Jump to content

Πρόταση για γατόψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο γατόψαρο για το ενυδρείο μου. Είναι 30L, 40χ28χ28. Κυρίως θα φιλοξενίσει γαρίδες και κάποια μικρά κοπαδοψαράκια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Wujex έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο γατόψαρο για το ενυδρείο μου. Είναι 30L, 40χ28χ28. Κυρίως θα φιλοξενίσει γαρίδες και κάποια μικρά κοπαδοψαράκια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εύκολα Γατόψαρα (και δουλευταράδες) είναι τα corydoras.

Αλλά για τα λιτρα σου από ψάρια μόνο μονομάχο μπορείς να βάλεις ή μόνο γαρίδες ώστε να ζούνε σωστά.

Για να καταλάβεις άμα βάλεις πολλά ψάρια είτε είναι κοπαδοψαρα είτε Γατόψαρα, θα σου αυξάνονται οι μετρήσεις σου και ειδικα της αμμωνιας(λόγο του ότι θα υπάρχουν πολλά περιττώματα σε τόσο λίγα λιτρα) που είναι τοξική για τα ψάρια και αυτό που θα συμβεί στα ψαράκια θα είναι αργός θάνατος.

Γι αυτό ξαναλέω καλο θα ήταν να βάλεις μονομάχο η ένα είδος από γαρίδες που θα έχεις και γέννες ώστε να το χαρείς και εσύ παρά να αεγοπεθαίνεις (χωρίς παρεξήγηση) τα αλλά ψαράκια.

Απο εκεί και πέρα η απόφαση δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Εύκολα Γατόψαρα (και δουλευταράδες) είναι τα corydoras.

Αλλά για τα λιτρα σου από ψάρια μόνο μονομάχο μπορείς να βάλεις ή μόνο γαρίδες ώστε να ζούνε σωστά.

Για να καταλάβεις άμα βάλεις πολλά ψάρια είτε είναι κοπαδοψαρα είτε Γατόψαρα, θα σου αυξάνονται οι μετρήσεις σου και ειδικα της αμμωνιας(λόγο του ότι θα υπάρχουν πολλά περιττώματα σε τόσο λίγα λιτρα) που είναι τοξική για τα ψάρια και αυτό που θα συμβεί στα ψαράκια θα είναι αργός θάνατος.

Γι αυτό ξαναλέω καλο θα ήταν να βάλεις μονομάχο η ένα είδος από γαρίδες που θα έχεις και γέννες ώστε να το χαρείς και εσύ παρά να αεγοπεθαίνεις (χωρίς παρεξήγηση) τα αλλά ψαράκια.

Απο εκεί και πέρα η απόφαση δικιά σου.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι το πρώτο μου ενυδρείο, οπότε δεν έχω και πολλές γνώσεις. Για αυτό και είπα να ρωτήσω μη κάνω καμια χαζομάρα... Φαντάστηκα ότι με λίγες γαρίδες και κάποια πολύ πολύ μικρά κοπαδοψαράκια θα ήταν οκ, αλλά μάλλον έκανα λάθος.. Οπότε οι επιλογές μου είναι :
1. Γαρίδες + μονομάχο

2. Γαρίδες + γατόψαρο

3. Γαρίδες + σαλιγκάρια 

??

ή έχω και άλλες επιλογές?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω και φυτά μέσα :

1. Microsorum minor

2. Anubias nana

3. Cryptocoryne beckettii

4. Cryptocoryne wendtii brown

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Wujex έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι το πρώτο μου ενυδρείο, οπότε δεν έχω και πολλές γνώσεις. Για αυτό και είπα να ρωτήσω μη κάνω καμια χαζομάρα... Φαντάστηκα ότι με λίγες γαρίδες και κάποια πολύ πολύ μικρά κοπαδοψαράκια θα ήταν οκ, αλλά μάλλον έκανα λάθος.. Οπότε οι επιλογές μου είναι :
1. Γαρίδες + μονομάχο

2. Γαρίδες + γατόψαρο

3. Γαρίδες + σαλιγκάρια 

??

ή έχω και άλλες επιλογές?

Γαρίδες με Μονομάχο είναι λίγο Ρίσκο έως 50-50 ας πούμε μπορεί να βάλεις γαρίδες μαζί με Μονομάχο και να τα πάει τέλεια ούτε να τις δίνει σημασία αλλά μπορεί και με το που τις βάλεις σε κάνα δεκάλεπτο να τις έχει φάει.

Τα κορυντόρας θέλουν αρκετούτσικα λιτρα 50 και πάνω...

Μπορείς να βάλεις γαρίδες με σαλιγγαρια αλλά να ξέρεις ότι αν είναι καλές οι συνθήκες του νερού θα υπάρξουν πολλές γέννες και από τα σαλιγγαρια (δεν σου το λέω για να σε αποτρέψω στο να βάλεις σαλιγγαρια αλλά προειδοποιώ )

Για καλο ξεκίνημα θα πρότεινα να βάλεις γαρίδες (κατά προτίμηση neocaridina σε ότι χρωματισμό θες γιατί δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις οπως οι άλλες ποικιλίες σε γαρίδες πχ caridina) όπου θα έχεις και γέννες ώστε να το χαρείς.

