Jump to content

Θολή tanganyika !!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σέ όλους έστηασα ένα νέο ενυδρείο Tanganyika, το οποίο λειτουργεί εδώ και 6 ημέρες και είναι θολό , τό υπόστρωμα είναι λευκή ψιλόκοκη άμμο  χαλαζιακή 2 μεγαλούτσικες πέτρες από τον Αλιάκμονα και δεκαπέντε κομμάτια κέλυφος θαλάσσιου σαλιγκάριου από εταιρεία με σαλιγκάρια καθαρισμένα τά οποία για καλό και για κακό ξανά έβρασα, τά βακτήρια μου είναι τά stability, μέσα έχω 4 ocellatus, οι μετρήσεις μου είναι καλές... Έχω στήσει πολλά ενυδρεία και δικά μου και σέ φίλους και tanganyika και Malawi αλλά αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί πάντα σέ δύο το πολύ τρεις μέρες τό νερό καθάριζε....

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

Το γνωστο bacterial bloom. Βαζεις βακτηρια και περιμενεις. Μαλλον δεν επλυνες καλα την αμμο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το γνωστο bacterial bloom. Βαζεις βακτηρια και περιμενεις. Μαλλον δεν επλυνες καλα την αμμο....

Τό Bacterial bloom πάντα μου κράταγε δύο με τρεις ημέρες τώρα έχουν πέραση 6 ημέρες... Όσο για την άμμο  παρόλο που στο μαγαζί πού την πήρα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται πλύσιμο εγώ την έπλυνα... Πολύ σχολαστικά...???

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Τό Bacterial bloom πάντα μου κράταγε δύο με τρεις ημέρες τώρα έχουν πέραση 6 ημέρες... Όσο για την άμμο  παρόλο που στο μαγαζί πού την πήρα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται πλύσιμο εγώ την έπλυνα... Πολύ σχολαστικά...???

Θα στρωσει. Ειναι ενοχλητικο, καταλαβαινω. Μπορει να κρατησει μια- δυο εβδομαδες......Αν θα παει πιο πολυ, τοτε UV λαμπα και τελος. Να υπαρχει καλη αναταραξει νερου! Τα βακτηρια καταναλωνουν οξυγονο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα στρωσει. Ειναι ενοχλητικο, καταλαβαινω. Μπορει να κρατησει μια- δυο εβδομαδες......Αν θα παει πιο πολυ, τοτε UV λαμπα και τελος. Να υπαρχει καλη αναταραξει νερου! Τα βακτηρια καταναλωνουν οξυγονο φουλ.

Δεν με ενοχλεί καθόλου, αφού τά ψάρια είναι καλά και οι μετρήσεις καλές.... Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο με μία δόση βακτήρια νά είναι έτσι, αύριο ξαναβάζω βακτήρια φαντάσου τί θά γίνει 

Link to comment
Share on other sites

Με τα βακτηρια, που ριχνεις, θα παει καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Με τα βακτηρια, που ριχνεις, θα παει καλυτερα.

Νά ρωτήσω κάτι άλλο αν ξέρεις, θέλω να ρίξω μέσα buffer Tanganyika για νά ανεβάσω τό ph και αυτό με την σειρά του την ανθρακική σκληρότητα, νά ρίξω μέσα στην εβδομάδα η νά περιμένω να κλείσει το ενυδρείο μήνα νά έχω τελειώσει με τά βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Νά ρωτήσω κάτι άλλο αν ξέρεις, θέλω να ρίξω μέσα buffer Tanganyika για νά ανεβάσω τό ph και αυτό με την σειρά του την ανθρακική σκληρότητα, νά ρίξω μέσα στην εβδομάδα η νά περιμένω να κλείσει το ενυδρείο μήνα νά έχω τελειώσει με τά βακτήρια;

Δεν νομιζω, οτι υπαρχει θεμα, αν δεν θα αλλαξεις αποτομα το ph. Τις αλλαγες πρεπει να κανεις με αργους ρυθμους. Θα σου απαντησει καλυτερα ο @adlib

