Jump to content

Κιτρινισμενο νερο απο ξυλο


Recommended Posts

Είμαι καινούριος στο portal αλλά και στο στήσιμο ενυδρείου. Θα ήθελα τη βοήθειά σας..

Έχω ένα 20lt ενυδρείο και έχω σκοπό να το κάνω γαριδάδικο. Έβαλα φυτά και ένα ξύλο.

το ξύλο το έβρασα για μισή ώρα όπως με συμβούλευσαν και μετά από 5 μέρες το νερό άρχισε να κιτρινίζει. Γαρίδες και νέον που έχω σκοπό να βάλω, δεν εχω βαλει ακομα. Μου ειπαν να περιμενω μια εβδομαδα. Ποσο νερο μπορω να αλλαξω τωρα που ειναι αρχη και με τη συχνοτητα; 
Σας επισυνάπτω και φωτογραφία τη μέρα που τα έβαλα μέσα και πως είναι την 5η μέρα.

 

14AB77F2-FCE9-4737-B8D5-9E8401546F5D.jpeg

830AAA64-5BBC-40C4-8F8D-EC7C5668545E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα βγάζουν χρώμα στην αρχή κανονικά καλό θα ήταν να το έκανες έξω από το ενυδρείο δεν επηρεάζει το  χρώμα τα ψάρια ούτε το ξύλο βγάζει κάτι τοξικό αν μπορείς να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο θα καθαρίσει το χρώμα απλά το ξύλο θα ξαναβγάλει

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε σε ευχαριστώ πολύ.. αν δεν κάνω λάθος το να βάζω συνέχεια άνθρακα είναι λίγο κοστοβόρο.. προσφέρει κάτι άλλο το ξύλο εκτός από ομορφιά.. μήπως το βγάλω και βάλω τίποτα άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Τανίνες και χουμικα οξέα ρίχνει λίγο το ph και συνήθως η άλγη που πιάνει δίνει τροφή σε σαλιγκάρια και πλεκο το μόνο αρνητικό είναι ο χρωματισμός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nick Kafalis έγραψε:

Είμαι καινούριος στο portal αλλά και στο στήσιμο ενυδρείου. Θα ήθελα τη βοήθειά σας..

Έχω ένα 20lt ενυδρείο και έχω σκοπό να το κάνω γαριδάδικο. Έβαλα φυτά και ένα ξύλο.

το ξύλο το έβρασα για μισή ώρα όπως με συμβούλευσαν και μετά από 5 μέρες το νερό άρχισε να κιτρινίζει. Γαρίδες και νέον που έχω σκοπό να βάλω, δεν εχω βαλει ακομα. Μου ειπαν να περιμενω μια εβδομαδα. Ποσο νερο μπορω να αλλαξω τωρα που ειναι αρχη και με τη συχνοτητα; 
Σας επισυνάπτω και φωτογραφία τη μέρα που τα έβαλα μέσα και πως είναι την 5η μέρα.

Το ενυδρείο δεν θα είναι έτοιμο σε μια εβδομάδα για να μπουν με ασφάλεια ψάρια και γαρίδες.

Επίσης να ξέρεις ότι δύσκολα θα τα καταφέρουν τα νεον σε αυτά τα λίτρα.

Εαν ήμουν στη θέση σου θα έκανα αναπροσαρμογή σχεδίων.:)

Διάβασε το προφίλ των νεον για να δεις τις απαιτήσεις τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον μπαινουν κοπαδι (πανω απο 8 ατομα) σε ενυδρειο τουλαχιστον 80 εκ μηκος.

Πρώτα θελει στρωσιμο το ενυδρειο (ειδικα για γαριδες)! Παρε βακτηρια πχ prodibio digest k.a.

Διαβαζεις εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...