Jump to content

Υπόστρωμα για αφρικάνικο


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το seachem fluorite black gravel ως υπόστρωμα σε αφρικάνικο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Καλησπέρα, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το seachem fluorite black gravel ως υπόστρωμα σε αφρικάνικο ενυδρείο?

Καλησπέρα.

Συνήθως οι αφρικάνες προτιμούν άμμο.

Υ. Γ.

Θα μπορούσες να πάρεις άμμο από την θάλασσα να την βράσεις/ξεπλύνεις , να την αφήσεις να στεγνώσει και να την βάλεις μέσα ώστε να μην έχεις και κόστος για υπόστρωμα 

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατανοητό, η απορία μου όμως είναι εάν "χτυπάει" κάπου η χρηση του fluorite gravel. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Οκ, κατανοητό, η απορία μου όμως είναι εάν "χτυπάει" κάπου η χρηση του fluorite gravel. 

Έχει κάποια στοιχεία που βοηθάνε στο φυτεμένο ενυδρείο για την σωστή ανάπτυξη των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν επηρεάζει το PH του ενυδρείου απλά είναι σαν χαλίκι βέβαια σπάει το θέμα είναι ότι οι κιχλίδες σκάβουν συνέχεια μόνιμα θα στο χαλάνε και μην κολλήσει τίποτα στα βράγχια τους 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Καλησπέρα, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το seachem fluorite black gravel ως υπόστρωμα σε αφρικάνικο ενυδρείο?

Δεν υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει κάπου στις τιμές, αλλά η άμμος είναι ότι καλύτερο για τις αφρικανές τους αρέσει να σκάβουν αυτό βοηθάει και στην αναπαραγωγή βέβαια,και πες τις ώρες να περνάνε την κοιλιά μου από τα βράγχια τους για να τα καθαρίζουν

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, NIKOS SIG said:

Καλησπέρα δεν επηρεάζει το PH του ενυδρείου απλά είναι σαν χαλίκι βέβαια σπάει το θέμα είναι ότι οι κιχλίδες σκάβουν συνέχεια μόνιμα θα στο χαλάνε και μην κολλήσει τίποτα στα βράγχια τους 

Να κολλήσει δε νομίζω, και όσον αφορά ότι θα το χαλάνε συνέχεια, το ίδιο δεν ισχύει και για την άμμο? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει κάπου στις τιμές, αλλά η άμμος είναι ότι καλύτερο για τις αφρικανές τους αρέσει να σκάβουν αυτό βοηθάει και στην αναπαραγωγή βέβαια, και τους αρέσει να περνάνε την άμμο από τα βράγχια τους για να τα καθαρίζουν, συγνώμη για το λάθος από πάνω

 

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Greg multi said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει κάπου στις τιμές, αλλά η άμμος είναι ότι καλύτερο για τις αφρικανές τους αρέσει να σκάβουν αυτό βοηθάει και στην αναπαραγωγή βέβαια,και πες τις ώρες να περνάνε την κοιλιά μου από τα βράγχια τους για να τα καθαρίζουν

"... και πες τις ώρες να περνάνε την κοιλιά μου..."  sorry αλλά το έχασα. Τι εννοείς? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Greg multi said:

 

 Ωπα γράψαμε παράλληλα, thanks. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

"... και πες τις ώρες να περνάνε την κοιλιά μου..."  sorry αλλά το έχασα. Τι εννοείς? 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ το έγραψα με φωνητικό και δεν τό τσέκαρα πρίν τό στείλω.... συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

 Ωπα γράψαμε παράλληλα, thanks. 

Επίσης είναι πολύ μεγάλα κομμάτια για να κολλήσεις κάτι στα βράγχια τους, η άποψη μου είναι ότι ή άμμο είναι η καλύτερη λύση χωρίς να σημαίνει ότι το υπόστρωμα πού θες να βάλεις εσύ θά κάνει ζημιά στα ψάρια η τό νερό....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Anestis2014 Ποιο ειδος απο Αφρικανες θες να βαλεις?....  ψιλοκοκκο μαυρο χαλικι εχω δει σε αρκετα αφρικανικα, αλλα και εγω υπερ της αμμου ειμαι!!!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χαλίκι μαύρο έχω σε αφρικανικό

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, corto maltese said:

@Anestis2014 Ποιο ειδος απο Αφρικανες θες να βαλεις?....  ψιλοκοκκο μαυρο χαλικι εχω δει σε αρκετα αφρικανικα, αλλα και εγω υπερ της αμμου ειμαι!!!

