Jump to content

Χελωνακι που δεν τρωει


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Καλώς σας βρήκα. Παρακολουθώ την σελίδα σας_εξαιρετικά ενδιαφέρουσα _ και αποφάσισα να γίνω μέλος και να σας γράψω σχετικά με το Χελωνάκι μου. Το έχουμε 1 1/2 χρόνο περίπου, σε ενυδρειο, σχετικά μικρό, με θερμαντηρα, ασβέστιο και λαμπα uvb. Φίλτρο έχω, αλλά το φοβάται και δεν το χρησιμοποιώ πάντα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν τρωει καμία τροφή για χελώνες. Μίκρο έτρωγε γαριδουλες. Έπειτα πήρα τις τροφες sera και ετρωγε μόνον αυτές. Έπειτα δοκίμασα (για ποικιλία) σκουλήκια παγωμένα και τρελάθηκε, έτρωγε μετά μανίας, μετά τα βαρέθηκε και αυτά. Σήμερα μου τρωει μόνο γαλοπουλα βραστή και αυτή αν του την δώσω στο στόμα (κυριολεκτω). Άντε κ κανένα κοτόπουλο βραστό. Δεν τρώει ψάρι, ούτε τόνο σε κονσέρβα, ούτε αυγό όλυτα λαχανικά η φρούτα. Εννοείται πως τα εχω δοκιμάσει όλα κατά καιρούς. Όπως καταλαβαίνετε ανησυχω_ειχα πάει σε κτηνίατρο, γιατί έκλεισε κάποια στιγμή τα μάτια του, τον βρήκε κινητικό, αλλά ότι χρειάζεται βιταμίνες. Του Ρίχνω σταγόνες στο νερό, πολυβιταμίνες. Έχω διαβάσει τα άρθρα σας με τα απαραίτητα για τις χελώνες, προσπαθώ να είμαι συνεπής, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Φαίνεται καλά, αλλά δεν τρωει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως ηρθες στο φορουμ!! υπαρχουν αρκετα αιτια που μπορει να συμβαίνει αυτο, σε παρακαλω συμπληρωσε την παρακατω φορμα (copy paste) για να σε βοηθησουμε οσο καλυτερα γινεται,

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- Λίτρα-διαστασεις::

Ύπαρξη στεριάς :

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) :

- Ώρες λειτουργίας uv-b :

- Θέρμοκρασια (στεριας και νερου) :
- Χελώνες (είδη,φύλο και αριθμός):
- Ρουτίνες ( προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):
ΔΙΑΤΡΟΦΗ:

(τι και ποσο συχνα)


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C):
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Ιστορικό Χελωνας:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο:
ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- το ενυδρειο έχει διαστάσεις 34 x 21

 

Ύπαρξη στεριάς : ναι

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) : ναι

- Ώρες λειτουργίας uv-b : 3-4 ώρες το πρωί, παράλληλα έχει και ήλιο από το παράθυρο (Όχι αμεσα)

- Χελώνες (είδη,φύλο και αριθμός): ένα αρσενικό, 1 1/2 ετών, κίτρινα μάγουλα 
- Ρουτίνες ( προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγή νερού κάθε 2 ημέρες περίπου, έπειτα αντιχλωριο
ΔΙΑΤΡΟΦΗ:

(τι και ποσο συχνα) κάθε πρωί και απογευμα_τωρα που Δεν  τρωει μόνο του, όλη μερα προσπαθώ να το ταΐσω, είτε με τροφές έτοιμες, είτε με βραστή γαλοπουλα_ενώ προσπαθεί να την φάει, σα να την πετάει από το στόμα του


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:

δεν έχω μετρητες
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C):
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Ιστορικό Χελωνας: μια φορά ήταν νυστάζει και έκλεινε τα μάτια για ώρα, πήγαμε σε κτηνίατρο βάλαμε σταγόνες αλλά με την διατροφή τα ίδια 
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: δεν τρωει καμία τροφή για χελώνες, δεν πολυβγαινει να στεγνώσει περνάει πολύ χρόνο κάτω από το νερο
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο:

Έγινε επεξεργασία - Δήμητρα Ζωγοπούλου
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Δήμητρα Ζωγοπούλου έγραψε:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- το ενυδρειο έχει διαστάσεις 34 x 21

 

Ύπαρξη στεριάς : ναι

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) : ναι

- Ώρες λειτουργίας uv-b : 3-4 ώρες το πρωί, παράλληλα έχει και ήλιο από το παράθυρο (Όχι αμεσα)

- Χελώνες (είδη,φύλο και αριθμός): ένα αρσενικό, 1 1/2 ετών, κίτρινα μάγουλα 
- Ρουτίνες ( προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγή νερού κάθε 2 ημέρες περίπου, έπειτα αντιχλωριο
ΔΙΑΤΡΟΦΗ:

(τι και ποσο συχνα) κάθε πρωί και απογευμα_τωρα που Δεν  τρωει μόνο του, όλη μερα προσπαθώ να το ταΐσω, είτε με τροφές έτοιμες, είτε με βραστή γαλοπουλα_ενώ προσπαθεί να την φάει, σα να την πετάει από το στόμα του


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:

δεν έχω μετρητες
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C):
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Ιστορικό Χελωνας: μια φορά ήταν νυστάζει και έκλεινε τα μάτια για ώρα, πήγαμε σε κτηνίατρο βάλαμε σταγόνες αλλά με την διατροφή τα ίδια 
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: δεν τρωει καμία τροφή για χελώνες, δεν πολυβγαινει να στεγνώσει περνάει πολύ χρόνο κάτω από το νερο
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο:

Λάμπα swamp basking spot 75w-Exo terrain, φίλτρο νερού TC-200 tecatlantis, θερμαντηρα aquasyncro MODEL MH150

Link to comment
Share on other sites

Στα 4 βασικα πραγματα που θελουν οι νεροχελωνες (λαμπες-θερμοκρασια -διατροφη-λιτρα νερου) θα εστιασω...

