Jump to content

1η Μετριση...Μερα 4


Recommended Posts

Γεια σας παιδες εκανα μια μετριση γενικη..ειμαι στην 4η μερα...Απλα το ανεβαζω να παρω γνωμες αν ξεκινησε καλα ο κυκλος αν και ξερω οτι ειναι πολυ νωρις...λοιπον εχουμε και λεμε:

 

PH-7,3

KH-5

GH-7 με 8 καπου στο ενδιαμεσο

NH4-0,5

NH3-0.008

NO2-0,5

NO3-10mg

PO4-0,5mg

FE-0

CU-0

 

Θερμοκρασια 24,5 βαθμους Κελσιου σταθερα..

 

 

Έγινε επεξεργασία - Christos Gikas
Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε λίγο τη θερμοκρασία στους 27-28 βαθμούς για επίσπευση της διαδικασίας.:)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ανέβασε λίγο τη θερμοκρασία στους 27-28 βαθμούς για επίσπευση της διαδικασίας.:)

Αυτο εκανα το εβαλα στους 28 για να μπουσταρει λιγο γρηγορα.. Θερμαστρα εχω τις eheim στα 100 watt

20200607_184642.jpg

Έγινε επεξεργασία - Christos Gikas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Christos Gikas said:

sera aquatest box 

 

Έχει τέστ διαφορετικό για NH3 και άλλο για NH4;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Έχει τέστ διαφορετικό για NH3 και άλλο για NH4;;

Δεν υπαρχει. Μαλλον με την τιμη του Ph εχει υπολογησει τις τιμες .

Μετατρεπεται το ενα στο αλλο αναλογα με την τιμη του Ph.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήξερα και εγώ, απλά έμεινα λίγο, μόλις το είδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει. Μαλλον με την τιμη του Ph εχει υπολογησει τις τιμες .

Μετατρεπεται το ενα στο αλλο αναλογα με την τιμη του Ph.

Σωστος ο παιχτης...Ετσι ακριβως και εγινε...με βαση το ph βγαζεις τος τιμες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Έχει τέστ διαφορετικό για NH3 και άλλο για NH4;;

Ελα ρε οχι αυτο που ειπε ο @natateo εκανα..Εχει ενα πινακακι και σου λεει...Με το ψαρακι που ψοφισε τι εγινε τελικα..ολα οκ;

Link to comment
Share on other sites

Πεθανε.Αναμένω να δω συμπεριφορες τώρα

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Πεθανε.Αναμένω να δω συμπεριφορες τώρα

Κρίμα ρε το καημένο.. Ναι καλα θα κανείς αγορίνα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα παλικαρια ευχομαι να ειστε ολοι καλα παιδια...Λοιπον σημερα εκανα μια 2η μετριση στο ενυδρειο και θελω απλα να με πειτε αν παμε καλα με τον κυκλο..εχουμε και λεμε

 

PH-7,5 

KH-5

GH-5

NH4-1mg και συμφωνα με τις οδηγιες του sera aquabox κανοντας την προσθεση με το PH 7,5 μου βγαζει 0,002 και ρωταω αυτη λογικα ειναι η NH3?

ΝΟ2-0.5

 

Θερμοκρασια ενυδρειου 28 βαθμοι σταθεροι 

 

(εμφανηστικαν επισης και οι πρωτοι λαθρεπιβατες και αποτι παρατηρησα η τροφη εχει αρχιζει να σαπιζει)

Έγινε επεξεργασία - Christos Gikas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μάλλον σου ξεφυγε ενα μηδενικό στην ΝΗ3. σύμφωνα με τον πινακα της sera, είναι 0,02mg/lt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα! Μάλλον σου ξεφυγε ενα μηδενικό στην ΝΗ3. σύμφωνα με τον πινακα της sera, είναι 0,02mg/lt

Ναι φιλε σωστα λαθος μου...Πως τα βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό στρώνεις;; εμένα φυσιολογικά μου φαίνονται τα νουμερα. Με τροφή στρώνεις αν θυμάμαι καλα. τσίμπησες θερμοκρασία όπως είχε προταθει. Πόσα flakes ρίχνεις περίπου;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Πόσο καιρό στρώνεις;; εμένα φυσιολογικά μου φαίνονται τα νουμερα. Με τροφή στρώνεις αν θυμάμαι καλα. τσίμπησες θερμοκρασία όπως είχε προταθει. Πόσα flakes ρίχνεις περίπου;;

