Jump to content

Recommended Posts

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει λάθος με το blackmoor μου...Το ψαράκι κάθεται στον πάτο ακίνητο για αρκετή ώρα, όμως όταν το σκουνταω ανταποκρίνεται κατευθείαν... Έχει 7ο συνεχόμενο μήνα που το κάνει αυτό...Τα τεστ(υγρά) πραγματικά βγήκαν τέλεια..δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε πριν 7 μήνες και συνεχίζει να είναι έτσι..?

 

Λίτρα:54

Φίλτρα:2 φίλτρα των15 λίτρων με βιολογική φιλτρανση/1φιλτρο 25 λίτρων με σφουγγάρι και βιολογικη φιλτρανση/1φιλτρο των 30λιτρων με υδροβαμβακα-σφουγγαρι-και λίγο βιολόγο υλικό

Φυτά: παρά πολύς πόθος+1 γλυκό πατάτα

Ψάρια:1

Διακοσμητικά: Ένα φυσικό ξύλο από πετ σοπ/μια φυσική πέτρα /2 πλαστικά λουλούδια

Υπόστρωμα: χαλίκι

Φωτισμός:Φως Ηλίου (δίπλα σε παράθυρο)

 

 

 

 

 

IMG_20200607_020910.jpg

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Φίλτρα:2 φίλτρα των15 λίτρων με βιολογική φιλτρανση/1φιλτρο 25 λίτρων με σφουγγάρι και βιολογικη φιλτρανση/1φιλτρο των 30λιτρων με υδροβαμβακα-σφουγγαρι-και λίγο βιολόγο υλικό

Δεν καταλαβα, τι φιλτρα ειναι αυτα. Το πιο μικρο και αδυναμο,που ειχα δει, ηταν 200λ/ωρα.....

πριν 5 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Τα τεστ(υγρά) πραγματικά βγήκαν τέλεια..

Πιο συγκεκριμενα  γραψε - τι ακριβος μετρας με ποια τεστακια και τι βγαινει.  Μπορει να μετρας σκληροτητα νερου μονο πχ....

Γραψε- ΝΗ3/4=...., ΝΟ3=.... αν μετρας και κατι αλλο ....

Αλλαγες νερου; Πότε; Πόσο;

Και.... Δεν βαζουμε το ενυδρειο στο φως του ηλιου! Παρα που ενοχλει το ψαρι, ακομα ζεσταινει πολυ και το νερο στο ενυδρειο.

Θερμομετρο εχεις; το μεσημερι τι θερμοκρασια σου βγαζει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Δεν καταλαβα, τι φιλτρα ειναι αυτα. Το πιο μικρο και αδυναμο,που ειχα δει, ηταν 200λ/ωρα.....

Πιο συγκεκριμενα  γραψε - τι ακριβος μετρας με ποια τεστακια και τι βγαινει.  Μπορει να μετρας σκληροτητα νερου μονο πχ....

Γραψε- ΝΗ3/4=...., ΝΟ3=.... αν μετρας και κατι αλλο ....

Αλλαγες νερου; Πότε; Πόσο;

Και.... Δεν βαζουμε το ενυδρειο στο φως του ηλιου! Παρα που ενοχλει το ψαρι, ακομα ζεσταινει πολυ και το νερο στο ενυδρειο.

Θερμομετρο εχεις; το μεσημερι τι θερμοκρασια σου βγαζει;

Φίλτρο των 15 λίτρων εννοώ για τον όγκο.. όχι 15 λίτρα την ώρα... Αλλαγές κάνω κάθε μέρα ένα 5% με προετοιμασία (αντιχλωριο)

 

Υγρά τεστακια της Σέρα 

Nh3/4=0mg/l

No2=0,0mg/l

No3=0mg/l

 Δεν έχω παρατηρήσει κόκκινα βράγχια

ούτε κάποιο ασπράκι πάνω του..

