Jump to content

Νερό ΑΟ tds


michalos

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ΑΟ 5 σταδίων και ενώ μετρούσα παλιότερα και το xiaomi tds meter μου έβγαζε 15 - 20 τελευταία μου έβγαζε 100ppm. Πίστευα ότι είναι λόγω του ότι θέλουν αλλαγή τα φίλτρα και σήμερα που έγινε η καθιερωμένη αλλαγή που κάνω κάθε χρόνο , μετράω ξανά πάλι 90 -100 ppm βγάζει το τεστ. Και ναι, είναι οκ το xiaomi γιατί σε φιλου ΑΟ που μέτρησα βγάζει 20ppm, όσο έβγαζε και παλιότερα που είχα μετρήσει.

Βλέπω κ έχει αλλάξει 3 φίλτρα ο τεχνικός κ ένα με ανθρακα

Υποψιάζομαι ότι ήθελε αλλαγή κ η μεβρανη και δεν έγινε?

Εννοείται άφησα κ άδειασε 2 φορές το δοχείο 8 λίτρων που έχει 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα, το νερό βρύσης είναι περίπου στα 130ppm, και μια καινούργια ΑΟ θα μας δώσει νερό 4-5ppm. 

Για να βλέπεις 20ppm σε παλαιότερες μετρήσεις, σημαίνει ότι το νερό στην περιοχή σου είναι ιδιαίτερα σκληρό. Αυτό μειώνει τη ζωή της μεμβράνης. 

Για τα 100ppm δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από "τελειωμενη" μεμβράνη. 

Νερό βρύσης τι μετράς?

Προφιλτρα κάθε πότε αλλάζεις?

Ξεπλένεις τη μεμβράνη μετά από κάθε χρήση?

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 320 βρυση και μου βγαινει 4-5 ppm(3 σταδιων), μετα απο 7 μηνες ανεβαινει 9....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Στην Αθήνα, το νερό βρύσης είναι περίπου στα 130ppm, και μια καινούργια ΑΟ θα μας δώσει νερό 4-5ppm. 

Για να βλέπεις 20ppm σε παλαιότερες μετρήσεις, σημαίνει ότι το νερό στην περιοχή σου είναι ιδιαίτερα σκληρό. Αυτό μειώνει τη ζωή της μεμβράνης. 

Για τα 100ppm δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από "τελειωμενη" μεμβράνη. 

Νερό βρύσης τι μετράς?

Προφιλτρα κάθε πότε αλλάζεις?

Ξεπλένεις τη μεμβράνη μετά από κάθε χρήση?

Τα φίλτρα τα άλλαξα σήμερα. Πώς ξεπλένουμε την μεβρανη?

Βρύση έχω 420

Αν έχει χαλάσει η μεμβράνη δεν φιλτράρει το χλώριο ? Γιατί δεν βάζω αντιχλωριο στις αλλαγές νερού στο reef αφού τις κάνω από την ΑΟ.

Edit: τώρα μέτρησα νερό από την ΑΟ 120 ppm...

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Τα φίλτρα τα άλλαξα σήμερα. Πώς ξεπλένουμε την μεβρανη?

Έχει flush kit το σύστημα?

Αν όχι απλά βγάζεις το μειωτη και αφήνεις να τρέξει νερό κάνα 2λεπτό. Βάλε αν θες μια φωτο να δω και να σου εξηγήσω.

πριν 34 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Βρύση έχω 420

Ανοίγεις βρύση και τρέχει πετρες:)

πριν 34 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Αν έχει χαλάσει η μεμβράνη δεν φιλτράρει το χλώριο ?

Το χλώριο φιλτράρεται στα πρώτα στάδια, όχι στη μεμβράνη, οπότε από αυτή την άποψη είσαι οκ

πριν 41 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Edit: τώρα μέτρησα νερό από την ΑΟ 120 ppm...

Πας για μεμβράνη....εχτές 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Εγω εχω 320 βρυση και μου βγαινει 4-5 ppm(3 σταδιων), μετα απο 7 μηνες ανεβαινει 9....

