Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα ! Είμαι καινούργιος εδώ 😁!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα νέο ενυδρείο που πρόκειται να αγοράσω .Θα είναι 60 lt , αλλά αναρωτιέμαι πρέπει να είναι στο κλασσικό σχήμα των ενυδρείων ή να είναι κυβοειδές ; Έχω ήδη ένα 20 lt ενυδρείο με ένα χρυσοψαρο απο τα συνηθισμένα ( συγγνώμη, δεν ξέρω τις επιστημονικές ονομασίες τους  😞 ) και σκοπεύω να το μεταφέρω στο νέο ενυδρείο προσθέτοντας και άλλα ψαρια και φυτά . Ποια είδους φυτα πρέπει να πάρω (επειδη δεν σκοπευω απαραίτητα  να βάλω Co2 ή εξτρα λάμπες, θα το έχω κυρίως με τη λάμπα του ενυδρείου ) και ποια ψάρια μπορώ να βάλω έτσι ώστε να μην τσακωθούν ή τα φάνε ; Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια                                                                                                                                                                                                                                                                          

Αν διαβάσεις το παρακάτω άρθρο θα σου λυθούν πολλές απορίες

Και θα αντιληφθείς ότι και τα 60 λίτρα είναι σχετικά λίγα για χρυσόψαρα. Σίγουρα από τα 20 (που είναι απαγορευτικά για όλα σχεδόν τα ψαρια) φαίνεται σαν αναβάθμιση, αλλά αν ανεβαίνεις λίγο θα ήταν σαφώς πιο καλά τα πράγματα. 

Γενικότερα πάντως να προτιμήσεις μακρόστενο ενυδρείο, και οχι κύβο.

Καλησπέρα καλώς ήρθες έχεις η common η comet Δεν πάνε με άλλα ψάρια λόγω θερμοκρασίας και συνθηκών από φυτά ανουμπιες και καμία βαλισνερια. Πάρε κανονικό ενυδρείο δες και εδώ έχει αρκετές αγγελίες απλά σε λίγο καιρό θα είναι μικρό για το χρυσόψαρο 

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Vakoutro
      Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Με αφορμή το καινούριο μου project, πήρα την απόφαση να κάνω και το 1ο μου post στο site. Μετά από 3μιση χρόνια σε ενυδρείο γλυκού 60 λίτρων, είπα να κάνω το μεγάλο βήμα (ή μάλλον άλμα) και να ασχοληθώ με τη δημιουργία ενός reef ενυδρείου. Αγόρασα λοιπόν έναν κύβο μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση και μετά από τρίψιμο και βάψιμο του επίπλου είμαι έτοιμος για το γέμισμα τις αμέσως επόμενες ημέρες.

Το ενυδρείο εχει διαστάσεις 60*60*60 και το sump 40*40*40

Εξοπλισμός
      Φωτισμός Ecotech Marine Radion xr30w 
      Skimmer Innovative Marine SkimMate 7202
      Θερμοστάτης 150w
      Αντλία Επισροφής Eheim 1100.220 1.000-2.000 l/h
      Κυκλοφορητής Haquoss Turbomax 1000 στα 1.000 l/h
      Κυκλοφορητής Sunsun JVP-201 στα 6.000 l/h

Υλικα 
      Αλάτι θα χρησιμοποιήσω το Probiotic Reef Salt της Aquaforest
      Τεστάκια όλα Salifert
      Βακτήρια Seachem Stability
      Από τροφές Ocean Nutrition Brine Shrimp Plus Flakes, Ocean Nutrition Formula One Flakes & Ocean Nutrition Formula Two Flakes
      Επίσης Aquaforest Garlic Oil 10ml & Aquaforest FishV 10ml

Όπως τόνισα και παραπάνω τις επόμενες ημέρες σκοπεύω να το γεμίσω με νερό και το επόμενο Σαββατοκύριακο (καλώς εχόντων των πραγμάτων) να προχωρήσω στο στήσιμο.