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν νομιζω, οτι υπαρχει θεμα, αν δεν θα αλλαξεις αποτομα το ph. Τις αλλαγες πρεπει να κανεις με αργους ρυθμους. Θα σου απαντησει καλυτερα ο @adlib

Δεν θά τό ανεβάσω απότομα άλλωστε δεν υπάρχει δοσολογία ανά μονάδα ph, βάζεις ένα κουταλάκι του γλυκού μετράς μετά από μια ημέρα βλέπεις πού είσαι και αν χρειαστεί βάζεις ξανά

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Greg multi έγραψε:

Νά ρωτήσω κάτι άλλο αν ξέρεις, θέλω να ρίξω μέσα buffer Tanganyika για νά ανεβάσω τό ph και αυτό με την σειρά του την ανθρακική σκληρότητα, νά ρίξω μέσα στην εβδομάδα η νά περιμένω να κλείσει το ενυδρείο μήνα νά έχω τελειώσει με τά βακτήρια;

Καλησπέρα φίλε, το ενυδρείο είναι στρωμένο; 

Λες ότι τρέχει 6 μέρες και ήδη έχεις ψάρια μέσα; 

Γνώμη μου είναι να μην ανησυχείς για το PH από την στιγμή που τα ψάρια σου δεν είναι άγρια. Πόσο είναι το PH σου από περιέργεια;

Παρόλα αυτά, αν θέλεις να ανεβάσεις το Ph σου, θέλει σταδιακά με συνεχείς μετρήσεις. 

Επίσης πιστεύω τα buffer δεν συμφέρουν. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαγειρική σόδα, η οποία ανεβάζει το KH και με την σειρά του ανεβαζει/σταθεροποιει το PH. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Καλησπέρα φίλε, το ενυδρείο είναι στρωμένο; 

Λες ότι τρέχει 6 μέρες και ήδη έχεις ψάρια μέσα; 

Γνώμη μου είναι να μην ανησυχείς για το PH από την στιγμή που τα ψάρια σου δεν είναι άγρια. Πόσο είναι το PH σου από περιέργεια;

Παρόλα αυτά, αν θέλεις να ανεβάσεις το Ph σου, θέλει σταδιακά με συνεχείς μετρήσεις. 

Επίσης πιστεύω τα buffer δεν συμφέρουν. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαγειρική σόδα, η οποία ανεβάζει το KH και με την σειρά του ανεβαζει/σταθεροποιει το PH. 

Καλησπέρα ναι έβαλα βακτήρια και 48 ώρες μετά έβαλα τα ψάρια μου για να αρχίσουν τα βακτήρια νά τρώνε, από εκεί και πέρα θά βάζω βακτήρια μία φορά την εβδομάδα για τόν πρώτο μήνα, έτσι στήνω πάντα και δεν έχω χάσει ούτε ένα ψάρι ούτε είχα ποτέ προβλήματα, τό ph είναι 7,6 και η kh 10 δεν ανησυχώ, όλα τα ψάρια που έχουν γεννηθεί σέ ενυδρεία και όχι στην φύση έχουν ανοχές και αντοχές στο ph και την kh τής Βρύσης απλά θέλω να προσφέρω στα ψάρια μου ότι Πίο κοντά στο φυσικό περιβάλλον τους για νά πάρω ότι καλύτερο μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλησπέρα ναι έβαλα βακτήρια και 48 ώρες μετά έβαλα τα ψάρια μου για να αρχίσουν τα βακτήρια νά τρώνε, από εκεί και πέρα θά βάζω βακτήρια μία φορά την εβδομάδα για τόν πρώτο μήνα, έτσι στήνω πάντα και δεν έχω χάσει ούτε ένα ψάρι ούτε είχα ποτέ προβλήματα, τό ph είναι 7,6 και η kh 10 δεν ανησυχώ, όλα τα ψάρια που έχουν γεννηθεί σέ ενυδρεία και όχι στην φύση έχουν ανοχές και αντοχές στο ph και την kh τής Βρύσης απλά θέλω να προσφέρω στα ψάρια μου ότι Πίο κοντά στο φυσικό περιβάλλον τους για νά πάρω ότι καλύτερο μπορώ

Κατάλαβα φίλε. Τότε όπως σου πρότεινα, ότι αλλαγές κάνεις στο PH, να γίνουν πολύ σταδιακά. Μπορείς αρχίσεις την διαδικασία και τωρα. 

