Jump to content

Φίλτρο ,ενυδρείο με Red cherry


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια

Αγόρασα πρόσφατα το denerle 30lt nano cube και σε λίγο καιρό θέλω να το στήσω βαζοντας μέσα red cherry γαρίδες.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο είχε μέσα το δικό του φως κ το συγκεκριμένο φίλτρο https://dennerle.com/en/products/nano-aquaristic/filtration/filters/nano-corner-filter

Ήθελα να ρωτήσω ,σε αυτό το φίλτρο χρειάζεται να προσθέσω μέσα βιολογικο υλικό ή να το αφήσω όπως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα αρχείο  μέσα να κατεβάσεις να δεις απλά όπως το βλέπω μάλλον δεν έχει χώρο για να βάλεις κάτι άλλο. Η πλάκες που λέει δεν ξέρω τι είναι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα κρατά όλο το σφουγγάρι μην το βγάλεις για να βάλεις ελαφρόπετρα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι Υπάρχει ανταλλακτικο που αντί γ σφουγγάρι μπορείς να βάλεις άλλο βιολογικό. Τι είναι προτιμότερο να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ένα φίλτρο χρειάζεται σίγουρα σφουγγάρι τώρα αντί για σφουγγάρι άλλοι βάζουν βαμβάκι για ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

Μέσα φαίνεται κάτι σαν βαμβάκι αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Έχει αυτό που είναι σαν υαλοβάμβακας. Αυτό λογικά θέλει αλλαγή κάθε πόσο καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα δικά μου αλλάζω κάθε μήνα και αλλαγή νερού κάθε 10 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Fluval 306 και 206 με σφουγγάρι-μακάρονι- υαλοβάμβακα και άνθρακα στο μικρό και έχω και ένα εσωτερικό στο μικρό ενυδρείο το U1 της FLUVAL

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάδο άλλο που μπορώ να αγοράσω κ μπορώ να τοποθετήσω αυτό 

https://aquaclubdesign.com/πορωδη-πετρωματα-dennerle-nano-biofilter-granule-300-ml.html

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει είσαι οκ απλά στο τέλος θα φτάσεις την τιμή του FLUVAL δες το και αυτό σαν επιλογή αν δεν έχεις αγοράσει κάτι ακόμη

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Καλησπέρα παιδια

Αγόρασα πρόσφατα το denerle 30lt nano cube και σε λίγο καιρό θέλω να το στήσω βαζοντας μέσα red cherry γαρίδες.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο είχε μέσα το δικό του φως κ το συγκεκριμένο φίλτρο https://dennerle.com/en/products/nano-aquaristic/filtration/filters/nano-corner-filter

Ήθελα να ρωτήσω ,σε αυτό το φίλτρο χρειάζεται να προσθέσω μέσα βιολογικο υλικό ή να το αφήσω όπως είναι?

Μονο για γαριδες φτανει και αυτο. απο γαριδες τι θα βαλεις; και... το ενυδρειο για γαριδες πρεπει να ειναι στρωμενο 1000% πριν να βαλεις καποιες μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Red cherry θα βάλω

Αν φτάνει τότε αυτό το φίλτρο κομπλε, απλά πρέπει να το αλλάζω αυτό το μέσα?

 

Έγινε επεξεργασία - Harris Lourakis
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω παραγγείλει το συγκεκριμένο φίλτρο και θέλω να βάλω γαρίδες σε 30L ενυδρείο + κάποια πολύ μικρά ψαράκια.. Διάβασα ότι το συγκεκριμένο φίλτρο είναι εξαιρετικό για την τιμή του.. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2020 at 2:45 ΜΜ, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Απλά αυτό που έχει μέσα ,θέλει αλλαγή ?

Γιατι να θελει αλλαγη; Μια χαρα ειναι και να εχει μονο σφουγγαρι. Διαφορά ειναι στη διακοσμηση(πχ αν θα βαλεις πετρες λαβας, θα εχεις ετοιμο βιολογικο υλικο στο ενυδρειο). Βαλε μια ριζα και ευκολα φυτα,  moss, microsorum,anubias ktl

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό το άσπρο σφουγγάρι -βαμβακι τι είναι, θέλει μετά από κάποιο καιρό πέταμα κ να βάλω καινούργιο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι ο υαλοβάμβακας σου έχει 3 ανταλλακτικά μέσα στο κουτί νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...