θερμοκρασια την ανεβασα οπως με ειπανε τα παιδια...Τροφη οσο με ειχες πει...7η μερα ειμαι

Έγινε επεξεργασία - Christos Gikas
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει σιγα σιγα ολα θα ανεβοκατεβαινουν. δεν βλεπω κάτι στραβο προσωπικά. Περίμενε μηπως πάρεις απαντηση και απο κανάν πιο έμπειρο μελος, μηπως έχει κάποια παρατηρηση. Τι ζωντανά σκέφτεσαι να βάλεις μέσα;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GVC έγραψε:

Ενταξει σιγα σιγα ολα θα ανεβοκατεβαινουν. δεν βλεπω κάτι στραβο προσωπικά. Περίμενε μηπως πάρεις απαντηση και απο κανάν πιο έμπειρο μελος, μηπως έχει κάποια παρατηρηση. Τι ζωντανά σκέφτεσαι να βάλεις μέσα;;;

 

Ελαγα να βαλω cardinal η neon tetras αλλα δεν ξερω με το ph στα 7,5 αν ειμαι  safe...η τροφη οταν σαπιζει γινεται σαν ασπρο θωλο χνουδι;Βλεπω κατι σημεια σαυτο το στυλ...νομιζω ειναι τα flakes σε αποσυνθεση αλλα δεν ξερω γιαυτο σε ρωταω...εσυ ισως το εχεις ζησει...Επισης για φιλτρο εχω βαλει πολυ μεγαλυτερο για να ειμαι safe στην ανακυκωση νερου...οχι το jbl 902 που ειχα επειδη εκανε θορυβο...Πηγα και πηρα ενα τις tetra το tetra ex1200...Εχει μεσα biomedia αρκετο για τα λιτρα μου πηστευω συν πολλα medium και ενα ακομα fine πανω πανω και καρμπον το οποιο διαβασα θελει αλλαγη ανα εναν μηνα

Έγινε επεξεργασία - Christos Gikas
Link to comment
Share on other sites

Στο pH νομίζω είσαι ψιλά ή ίσως είσαι στο πάνω όριο αν δεν κάνω λάθος. Στην σκληρότητα νομιζω ότι είσαι καλά. τον άνθρακα δεν νομιζω ότι τον χρειάζεσαι. Μπορείς να τον βγάλεις. Πλύνε τον και αποθήκευσε τον. Τώρα στο φίλτρο, όσο περισσότερο βιολογικό τόσο το καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2020 at 8:03 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

Ενταξει σιγα σιγα ολα θα ανεβοκατεβαινουν. δεν βλεπω κάτι στραβο προσωπικά. Περίμενε μηπως πάρεις απαντηση και απο κανάν πιο έμπειρο μελος, μηπως έχει κάποια παρατηρηση. Τι ζωντανά σκέφτεσαι να βάλεις μέσα;;;

 

Είδα nitrite και nitrate σήμερα.. 

nitrite 1mg/l 

Nitrate 25mg/l

Αμμωνία σταθερά στα 0.02 

Link to comment
Share on other sites

Ένα update στην μέτρηση 

Ph σταθερά 7.5

KH σταθερό στα 5

GH επίσης 5

NH4 0.5 NH3 0.02

NO2 1mg

NO3 25mg

 

8η μέρα θερμοκρασία σταθερα 28 βαθμούς

 

Πως τα βλέπετε παιδια...

 

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε και να σου πουμε πρεπει να το βλεπουμε απο την αρχη πως εξελισετε  το στορυ σε ενα thread....αν ανοιγεις καθε μερα νεο θεμα, δυσκολευεις αυτους που θελουν να σε βοηθησουν, ειναι η γνωμη μου!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για να δουμε και να σου πουμε πρεπει να το βλεπουμε απο την αρχη πως εξελισετε  το στορυ σε ενα thread....αν ανοιγεις καθε μερα νεο θεμα, δυσκολευεις αυτους που θελουν να σε βοηθησουν, ειναι η γνωμη μου!

 

Το έγραψα στο προηγούμενο θέμα αλλά δεν το είδε καποιος

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Christos Gikas έγραψε:

Το έγραψα στο προηγούμενο θέμα αλλά δεν το είδε καποιος

δεν ειναι φατσοβιβλιο που θα παρεις μια γρηγορη αλλα ''λιτη'' απαντηση....... δεν νομιζω να μην ειδαν γιατι μια ωρα πριν ανοιξεις το νεο θεμα, σου απαντησαν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...