Jump to content

Φυτά που δεν τρώγονται από χρυσόψαρα+ ψυξη


Panos_nest

Recommended Posts

Καλησπέρα στην υπέροχη κοινότητα! Ήθελα να ρωτήσω μόλις μου κάνανε δώρο οι γονείς μου ένα ενυδρείο 60 λίτρων ( είμαι 17 ετών ) και μόλις το εστησα βάζοντας 3 χρυσόψαρα και μερικά διακοσμητικά. Δηλαδή απλά πράγματα. Το θέμα είναι ότι θέλω να βάλω ζωντανά φυτά μέσα αλλά έχω ακούσει ότι μόνο συγκεκριμένα είδη κάνουν επειδή τα χρυσόψαρα τρώνε τα φυτά ! Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ πώς λέγονται ; Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι το έχω ήδη γεμίσει με νερό και ψάρια καθώς και το φίλτρο έχει ήδη έτοιμο το βιολογικό υλικό. Επιπλέον ξέρει κανείς από εσάς τους ειδικούς πως μπορώ να έχω ψύξη στο ενυδρείο ; Επειδή το να βάζω κατεψυγμένα μπουκάλια δεν βοηθάει ? . Σας ευχαριστώ για οποία βοήθεια ! 

Link to comment
Share on other sites

Ανουμπιες κρυπτοκορινες βαλισνεριες αυτά βέβαια πόσο υπόστρωμα έχεις γιατί θες 5 πόντους περίπου τα τρία χρυσόψαρα είναι πολλά για 60 λίτρα θέλει 30 λίτρα το καθένα όταν είναι μικρά για ψύξη  σε DIY λύσεις πχ. Ανεμιστήρες και κλείσε τον θερμοστάτη τέλειος

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκίμαζα μόνο καμία ανούμπια και αν επιζήσει θα δοκίμαζα και κάποιο από τα άλλα δύο που αναφέρθηκαν παραπάνω. Μην τα βάλεις όλα μαζί γιατί τα βλέπω για τρελό φαγοπότι.Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που είχα χρυσόψαρα αλλά θυμάμαι ότι όταν κατάλαβαν οτι μπορούσαν να φάνε τα νεαρά φύλλα της ανούμπιας δεν έμεινε τίποτα.Να θυμάσαι ότι τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ και ζούνε επίσης πολύ αν τα φροντίσεις καλά.  Για ψύξη δές τις κατασκευές με ανεμιστηράκια για pc, ;όσο για τον χειμώνα δεν χρειάζεσαι θερμοστάτη. Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και μπορούν να αντέξουν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες που δεν πρόκειται να δεις σες ένα ενυδρείο που βρίσκεται μέσα σε ένα σπίτι.Καλή αρχή

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επεμβαίνω πάλι απλά είπα για τα φυτά γιατί ρώτησε για της ονομασίες τους όχι ότι έχεις άδικο σε αυτό που είπες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Νομίζω ότι 3 χρυσόψαρα στα 60 λίτρα είναι πολλά. Τώρα μπορεί ίσως να είναι μικρά αλλά σύντομα μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σας ! Λέω να το κρατήσω όπως είναι τελικά και για ψύξη λέω να πάρω ανεμιστηρακι κρεμαστό . Προς το παρών έχω διακοσμήσει το ενυδρείο με ψεύτικα φυτά , ψεύτικα κοράλλια και το έχω με 2 φίλτρα. Το πρώτο έχει σφουγγάρι και βιολογικό υλικό και το δεύτερο φίλτρο το έχω με σφουγγάρι και άνθρακα . Θερμαντήρα δεν έχω και το υπόστρωμα είναι σε χαλικακι χρώμα άμμου γύρω στο 1cm πάχος , αφυτευτο . Εσείς θα προτείνατε κάτι για αλλαγή βελτίωση ή τροποποίηση; Ευχαριστώ για οποίες συμβουλές ? ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θερμοστατη δεν χρειαζεσαι για χρυσοψαρα , κρυου νερου ειναι.

Τα χρυσοψαρα ειναι fancy, common ή comet? οπως και να εχει 60 λιτρα εναι λιγα για οποιοδηποτε χρυσοψαρο οπως ειπαν και παραπανω. Χρειαζεσαι μινιμουμ 115 lt για fancy και 300 για common η comet. Επισης θα άλλαζα το υποστρωμα σε αμμο , τα χρυσοψαρα εχουν την συνηθεια να τσιμπανε το υποστρωμα για φαγητο και μπορει να πνιγουν στο χαλικι. Τα χρυσοψαρα δεν εχουν αναγκη απο διακοσμηση αλλα αμα θες εσυ φυτα ανουμπιες και βαλισνεριεσ εχω βρει δεν τις πειραζουν καθολου ή φυτευεις οτιδηποτε θελεις με χοντρες πετρες γυρω η ακομη και σε γλαστρα

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, GFAJ said:

Καλησπερα! Θερμοστατη δεν χρειαζεσαι για χρυσοψαρα , κρυου νερου ειναι.

