Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

καιγομαι ο μονομάχος μου έχει συμπτώματα dropsy όπως πρησμένη κοιλιά πεταγμένα λέπια κρυμμένος συνέχεια αδυνατεί να κολυμπήσει 

σε γενικές γραμμές ο τρόπος διαβίωσης του ήταν άψογος τον έχω περίπου ένα μήνα τον είχα αγοράσει ενήλικο θεωρώ σε μεγάλη ηλικία 

δεν είχα ποτέ το οποιοδήποτε πρόβλημα ούτε σε πτερύγια καθώς ήταν πολύ πλούσια αλλά και σε συμπεριφορά ήταν πολύ δραστήριος,τον ταΐζω με παρά πολύ καλή τροφή (attison's betta pro)

Οι συνθήκες νερου ιδανικές χαμηλό ph σωστή θερμοκρασία καθόλου αμμωνία νιτρώδη νιτρικά καθόλου χλώριο τακτικές αλλαγές νερου σε μικρές ποσότητες (εβδομαδιαία 25-35%) χώρις να στρεσαρω το ψάρι 

τον φιλόξενο σε ενυδρείο 25 λίτρων που θεωρώ πως είναι καλο το μέγεθος, ζει μόνος χωρίς κάποιον άλλο συγκάτοικο μέσα στο ενυδρείο.

Επισης έχω αρκετά φυτά μέσα τα οποία είναι 2 egeria densa 2 anubias nana πάνω σε ρίζα και αρκετά lilaeopsis mauritania και στην  επιφάνεια pistia stratiotes ώστε να παρέχω την κατάλληλη σκίαση κατά την διάρκεια που έχω ανάμενα φώτα.

 

Ευχαριστώ αναμένω για τις συμβουλές σας 

Link to comment
Share on other sites

Λόγο του οτι δεν θα βρεις Maracyn 2 στην Ελληνική αγορά, νομίζω, ξεκινάς απο εχθές οχι αύριο, με KanaPlex της Seachem.

Καθαρό νερό και μακάρι να επιβιώσει το ψαράκι σου.

Αν και είμαστε σε λάθος νήμα, κάποιος διαχειριστής θα το διορθώσει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είμαστε σε λάθος θέμα αλλά δεν πειράζει θα μας φτιάξουν.

Καναπλεξ όπως λέει ο φίλος από πανω κι αν δεν βρεις, οποιοδήποτε άλλο που να περιέχει καναμικινη.

Ξεκινά την θεραπεία και θα σου πω τι θα κάνεις στην συνέχεια. Συμπλήρωσε και την φόρμα να δούμε τις ιδανικές συνθήκες που λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω, αν μπορείς βάλτο σε άλλο δοχείο το ψάρι και φουλ αεραντλία χωρίς φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω, οτι λόγο του οτι θα χρειαστεί ίσως να το δίνεις και με την τροφή του, για να το τρώει χωρίς ιδιοτροπίες και να το βγάζει, καλού κακού έχε και ένα GarlicGuard ξανα της Seachem για να βάζεις στην τροφή, και την καταπίνει αμάσητη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας αλλά πριν 10 λεπτά πέθανε.... κρίμα παρόλο που έχω ένα μεγάλο ενυδρείο και περίπου 40 ψαρια ίσως και παραπάνω το συγκεκριμένο ξεχώρισε..

 

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δυστυχώς αυτα γίνονται. Κι έτσι όπως το περιέγραψε ήταν σε δύσκολο στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολη ασθένεια, αλλά ...

Μαθαίνουμε ακόμα και με τον πλέον δυσάρεστο τρόπο, αλλά προχωράμε με περισσότερη γνώση στην κηδεμονία των πλασμάτων, του υπέροχου κόσμου των νερών.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...