Jump to content

Υπόστρωμα και νέο χαλίκι σε ήδη γεμάτο ενυδρείο που τρέχει 2 χρόνια!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Έχω κάποιες περίεργες ερωτήσεις και  χρειάζομαι απαντήσεις!!

 

Έχω ένα ενυδρείο 120L με λευκή άμμο και από πάνω λεπτό χαλίκι, τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το κάνω φυτεμένο.

Έχω λοιπόν τις εξής ερωτήσεις:

 

1. Γίνεται να βγάλω ψάρια και νερό σε βαρέλια και να τα προσθέσω μετά από τις εργασίες?

2. Αν ναι, θα επηρεάσει πολύ τιμές ενυδρείου και ψάρια?

3. Θέλω να βάλω μαύρο βυθό, τι υπόστρωμα λοιπόν προτείνεται και τι χαλίκι?

4.Θέλω να βάλω και κάποιες πέτρες και ένα μικρό ξύλο, τι είδους πέτρες προτείνεται για να μην επηρεάσει πάλι το νερό μου?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μια τέτοια διαδικασία στην ουσία στήνει ένα νέο ενυδρείο.

Μπορείς βέβαια να κρατήσεις τα ψάρια με νερό από το ενυδρείο και απαραίτητα το φίλτρο που ήδη λειτουργείς σε κάποιο άλλο βαρέλι. Μετά από το στήσιμο ξεκινάς στην ουσία ένα νέο ενυδρείο με μπόλι από το δικό σου ενυδρείο. Θα πρέπει σίγουρα μέχρι να αναπτυχθούν εκ νέου τα βακτήριά σου, να παρακολουθείς με μετρήσεις και ναΟ βυθός βέβαια θα είναι άστρωτος οπότε αν έχεις γαρίδες ή γατόψαρα κλπ μπορει να μην είναι πολύ καλό για αυτά.

Οι τιμές σου μπορεί να αλλάξουν αν χρησιμοποιήσεις κάποιο υπόστρωμα που επηρεάζει το νερό. Θέλει ψάξιμο ανάλογα με το τι θα βάλεις.Το υπόστρωμα εξαρτάται από τα ψάρια σου, τα φυτά που θες κλπ. Μόλις έχεις εικόνα για τα φυτά που θες, γράψε εδώ να σε βοηθήσουν οι εμπειρότεροι στα υποστρώματα.

Μαύρο φυσικό υλικό για βυθό πας ή σε μαυρο χαλαζιακό χαλίκι ή σε βασάλτη.

Από πέτρες θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μη ασβεστολιθικές ώστε να μην σου αυξήσουν το pH. Βεβαια όλα σχετίζονται και με τα ψάρια σου, δεν ξέρω τι τιμές επιθυμείς. Αν μαζέψεις εσύ φρόντισε να είναι από κάποιο καθαρό σημείο, τσέκαρε με ακουα φόρτε αν αφρίζουν, για να αποφύγεις τις ασβεστολιθικές αν απαιτείται, καθάρισε  η/και βράσε για να είσαι σίγουρος. Σίγουρη επιλογή είναι η λάβα, βρίσκεις από 1-2cm μέχρι μεγάλα κομμάτια, σε φυτώρια, ειδη κήπου κλπ 

Ξύλα, από μαγαζί με ενυδρειακά!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για διευκόλυνση όλων των απαντήσεων...

Τα ψάρια που υπάρχουν αυτή την στιγμή μέσα στο ενυδρείο είναι τα παρακάτω:

3 σκαλαρια 

2 ραμιρεζ 

10 νεον 

1 γλυφτη 

 

Και με αυτά θέλω να παραμείνει!

 

Τα φυτά που σκέφτομαι είναι εύκολα νομίζω...

Κάνα 2-3 ανουμπιες 

1 κερατοφυλλο 

1-2 αχινοδορους 

1-2 βαλισνεριες 

Έγινε επεξεργασία - mimisrasel
Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτά που σκέφτεσαι εγώ νομίζω ότι μπορείς να πας και σε σκέτο χαλίκι με καμιά ταμπλέτα λίπανσης και ίσως καποιο γενικό υγρό λιπασμα.

Περίμενε και άλλες γνώμες σχετικά με υπόστρωμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πόσους πόντους υπόστρωμα έχεις τώρα? Ρωτάω γιατί όλα φυτεύονται σε άμμο αυτά που λες είναι εύκολα φυτά αν θες βγάλε τα  ψάρια σε βαρέλι βγάλε νερό βάλε υπόστρωμα για φυτά σε μια περιοχή και φύτεψε τον εχινοδορο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις παιδιά. 

 

Θέλω να βάλω υπόστρωμα και χαλίκι μαύρο και για το οπτικό που μου αρέσει πολύ περισσότερο πλέον. 

Το υπόστρωμα το χρειάζομαι γιατί μπορεί να μου αρέσει στην πορεία το φυτεμένο αρκετά και να θέλω να βάλω αρκετά φυτά ακόμα, επίσης δεν θέλω να βάλω Co2 και έλεγα μήπως βοηθήσει περισσότερο το υπόστρωμα για την σωστή διατήρηση των φυτών!