Τα χρυσοψαρα ειναι fancy, common ή comet? οπως και να εχει 60 λιτρα εναι λιγα για οποιοδηποτε χρυσοψαρο οπως ειπαν και παραπανω. Χρειαζεσαι μινιμουμ 115 lt για fancy και 300 για common η comet. Επισης θα άλλαζα το υποστρωμα σε αμμο , τα χρυσοψαρα εχουν την συνηθεια να τσιμπανε το υποστρωμα για φαγητο και μπορει να πνιγουν στο χαλικι. Τα χρυσοψαρα δεν εχουν αναγκη απο διακοσμηση αλλα αμα θες εσυ φυτα ανουμπιες και βαλισνεριεσ εχω βρει δεν τις πειραζουν καθολου ή φυτευεις οτιδηποτε θελεις με χοντρες πετρες γυρω η ακομη και σε γλαστρα

 Προσωπικά εσύ θα έβαζες φυτά ; Επειδή αρκετοί μου λένε ότι τα τρωνε , εκτός από τις ανουμπιες 

Link to comment
Share on other sites

Ανουμπιες εγω θα εβαζα σιγουρα.

Για τα άλλα θα δοκιμαζα πρωτα με κανενα φτηνο, ισως σε καμια γλαστρα ή γυρω απο πέτρες. Αμα δουλεψει μετα θα φυτευα και αλλο

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Panos_nest said:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σας ! Λέω να το κρατήσω όπως είναι τελικά και για ψύξη λέω να πάρω ανεμιστηρακι κρεμαστό . Προς το παρών έχω διακοσμήσει το ενυδρείο με ψεύτικα φυτά , ψεύτικα κοράλλια και το έχω με 2 φίλτρα. Το πρώτο έχει σφουγγάρι και βιολογικό υλικό και το δεύτερο φίλτρο το έχω με σφουγγάρι και άνθρακα . Θερμαντήρα δεν έχω και το υπόστρωμα είναι σε χαλικακι χρώμα άμμου γύρω στο 1cm πάχος , αφυτευτο . Εσείς θα προτείνατε κάτι για αλλαγή βελτίωση ή τροποποίηση; Ευχαριστώ για οποίες συμβουλές ? ?

Βάλε καμία φωτογραφία αν μπορείς. θα μπορέσομε να σε βοηθήσουμε περισσότερο έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  βαμβάκι έχουν τα φίλτρα λογικά έχουν απλά το λέω και καλό θα ήταν τα φίλτρα να κάνουν τουλάχιστον 10 εναλλαγές το νερό πάρε και καμία βιταμίνη αν θες μια φορά τον μήνα αν θες λιγο αρακά εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και πιο μετά ένα μεγαλύτερο ενυδρείο βάλε και μια φωτογραφία να το δούμε καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Θέλω να σας δείξω πως είναι το ενυδρείο μου αλλά μου λέει ότι έχει όριο 4 mb η φωτογραφία. Κατέβασα την ανάλυση στην πιο χαμηλή Αλλά και πάλι δεν μπορεί να το δεχτεί

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andy1976 said:

Βάλε καμία φωτογραφία αν μπορείς. θα μπορέσομε να σε βοηθήσουμε περισσότερο έτσι. 

Προσπάθησα αλλά λέει ότι έχω όριο 4mb . Έπειτα προσπάθησα να χαμηλώσω την ανάλυση στην φωτογραφία για να ανέβει αλλά πάλι τίποτα. Κανένα τιπ?

Link to comment
Share on other sites

Αδελφε εισαι Πειραιά .

Είμαι κοντά , εχω πολύ πραμα απο limnobium ειναι ενα πανεμορφο φυτο επιφάνειας , καθαρίζει το ενυδρείο από νιτρικά ενώ καταναλώνει οπως ολα τα φυτα οτι και η αλγη με αποτελεσμα να είναι ανταγωνιστής της .

Εαν σου αρέσει το φυτο επιφάνειας αυτο τοτε να σου δωσω πραμα .

Εαν το φανε , τοτε τους καναμε ένα ωραιότατο τραπεζομα , αλλα θα ξέρεις εαν ειναι ορεξατα για τα φυτά η τα αγνοούν .

Πριν κάνεις αγορά , ένα πείραμα τσάμπα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 27/6/2020 at 11:06 ΜΜ, το μέλος george rapp έγραψε:

large.DSC_0062_edited.jpg.2c298d4ccbb2cb59aaa98c018ca474ae.jpg

Ετσι ειναι μεσα στο ενυδρειο αυτά.

αυτο παιζει να μην το φανε?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα να σου δώσω , πείραμα ειναι , το πολύ να στα καταβροχθίσουν . 

Όπως έγραψα μενω Κερατσίνι , εαν θες στειλε pm να σου δωσω κανένα ποτήρι με δαυτα . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...