Jump to content

Φυτα πρόβλημα


Gmm

Recommended Posts

Τι είναι αυτό ρε παιδιά κάποιο ιδος moss?

Μου χαλάνε τα κάτω φυλα από ludwigia palustris και rutala rutundifilia μαυριζουν τα κάτω φυλα και χαλανε Γιατί?

 

Screenshot_20200611-213145_Gallery.jpg

Screenshot_20200611-213338_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτή είναι stringy moos. Τώρα για τα φύλλα μάλλον πιάνουν άλγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος MPALAKI έγραψε:

Σαν αυτή είναι stringy moos. Τώρα για τα φύλλα μάλλον πιάνουν άλγη

Αρα αυτό το πράσινο είναι moss  δεν είναι άλγη να μην το βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει άλγη κάπου κοφτό αν ήταν όλο αυτό άλγη δεν θα έβλεπες μέσα από το τζάμι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Τι είναι αυτό ρε παιδιά κάποιο ιδος moss?

Μου χαλάνε τα κάτω φυλα από ludwigia palustris και rutala rutundifilia μαυριζουν τα κάτω φυλα και χαλανε Γιατί?

 

Screenshot_20200611-213145_Gallery.jpg

Screenshot_20200611-213338_Gallery.jpg

Στην δέυτερη φωτο δεν ειναι ροτουντιφολια, αλλά rotala bonsai. Χρειαζεται καλο φωτισμο και CO2 και λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στην δέυτερη φωτο δεν ειναι ροτουντιφολια, αλλά rotala bonsai. Χρειαζεται καλο φωτισμο και CO2 και λιπασματα.

Είναι της denerle και το καρτελάκι ελεγε rutala rutundifilia orange 

Άρα δεν είναι εύκολο φυτό?

Είναι αυτό στην φοτογραφια 

Screenshot_20200612-144213_Gallery.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, ειναι σε emersed μορφή. Δεν ξερω κατα πόσο ειναι ευκολο φυτο, δεν το ειχα κρατησει ποτέ. Αν μοιαζει με την rotala colorata, τοτε χωρις CO2 και καλο φωτισμο, δεν θα εχει την μορφή ,που πρεπει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καταλαβα, ειναι σε emersed μορφή. Δεν ξερω κατα πόσο ειναι ευκολο φυτο, δεν το ειχα κρατησει ποτέ. Αν μοιαζει με την rotala colorata, τοτε χωρις CO2 και καλο φωτισμο, δεν θα εχει την μορφή ,που πρεπει.

Υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνεται από το αλατι? Βαζω μια κοφτή κουταλιά του γλικου σε 60 λίτρα για τα guppy 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνεται από το αλατι? Βαζω μια κοφτή κουταλιά του γλικου σε 60 λίτρα για τα guppy 

Δεν αρεσει αλατι στα φυτα. Τουλαχιστον στα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν αρεσει αλατι στα φυτα. Τουλαχιστον στα περισσοτερα.

Να το κόψω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Να το κόψω? 

Το νερο σου πόσο σκληρο ειναι; Αν εχει kh 3-5 και gh- 5-10, θα ειναι καλα και για τα φυτα και για τα γκαπυ. Το αλατι γιατι βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το νερο σου πόσο σκληρο ειναι; Αν εχει kh 3-5 και gh- 5-10, θα ειναι καλα και για τα φυτα και για τα γκαπυ. Το αλατι γιατι βαζεις;

Έχω kh 3  και. Gh 6. Για να ανεβάσω την σκλιροτιτα το βάζω χωρίς το αλάτι έχω tds 112.    

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Έχω kh 3  και. Gh 6. Για να ανεβάσω την σκλιροτιτα το βάζω χωρίς το αλάτι έχω tds 112.    

