Jump to content

Μικροπροβλήματα και σάπισμα κάποιων φυτών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

στο ενυδρείο μου το οποίο έχει μέσα 17 φυτά έχω διαπιστώσει ότι το hygrophila polysperma χάνει φύλλα 

και το hydrocotyle leucephala 'σπαει'

δηλαδη τα φύλλα μαυρίζουν περιμετρικά και ραγίζουν έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να είναι ;;

φωτα έχω ανάμενα 8 ώρες την ημέρα και από λιπάσματα βάζω tetra plantamin μηνιαία  seachem Flourish δυο την βδομάδα μαζί με seachem σίδηρο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Καλημέρα σε όλους,

στο ενυδρείο μου το οποίο έχει μέσα 17 φυτά έχω διαπιστώσει ότι το hygrophila polysperma χάνει φύλλα 

και το hydrocotyle leucephala 'σπαει'

δηλαδη τα φύλλα μαυρίζουν περιμετρικά και ραγίζουν έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να είναι ;;

φωτα έχω ανάμενα 8 ώρες την ημέρα και από λιπάσματα βάζω tetra plantamin μηνιαία  seachem Flourish δυο την βδομάδα μαζί με seachem σίδηρο 

Λιγο πιο αναλυτικα, παρακαλω :) με copy-paste.... και φωτο

 

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 100 λίτρα 80x32x45
- Φωτισμός: Led εργοστασιακό όχι diy 8 ώρες την μέρα 
- Βυθός και Υπόστρωμα: σκουρόχρωμη άμμο και χαλίκι λεπτό 
- Διοξείδιο του Άνθρακα:
- Φίλτρανση: δυο σφουγγάρια με λεπτός και παχύτερο πόρο άνθρακα ο οποίος βγαίνει για να βάζω λιπάσματα και βάζω μετά από μερικές μέρες 
- Φυτα: 17 : 3 egeria densa, 2 bacopa Caroliniana, rotala rotundifolia, ludwigia repens,mayaca fluviatilis, vallisneria americana Natans x3, vallisneria americana asiatica x3, hudrocotyle tripartita, lilaeopsis mauritania,hydrocotyle leucocephala, hydrophila polysperma
- Ψάρια: (είδη και αριθμός): 4 Cory Julie,6 Cory sterbai, 15 neon tetra, 9 rasbora harlequin, 10 rummy nose tetra , 1 algae eater chinese, 6 kuhli loach , 4 snail assasin helena 
- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6.8
- KH: 6d
- GH10d
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):0
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):0
- PO4: (Φωσφορικά) -
- Fe: (Σίδηρος) -
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό) -
- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ναι 
-Strips: ναι 
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:
 

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ):

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  ??????????????????????????

Λιπασματα ποσοτητες;;;;;;;;;;;;;;;;;;??????????????????????

Το πρωτο, που θελω να πω - πεταξε τo strip test. Δεν υπαρχει περιτωση να εχεις μηδενικα νιτρικα με τοσα ψαρια και ph στο 6.8.

Δευτερο - δεν χρειαζεται να βαζεις ανθρακα στο φιλτρο, ειδικα στο φυτεμενο, να κανει τι; να ρουφαει τα μικρο; Το plantamin πεταμα! Ειναι νερακι σκετο με πολυ λιγο σιδηρο και καλιο,

Soluble Potash (K2O) - 3.00%, Fe - 0.19%, Molybdenum (Mo) - 0.0005%. Και δεν αναγραφεται συνθεση στο μπουκαλακι (τι περιεχει).

Για αυτο και δεν αναφερουν - γιατι δεν περιεχει τιποτα :hehe::hehe::hehe:

Παρε easy life profyto ή flourish το απλο. Κάνε μετρησεις ΝΟ3 και Ρ με υγρα τεστακια.

hydrocotyle tripartita,hydrocotyle leucocephala - χωρις CO2 δεν θα εχουν την εικονα, που πρεπει, μην περιμενεις.

Διάβασε λιγο για λιπανση στο φυτεμενο.https://www.aquazone.gr/forums/topic/99198-λιπάσματα-και-τρόποι-λίπανσης/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/90670-χρήσιμα-άρθρα-και-θέματα-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/99713-διάγνωση-ελλείψεων-σε-φυτά/

 

Link to comment
Share on other sites

Περί λιπασμάτων απάντησα παραπάνω και είπα seachem flourish και iron δυο φορές την εβδομάδα 

δεύτερον νιτωδη νιτρικά αμμωνία μετράω με υγρά τρίτων τα strips τα έχω για χλώριο, γενική και ανθρακική σκληρότητα, και c02 πως να βάλω σε ενυδρείο με καπάκι θα έχω το καπάκι πάντα ανοιχτό ;;;

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2020 at 8:02 ΠΜ, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

tetra plantamin μηνιαία  seachem Flourish δυο την βδομάδα μαζί με seachem σίδηρο 

Φιλε μου, τι πρεπει να καταλαβω απο αυτο ,που εγραψες; Δυο την εβδομαδα τι; φορες; μλ; λιτρα;καπακια;

Βγαλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου, να δουμε πόσο πικνα φυτεμενο το εχεις. Μηπως ειναι τόσο πικνοφυτεμενο, που τα νιτρικα εξαφανιστηκαν.....

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, natateo said:

Φιλε μου, τι πρεπει να καταλαβω απο αυτο ,που εγραψες; Δυο την εβδομαδα τι; φορες; μλ; λιτρα;καπακια;

Βγαλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου, να δουμε πόσο πικνα φυτεμενο το εχεις. Μηπως ειναι τόσο πικνοφυτεμενο, που τα νιτρικα εξαφανιστηκαν.....

Δοσολογίες ότι λέει ανα λίτρα το σκεύασμα σίδηρο και λίπασμα 2 ml από το καθένα δυο φορές την βδομάδα ,από όσο ξέρω Της seachem είναι πολύ συμπυκνωμένα 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...