Η θολούρα θα φύγει σιγά σιγά. Μην σε ανησυχεί. 

Καλή συνέχεια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Κατάλαβα φίλε. Τότε όπως σου πρότεινα, ότι αλλαγές κάνεις στο PH, να γίνουν πολύ σταδιακά. Μπορείς αρχίσεις την διαδικασία και τωρα. 

Η θολούρα θα φύγει σιγά σιγά. Μην σε ανησυχεί. 

Καλή συνέχεια

Καλημέρα απλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι, νά ξεκίνησω με το ph τώρα η νά περιμένω σε ένα μήνα που θά έχω ξεμπερδέψει με τά βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλημέρα απλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι, νά ξεκίνησω με το ph τώρα η νά περιμένω σε ένα μήνα που θά έχω ξεμπερδέψει με τά βακτήρια;

Θα σου έλεγα ότι θα ήταν προτιμότερο σε ένα μήνα που θεωρητικά θα στρώσει το ενυδρείο, ρυθμίζεις σιγα σιγά τους υπόλοιπους παράγοντες του νερού.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θα σου έλεγα ότι θα ήταν προτιμότερο σε ένα μήνα που θεωρητικά θα στρώσει το ενυδρείο, ρυθμίζεις σιγα σιγά τους υπόλοιπους παράγοντες του νερού.:)

Και εγώ προς τα εκεί πάω, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους σάς ??

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2020 at 9:39 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Θα στρωσει. Ειναι ενοχλητικο, καταλαβαινω. Μπορει να κρατησει μια- δυο εβδομαδες......Αν θα παει πιο πολυ, τοτε UV λαμπα και τελος. Να υπαρχει καλη αναταραξει νερου! Τα βακτηρια καταναλωνουν οξυγονο φουλ.

Καλησπέρα και πάλι , έχω ενυδρεία εδώ και 18 χρόνια αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι τά βακτήρια καταναλώνουν πολύ οξυγόνο... Όταν μου τό είπες μου ήρθε μία ιδέα... Ξέθαψα μία αερόπετρα πού έχω κατάργηση για αισθητικός λόγους και την έβαλα νά δουλέυει στο τέρμα, την Κυριακή το πρωί έβαλα και ξανά βακτήρια και σέ ένα 24ωρο το ενυδρείο ξεθόλωσε εντελώς δεν ξέρω εάν βοήθησε η αερόπετρα αλλά σίγουρα έμαθα κάτι που δεν ήξερα ευχαριστώ πολύ

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

 Ξέθαψα μία αερόπετρα πού έχω κατάργηση για αισθητικός λόγους και την έβαλα νά δουλέυει στο τέρμα, την Κυριακή το πρωί έβαλα και ξανά βακτήρια και σέ ένα 24ωρο το ενυδρείο ξεθόλωσε εντελώς δεν ξέρω εάν βοήθησε η αερόπετρα αλλά σίγουρα έμαθα κάτι που δεν ήξερα ευχαριστώ πολύ

Με αφορμη αυτο που λες για την αερόπετρα και αν το εχω σκεφτει σωστα, πιστευω ειναι ενα ''εργαλειο' που για διαφορους λογους καλο ειναι να το εχουμε ''καβατζα'' που λενε, και εγω μονιμα δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητη αλλα π.χ αν λειπεις για μερες απο το σπιτι μπορει να σε σωσει σε κανα ''ατυχημα'' με τη ΔΕΗ.......

Υ.Γ Ενημερωνε μας οποτε μπορεις στο αλλο θεμα σου για το πως πανε τα occelatus...... Καλη και ομαλη συνεχεια!!!!

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2020 at 3:22 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Υ.Γ Ενημερωνε μας οποτε μπορεις στο αλλο θεμα σου για το πως πανε τα occelatus...... Καλη και ομαλη συνεχεια!!!!

