Jump to content

Νέος στο χόμπι - στρώσιμο με τροφή


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Το προηγούμενο Σάββατο ξεκίνησα και εγώ την ενασχόλησή μου με το χόμπι. Αγόρασα λοιπόν ένα ενυδρείο 30 λίτρων θέλοντας να βάλω γαρίδες + κάποια μικρά ψαράκια, μάλλον neon. Ξεκινώντας λοιπόν από το Σάββατο, την πρώτη μέρα έβαλα 15 σταγόνες αντιχλώριο (Prime seachem ). Από την επόμενη μέρα, και κάθε μέρα μέχρι και σήμερα, βάζω 4ml βακτήρια (Api stress zyme+). Από χθες, εκτός από βακτήρια, ρίχνω και ένα φιλαράκι τροφής (χθες και σήμερα δηλαδή). Χθες λοιπόν έβαλα και τα πρώτα μου φυτά καθώς και μια ρίζα.

Το θέμα μου είναι ότι το νερό έχει θολώσει αρκετά από χθες, όπως επίσης έχω θέμα και με τη ρίζα... Δεν μπορώ να την βυθίσω ???.. 

Συνεχίζω με καθημερινά βακτήρια 4ml + 1 φιλαράκι τροφής; προσέχω κάτι; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Wujex έγραψε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Το προηγούμενο Σάββατο ξεκίνησα και εγώ την ενασχόλησή μου με το χόμπι. Αγόρασα λοιπόν ένα ενυδρείο 30 λίτρων θέλοντας να βάλω γαρίδες + κάποια μικρά ψαράκια, μάλλον neon. Ξεκινώντας λοιπόν από το Σάββατο, την πρώτη μέρα έβαλα 15 σταγόνες αντιχλώριο (Prime seachem ). Από την επόμενη μέρα, και κάθε μέρα μέχρι και σήμερα, βάζω 4ml βακτήρια (Api stress zyme+). Από χθες, εκτός από βακτήρια, ρίχνω και ένα φιλαράκι τροφής (χθες και σήμερα δηλαδή). Χθες λοιπόν έβαλα και τα πρώτα μου φυτά καθώς και μια ρίζα.

Το θέμα μου είναι ότι το νερό έχει θολώσει αρκετά από χθες, όπως επίσης έχω θέμα και με τη ρίζα... Δεν μπορώ να την βυθίσω ???.. 

Συνεχίζω με καθημερινά βακτήρια 4ml + 1 φιλαράκι τροφής; προσέχω κάτι; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.. 

Την ριζα έπρεπε να την βάλεις σε βραστό νερό πρώτα και αν δεν θέλεις να σου χρωματίσει το νερό βαλτην σε δοχείο με ζεστό νερό και αλαξε την καμποσα νερα.

Για τα βακτιρια ακολουθείς της οδιγιες του κατασκευαστη.

Τροφη βάλε λίγο παραπάνω μια πρεζα καλιτερα σε ενα τούλι για να μην σου λερονει το ενιδριο και αλαξε την ανα  3-4 μέρες, μην βάζεις κάθε μέρα για να προλαβενει να αποσιντεθει 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Την ριζα έπρεπε να την βάλεις σε βραστό νερό πρώτα και αν δεν θέλεις να σου χρωματίσει το νερό βαλτην σε δοχείο με ζεστό νερό και αλαξε την καμποσα νερα.

Για τα βακτιρια ακολουθείς της οδιγιες του κατασκευαστη.

Τροφη βάλε λίγο παραπάνω μια πρεζα καλιτερα σε ενα τούλι για να μην σου λερονει το ενιδριο και αλαξε την ανα  3-4 μέρες, μην βάζεις κάθε μέρα για να προλαβενει να αποσιντεθει 

Αν τη βάλω τώρα σε βραστό νερό; θα βοηθήσει; επίσης, φαντάζομαι θα φυγει το χρώμα που έβγαλε μέσα στο ενυδρείο, ε; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Wujex έγραψε:

Αν τη βάλω τώρα σε βραστό νερό; θα βοηθήσει; επίσης, φαντάζομαι θα φυγει το χρώμα που έβγαλε μέσα στο ενυδρείο, ε; 

Με βρασιμο θα φυγει το χρωμα, αλλά οχι ολο. Θα βγαζει λιγο και μετα (οχι πολυ). Βαλε μια πετρα πανω απο την ριζα για να μεινει κατω απο το νερο, σε 1-2 εβδομαδες, βγαλε.