Έχω τοποθετήσει έτσι το ενυδρείο ώστε να μην το χτυπάει ο ήλιος.. χτυπάει μόνο τα φυτά... θερμοκρασία σταθερά 11-12 βαθμούς όλη μέρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stathis spithas said:

Εγώ μονο θα σου πω ότι τα χρωματιστά χαλίκια σιγά σιγά κερνάνε το χρώμα τους.

Λες να φταιει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση τα 0 NO3 και η τόσο χαμηλή θερμοκρασία.:)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SOTIRIS said:

Μου κάνει εντύπωση τα 0 NO3 και η τόσο χαμηλή θερμοκρασία.:)

Δηλαδή δεν είναι φυσιολογικό..ή απλά είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο? Μήπως κάνω κάτι λάθος??

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Λες να φταιει αυτο?

Μπορεί.. 

Όπως και να έχει βάλε λίγο άνθρακα  στο φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stathis spithas said:

Μπορεί.. 

Όπως και να έχει βάλει λίγο άνθρακα  στο φίλτρο.

Οκ θα το κάνω..γτ όμως ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Οκ θα το κάνω..γτ όμως ??

Ο άνθρακας τραβάει διάφορες βλαβερές ουσίες από τη στήλη του νερού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Οκ θα το κάνω..γτ όμως ??

Αν υπαρχουν στο νερο καποιες βλαβερες ουσιες απο πλαστικα φυτα- χαλικια, θα τα ρουφηξει.

Και θερμοκρασια 11-12 βαθμους..... Εχω τις γαριδες χωρις θερμοστατη και δεν κατεβαινει κατω απο 20 τωρα και ενα μηνα.....και ειναι μακρυα απο τον ηλιο.....

Τσεκαρε λιγο το θερμομετρο σου.

Για τα φυτα, ενα φωτιστικο γραφειου φτανει. Και δες λιγο και τα λιτρα σου. Τα blackmoore θελουν πιο πολλα λιτρα.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, natateo said:

Αν υπαρχουν στο νερο καποιες βλαβερες ουσιες απο πλαστικα φυτα- χαλικια, θα τα ρουφηξει.

Και θερμοκρασια 11-12 βαθμους..... Εχω τις γαριδες χωρις θερμοστατη και δεν κατεβαινει κατω απο 20 τωρα και ενα μηνα.....και ειναι μακρυα απο τον ηλιο.....

Τσεκαρε λιγο το θερμομετρο σου.

Για τα φυτα, ενα φωτιστικο γραφειου φτανει. Και δες λιγο και τα λιτρα σου. Τα blackmoore θελουν πιο πολλα λιτρα.

 

Παιδιά το θερμόμετρο έχει χαλάσει..το κατάλαβα επειδή το έβαλα στον μονομάχο μου που είναι με θερμοστάτη κι δείχνει 11 βαθμούς.. είχατε δίκιο ?. Ευχαριστώ για της απάντησεις σας.Τον άνθρακα πόσο τον κρατάω στο φίλτρο?

 

Link to comment
Share on other sites

4-5 μέρες είναι αρκετό.

Τον βγάζεις, τον στεγνώνεις, τον αποθηκεύεις, και τον ξαναχρησιμοποιείς στο μέλλον.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Παιδιά το θερμόμετρο έχει χαλάσει..το κατάλαβα επειδή το έβαλα στον μονομάχο μου που είναι με θερμοστάτη κι δείχνει 11 βαθμούς.. είχατε δίκιο ?. Ευχαριστώ για της απάντησεις σας.Τον άνθρακα πόσο τον κρατάω στο φίλτρο?

 

Παντως μην ανυσηχεις τοσο για θερμοκρασιες με το συγκεκριμενο είδος εκτός αν οι μεταβολές είναι πολύ απότομες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ψαρι αρχιζει και γερνει πλαγια...και μου ανταποκρινεται ολο και λιγοτερο...κολυμπαει ισα ισα και μετα ειναι σαν να τα παραταει και αφηνετε παλι στην ροη του φιλτρου μεχρι που ξαναπαει στο βυθο..Πραγματικα εχω απελπιστει γιατι δεν ξερω τι ΦΤΑΙΕΙ!!!Τι κανω τωρα???