Επίσης επισυνάπτω και 2 φωτογραφίες.
      Σας ευχαριστώ

• By Katrin
      Καλησπέρα σας, 
      Ήρθε επιτέλους το πρωτοχρονιατικο μου δώρο 😁. Και μαζί με αυτό το πρώτο μου level up από τα 60 στα 180 (μάλλον θα υπάρξουν κι άλλα ήδη σκέφτομαι το 3ο 😜). Θα χρειαστώ την βοήθεια σας για να το κάνω πιο σωστά αυτή τη φορά, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Όχι ότι δεν έχω ρίξει διάβασμα, αλλά οι ερωτήσεις ξεπεταγονται σαν μανιταρια. Λοιπόν 1η ερώτηση: κάνει αυτό για υποστρωμα; 
      https://www.pool-store.gr/ell/product/Leyki-Xalaziaki-Ammos
      Οι δύο εκδοχές που σκέφτομαι είναι είτε αφρικανικές κιχλιδες, είτε φυτεμένο με ως μέτρια φυτά 

• By The Fishroom
      Καλησπέρα σε όλους τους φιλους του Aquazone..
      Νέα μεγάλη εισαγωγή Θαλασσινων ψαριων sps ,lps,soft κοραλλιών με πολυ χρώμα

Ψαρια

Amphiprion percula 13,90E
      Amphiprion occelaris 9.00E
      Pomacentrus coelestis  8.00E
      Chrysiptera parasema 8.00E
      Chrysiptera cyanea 8.00E
      Chrysiptera talboti 8.00E
      Canthigaster papua 20.00E
      Canthigaster valentini 20.00
      Cirrhitichthys aprinus 14.00E
      Diodon Holacanthus L 48.OOE
      Echidna nebulosa ML 28.00E
      Halichoeres hortulanus 15.00E
      Pseudocheilinus hexataenia 12.00E
      Pseudochromis paccaniella 10.00E
      Labroides dimidiatus 10.00E
      Naso lituratus 22.50E
      Ctenochaetus strigosus 24.00E
      Zebrasoma scopas 29.00E
      Salarias fasciatus 12.00E
      Amblygobius phalaena 14.00E
      Synchiropus splendidus 19.50E

Κοραλλια

Sinularia flexibilis 29.00E
      Pachyclavularia violacea 29.00E
      Acropora echinata BLUE 33.00E
      Acropora millepora 26.00E
      Acropora millepora GREEN 28.00E
      Acropora nana TRICOLOR 27.00E
      Acropora desalwii  35.00E
      Acropora tenuis  36.00E
      Acropora turaki 31.00E
      Acropora formosa  35.00E
      Acropora hyacinthus  39.00E
      Acropora millepora PINK 37.00E
      Acropora parilis 35.00E
      Acropora plana 39.00E
      Acropora robusta 36.00E
      Acropora selago 36.00E
      Montipora digitata RED 26.00E
      Montipora digitata GREEN 26.00E
      Pectinia spp 25.00E
      Merulina ampliata 32.00E
      Favia aasp 32.00E
      Favia pallida 29.00E
      Favites aasp 32.00E
      Alveopora aasp 33.00E
      Goniopora stokesi 27.00E
      Tubipora musica 32E
      Montipora foliosa 30.00E
      Seriatopora caliendrum 18.00E
      Seriatopora hystrix PINK 33.00E
      Catalaphyllia jardinei 59E
      Euphyllia ancora ML43.00E
      Euphyllia ancora 39.00E
      Euphyllia cristata 48.00E
      Euphyllia glabrescens YELLOW TIP 49.00E
      Euphyllia glabrescens 44.00E
      Lobophyllia corymbosa RED 47.00E
      Lobophyllia corymbosa multi head ORANGE 39.00E
      Entacmea quadricolor SUPER RED 49.50E
      Entacmea quadricolor PINK 32E

Ασπονδυλλα

Lysmata seticaudata 10.00E
      Lysmata Debelius 19.00E
      Saron inermis 8.50E
      Saron marmoratus 8.50E
      Grapsus albolineatus 14.00E
      Percon gibbesis 14E
      Trapezia lutea 7.80E
      Nassarius aasp 1.60E
      Tectus fenestratus 1.50E
      Trochus histrio 1.60E
      Strombus luhuanus 3.00E
      Archaster typicus 10.00E
      Mespilia globulus 12.00E

Αποστολές πάνω από 70 ευρώ τα μεταφορικά δωρεάν για όλους τους φίλους...