 

Το υπόστρωμα αυτή την στιγμή μαζί με το χαλίκι φτάνει το πολύ τους 2 πόντους παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο πόντους δεν φυτεύεται κάτι θες τουλάχιστον 4-5 

Ειδικά για τον εχινοδορο 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο μικρό walstad έχω συνολικό βάθος 5-6 εκατοστά. Με μικρά φυτά. Νομίζω ότι αν θες εχινόδορο θα υπολογίσεις ένα βάθος τουλάχιστον 6-7 εκ, μην πω παραπάνω. Επειδή όμως θα σου βγει ο κούκος αηδόνι, βάλε υπόστρωμα μόνο στις περιοχές που θα φυτέψεις. Οχι κάτω από τα ξύλα/ πέτρες. Αλλιώς αν θες πραγματική οικονομία, βουρ για οργανικό compost και από πάνω στρώση μαύρο χαλίκι. Με 3-4 ευρώ έχεις 12λίτρα compost. Ένα καλό κοσκίνισμα και είσαι έτοιμος. Θα γλιτώσεις και τα πολλά λιπάσματα. Επίσης με την αποδόμηση των οργανικών του compost, έχεις και κάποιο CO2 από το υπόστρωμα. Ενώ στο 40λιτρο με το κ...manado, ούτε σε 20εκ βάθος δεν φυτεύεται εχινόδορος ?

Προσοχή στο χαλίκι! Να βρεις φυσικό υλικό, χαλαζιακό ή βασάλτη! Μην μπλεξεις με τίποτα βαμμένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@mimisrasel αν ήθελα να μπω σε αυτή τη διαδικασία, θα την έκανα ως εξής. 

Θα έπαιρνα ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο, το οποίο θα το γέμισα με νερό από το ενυδρείο και εκεί θα έβαζα ψάρια και το φίλτρο να τρέχει. (Προσοχή μόνο που θα βάλεις το δοχείο γιατί ο καιρός έχει ζεστάνει.)

Έτσι έχεις άπλετο χρόνο να στήσεις από το την αρχή, χωρίς έννοιες.

Από κει και πέρα, θα φρόντιζα να έχω τα πάντα έτοιμα, βυθό, πέτρες κτλ και μόλις τα εστηνα, θα έβαζα το νερό από το δοχείο πάλι μεσα μαζί με τα ψάρια, συν όσο νερό ακόμα χρειάζεται.

Για το βυθό, προτίμησε κάποιο αδρανές υλικό, (σε μάντρες τα πουλάνε παμφτηνα) και όχι κάποιο εξειδικευμένο ενεργό υπόστρωμα, μιας και χωρίς CO2 και μεγάλη φυτομαζα,  θα γεμίσεις αλγες.

 

Άσχετο αλλά εξίσου σημαντικό.  Τα 120 λίτρα δεν είναι κατάλληλα για σκαλαρια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά...Η αλλαγή έγινε με κάποια μικρό προβληματάκια!

Έβαλα λοιπόν σχεδόν όλο το νερό του ενυδρείου σε βαρέλια και σε ένα από αυτά έβαλα και τα ψάρια, φίλτρο και φυτά μαζί με την αεραντλια!

Έβγαλα όλο τον βυθό και τοποθέτησα σαν υπόστρωμα χοντρό μαύρο χαλίκι τουλάχιστον 5εκ. και πάνω από αυτό λεπτό χαλαζιακο χαλικακι μαύρο για να δείξει και σαν εικόνα καλύτερα!

Σημείωση...τα φυτά θα συντηρηθούν στο μέλλον με ταμπλέτες!

Ξανά επιστροφή ψάρια και τα λοιπά και 35% καινούριο νερό...υπάρχει ήδη και ένα τεράστιο κούτσουρο που μουλιαζει σε κουβά για να μπορεί να κάτσει στο βυθό σε λίγες μέρες όταν θα υπάρξει και φώτο που θα ανεβάσω για να μου πείτε γνώμες. 

 

Και ο Θεός βοηθός τώρα με τα ψαράκια μου ειδικά!!

Έγινε επεξεργασία - mimisrasel
Link to comment
Share on other sites

Τα χαλίκια τα καθάρισες πρώτα και σίγουρα δεν πήρες βαμμένα?

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν έχεις τεστάκια νερού κάνε καμία μέτρηση για τις πρώτες ημέρες.

Αφαίρεσες μεγάλο κομμάτι βιολογίας με την αλλαγή του παλιού βυθού.

Αν δεν έχεις τεστ, για μερικές ημέρες τάιζε τσιγγούνικα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Τα χαλίκια τα καθάρισες πρώτα και σίγουρα δεν πήρες βαμμένα?

Ναι, κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάνε κανένα τέστ αύριο απλά μην κάνεις αλλαγή στο φίλτρο τώρα για την βιολογία

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ίδιο είχα στο μυαλό Νίκο...να αφήσω το φίλτρο για αρκετό καιρό όπως είναι για να μην κάνω χειρότερη την κατάσταση!

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον παιδιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά πες μας σε λίγο καιρό πώς πήγε 

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2020 at 1:36 ΜΜ, το μέλος mimisrasel έγραψε:

Για διευκόλυνση όλων των απαντήσεων...

Τα ψάρια που υπάρχουν αυτή την στιγμή μέσα στο ενυδρείο είναι τα παρακάτω:

3 σκαλαρια 

2 ραμιρεζ 

10 νεον 

1 γλυφτη 

Για τα σκαλαρια ειναι μικρο το ενυδρειο σου 1000%

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...