Jump to content

Νεκρό Pseudotropheus elongatus


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Σήμερα το πρωί καθώς πήγαινα να ταισω κάτι δεν μου ήγαινε καλα. μετρώντας είδα ότι κάτι έλλειπε...Ναι έλλειθε ένα ψαράκι. Το εντόπισα πεθαμένο μέσα σε μια απο τις δυο σπηλιές. επανέλαβα τις μετρήσεις σήμερα να δω αν άλλαξε κάτι απο χτες το βράδυ που έκανα μετρήσεις και είδα ότι όλα ήταν ίδια.

 

ΝΗ3/NH4: 0mg/lt

ΝO2:           0mg/lt

ΝO3:           0-10mg/lt

gH:              13

kH:               6

pH:               8

T:                 26C

 

Είδα για καλό και για κακό βράγχια, ουτε κόκκινα ούτε τπτ. Φυσιολογική εικόνα συγκρίνωντας με τα υπόλοιπα. Να θέσω ότι κάποοια φασαρία έγινε και κάποιος τις έφαγε μέχρι θανάτου ή μπορεί να είναι και κάτι άλλο;;; Επίσης να σημειώσω ότ τα ψαράκια είναι φρέσκα στο ενυδρείο. Δύο εβδομάδες έχουν μπει και δεν έχει παρατηρηθεί αυτό το διάστημα κάποια επιθετική συμπεριφορά κάποιου σε κάποια άλλα. ανεβάζω και κάποιες φωτογραφίες μήπως δείτε εσείς κάτι ή διακρίνετε κάτι από την εμπειρία σας που δεν το έχω κατά νου εγώ.

IMG_4041.jpg

IMG_4042.jpg

IMG_4043.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια  φιλαρακι, αλλα μην ξενερωνεις, αυτα συμβαινουν και ειναι μεσα στο προγραμμα, keep going....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα είχα για πιο φιλικά, σε σχέση με την ταγκανίκα. Για αυτ΄λο μου φάνηκε παράξενο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Τα είχα για πιο φιλικά, σε σχέση με την ταγκανίκα. Για αυτ΄λο μου φάνηκε παράξενο. 

Δυστυχώς η έννοια φιλία στην Αφρική πολλές φορές μένει στο θεωρητικό μόνο.Είναι ψάρια με απρόβλεπτη συμπεριφορά

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω σιγά σιγά στον νοήμα της Αφρικής....ελπίζω να μην έχω κι άλλες φασαρίες εκει μέσα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει προειδοποίηση πολλές φορές στην Αφρική. Ξυπνάς και βλέπεις πτώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @GVC, Πως ειναι τα πραγματα στο ενυδρειο τωρα?.....έχουμε καμιά εξέλιξη μετα το συμβαν?......

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, corto maltese said:

Καλησπέρα @GVC, Πως ειναι τα πραγματα στο ενυδρειο τωρα?.....έχουμε καμιά εξέλιξη μετα το συμβαν?......

 

Καλησπέρα σας! Χτες είχαμε και άλλο θυμα...Δεν έχω πιασει τι γίνεται. εχω βγάλει τοπν τελευταίο καιρο ώρες και ώρες παρακολουθώντας κινηση και συμπεριφορες..Όσο είναι δυνατον δλδ...γιατι με την δουλεια δυσκολευει..Όσο ειμαι μπροστα ολα φαίνονταΙ αρμονικά..μάλλον οι φασαρίες ξεκινάνε αφου απομακρυνθω..

Link to comment
Share on other sites

Καποιος παραειναι ''μαγκας'' μου φαινεται......Ποσα elongatus εβαλες στην αρχη?, βαλε καμια φωτο το ενυδρειο να το δουν και οι πιο ''εμπειροι'' γιατι ισως χρεαζεται να επεμβεις με καποιο τροπο. Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλα εχει πεσει φουλ δουλεια αυτο τον καιρο..

 

IMG_3989.jpg

IMG_3993.jpg

IMG_3994.jpg

IMG_3997.jpg

IMG_3999.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πόσα ψαράκια μιλάμε; ξέρεις αναλογία αρσ/θηλ; οι μετρήσεις σου πως ειναι; 

Link to comment
Share on other sites

10 ήταν. 2 αρσενικά και τα υπόλοιπα θυλικά.

Μετρήσεις πρινν καμια ώρα;

NH3/NH4: 0 mg/l

NO2: 0 mg/l

NO3: 0-10 mg/l

pH: 8.0

kH: 7

GH: 15

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GVC έγραψε:

10 ήταν. 2 αρσενικά και τα υπόλοιπα θυλικά.

Μετρήσεις πρινν καμια ώρα;

NH3/NH4: 0 mg/l

NO2: 0 mg/l

NO3: 0-10 mg/l

pH: 8.0

kH: 7

GH: 15

Συγνώμη για τη μνήμη μου τις ακριβείς διαστάσεις τους ενυδρείου ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  η μέτρησης πιστεύω είναι καλές απλά στην αρχή γίνεται λίγο χαμός μέχρι να ξεκαθαρίσουν φωλιές και κυριαρχία απλά γίνεται συνήθως πιο έντονα στα αρσενικά μήπως έχεις περισσότερα αρσενικά και όχι 2

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ said:

Συγνώμη για τη μνήμη μου τις ακριβείς διαστάσεις τους ενυδρείου ;;

1.20 x 0.40 x 0.50.

 

12 hours ago, NIKOS SIG said:

Καλησπέρα  η μέτρησης πιστεύω είναι καλές απλά στην αρχή γίνεται λίγο χαμός μέχρι να ξεκαθαρίσουν φωλιές και κυριαρχία απλά γίνεται συνήθως πιο έντονα στα αρσενικά μήπως έχεις περισσότερα αρσενικά και όχι 2

Το χαρτί που είχε το πακέτο έλεγε 2 αρσενικά. Ήταν δώρο δεν την έκανα εγώ την παραγγελία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...