Jump to content

Φυτά και μονομάχοι


Sina

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν τα φυτά που βάζουμε στα ενυδρεία μας αντιστοιχούν με το κάθε είδος ψαριού που έχουμε.

Υπάρχουν δηλαδή ψάρια που μπορούν να έχουν στο ενυδρείο συγκεκριμένα είδη φυτών; 

Αν ναι, τότε ποια φυτά μου προτείνετε για το ενυδρείο του μονομάχου μου; Έχω ήδη polysperma το οποίο δείχνει να μεγαλώνει και ειναι πολύ όμορφο. Του αρέσει να τριγυρνάει μέσα στα κλαδάκια του οπότε λέω να βάλω κ άλλο ένα φυτό ακόμη ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κοιτας να κανεις κατι βιοτοπικο δεν υπαρχει προβλημα στο τι φυτα θα βαλεις με το ψαρι σου. Τα κριτηρια για το τι φυτα θα βαλεις ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου σου, το φως, το εαν θα εχεις co2, λιπασματα κ.τ.λ., που καθοριζουν το εαν θα βαλεις ευκολα, μετρια ή δυσκολα φυτα. Φανταζομαι θα βαλεις ευκολα οποτε μπορεις να βαλεις τα παντα απο τα ευκολα με τον μονομαχο σου. Κοιτα απλα ποια θελουν φυτεμα και ποια οχι. Και θα συμβουλευα να εβαζες και καποιο επιφανειας. Σαν το limnobium π.χ. Αρεσουν πολυ στους μονομαχους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Αυτό μεγαλώνει και θέλει κούρεμα; Έχω παρατηρήσει ότι είναι πιο ευδιάθετος με το φως, μόλις κλείνει ηρεμεί. Δεν θέλω να του κρύψω παρά πολύ την επιφάνεια του νερού συνεπώς και το φως του, γι'αυτό σε ρωτάω. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sina έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Αυτό μεγαλώνει και θέλει κούρεμα; Έχω παρατηρήσει ότι είναι πιο ευδιάθετος με το φως, μόλις κλείνει ηρεμεί. Δεν θέλω να του κρύψω παρά πολύ την επιφάνεια του νερού συνεπώς και το φως του, γι'αυτό σε ρωτάω. 

Δεν εχουν θεμα ουτε θα τον επηρεασει καπως να κρυψεις την επιφανεια. Απο την φυση τους ζουν σε σκοτεινα νερα και τους αρεσουν τα φυτα επιφανειας με τις ριζες τους. Δες και το θεμα φαφουτης-betta-tank ο Γιωργος εχει κανει ενα πολυ ιδανικο περιβαλλον για τον μονομαχο του. Η polysperma ναι μεγαλωνει και νομιζω ειναι ταχειας αναπτυξης οπως ολες οι hygrophila. Ειναι stem φυτο οποτε απλα κοβεις και φυτευεις διπλα και μεγαλωνει νεο φυτο. Δες την κατηγορια ευκολα στα προφιλ των φυτων εδω στο φορουμ και διαλεξε ποια θελεις. Μπορεις να τα βαλεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Το polysperma το έχω βάλει ήδη χώρισα τις ριζουλες του κ το άπλωσα σε όλο το ενυδρείο κ είναι όντως πολύ ωραίο. Για το limnobium έλεγα αν θέλει κούρεμα.

ναι έχω δει το ενυδρείο του Φαφούτη, είναι πολύ όμορφο κ ο Γιώργος έχει φτιάξει ιδανικό περιβάλλον για το ψάρι.

ωραια θα κοιτάξω στο φόρουμ να δω τι επιλογές έχω. Εμένα απλώς με προβληματιζε αν υπάρχει κάποιο φυτό που δεν μπορεί να μπει σε ενυδρείο με μονομάχο. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Εμένα απλώς με προβληματιζε αν υπάρχει κάποιο φυτό που δεν μπορεί να μπει σε ενυδρείο με μονομάχο. 

 

Οχι δεν υπαρχει τετοιο θεμα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

το λιμνομπιουμ οταν μεγαλωσουν οι ριζες απο κατω και σε ενοχλει αυτο η κοβει χωρο απλα το βγαζεις εξω και του τις κοβεις σαν να κουρευεις ανθρωπινο μαλλι , δεν υπαρχει πιο ευκολο φυτο εκει εξω .

εαν εισαι κοντα σε εμενα , πειραιας - αιγαλεω - περαμα και γενικα προς τα εδω να σου δωσω εγω , μην αγορασεις . 

 

υ.γ ρε sina μαζι μιλαγαμε παλια !!!! σου εχω ταξει να σου δωσω και σε ξεχασα . στειλε pm .

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος George K έγραψε:

Οχι δεν υπαρχει τετοιο θεμα

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

το λιμνομπιουμ οταν μεγαλωσουν οι ριζες απο κατω και σε ενοχλει αυτο η κοβει χωρο απλα το βγαζεις εξω και του τις κοβεις σαν να κουρευεις ανθρωπινο μαλλι , δεν υπαρχει πιο ευκολο φυτο εκει εξω .

εαν εισαι κοντα σε εμενα , πειραιας - αιγαλεω - περαμα και γενικα προς τα εδω να σου δωσω εγω , μην αγορασεις . 

 

υ.γ ρε sina μαζι μιλαγαμε παλια !!!! σου εχω ταξει να σου δωσω και σε ξεχασα . στειλε pm .

Ωραία μια χαρα, είχα σκοπό να πάω σε εκείνο το μαγαζί που λέγαμε, είχε πάρα πολλά φυτά..

Δεν πειράζει βρε σιγά το πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μαζεμενα σε ένα βαζο , εχω δωσει σε μερικα άλλα παιδιά , βγάζω συνέχεια γιατι μεγαλώνουν , δε μιλαμε για το κόστος , απλά έχω και δε τα θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...