Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ


Recommended Posts

Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω σε ενυδρειο 120 λιτρων με μηκος 100 cm θα μπορουσε να φιλοξενηθει ενα χαρεμι Labidochromis Caeruleus η εστω ενα ζευγαρι η ειναι απελπιστικα λιγα τα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να σου απαντησουν τα πιο  εμπειρα μέλη στην Αφρικη , θα σου πω τη γνωμη μου σε καθαρα θεωρητικο επιπεδο  και παρακαλω  να με διορθωσουν αν ειμαι λαθος...... ισως να μπορει να μπει ενα χαρεμι 1/4 , ειδικα αν μπει απο την αρχη, και να κυλησουν τα πράγματα καπως ομαλά (σχετικο αυτο οταν μιλαμε για Αφρικη).....θα πρεπει ομως συνεχεια να έχεις  το νου σου για τυχον ''εντονη''επιθετικοτητα και να είσαι ετοιμος να επεμβεις αν χρειαστει. 

Επισης οταν  ερθουν οι γέννες να εισαι προετοιμασμενος για το τι θα κανεις με αυτες.

Υ.Γ Απο οτι ξερω ζευγαρι δεν μπαινουν τα μπουνα

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω σε ενυδρειο 120 λιτρων με μηκος 100 cm θα μπορουσε να φιλοξενηθει ενα χαρεμι Labidochromis Caeruleus η εστω ενα ζευγαρι η ειναι απελπιστικα λιγα τα λιτρα?

Ζευγάρι δεν νομίζω.... ένα μέτρο  120 λίτρα είναι καλά για ένα χαρεμάκι 1 αρσενικό 3 θηλυκά εγώ αν τά έβαζα θά τό φούλαρα στην πέτρα για νά έχω κρυψώνες γιατί όπως λέει και ο  costo maltes θά πρέπει νά έχεις τον νούσου για μανούρες στην Αφρική τίποτα δεν είναι δεδομένο ιδικά σέ συμπεριφορές

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζευγάρι όχι, χρειάζονται χαρέμι.

Σε μήκος είσαι οκ, πόσο είναι οι άλλες διαστάσεις και βγαίνουν τόσα λίγα λίτρα;

Θεωρητικά μπαίνουν σε 180+λίτρα, κάποιοι τα βάζουν και σε λιγότερα. Το πρόβλημα όπως αναφέρθηκε ήδη είναι η επιθετικότητα ειδικά στο ζευγάρωμα,αν και τα συγκεκριμένα δεν θεωρούνται ήσυχα αρκετά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.οι διαστασεις ειναι 100χ30χ40.Αυτη την στιγμη ειναι φυτεμενο αλλα λεω να κανω μια στροφη προς Αφρικη και ειμαι στο ψαξιμο προς τα που να στραφω.Απο μαλαουι οι επιλογες ειναι ελαχιστες απο αυτα που εχω διαβασει.Απο τανγκανικα εχω αρκετες επιλογες.Μου αρεσει και η ιδεα 1 χαρεμι κοχυλοψαρα και ενα ζευγαρι πετροψαρα αλλα τα τζουλις δεν με τρελαινουν και πολυ.κατι αλλο σε πετροψαρο απο τανγκανικα τι θα μπορουσε να μπει που να ταιριαζει με ενα χαρεμι κοχυλοψαρα?η και παλι ειναι λιγα τα λιτρα για αυτην την ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Η αφρική θα σε ανταμείψει μεγάλε!!Βρες τι ταιριάζει και προχώρα ακάθεκτος!!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χαρέμι σίγουρα θα μπει ποτέ ζευγάρι σε Αφρική και τώρα θα πω προσωπική άποψη θα έβαζα Αφρική ιδίως Μαλάουι σε 300 λίτρα και πάνω..θα είναι πιο ελεύθερα τα ψάρια..Αφρική έχω και την ξεκίνησα όταν πηρα 300 λίτρα..προσωπική άποψη όμως είναι.ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.οι διαστασεις ειναι 100χ30χ40.Αυτη την στιγμη ειναι φυτεμενο αλλα λεω να κανω μια στροφη προς Αφρικη και ειμαι στο ψαξιμο προς τα που να στραφω.Απο μαλαουι οι επιλογες ειναι ελαχιστες απο αυτα που εχω διαβασει.Απο τανγκανικα εχω αρκετες επιλογες.Μου αρεσει και η ιδεα 1 χαρεμι κοχυλοψαρα και ενα ζευγαρι πετροψαρα αλλα τα τζουλις δεν με τρελαινουν και πολυ.κατι αλλο σε πετροψαρο απο τανγκανικα τι θα μπορουσε να μπει που να ταιριαζει με ενα χαρεμι κοχυλοψαρα?η και παλι ειναι λιγα τα λιτρα για αυτην την ιδεα?

