Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα ! Είμαι καινούργιος εδώ ?!

 Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα νέο ενυδρείο που πρόκειται να αγοράσω .Θα είναι 60 lt , αλλά αναρωτιέμαι πρέπει να είναι στο κλασσικό σχήμα των ενυδρείων ή να είναι κυβοειδές ; Έχω ήδη ένα 20 lt ενυδρείο με ένα χρυσοψαρο απο τα συνηθισμένα ( συγγνώμη, δεν ξέρω τις επιστημονικές ονομασίες τους  ? ) και σκοπεύω να το μεταφέρω στο νέο ενυδρείο προσθέτοντας και άλλα ψαρια και φυτά . Ποια είδους φυτα πρέπει να πάρω (επειδη δεν σκοπευω απαραίτητα  να βάλω Co2 ή εξτρα λάμπες, θα το έχω κυρίως με τη λάμπα του ενυδρείου ) και ποια ψάρια μπορώ να βάλω έτσι ώστε να μην τσακωθούν ή τα φάνε ; Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια                                                                                                                                                                                                                                                                          

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το παρακάτω άρθρο θα σου λυθούν πολλές απορίες

Και θα αντιληφθείς ότι και τα 60 λίτρα είναι σχετικά λίγα για χρυσόψαρα. Σίγουρα από τα 20 (που είναι απαγορευτικά για όλα σχεδόν τα ψαρια) φαίνεται σαν αναβάθμιση, αλλά αν ανεβαίνεις λίγο θα ήταν σαφώς πιο καλά τα πράγματα. 

Γενικότερα πάντως να προτιμήσεις μακρόστενο ενυδρείο, και οχι κύβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλώς ήρθες έχεις η common η comet Δεν πάνε με άλλα ψάρια λόγω θερμοκρασίας και συνθηκών από φυτά ανουμπιες και καμία βαλισνερια. Πάρε κανονικό ενυδρείο δες και εδώ έχει αρκετές αγγελίες απλά σε λίγο καιρό θα είναι μικρό για το χρυσόψαρο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...