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Παιδια το ψαρι αρχιζει και γερνει πλαγια...και μου ανταποκρινεται ολο και λιγοτερο...κολυμπαει ισα ισα και μετα ειναι σαν να τα παραταει και αφηνετε παλι στην ροη του φιλτρου μεχρι που ξαναπαει στο βυθο..Πραγματικα εχω απελπιστει γιατι δεν ξερω τι ΦΤΑΙΕΙ!!!Τι κανω τωρα???

 

Αλλαγη νερου κανε τωρα 30-40% με αντιχλωριο(προσεχε την θερμοκρασια, καλυτερα να ειναι ιδια με του ενυδρειου. Μπορεις να βγαλεις μια κοντινη καθαρη φωτογραφια απο το ψαρακι;

 

Link to comment
Share on other sites

Γραψε και δυο λογια για αλλαγες νερου στο ενυδρειο (πότε, πόσο και πόσο συχνα) και τι τροφες δινεις.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, natateo said:

Αλλαγη νερου κανε τωρα 30-40% με αντιχλωριο(προσεχε την θερμοκρασια, καλυτερα να ειναι ιδια με του ενυδρειου. Μπορεις να βγαλεις μια κοντινη καθαρη φωτογραφια απο το ψαρακι;

 

Έκανα αλλαγή νερού το πρωί λίγο λιγότερο από το μισό δλδ 40%. Επειδή χθες παρατήρησα ένα ράγισμα του άλλαξα ενυδρείο με τα ίδια λίτρα και με το ίδιο νερό.Δεν έβαλα χαλίκι στο καινούριο αλλά έχει φωτισμό. Επίσης παρατήρησα άσπρα κακά!!

 

Τροφή:flakes αρακά σπανάκι και που και που μαρούλι

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία δεν με αφήνει να ανεβάσω... είναι 2,75 mb και μου λέει πως δεν πρέπει να ξεπερνά τα 4mb

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, NikosPapak13 said:

Φωτογραφία δεν με αφήνει να ανεβάσω... είναι 2,75 mb και μου λέει πως δεν πρέπει να ξεπερνά τα 4mb

Ξεχασα να γραψω...αλλαγες νερου καθε μερα ενα 5%...ταιζω 2 φορες τη μερα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιο ενδοπαρασιτο βασανίζει το ψαράκι σου. Καλυτερα να σου πει και κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelos Pagonis said:

Μάλλον κάποιο ενδοπαρασιτο βασανίζει το ψαράκι σου. Καλυτερα να σου πει και κάποιος άλλος.

Αυτο καταλαβα κι εγω γιατι ειδα χλομα βραγχια και ασπρα πτερυγια☹️ + μια μικρη δυσκολια στην αναπνοη του

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό πως το αντιμετωπίζω..ταιζω κανονικά? Αγοραζω κάποιο φάρμακο??

Link to comment
Share on other sites

Τα ασπρα κακακια μπορει να ειναι και δυσκοιληοτητα.

πριν 5 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Ξεχασα να γραψω...αλλαγες νερου καθε μερα ενα 5%...ταιζω 2 φορες τη μερα

τι ταιζεις και πως; φλεικς; γρανουλες; πιανει την τροφη απο επιφανεια;

Μπορει να εχει το ψαρι απλη δυσκοιληοτητα, μπορει και hexamita.....

Δες λιγο απο συμπτωματα τι ταιριαζει- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Φωτο μπορεις να κανεις σμίκρυνση, υπαρχουν πολλες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Τα ασπρα κακακια μπορει να ειναι και δυσκοιληοτητα.

τι ταιζεις και πως; φλεικς; γρανουλες; πιανει την τροφη απο επιφανεια;

Μπορει να εχει το ψαρι απλη δυσκοιληοτητα, μπορει και hexamita.....

Δες λιγο απο συμπτωματα τι ταιριαζει- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Φωτο μπορεις να κανεις σμίκρυνση, υπαρχουν πολλες εφαρμογες.

 

IMG_20200608_133902.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...