Και κατι αλλο....

πριν 19 ώρες, το μέλος Wujex έγραψε:

Αγόρασα λοιπόν ένα ενυδρείο 30 λίτρων θέλοντας να βάλω γαρίδες + κάποια μικρά ψαράκια, μάλλον neon.

Τα νεον δεν μπαινουν σε 30λ! Σε 100 με 120 - ναι!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Με βρασιμο θα φυγει το χρωμα, αλλά οχι ολο. Θα βγαζει λιγο και μετα (οχι πολυ). Βαλε μια πετρα πανω απο την ριζα για να μεινει κατω απο το νερο, σε 1-2 εβδομαδες, βγαλε.

Και κατι αλλο....

Τα νεον δεν μπαινουν σε 30λ! Σε 100 με 120 - ναι!

Την έβγαλα τελικά τη ρίζα και την έβαλα σε κουβά με βραστό νερό, θα της κάνω αλλαγές μέχρι να μην "καφετιζει" το νερό.

Έχω δει αρκετά μικρά ενυδρεία με neon tetra.. Εκτός εάν κάνω λάθος στην ονομασία.. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Wujex έγραψε:

Έχω δει αρκετά μικρά ενυδρεία με neon tetra.. Εκτός εάν κάνω λάθος στην ονομασία..

Αυτο, που εχεις δει με αυτο που πρεπει , εχει μεγααααααααλη διαφορά.

Γραφει.....

μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο 80 καθαρών λίτρων (δηλ αν θα παρεις ενυδρειο 100λ, θα εχεις 80 καθαρα)

Ιδανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο, που εχεις δει με αυτο που πρεπει , εχει μεγααααααααλη διαφορά.

Γραφει.....

μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο 80 καθαρών λίτρων (δηλ αν θα παρεις ενυδρειο 100λ, θα εχεις 80 καθαρα)

Ιδανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων.

Οκ! Οπότε άκυρα τα νεον! Τι ψαράκια μου προτείνεις για αυτά τα λίτρα; σίγουρα θέλω γαρίδες πάντως ?

(όπως είπα είναι το πρώτο μου ενυδρείο και δεν ξέρω πολλά πράγματα) 

Έγινε επεξεργασία - Wujex
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Wujex έγραψε:

Οκ! Οπότε άκυρα τα νεον! Τι ψαράκια μου προτείνεις για αυτά τα λίτρα; σίγουρα θέλω γαρίδες πάντως ?

(όπως είπα είναι το πρώτο μου ενυδρείο και δεν ξέρω πολλά πράγματα) 

Το μηκος του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 7:53 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Το μηκος του ενυδρειου;

40x28x28..

Μια ακόμη ερώτηση.. Τώρα που έχω 2 μέρες το ξύλο σε κουβά και του αλλάζω νερά, βάζω βραστό στην αρχή και το αφήνω να μουλιάσει.. Όταν το βάλω μέσα στο ενυδρείο, θα πρέπει να ρίξω καθόλου αντί χλώριο; (μιας και το ξύλο θα έχει μέσα του νερό βρύσης) 

Link to comment
Share on other sites

Στοπ παρελθόν το έριξα κατευθειαν μέσα στο ενυδρείο και δεν είχα απώλειες. αλλά περίμενε κάποιον ποιο εμπειρό να σου πει. Νομ ιζω για να είσαι 1000% σίγουρος μπορείς να φτιάξεις αποχλωριωμένο νερό και να το πλύνεις πριν το βάλεις στο νερο. Νομίζω δεν θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 7:53 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Το μηκος του ενυδρειου;

Επίσης, τί γνώμη έχετε για το τεστ της Tetra 6in1 ή το Sera Quick Test (Πολυτέστ) ? Αξίζει ή καλυτερα να αγοράσω το Freshwater master test της API ? ρωτάω γιατί η διαφορά τους είναι μεγάλη σε τιμή..