1) Λαμπες αν δεν ειναι αμεση η επαφη με τον ηλιο τοτε τζαμπα ειναι, h uvb πρεπει να ειναι ανοιχτη 10-12 ωρες και η basking spot αναλογα την εποχη.

2) θερμοκρασια πρεπει να υπαρχει σωστη διαφορα στην θερμοκρασια του νερου με της στεριας που ανεβαινει....25-26 νερο, 31-33 στερια

3) λιτρα νερου Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα πλεον για την ηλικια της και εκτος των αλλων κινδυνεύει με ''νανισμο''...θες αλλαγη σε πολυ μεγαλυτερο,

4) διατροφη Καποιες χελωνες σε αυτη την ηλικια αν δεν ειναι καποια ασθενεια  ή ελλειψη σε καποιες απο τις παραπανω παραμετρους του ενυδρειου, εχει παρατηρηθει να μην τρωνε λογω  αναγκης για αλλαγη στο διαιτολογιο, κοινως ''μπουχτησαν''. Εγω θα μουλιαζα πελετς σε ζουμι κονσερβας ή καμια ζωντανη καλυτερα για να της ξυπμησω και τα ''ενστικτα''

Τα παραπανω θα ελεγα οτι πρεπει να διορθωσεις, με κυρίως υπόπτους το 2 & 3, η ορεξη φτιαχνει μετα  σιγα σιγα με λιγη προσπάθεια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. να ρωτήσω συμπληρωματικά: η λάμπα  που έχω swamp basking spot 75 w της eco terrum κάνει; αρκεί ή πρέπει και δεύτερη (για θερμανση).  Δεν είναι πολλά τα 75  watt; πρέπει να την έχω αναμμένη δλδ 10 ώρες;

- Να ξαναβάλω το φίλτρο νερου;  έχω το TC-200 tecatlantis. Θέλει δουλειά πριν το βάλω; την άλλη φορά που εκλρισαν τα μάτια του το είχα ξαναβάλει και τώρα το φοβάμαι.. Και ποια διάσταση ενυδρείου μου προτεινετε; γιατί θα αλλάξω φυσικά. Νομίζω και εγώ ότι μπουχτησε, αλλά είναι συνηθισμένο να μην τρωει καμία χελωνοτροφή;; δλδ τα ζωντανά σκουλήκια δεν την ξυπνανε; με προβληματίζει που τρωει σχεδόν αποκλειστικά βραστή γαλοπουλα, για αβιταμίνωση φοβάμαι.

Τέλος, δεν του αρέσει να κολυμπάει. Και αυτό φυσιολογικό; ευχαριστω

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δήμητρα Ζωγοπούλου έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. να ρωτήσω συμπληρωματικά: η λάμπα  που έχω swamp basking spot 75 w της eco terrum κάνει; αρκεί ή πρέπει και δεύτερη (για θερμανση).  Δεν είναι πολλά τα 75  watt; πρέπει να την έχω αναμμένη δλδ 10 ώρες; Αυτη που εχεις της exo terra εχω και εγω 50w αλλα ειναι για θερμανση,  δεν ειναι uvb λαμπα που χρειαζεσαι, εγω uvb εχω της exoterra- reptile uvb 100 13w, αυτη αναβεις 10-12 ωρες οχι την basking.

- Να ξαναβάλω το φίλτρο νερου;  έχω το TC-200 tecatlantis. Θέλει δουλειά πριν το βάλω; την άλλη φορά που εκλρισαν τα μάτια του το είχα ξαναβάλει και τώρα το φοβάμαι..σε τοσα λιγα λιτρα αλλαζε το νερο καθε δευτερη μερα και δεν θελεις φιλτρο.

Και ποια διάσταση ενυδρείου μου προτεινετε; Αναλογως

γιατί θα αλλάξω φυσικά. Νομίζω και εγώ ότι μπουχτησε, αλλά είναι συνηθισμένο να μην τρωει καμία χελωνοτροφή;; δλδ τα ζωντανά σκουλήκια δεν την ξυπνανε; με προβληματίζει που τρωει σχεδόν αποκλειστικά βραστή γαλοπουλα, για αβιταμίνωση φοβάμαι.Οπωσ ειπα εγω θα μουλιαζα πελετς σε ζουμι κονσερβας ή καμια ζωντανη. Ξαναδοκιμασε ζωντανη με κανα γρυλο ή αλλο σκουλικι  εκτος  τα mealworms

Τέλος, δεν του αρέσει να κολυμπάει. Και αυτό φυσιολογικό; ευχαριστω οχι δεν ειναι φυσιολογικό 

 

 

Απαντησα πανω στο κειμενο σου για να μην ξεχασω κατι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι. Αν πάρω ενυδρειο διαστάσεων 60 ×.. με καλύπτει, για πχ τα επόμενα 2 χρόνια; Επίσης, το φίλτρο που σας ανέφερα παραπάνω, είναι αξιόπιστο; να το χρησιμοποιήσω (άφοβα) αφού θα έχω επαρκές νερο; σας ρωτάω  αναλυτικά, γιατί δυστυχώς τα πετ σοπ ξέρουν λίγα πραγματα_για παράδειγμα, την λαμπα που προανέφερα την παρήγγειλα ειδικά ως uvb και τελικά, από ότι λέτε, είναι ακατάλληλη, κάνει για θερμανση. Αν καλύψω αυτά, θα πάω και στην τροφή. Έχει όρεξη ο μικρός, αλλά είπαμε τι τρωει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...