Jump to content

Τροφή για μονομάχο


Recommended Posts

Γειά σας φίλοι! Είχα τετρα τα οποία τα έδωσα γιατί ήταν μικρό το ενυδρείο μου και σήμερα μετά από κάποιο διάστημα πήρα έναν μονομάχο και ήθελα να ρωτήσω αν κάνουν οι ανοιγμένες τροφές που έχω για τον μονομάχο μου πήρα και μια καινούρια (τη μεσαία στη φωτο). Αν κάνουν δεν θέλω να ανοίξω ακόμα την καινούργια για να μην χαλάσει. Ευχαριστώ ?

15913800908564993266144268716197.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!αν δεις ότι τις τρώει τις ανοιγμένες νομιζω μπορείς να του δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος ειναι ψαρι που θελει διατροφη υψηλη σε πρωτεϊνες καθως ειναι απο τη φυση του σαρκοφαγο. Οι τροφες κανουν γιατι ειναι βασικες για ολα τα τροπικα ψαρια αλλα δεν καλυπτουν ολα χρειαζεται. Εγω θα ανοιγα και την αλλη και θα εδινα εναλλαξ για ποικιλια. Προσωπικα δινω 2 πρωτεινουχες για μονομαχο, μια για χρωμα για ολα τα τροπικα της τετρα και κατεψυγμενη μια φορα την βδομαδα. Εχει και αλλα θεματα εαν ψαξεις για την διατροφη του μονομαχου που εχει αναλυθει τι χρειαζεται ακριβως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον  @George K ότι θέλει διάφορες τροφές ο μονομάχος . Εγώ δίνω της tropical krill and bloodworms . Που περιέχουν και σκουληκακια μέσα , καθώς ρίχνω και tropical granulat και φαίνεται να είναι ευχαριστημένος . Θέλει ειδική τροφή για μονομάχους . Επίσης μια φορά την εβδομάδα ρίχνουμε λίγο βρασμένο αρακά που τον έχουμε λιώσει σε blender πιο πριν . Θεωρείτε δυσκοιλιο ψάρι οπότε πρέπει να του δίνουμε κ αρακά μια φορά την εβδομάδα .

Έχουν γίνει μεγάλες συζητήσεις για την διατροφή του οπότε αν ψάξεις θα βρεις αρκετές πληροφορίες που θες και χρειάζεσαι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος PASXA έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τον  @George K ότι θέλει διάφορες τροφές ο μονομάχος . Εγώ δίνω της tropical krill and bloodworms . Που περιέχουν και σκουληκακια μέσα , καθώς ρίχνω και tropical granulat και φαίνεται να είναι ευχαριστημένος . Θέλει ειδική τροφή για μονομάχους . Επίσης μια φορά την εβδομάδα ρίχνουμε λίγο βρασμένο αρακά που τον έχουμε λιώσει σε blender πιο πριν . Θεωρείτε δυσκοιλιο ψάρι οπότε πρέπει να του δίνουμε κ αρακά μια φορά την εβδομάδα .

Έχουν γίνει μεγάλες συζητήσεις για την διατροφή του οπότε αν ψάξεις θα βρεις αρκετές πληροφορίες που θες και χρειάζεσαι ?

Το γνωρίζω κι έχω κατεψυγμένα bloodworms που έδινα και στα τετρα που είχα προς το παρόν ο μονομάχος τη δαγκώνε αλλά την έβγαζε οπότε δεν ξέρω αν έφαγε η όχι λέτε να είναι ακόμα από την αλλαγή περιβάλλοντος? Λέτε να ρίξω λίγα bloodworms και να δω πως θα πάει? Δεν θέλω να τον ταισω πολύ και να προστει γιατί ξέρω ότι θέλουν ιδιαίτερη τροφή + ότι ακόμα είναι μικρούλης 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος PASXA έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τον  @George K ότι θέλει διάφορες τροφές ο μονομάχος . Εγώ δίνω της tropical krill and bloodworms . Που περιέχουν και σκουληκακια μέσα , καθώς ρίχνω και tropical granulat και φαίνεται να είναι ευχαριστημένος . Θέλει ειδική τροφή για μονομάχους . Επίσης μια φορά την εβδομάδα ρίχνουμε λίγο βρασμένο αρακά που τον έχουμε λιώσει σε blender πιο πριν . Θεωρείτε δυσκοιλιο ψάρι οπότε πρέπει να του δίνουμε κ αρακά μια φορά την εβδομάδα .

Έχουν γίνει μεγάλες συζητήσεις για την διατροφή του οπότε αν ψάξεις θα βρεις αρκετές πληροφορίες που θες και χρειάζεσαι ?

Επισης κάτι άκυρο ο μονομάχος μου είναι λευκός crown tail με μισή μπλε και μισή κόκκινη η πορτοκαλι ουρά αλλά μπροστά στα βράγχια μέσα είναι μαύρα και φαίνονται όταν αναπνέει είναι φυσιολογικό αυτό? Δεν κάθετε πολύ για φώτο όλη μέρα κινηται αλλά κάποιες φορές κάθετε τον πατο ακίνητο για λίγο 

15914250590884754565366468534718.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική . Περίμενε κάνα δυο μέρες να προσαρμοστεί και μετά του ξαναριχνεις. Για αρχή ριξτου κανονική τροφή και όχι bloodworms γτ δεν τα τρώει από την αρχή . Τουλάχιστον ο δικός μου δεν ετρωγε στην αρχή bloodworms . Μετά τα τσακιζε όμως . ριξτου τώρα flakes και σιγά σιγά ριχνε και κανα bloodworm . Βέβαια ο δικός μου έφαγε με την πρώτη μέρα αλλά είναι θέμα μονομάχου αυτό . Τα βράγχια είναι μαύρα ή κοκκινα ; έχει σημασία αυτό . Μπορεί να είναι σκούρο κόκκινο . Δες το λίγο .

Link to comment
Share on other sites

Μαύρα είναι τα είδα με το φακό του κινητού κάθε φορά που έρχεται στο μπροστά τζαμι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Μαύρα είναι τα είδα με το φακό του κινητού κάθε φορά που έρχεται στο μπροστά τζαμι 

 

Πριν 5 μέρες μέτραγες την αμμωνία και ήταν στα ύψη. Παράθεσες και φωτογραφίες των τεστ, και σου απάντησαν τα παιδιά τι πρέπει να κάνεις.

Είπες ότι θα δώσεις τα ψάρια που είχες και θα περιμένεις να στρώσει το ενυδρείο σου.

Έστρωσε ? Μάλλον όχι. Αν το ψάρι έχει μαύρα βράγχια στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι καταστροφή των ιστών από αμμωνία.

Μακάρι να μην είναι.

 

Να προσθέσω για να μην το ξεχάσω, οτι υπάρχει και ένα ενδεχόμενο που τα ανοιχτόχρωμα betta, να δείχνουν σκουρότερα τα βράγχια. Αλλο όμως το σκούρο και διαφορετικό το μαύρο.

Μέτρα αμμωνία οποσδήποτε.

Έγινε επεξεργασία - Display Name
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Μαύρα είναι τα είδα με το φακό του κινητού κάθε φορά που έρχεται στο μπροστά τζαμι 

Αυτό είναι πολύ κακό και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι αμμωνία όπως είπε και ο φίλος @Display Name είναι πολύ επικίνδυνο . Μέτρα οπωσδήποτε αμμωνία και αν όντως είναι υψηλή έχεις πρόβλημα και με το ψάρι και με το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - PASXA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...