Jump to content

Κάτι έβγαλε στην κοιλιά του ο μονομαχος.


Antoonia

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σήμερα παρατήρησα κάτι περίεργο στην κοιλιά του Μονομάχου μου. Φαίνεται και στην φωτογραφία κάτω. Να είναι ?; Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω ξαναδεί κάτι τέτοιο...

Σήμερα βρήκα μάλλον και την πρώτη του φωλιά από φυσαλίδες. Είναι μακριά από το φιλτρο και τις γωνιές (εκεί που δημιουργούνται συνήθως φυσαλιδες) και είναι όλες μαζί συγκεντρωμένες. 

Επίσης τις τελευταίες μέρες κάνει πολύ έντονο flaring μόλις κάτι πλησιάσει το ενυδρειο, ακόμη και το χέρι μου για τον ταΐσω, κάτι που δεν έκανε πριν. 

Πριν λίγες μέρες (νομίζω πάνω από εβδομαδα) τελείωσε την θεραπεία με το ενυδρειακο αλάτι επειδή είχε παρατεταμένο φινροτ. Του πηρα νεα τροφη (atison's betta pro) για την οποία τρελαίνεται και βιταμίνες να μουλιαζω τα bloodworms. Η αλήθεια είναι ότι αυτή την εβδομάδα δεν του έδωσα αρακά αλλά επειδή έλειπα μια μέρα από τι σπίτι τον άφησα νηστικό (Αφού είχε φάει σχετικά καλα την προηγούμενη και την επόμενη, όχι όμως πολύ για να φουσκωσει). 

Οι μετρήσεις είναι πολύ καλές, η ροή του φιλτρου καλή, του έβαλα κι ένα φύλλο catappa Πριν λίγες μέρες...

 

PSX_20200615_185850.jpg

PSX_20200615_185831.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Και βασιλιάς ο μονομάχος ???

Συγγνώμη δεν κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τροφή καινούργια βιταμίνες τεστ συχνά προσοχή μην πεινάσει που έλειπες που καλά κάνεις σε όλα

Οπότε βασιλιάς το ψάρι ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α, εντάξει προσπαθω όσο μπορώ. Απλά με παραξένεψε αυτό που έβγαλε. Αν φύγει μέχρι το πρωί λογικά δεν θα είναι κάτι ανησυχητικό πιστεύω. Απλά το έχει ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι  θα δεις μέχρι αύριο 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφυγε σήμερα το μεσημέρι. Αφού είχε γίνει αρκετά μεγαλύτερο. Μάλλον ήταν ?. Αλλά γιατί να είναι ετσι; πρώτη φορά το παθαίνει. Να του δώσω αρακά να ξεφουσκωσει; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Τελικά έφυγε σήμερα το μεσημέρι. Αφού είχε γίνει αρκετά μεγαλύτερο. Μάλλον ήταν ?. Αλλά γιατί να είναι ετσι; πρώτη φορά το παθαίνει. Να του δώσω αρακά να ξεφουσκωσει; 

Απο οτι εχω ακουσει ειναι δυσκοιλια ψαρια. Μαλιστα καποιοι λενε οτι το στομαχι ειναι οσο το ματι τους. Δοκιμασε και τον αρακα, ισως βοηθησει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...