Μια χαρα ειναι το νερο σου. Και για τα φυτα και για τα γκαπακια. Το αλατι σου ανεβαζει μονο Gh ή και Kh; Αν θελεις, μπορεις να πας πιο πανω tds - στα 200 ppm.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα ειναι το νερο σου. Και για τα φυτα και για τα γκαπακια. Το αλατι σου ανεβαζει μονο Gh ή και Kh; Αν θελεις, μπορεις να πας πιο πανω tds - στα 200 ppm.

 

 

Όχι μόνο το gh μου ανεβάζει το αλάτι 

Πώς να ανεβάσω το tds χωριό αλάτι?

Το νερό της βρισης έχει tds 112

Και εγώ με το αλάτι το ανεβάζω 270

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Όχι μόνο το gh μου ανεβάζει το αλάτι 

Πώς να ανεβάσω το tds χωριό αλάτι?

Το νερό της βρισης έχει tds 112

Και εγώ με το αλάτι το ανεβάζω 270

Οταν λεμε αλατι, πιστευω δεν εννοεις NaCl - αλλά τα ειδικα αλάτια για ενυδρειο τυπου seachem brackish salt , Shrimp King BeeSalt GH+, seachem equilibrium -τα δυο τελευταια ανεβαζουν μονο Gh και εννοειται και tds. Χωρις προσθηκη αλλατων δεν ανεβαινει το tds.

Εσυ τι βαζεις; Γραψε πως λεγεται το αλατι. Αν δεν περιεχει πολυ νατριο, δεν βλαπτει τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν λεμε αλατι, πιστευω δεν εννοεις NaCl - αλλά τα ειδικα αλάτια για ενυδρειο τυπου seachem brackish salt , Shrimp King BeeSalt GH+, seachem equilibrium -τα δυο τελευταια ανεβαζουν μονο Gh και εννοειται και tds. Χωρις προσθηκη αλλατων δεν ανεβαινει το tds.

Εσυ τι βαζεις; Γραψε πως λεγεται το αλατι. Αν δεν περιεχει πολυ νατριο, δεν βλαπτει τα φυτα.

Το seahem brackish βαζω μια κοφτή κουταλιά περίπου του γλικου μετράω με το tds ως που να πάει 270 το νερό της αλλαγής 

Η seahem παντός αναφέρει ότι δεν βλάπτει τα φυτά και ένα άλλο οπο τοτε που άρχισα να βαζω αυτό το αλάτι έχω ξεχάσει τι θα πει ασθένεια στα ενυδρεια μου και προπαντος έχω να χάσω ψαράκι πάνω από 4 μήνες 

 

Screenshot_20200615-115923_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω να χασω ψαρι 4,5 χρόνια, τα νεον μου απο γεραματα θα πανε τελικα :).Το αλατι αυτο δεν εχει θεραπευτικες ιδιοτητες. Αν σε βολευει βαλ΄το.

επαναλαμβανω - στα φυτα δεν αρεσει το NaCl - χλωριουχο νατριο. Αν  δεν γραφει πόσο περιεχει αυτο το προιον (πανω στο κουτι; μηπως;).... δεν μπορω να πω σιγουρα αν αυτο το αλατι επιρεαζει τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω να χασω ψαρι 4,5 χρόνια, τα νεον μου απο γεραματα θα πανε τελικα :).Το αλατι αυτο δεν εχει θεραπευτικες ιδιοτητες. Αν σε βολευει βαλ΄το.

επαναλαμβανω - στα φυτα δεν αρεσει το NaCl - χλωριουχο νατριο. Αν  δεν γραφει πόσο περιεχει αυτο το προιον (πανω στο κουτι; μηπως;).... δεν μπορω να πω σιγουρα αν αυτο το αλατι επιρεαζει τα φυτα σου.

Αα Ευχαριστώ θα κιταξω την σιγκεντροση όταν πάω σπίτι 

Βασικα από τοτε που στανατησα να περνω ψαρια απο πετ και κρατάω τα δικα μου δεν ειχα καμία ασθένεια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Βασικα από τοτε που στανατησα να περνω ψαρια απο πετ και κρατάω τα δικα μου δεν ειχα καμία ασθένεια 

Ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...