Και μερικές φωτογραφίες..

• By Aquazone Team
      Το Στήσιμο του Ενυδρείου βήμα – βήμα
      του Ιωάννη Μπέλλου

Mε αφορμή το πρόσφατο στήσιμο ενός νέου ενυδρείου, αποφάσισα να σας δείξω όλη τη διαδικασία . Στόχος της παρουσίασης αυτής είναι να δώσει στο νέο ενυδρειόφιλο μια σαφή εικόνα της πορείας που πρέπει να ακολουθήσει όταν πρόκειται να στήσει το πρώτο ενυδρείο του. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

Ξεκινώντας
      Είτε καινούριο είτε παλιό, το ενυδρείο πρέπει να πλένεται και να καθαρίζεται σχολαστικά. Δε χρησιμοποιούμε ποτέ απορρυπαντικά.
      Για να καθαρίσουμε τα άλατα (σε χρησιμοποιημένα ενυδρεία) μεταχειριζόμαστε σφουγγάρι που δε χαράζει και ξύδι. Ξεπλένουμε με άφθονο νερό.

Τοποθετούμε το ενυδρείο στη θέση που έχουμε επιλέξει, φροντίζοντας να μην το χτυπάνε οι ακτίνες του ήλιου και μακριά από θερμαντικά σώματα.

Στη συνέχεια πλένουμε την άμμο ή το χαλίκι πάρα πολύ καλά.

Για το ενυδρείο μου επέλεξα βασάλτη της Aquatica

Τώρα τοποθετούμε το χαλίκι κανονίζοντας να έχει ύψος περίπου 5cm.
      (Σε φυτεμένα ενυδρεία πρώτα βάζουμε υπόστρωμα.)

Στρώνουμε για να δώσουμε τις κλίσεις που θέλουμε.

Συνεχίζουμε τοποθετώντας τις σωληνώσεις από τα φίλτρα, το θερμοστάτη και ό,τι άλλο εξάρτημα είναι να τοποθετηθεί μέσα στο ενυδρείο.(Στο συγκεκριμένο ενυδρείο μπήκαν στο τέλος λόγω ιδιομορφίας του καπακιού.)
      Αρχίζουμε να γεμίζουμε με νερό. Το νερό πέφτει σε ένα πλαστικό δοχείο και όχι επάνω στο χαλίκι. Γεμίζουμε έως τη μέση περίπου.

Τώρα θα βάλουμε τα ξύλα και τα φυτά και θα δώσουμε τη μορφή που θέλουμε.
      (Αυτή είναι μια φάση που θα πειραματιστούμε πολύ με διάφορες αλλαγές.)

Βάζουμε το καπάκι και γεμίζουμε με νερό.
      Ξεκινάμε τη λειτουργία των φίλτρων.
      Καθαρίζουμε τα τζάμια από άλατα .

Κάνουμε όποιες αλλαγές θέλουμε ,δίνουμε τη τελική μορφή και εφόσον έχουμε στρωμένο νερό, βάζουμε τα ψάρια.