Αδέρφε μου εγώ θά σού προτείνω να μην τά μπλέξεις καλύτερα νά πάς σέ κοχυλόψαρα ένα χαρεμάκι 1 αρσενικό 3 θηλυκά ίσως και 4 θύλακα αν σού τύχει... Αυτά τα λίτρα είναι πολύ καλά για κοχυλόψαρα και έχεις πολλές επιλογές σέ ψάρια και μάλιστα πολύ όμορφα  πετάς μέσα και καμιά 20άρα κονχύλια η σαλιγκάρια ,καλύτερα ψιλόκοκη άμμο και είσαι πολύ καλά...sumbu shell, neolabrologus multifasciatus ,labrologus ocellatus... Τσέκαρε τα πολύ όμορφα όλα, τά multifasciatus είναι και πολύ ήρεμα

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προς τανγκανικα μερια θα ειναι γιατι οντως για μαλαουι τα λιτρα ειναι λιγα και αν ειναι να κανω κατι απο αφρικη ας γινει σωστα.εσεις οι πιο γνώστες ριξτε καμια ιδεα για αλλα ειδη πετροψαρων εκτος απο τα τζουλις που να ταιριαζουν με ενα χαρεμι κοχυλοψαρων και να μπαινουν στα λιτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.οι διαστασεις ειναι 100χ30χ40.Αυτη την στιγμη ειναι φυτεμενο αλλα λεω να κανω μια στροφη προς Αφρικη και ειμαι στο ψαξιμο προς τα που να στραφω.Απο μαλαουι οι επιλογες ειναι ελαχιστες απο αυτα που εχω διαβασει.Απο τανγκανικα εχω αρκετες επιλογες.Μου αρεσει και η ιδεα 1 χαρεμι κοχυλοψαρα και ενα ζευγαρι πετροψαρα αλλα τα τζουλις δεν με τρελαινουν και πολυ.κατι αλλο σε πετροψαρο απο τανγκανικα τι θα μπορουσε να μπει που να ταιριαζει με ενα χαρεμι κοχυλοψαρα?η και παλι ειναι λιγα τα λιτρα για αυτην την ιδεα?

Κοχυλοψαρα χαρεμι μπορεις ενα ειδος απο τα Ν.multifaciatus ή similis ή brevis , Απο πετροψαρο ενα ζευγαρι απο μικρα τζουλι θα ηταν καλα επειδη δεν ξεκολανε απο την πετρα αλλα αφου δεν θελεις,,,,,ισως ενα ζευγαρι  Caudopunctatus ή Altolamprologus Calvus που δεν ειναι επιθετικα (σχετικα) με αλλα ειδη. Θα πρεπει οι περιοχες των 2 ειδων να ειναι εμφανως χωριστα.

Εγω θα εβαζα ενα ειδος σε αυτες τις διαστασεις π.χ Ν.Brichardi απο ''πετρα'' ή Χαρέμι Neolamprologus occelatus απο κοχυλοψαρα

πριν 5 λεπτά, το μέλος JOHNPATSIA έγραψε:

Φίλε μου χαρέμι σίγουρα θα μπει ποτέ ζευγάρι σε Αφρική

για μαλαουι εννοεις, σωστα? γιατι τα πιο πολλα ''μικρα'' πετροψαρα της Τανγανυκα μπαινουν ζευγαρι, ειδικα αν εχεις μικρο ενυδρειο αρα λιγες κρυψωνες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι για Μαλάουι μιλάω..από συνήθεια θες να το πεις, έγραψα Αφρική..λάθος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος JOHNPATSIA έγραψε:

 θα έβαζα Αφρική ιδίως Μαλάουι σε 300 λίτρα και πάνω..θα είναι πιο ελεύθερα τα ψάρια..

Συμφωνω απολυτα με τη λογικη σου.....:thumbup:-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 το πλάτος; Αν ναι,είναι πάρα πολύ στενό.

Το κακό με την Αφρική είναι ότι δεν σε προειδοποιεί, μπορεί να θεωρείς ότι δεν υπάρχει θέμα επιθετικότητας και το πρωί να βρεις πτώμα. Μην σε τρομάζω, αλλά είναι μια υπαρκτή πιθανότητα και δυσκολία.

Και βέβαια όπως ανέφεραν τα παιδιά, όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο, τόσο το καλύτερο για όλα τα ψάρια, έχουν περισσότερο ζωτικό χώρο και εμείς πιο ήσυχο το κεφάλι μας.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Stilianos Dimitropoulos Οπως βλεπεις απο τις παραπανω αποψεις, η λογικη λεει να πας σε 1 ειδος απο τανγκανυκα ....διαβασε προφιλ-αρθρα για ποια ψαρια σου αρεσουν και φυσικα θεματα μελων που τα εχουν φιλοξενησει....καλο ψαξιμο και εδω ειμαστε παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.Οταν θα ξεκινησει το εγχειρημα θα σας ενημερωσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...