 

 

Δύσκολη η απάντηση, γιατί είμαι και αρχάριος και σε αρχικά στάδια σχεδιασμού. Ένα σενάριο είναι να βάλω στο 180αρι μια ομάδα saulosi και ένα άλλο να πάω σε περισσότερα λίτρα και να στήσω κάτι overstocked. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, NIKOS SIG said:

Και εγώ χαλίκι μαύρο έχω σε αφρικανικό

Έχεις αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι το πιο μικρό σε κοκκομετρία αλλά δεν είναι σωστό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Δύσκολη η απάντηση, γιατί είμαι και αρχάριος και σε αρχικά στάδια σχεδιασμού. Ένα σενάριο είναι να βάλω στο 180αρι μια ομάδα saulosi και ένα άλλο να πάω σε περισσότερα λίτρα και να στήσω κάτι overstocked. 

Ωραια τα saulosi και δινουν ''χρωμα'' στο ενυδρειο.....οταν λες overstocked εννοεις με μεγαλη ιχθυοφορτωση?,  και σε τι διαστασεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Έχεις αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα? 

Και εγώ είχα πρίν 8 χρόνια σε pseudotropheus acei ένα μαύρο χαλίκι γιατί σκάβανε πάρα πολύ, δεν είχα απολύτως κανένα προβλήμα, όλα ήταν κομπλέ, εγώ πάντως από εκεί και πέρα αυτό πού κάνω είναι νά προσπαθώ να φτιάχνω ενυδρείο όσο ποιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον τού κάθε είδους, και κυνηγάω και της προβλεπόμενες τιμές πράγμα το οποίο δεν είναι απαραίτητο για Αφρική, πίστεψέ με ότι όσο πιο κοντά είσαι στον φυσικό τρόπο ζωής του εκάστοτε ψαριού τόσο περισσότερο θα σού δόσει το ψάρι , σε συμπεριφορές, σέ χρώματα σε γέννες σε όλα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, corto maltese said:

Ωραια τα saulosi και δινουν ''χρωμα'' στο ενυδρειο.....οταν λες overstocked εννοεις με μεγαλη ιχθυοφορτωση?,  και σε τι διαστασεις?

Ναι εννοώ μεγάλη ιχθυοφορτιση. Διαστάσεις 120x51 ή 120x46. Όμως όλα αυτά είναι πολύ πρόωρα, δεν έχω ακόμα ούτε καν καλή εικόνα για το που θέλω να φτάσω. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Greg multi said:

Και εγώ είχα πρίν 8 χρόνια σε pseudotropheus acei ένα μαύρο χαλίκι γιατί σκάβανε πάρα πολύ, δεν είχα απολύτως κανένα προβλήμα, όλα ήταν κομπλέ, εγώ πάντως από εκεί και πέρα αυτό πού κάνω είναι νά προσπαθώ να φτιάχνω ενυδρείο όσο ποιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον τού κάθε είδους, και κυνηγάω και της προβλεπόμενες τιμές πράγμα το οποίο δεν είναι απαραίτητο για Αφρική, πίστεψέ με ότι όσο πιο κοντά είσαι στον φυσικό τρόπο ζωής του εκάστοτε ψαριού τόσο περισσότερο θα σού δόσει το ψάρι , σε συμπεριφορές, σέ χρώματα σε γέννες σε όλα....

Το καταλαβαίνω και πιθανόν προς τα εκεί να κινηθώ και εγώ. Σε πρώτη φάση ψάχνω τι θα χρειαστώ που δεν έχω. Για αυτό και η ερώτηση εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω το seachem fluorite Black gravel το οποίο το έχω ήδη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Ναι εννοώ μεγάλη ιχθυοφορτιση. Διαστάσεις 120x51 ή 120x46. Όμως όλα αυτά είναι πολύ πρόωρα, δεν έχω ακόμα ούτε καν καλή εικόνα για το που θέλω να φτάσω. 

Σε αυτες τις διαστασεις εχεις περισοτερες επιλογες αλλα οχι και πολλες, με 2 ή 3 ειδη αν καταλαβα καλα αναφορικα με το ''μεγάλη ιχθυοφορτιση'' που λες  .....η γνωμη μο ειναι να δεις πρωτα ποια ψαρια σου αρεσουν και αναλογως στηνεις το ενυδρειο
.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Εάν μείνω στο 180αρι τα saulosi είναι οκ? 

Link to comment
Share on other sites

Απο ειδη μπουνα-μαλαουι δεν εχω εμπειρια να σου πω σιγουρα  αλλα νομιζω οτι 1 χαρεμι μπορεις να βαλεις σε αυτα τα λιτρα..... οι διαστασεις ειναι 1.00μ χ 0.40π?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...