Και τώρα η ώρα της απόλαυσης.
      Καθόμαστε στον καναπέ απέναντι από το ενυδρείο και καμαρώνουμε το έργο μας πίνοντας τον καφέ μας .
    • By asoromani
      ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      της Αγγελικής Σορομάνη

Ένα ενυδρείο δεν είναι καθόλου δύσκολο να στηθεί, αρκεί να ακολουθηθούν σωστά κάποιοι βασικοί κανόνες.
      Πρώτα απ’ όλα συγκεντρώνουμε όλα τα αντικείμενα που θα μας χρειαστούν στο στήσιμό του, εκτός φυσικά από τα ψάρια.
      1.Ας ξεκινήσουμε από το υπόστρωμα. Πρώτα θα στρώσουμε λίγη άμμο ή χαλίκι (ανάλογα με τις ανάγκες), στη συνέχεια από πάνω υπόστρωμα για τα φυτά (όπως π.χ. λατερίτης) και τέλος άλλο ένα στρώμα άμμου ή χαλικιού. Όλο αυτό δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 5 με 7 εκατοστά.
      2.Στη συνέχεια θα προσθέσουμε το νερό. Το νερό αυτό πρέπει να ανταποκρίνεται στις ανάγκες των ψαριών που θα προσθέσουμε αργότερα (π.χ. μαλακό ή σκληρό νερό). Αφού θα χρησιμοποιήσουμε νερό από την βρύση μας είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιήσουμε και αντιχλώριο, για να κάνουμε το νερό μας κατάλληλο για το ενυδρείο. Τα περισσότερα ψάρια και φυτά έχουν ανάγκη από μαλακό έως μεσαίο νερό και όχι σκληρό.
      3.Φυσικά χωρίς φίλτρο δεν είναι δυνατό να λειτουργήσει το ενυδρείο μας. Το φίλτρο μας όπως όλοι μπορούμε να καταλάβουμε πρώτα απ’ όλα καθαρίζει το νερό του ενυδρείο, αλλά και παρέχει «προστασία» σε κάποια βακτήρια τα οποία είναι αναγκαία για την σωστή λειτουργία του ενυδρείου μας.
      4.Ο φωτισμός του ενυδρείου μας είναι επίσης πολύ σημαντικός. Τα φυτά μας προσαρμόζονται εύκολα σχεδόν σε όλα τα φάσματα φωτός. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσουμε τέτοιο φάσμα φωτός που να μην δώσει στην άλγη ιδανικές συνθήκες για να αναπτυχθεί.
      5.Το ενυδρείο σας πλέον είναι έτοιμο και τώρα αρχίζει η πιο δύσκολη περίοδος, διότι τώρα θα πρέπει να έχουμε υπομονή και να περιμένουμε για μερικές εβδομάδες έως ότου να στρώσει το νερό του ενυδρείου μας, να ολοκληρωθεί δηλαδή ο κύκλος του αζώτου έτσι ώστε να μπορέσουμε να προσθέσουμε ψάρια..
      Βλέπε: κύκλος του αζώτου,
      6.Οι 6 περίπου πρώτες εβδομάδες είναι οι πιο σημαντικές στην ζωή ενός ενυδρείου. Καλό θα ήταν αυτό το χρονικό διάστημα να τοποθετήσουμε στο ενυδρείο φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να μπορέσουν να απορροφήσουν όλα τα βλαβερά στοιχεία μέσα από το ενυδρείο μας. Σημαντικό είναι να καλύψουμε το 60-70% του βυθού του ενυδρείου μας με φυτά. Επίσης καλό θα ήταν να βάλουμε και διοξείδιο διότι θα κρατήσει τα φυτά μας υγιή.
      Επίσης πολύ σημαντική είναι και η επιλογή των ψαριών. Θα πρέπει να βρούμε συμβατά ψάρια μεταξύ τους και επίσης καλό είναι να ενημερωθούμε για το τελικό μέγεθος των ψαριών.
      Σημαντικό είναι να μην προσθέσουμε όλα τα ψάρια στο ενυδρείο μεμιάς αλλά σταδιακά, για παράδειγμα προσθέτουμε ανά εβδομάδα το 30% του τελικού αριθμού των ψαριών που θα συμβιώσουν στο ενυδρείο μας και …
      ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