Καλησπέρα, σε γενικές γραμμές τα πράγματα πάνε καλά, οι μετρήσεις είναι καλές, έχουμε λίγα κυνηγητά για την οριοθέτηση περιοχών βέβαια θεωρώ το οργάνωσε καλά , έχω 4 ψάρια και 17 κελύφη θαλάσσιος σαλιγκαριών χωρισμένα σε τέσσερις  εστίες, στο φαγητό θα πάνε καλά,το μόνο κακό είναι ότι από αυτό που βλέπω από συμπεριφορές και από μεγέθη μάλλον έχω δύο αρσενικά  θηλυκά.... ??

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες ;;;;για νάχουμε εικόνα για το aquascaping ;

 

?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Greg multi έγραψε:

το μόνο κακό είναι ότι από αυτό που βλέπω από συμπεριφορές και από μεγέθη μάλλον έχω δύο αρσενικά  θηλυκά.... ??

Οταν εισαι απολυτα σιγουρος να υποθεσω  ο ''αδυναμος'' θα φυγει και θα ειναι 1Α/2Θ ....για 4 ψαρια που εβαλες δεν ειναι ασχημα,,,,αλλοι ειναι πιο ατυχοι  & αλλοι ειναι τοσο τυχεροι που παιρνουν 2 και τους βγαινει ζευγαρι,,,,,,

Υ.Γ Φώτογραφια περιμενουμε...?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Οταν εισαι απολυτα σιγουρος να υποθεσω  ο ''αδυναμος'' θα φυγει και θα ειναι 1Α/2Θ ....για 4 ψαρια που εβαλες δεν ειναι ασχημα,,,,αλλοι ειναι πιο ατυχοι  & αλλοι ειναι τοσο τυχεροι που παιρνουν 2 και τους βγαινει ζευγαρι,,,,,,

Υ.Γ Φώτογραφια περιμενουμε...?

 

IMG_20200610_203935.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν 'εχεις δυο ζευγάρια είσαι μια χαρά  , γιατί αυτά πάνε σε ζευγάρια εκτός αν δεν θυμάμαι καλά πια λόγω ηλικίας ?, λοιπόν το όσον αφορά τα όρια στο ενυδρείο θα μπορούσες να βάλεις λίγες μικρές πέτρες ας πούμε ελαφρά διαγώνια για να οριοθετούν ένα νοητό ''σύνορο''μεταξύ των ζευγαριών.

 

Οσον αφορά την αλλαγή ph που διάβαζα πιο πάνω αυτό θα το κάνεις ΜΟΝΟ κατά την αλλαγή νερού ειδικά αν χρησιμοποιήσεις και μπαφερ Ταγκανίκας γιατί υπάρχει κίνδυνος απελευθέρωσης ελέυθερης αμμωνίας με καταστροφικά αποτελέσματα.Θα βρώ στα βιβλία τον μηχανισμό το  πώς γίνεται και θα το γράψω ,πάντως αλλαγές στο ph σταδιακά και κατά την αλλαγή νερού.

?

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117: ευχαριστούμε για την αμεση ανταπόκριση, εισαι ωραιος.... για το scape που ειπες, εχει λογικη αυτο με τα χωρισμένα σε τέσσερις  εστίες, αλλα λογω μη εμπειριας με κοχυλοψαρα θα αναμενω και εγω να ακουσω γνωμες....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Αν 'εχεις δυο ζευγάρια είσαι μια χαρά  , γιατί αυτά πάνε σε ζευγάρια εκτός αν δεν θυμάμαι καλά πια λόγω ηλικίας ?,

 

Καλησπερα σας, πολυ καλα θυμάστε ..... απο τη βιβλιογραφια που εχω δει, πιο πολλοι λενε  για  ζευγαρι ή και 2 ζευγαρια αλλα σε μηκος>1.00., αλλοι ομως λενε και σε χαρεμι μικρο  οτι μπαινουν.... απο μελη στο φορουμ εχω δει και απο τις δυο περιπτωσεις ...... δεν ξερω τι ειναι σωστοτερο απο τα δυο!!!

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...