Τα φυτά σου είναι πολύ ωραία

Έχεις κάποιο ξύλο μέσα;

Στις γαρίδες αρεσει πολύ το μοςς

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Γαρίδες με Μονομάχο είναι λίγο Ρίσκο έως 50-50 ας πούμε μπορεί να βάλεις γαρίδες μαζί με Μονομάχο και να τα πάει τέλεια ούτε να τις δίνει σημασία αλλά μπορεί και με το που τις βάλεις σε κάνα δεκάλεπτο να τις έχει φάει.

Τα κορυντόρας θέλουν αρκετούτσικα λιτρα 50 και πάνω...

Μπορείς να βάλεις γαρίδες με σαλιγγαρια αλλά να ξέρεις ότι αν είναι καλές οι συνθήκες του νερού θα υπάρξουν πολλές γέννες και από τα σαλιγγαρια (δεν σου το λέω για να σε αποτρέψω στο να βάλεις σαλιγγαρια αλλά προειδοποιώ )

Για καλο ξεκίνημα θα πρότεινα να βάλεις γαρίδες (κατά προτίμηση neocaridina σε ότι χρωματισμό θες γιατί δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις οπως οι άλλες ποικιλίες σε γαρίδες πχ caridina) όπου θα έχεις και γέννες ώστε να το χαρείς.

Τα φυτά σου είναι πολύ ωραία

Έχεις κάποιο ξύλο μέσα;

Στις γαρίδες αρεσει πολύ το μοςς

Πήρα και ένα ξύλο αλλά όπως είπα δεν ξέρω πολλά πράγματα, με αποτέλεσμα να βάλω το ξύλο απευθείας απο το μαγαζί μέσα στο ενυδρείο. Τα αποτελέσματα ήταν :
1. Το νερό έγινε καφέ, το φίλτρο γέμισε βρομιά και ο βυθός γέμισε βρομιές.

2. Δεν βυθίστηκε ποτέ το ξύλο, οπότε το έβγαλα την επόμενη μέρα και το έχω σε ένα κουβά με νερό ώστε να ποτίσει, να φύγει το περιττό χρώμα και οι βρομιές. (κάνω συνέχεια αλλαγές)

3. Χρειάστηκα να κάνω 50% αλλαγή νερού.

Πλέον τα νιτρώδη μου είναι στο 0.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Wujex έγραψε:

Πήρα και ένα ξύλο αλλά όπως είπα δεν ξέρω πολλά πράγματα, με αποτέλεσμα να βάλω το ξύλο απευθείας απο το μαγαζί μέσα στο ενυδρείο. Τα αποτελέσματα ήταν :
1. Το νερό έγινε καφέ, το φίλτρο γέμισε βρομιά και ο βυθός γέμισε βρομιές.

2. Δεν βυθίστηκε ποτέ το ξύλο, οπότε το έβγαλα την επόμενη μέρα και το έχω σε ένα κουβά με νερό ώστε να ποτίσει, να φύγει το περιττό χρώμα και οι βρομιές. (κάνω συνέχεια αλλαγές)

3. Χρειάστηκα να κάνω 50% αλλαγή νερού.

Πλέον τα νιτρώδη μου είναι στο 0.

 

Το έβρασες το ξύλο;

Μήπως ξέρεις τι είδος ξυλο είνα;

Όταν βυθιστεί θα μπορέσεις να δέσεις επάνω μοςς που αρέσει στις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Το έβρασες το ξύλο;

Μήπως ξέρεις τι είδος ξυλο είνα;

Όταν βυθιστεί θα μπορέσεις να δέσεις επάνω μοςς που αρέσει στις γαρίδες.

Το έβρασα αλλά δεν... Και όχι μόνο μια φορά... Μου είπαν για moss αλλά θέλω πρώτα να βυθιστεί το ξύλο γιατί το mixrosorum kai anubia που είναι για πάνω στο ξύλο, τώρα τα έχω χύμα μέσα στο ενυδρείο... Θα ρωτήσω τι ξύλο είναι και θα σου πω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία να σου πούμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Βάλε μια φωτογραφία να σου πούμε 

Red moorwood

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ξύλο αργή να βυθιστεί απλά μπορεί για καιρό να βγάζει χρώμα όταν το έχεις στο νερό βάζε και λίγο prime για το χρώμα μην φοβάσαι δεν επηρεάζει πουθενά την βιολογία 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να το δέσεις με μια πέτρα για να μείνει βυθισμένο και να ποτίσει

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Αν είναι να το δέσεις με μια πέτρα για να μείνει βυθισμένο και να ποτίσει

Προς το παρόν το έχω στο μπαλκόνι και κάνω αλλαγές καθημερινά μέχρι να δω ότι βουλιάζει... Μόλις αρχίζει να βυθίζεται πιο άνετα, θα το βάλω στο ενυδρείο.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...