Jump to content

ταισμα???


j0rdan

Recommended Posts

λοιπον παιδια εχω ενα προβλημα με την αλγη της φωτο "BGA" εδω κ πολυ καιρο με πολες κ συχνες αλλαγες κατι παει να γινει αλλα ενφανιζεται παλι, ξεκινησα συσκοτιση για τσ επομενες 2 ή 3 μερες..αυτο που θελω να ρωτησω με το φαγητο ταιζω μες στα σκοταδια???μπορει να υπαρξει το φαινομενο του κανιβαλισμου???τα ψαρακια μ ειναι ταισμενα απο χθες 3φορες κ σημερα το πρωι..

post-2720-1180519510_thumb.jpg

post-2720-1180519542_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - j0rdan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπον παιδια εχω ενα προβλημα με την αλγη της φωτο "BGA" εδω κ πολυ καιρο με πολες κ συχνες αλλαγες κατι παει να γινει αλλα ενφανιζεται παλι, ξεκινησα συσκοτιση για τσ επομενες 2 ή 3 μερες..αυτο που θελω να ρωτησω με το φαγητο ταιζω μες στα σκοταδια???μπορει να υπαρξει το φαινομενο του κανιβαλισμου???τα ψαρακια μ ειναι ταισμενα απο χθες 3φορες κ σημερα το πρωι..

Ιορδάνη καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Μπορείς να ταίζεις με κλειστά τα φώτα απλά τα ψάρια σου θα γίνουν ποιό 'φωτοφοβικά' μακροχρόνια καθώς θα βγαίνουν μόνο κατά την περίοδο που έχει κλειστά τα φώτα μιάς και τότε θα έχουν συνηθήσει την παρουσία τροφής.

Θα σου πρότεινα να ελέγξεις περισσότερο το τί ταίζεις και την ποσότητα καθώς και να κάνεις αντίστοιχες μετρήσεις για αμμωνία αλλά και φωσφορικά.

Αλήθεια τί ταίζεις καθημερινά και πόσο? :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

σε καθημερινη βαση ταιζω περκα κ pellets 3 φορες την μερα αν δν ειναι 3 σιγουρα 2..μια φορα στσ 12 αντε να ειναι 1 που αναβουν τα φωτα μια το μεσιμερακι κ μια κατα τσ 9..ταιζω κ καρδια απο μοσχαρι 1 φορα το μηνα επισεις κ γαριδα αλλα εχω καιρο να ταισω "γαριδα"..ποτε ενηλιονονται σε ποιο μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

η διατροφη ειναι μια χαρα που τους δινεις.οσο για την αλγη δεν ξερω να σου πω αλλα ξερω πως τα pygocenntrus natterei ενηλικιωνωνται στα 10-15 εκ(αμα κανω λαθος καποιος να με διορθωσει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...