 

Και εγώ μια μικρούλα έχω, αλλά λόγω μαλακοτερου νερου, είμαι στα 9 μετά από 3 χρόνια χρήσης!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Έχει flush kit το σύστημα?

Αν όχι απλά βγάζεις το μειωτη και αφήνεις να τρέξει νερό κάνα 2λεπτό. Βάλε αν θες μια φωτο να δω και να σου εξηγήσω.

Ανοίγεις βρύση και τρέχει πετρες:)

Το χλώριο φιλτράρεται στα πρώτα στάδια, όχι στη μεμβράνη, οπότε από αυτή την άποψη είσαι οκ

Πας για μεμβράνη....εχτές 

Ο μειωτηρας έχει μια ρύθμιση που με ένα κατσαβίδι μπορείς να αυξάνεις την πίεση για λίγο, μου είπαν να το κάνω όταν μπουκωνει κ δεν περνάει νερό στο δοχείο, αυτό εννοείς μάλλον?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Εννοώ το πλαστικό εξάρτημα που είναι στην έξοδο της μεμβράνης προς το σωληνάκι του "ακαθαρτου" νερού. 

Σε λίγο που είναι σε pc θα σου στείλω να δεις ποιο εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση ακόμα πόσο κοστίζει η μεμβράνη αν την αλλάξω? Γιατί σήμερα πλήρωσα 90 ευρώ για τα 3 φίλτρα κ τον άνθρακα και δουλειά δεν έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσα πολλά??? Η μεμβράνη έχει γύρω στο 50ρικο, ανάλογα με τα ποσά λίτρα παράγει.

Ρίξε μια ματιά και εδω

 

20200608_223723.thumb.jpg.534b1e689dd6fffb3604bc49b49bae53.jpg

 

Αυτή είναι η δικιά μου. Διαφέρει στα στάδια και το μέγεθος των προφιλτρων, αλλά είναι ίδια φιλοσοφία. Το πλαστικό εξάρτημα ανάμεσα στα 2 κόκκινα σωληνάκια είναι ο μειωτής. Για να ξεπλυνεις μεμβράνη χρειάζεται να βγάλεις το μειωτη από την πάνω πλευρά και να αφήσεις να τρέξει άφθονο νερό. Βέβαια για να μην κάνεις αυτή τη διαδικασία συνέχεια υπάρχει το flush kit που είναι το βανακι ανάμεσα στα 2 κίτρινα σωληνάκια. Στην ουσία παρακάμπτει το μειωτη και αφήνει να τρέξει το νερό ελεύθερα όταν τον ανοίξεις. 

Εσύ το έχεις αυτό. Φώτο???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι? Πώς βγαίνει όμως το λαστιχακι?

Αυτο το μοντέλο ΑΟ εχω

IMG_20200608_233146_copy_1600x1200.jpg

Screenshot_2020-06-08-23-26-03-293_com.android.chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε βανακι που φαίνεται στη φώτο είναι το βανακι του flush kit. Μόλις μαζέψεις το νερό που θες το ανοίγεις για κανα δυο λεπτά (με ανοιχτή την παροχή νερού) για να ξεπλυθει η μεμβράνη. Μετα το ξανακλείνεις και είναι έτοιμο για χρήση πάλι. Έτσι μεγαλώνουμε τη διάρκεια ζωής της.

Τσέκαρε και το λινκ που σου έγραψα για τιμές προφιλτρων και μεμβράνης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , έκανα αυτό που είπες αλλά πάλι οι μετρήσεις βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Από το link που έδωσες κάνουν όλες για το σύστημα μου? Και ποια μου προτείνεις ,φτηνή κ καλή ,δε θέλω τρέλλα πράγματα απλά να κάνει τη δουλειά της

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Αυτο είναι για να κρατάει τη μεμβράνη σχετικά καθαρή. Εσύ το έχεις περάσει αυτό σημείο. Έχε το στο νου σου για την επόμενη. 

Όποια και να πάρεις θα σου κάνει. Για μένα προτίμησε μια μεγαλη σε παραγωγή λίτρων. Πχ 100GPD (100 γαλόνια την ημέρα δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...