πηγή: Nobert Zajac
    • By Tandalos
      Σκέφτομαι να αγορασω ενα ενυδρειο 180L , αλλα δεν ξερω και πολλα επι του θεματος και θελω την βοηθεια σας σχετικα με:
      1) Συνδιασμούς ψαριών, θελω απλα να μου πειτε καποιες ιδεες να εχω στο νου μου, κυρίος μεγάλα ψάρια και οχι κοπάδια
      2) Αν υπαρχει καποιος συνδιασμός ψαριών τα οποια μπορούν να συμβιόσουν με μονομάχο
      3) Κάποια σελίδα, απ την οποία θα μπορέσω να προμηθευτώ πράγματα για το ενυδρείο
      4) Πληροφορίες για εναν πρωτάρη και λινκς που ισως βοηθήσουν
      Επίσης θελω να μου πείτε μερικά είδη τα οποία μοιάζουν με μονομάχο και είναι πιο κοινωνικά
    • By Indian
      Κάλησπέρα,
      Μετά από καιρό ξαναμπαίνω στο τρυπάκι για κατασκευή νέου ενυδρείου από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά με κέρδισαν τα φυτεμένα!

Ξεκινάω λοιπόν παίρνοντας τα μέτρα. Διαβάζοντας δεξιά αριστερά παρατηρώ ότι για να έχεις φυτεμένο έστω και με λίγα Λίτρα πρέπει να του δώσεις ύψος? Πόσο όμως? ώστε να μην είναι και δύσκολο στο καθαρισμό και στη συντήρηση?
      Παίρνω τα μέτρα μου, παίρνω τα ψαλίδια μου παίρνω τις ταινίες μου ( κολλητικές ) και κάτι χαρτόκουτες από το γειτονικό σουπερ μαρκετ και αρχίζω χειροτεχνίες. ( να δούμε στο μάτι πως περίπου θα είναι σε 3D καταστάσεις και οχι μόνο στο χαρτί)

Το μόνο σίγουρο είναι το μήκος μου 60cm οπότε φτιάχνω
      για αρχή μια κούτα 60χ20χ50 -------> Χμμμμ καλό για συρτιαριερα ανάποδη ( δεν μας κανει πολύ στενό) δίνω βάθος όσο με παίρνει και φτάνω με το ζόρι 60χ30 και μειώνω ύψος σε 40 ----> τώρα κάτι γίνεται ( τη γνώμη σας και εδώ) και έτσι με τους πρόχειρους υπολογισμούς μεικτά λίτρα 72 .
      Με αυτά τα δεδομένα θέλω προτάσεις για εύκολα φυτάκια μιας και είμαι νέος στο άθλημα.
      έχω σταμπάρει τα παρακάτω:

Eleocharis Parvula ( για γρασιδάκι) Java Moss ( για δέσιμο σε καμιά ρίζα ή πέτρα ) Fontinalis Antipyretica Wilow Taxiphyllum Sp. 'spiky' Cladophora Aegagrophila ( αυτή η στρογγυλή μουχλα με εχει ενθουσιάσει ) Cryptocoryne Wendtii ''green'' Staurogyne Repens ( καταπληκτικό χρώμα ) Δικές σας προτάσεις....! ( να βάλω και τπτ πιο απαιτητικό? ) Υπόστρωμα το ψάχνω ακόμα , ενώ για βυθό χαλικάκι μάυρο και ίσως σε ένα σημείο λίγο άμμο ( συζητήσιμο)
      Co2 θα φτιαχτεί DIY αυτό
      Τέλος από ψάρια ένα χαρεμάκι από 4-5 μικρά θα μπορέσει να μπεί ( πχ ινδιανάκια )

• By TAN
      Σε αυτό το θέμα ξεκινάει η παρουσίαση του νέου μου Rimless ενυδρείο χωρητικότητας 500 λίτρων + 150 λίτρων το sub που τρέχει από τις 27-7-11.Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 120 μήκος 60 ύψος και 70 πλάτος δίνοντας μια άνεση τόσο στα ψάρια άλλα ειδικά στο aquascape λόγο του πλάτους.
      Μερικές photo από την αρχή πριν μπει στον τελικό του προορισμό

• By tallguit
      Είναι καλύτερα να το στήσω κομμάτι - κομμάτι ή να πάω σε compact?
  • Create New...