οκ ευχαριστώ πολύ κύριοι για τις συμβουλές και τις απαντήσεις σας!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τη νηστεια που λες, εγω συνηθως τη μερα της αλλαγης νερου δεν ταϊζω, δηλ. 1φ. την εβδομαδα περιπου.

Και τα 2 φιλτρα μου, οταν ''ωρίμασαν'' καπως, τα καθαριζω ανα 2 μηνες το καθενα, αλλα εναλαξ(καθε μηνα και ενα).

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, corto maltese said:

Για τη νηστεια που λες, εγω συνηθως τη μερα της αλλαγης νερου δεν ταϊζω, δηλ. 1φ. την εβδομαδα περιπου.

Και τα 2 φιλτρα μου, οταν ''ωρίμασαν'' καπως, τα καθαριζω ανα 2 μηνες το καθενα, αλλα εναλαξ(καθε μηνα και ενα).

 

 

 

Καλησπέρα σας! φίλε @corto maltese φαντάζομαι ότι το καθάρισμα εξαρτάται και την ιχθυοφόρτιση έτσι;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα σας! φίλε @corto maltese φαντάζομαι ότι το καθάρισμα εξαρτάται και την ιχθυοφόρτιση έτσι;;;

Θα το γράψω αλλιώς ,δεν θα ασχολείσαι με τα φίλτρα και εξηγώ ,προσωπικά εκανα το εξής ,έβλεπα αν έπεφτε η ροή και τότε καθάριζα πάντα με νερό του ενυδρείου.Οταν είχα τις tropheus (πολλά ψάρια) αλλά 3 χιλιάρια φίλτρα τα καθάριζα μια φορά τον χρόνο Καθαρίζω τα φίλτρα μόνο αν δω τη ροή να πέφτει.Τώρα στο ΡΙΟ 125 εχω και ενα εξωτερικό φίλτρο 2213 ,το καθάρισα πέρσυ ,η ροή είναι καλή.Πολλά παίζουν ρόλο ,τα ψάρια ο αρίθμός των φίλτρων .αλλά βλέπω οτι προβληματίζεσαι ,φίλε μου απόλαυσε τη διαδικασία με υπομονή.

 

??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά. ευχαριστώ για τις συμβουλές και την κολοσσιαία υπομονή στις ερωτήσεις μου!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...