Έγινε επεξεργασία - Wujex
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Wujex έγραψε:

Επίσης, τί γνώμη έχετε για το τεστ της Tetra 6in1 ή το Sera Quick Test (Πολυτέστ) ? Αξίζει ή καλυτερα να αγοράσω το Freshwater master test της API ? ρωτάω γιατί η διαφορά τους είναι μεγάλη σε τιμή..

Καλησπέρα.

Καταρχάς εχει αποδειχτεί από πολούς Αλλά και από προσωπική εμπειρία ότι τα τεστ σε μορφή στικ αποκλείνουν από τις πραγματικές μετρήσεις κατά πολύ. Γι αυτο θα σου πρότεινα να αγοράσεις (παρα το κόστος τους) υγρά τεστ που είναι σίγουρες οι μετρήσεις και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρά να πάρεις τεστ σε μορφή στικ που θα αποκλείνουν από την πραγματικότητα και θα σου δημιουργήσουν προβλήματα στο ενυδρείο σου  λόγο του ότι δεν θα έχεις λάβει τις σωστές μετρήσεις ώστε να προβείς στην επίλυση των προβλημάτων που θα έχουν δημιουργηθεί στο ενυδρείο, και θα το πληρωσεις πολύ παραπάνω από το να είχες πάρει υγρά τεστ.

Οπότε γνώμη μου είναι να πάρεις υγρά τεστ.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Καταρχάς εχει αποδειχτεί από πολούς Αλλά και από προσωπική εμπειρία ότι τα τεστ σε μορφή στικ αποκλείνουν από τις πραγματικές μετρήσεις κατά πολύ. Γι αυτο θα σου πρότεινα να αγοράσεις (παρα το κόστος τους) υγρά τεστ που είναι σίγουρες οι μετρήσεις και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρά να πάρεις τεστ σε μορφή στικ που θα αποκλείνουν από την πραγματικότητα και θα σου δημιουργήσουν προβλήματα στο ενυδρείο σου  λόγο του ότι δεν θα έχεις λάβει τις σωστές μετρήσεις ώστε να προβείς στην επίλυση των προβλημάτων που θα έχουν δημιουργηθεί στο ενυδρείο, και θα το πληρωσεις πολύ παραπάνω από το να είχες πάρει υγρά τεστ.

Οπότε γνώμη μου είναι να πάρεις υγρά τεστ.

Και εγώ αυτό φαντάστηκα.. Ότι για να έχει τέτοια διαφορά, χρηματική, κάτι πάει στραβά. Οπότε θα πάω στο kit της Api για να είμαι οκ.. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά με το ξύλο τι να κάνω; να βάλω αντιχλώριο όταν το βάλω στο ενυδρείο ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Wujex έγραψε:

Και τελικά με το ξύλο τι να κάνω; να βάλω αντιχλώριο όταν το βάλω στο ενυδρείο ή όχι; 

Δεν χρειάζεται, κάνε ένα καλό ξέπλυμα και ρίχτο μέσα.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν χρειάζεται, κάνε ένα καλό ξέπλυμα και ρίχτο μέσα.:)

Τέλεια! Ευχαριστώ! Θα το κάνω ένα πέρασμα με βραστό νερό σήμερα, θα το αφήσω να κρυώσει και θα το ρίξω μέσα.. Ελπίζω να βυθιστεί ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Wujex έγραψε:

Τέλεια! Ευχαριστώ! Θα το κάνω ένα πέρασμα με βραστό νερό σήμερα, θα το αφήσω να κρυώσει και θα το ρίξω μέσα.. Ελπίζω να βυθιστεί ??

Λογικά, δύσκολα θα βυθιστεί, με 2-3 μέρες προετοιμασία.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Λογικά, δύσκολα θα βυθιστεί, με 2-3 μέρες προετοιμασία.:)

Το έχω στον κουβά με νερό 4-5 μέρες... και κάνω αλλαγές με βραστό νερό συχνά... Λες καλύτερα να βράσω καμία πέτρα και να την βάλω απο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Wujex έγραψε:

Το έχω στον κουβά με νερό 4-5 μέρες... και κάνω αλλαγές με βραστό νερό συχνά... Λες καλύτερα να βράσω καμία πέτρα και να την βάλω απο πάνω;

Ναι θα βοηθούσε λίγο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ναι θα βοηθούσε λίγο την κατάσταση.

Τέλεια.. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...