Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Χθες βρήκα 2 CPD νεκρά και σήμερα άλλο 1 είναι στον βυθό και βαριανασαίνει 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 160

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): DoPhin ASTRO 2212

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Το φίλτρο τρέχει εδώ και χρόνια, αλλά άλλαξα ψαροσύνθεση πριν από δυο μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 37 CDP, 19 ancistrus SP3 (3 μεγάλα και τα υπόλοιπα πεδιά τους) και 10 red rili shrimps

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 2-6 φορές την μέρα κατά κύριο λόγο flakes και 2 φορές τη βδομάδα κατεψυγμένη. Αλλαγή νερού 1 φορές τη βδομάδα με νερό βρύση προετοιμασμένο σε βαρέλι με θερμοστάτη. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.5

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):15

- Θερμοκρασία:23

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:CPD

- Ιστορικό Ψαριού:Δεν είχαν παρουσιάσει κάτι ασυνήθιστο 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Το ένα που είναι στον βυθό τώρα βαριανασαίνει και έχω παρατηρήσει και ένα σημάδι σε ένα άλλο (φώτο) 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Αναλυτική περιγραφή: έχω αρχίσει να ανεβάζω την θερμοκρασία έβαλα το θερμοστάτη στους 25

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

IMG_4645.jpg

IMG_4646.jpg

IMG_4647.jpg

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα και το τρίτο νεκρό. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ένα σημάδι (φώτο)

IMG_4653.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Παρακαλώ, όποιος μπορεί να με βοηθήσει, γιατί είδα οτι γένισαν οι ancistrus και μάλλον και τα cpd (αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει, με βάση το βίντεο).

Παράλληλα, έχω άλλο ένα άρρωστο σε μια γεννήστρα, όσο το βλέπω μοιάζει σαν να έχουν φαγωθεί τα λέπια του. Μήπως όλο αυτό έχει να κάνει με τις γέννες;

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες δεν ειναι καθαρες. Απο περιγραφη μπορει να ειναι μικτη λοιμοξη απο costia και βακτιρια. Δες λιγο εδω- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ.11.  Καραντινα ειναι απαραιτητη παντα. Νομιζω το ξερεις.

P.S.  τωρα το ειδα το θεμα σου..... :( 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οι φωτογραφιες δεν ειναι καθαρες. Απο περιγραφη μπορει να ειναι μικτη λοιμοξη απο costia και βακτιρια. Δες λιγο εδω- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ.11.  Καραντινα ειναι απαραιτητη παντα. Νομιζω το ξερεις.

P.S.  τωρα το ειδα το θεμα σου..... :( 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 
Μάλλον μύκητες πρέπει να είναι, αλλά το πρόβλημα μου είναι τι θεραπεία να ακολουθήσω; Πλέον έχω μέσα στο ενυδρείο μωρά ancistrus και ένα μωρό Danio. Υπάρχει κάποια θεραπεία για να μη χάσω τα μωρά και τις γαρίδες;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος lefteris123 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 
Μάλλον μύκητες πρέπει να είναι, αλλά το πρόβλημα μου είναι τι θεραπεία να ακολουθήσω; Πλέον έχω μέσα στο ενυδρείο μωρά ancistrus και ένα μωρό Danio. Υπάρχει κάποια θεραπεία για να μη χάσω τα μωρά και τις γαρίδες;

Για να επιρεαζει την αναπνοη, δεν ειναι μυκητας. Πολλες φορες columnaris  μοιαζει με τις  μυκητιασεις. Εχω κανει παλια θεραπεια με tetra medical tonic σε ενυδρειο με τα μικρα, γαριδες και σαλιγκαρια, δεν επαθε τιποτα κανενας. Μονο τα φυτα.... Το καθε ενυδρειο ομως ειναι διαφορετικο.....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Για να επιρεαζει την αναπνοη, δεν ειναι μυκητας. Πολλες φορες columnaris  μοιαζει με τις  μυκητιασεις. Εχω κανει παλια θεραπεια με tetra medical tonic σε ενυδρειο με τα μικρα, γαριδες και σαλιγκαρια, δεν επαθε τιποτα κανενας. Μονο τα φυτα.... Το καθε ενυδρειο ομως ειναι διαφορετικο.....

Τα ancistrus ειναι πιο ευαισθητα στα φαρμακα αυτα, θελουν πιο μικρη δοσολογια ή τα βαζεις στο αλλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθούν οι νέες φωτογραφίες 

Link to comment
Share on other sites

Για μυκητιαση δεν μοιαζει καθολου. Μαλλον πρωτοζωα συν βακτηριακη επιμολυνση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για μυκητιαση δεν μοιαζει καθολου. Μαλλον πρωτοζωα συν βακτηριακη επιμολυνση.

Τι θεραπεία προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...