Jump to content

Περιπατος στο παραμυθενιο μονοπατι προς καταρρακτη Παλιας Καβαλας


mallllias

Recommended Posts

Κλαλσπερα σε ολους...

Κωστας απο Καβαλα εδω κ αφηνω εδω ενα βιντεο απο ενα προορισμο στην Παλια Καβαλα 

απο ενα ασυληπτο μερος..

Βρηκα το φορουμ τυχαια μιας που αυτο το διαστημα

παρακολουθω φωτογραφικα τα 2 κυριοτερα εργοστασια στο νομο Καβαλας

τα οποια εχουν συμβαλει στην αλειωση της θαλασσιας περιοχης κ των ψαριων φυσικα εδω κ χρονια απο τους ρυπους τους..

Η θαλασσα στον κολπο της Καβαλας προς Νεα Καρβαλη ειναι σχεδον ακαταλληλη ακομα κ για μπανιο..

Αυτος ειναι ο κυριως λογος που μεφερε στο forum κ ετοιμαζω εικονες απο αυτα που σας αναφερω..

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφες εικόνες.

Σε ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει παρα πολυ το θέμα σου, καθώς η καταγωγή μου κατά το ήμισυ είναι από την Άσπρη Άμμο. Να φανταστώ το ένα εκ των δυο εργοστασίων είναι αυτό των λιπασμάτων. Είμαι 44 ετών κ προλαβα την παραλια του χωριου"παρθενα", αντιστοιχη με την παραλια στους αμμόλοφους. Τα τελευταία χρόνια οπότε βουτάω με μάσκα η μέγιστη ορατότητα είναι στα τρία μέτρα. Παραπέρα δε βλέπεις γιατί μέσα στο νερό επικρατεί μια κιτρινίλα! Χωρίς να έχω γνώσεις υποθέτω ότι είναι από απόβλητα των φωσφορικων λιπασμάτων. Επίσης όταν σκάβεις την αμμο μέσα στο βυθό έχει υπερβολικά μεγάλο αριθμό από πεταλιδες, σε συγκριση με πριν 30-40 χρόνια. Υποθέτω κ παλι ότι απο τα λυματα του βιολογικου καθαρισμου έχουν πληθωρα τροφής κ έχουν αναπτυχθεί σε τόσο μεγάλους αριθμούς. 

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Με ενδιαφέρει παρα πολυ το θέμα σου, καθώς η καταγωγή μου κατά το ήμισυ είναι από την Άσπρη Άμμο. Να φανταστώ το ένα εκ των δυο εργοστασίων είναι αυτό των λιπασμάτων. Είμαι 44 ετών κ προλαβα την παραλια του χωριου"παρθενα", αντιστοιχη με την παραλια στους αμμόλοφους. Τα τελευταία χρόνια οπότε βουτάω με μάσκα η μέγιστη ορατότητα είναι στα τρία μέτρα. Παραπέρα δε βλέπεις γιατί μέσα στο νερό επικρατεί μια κιτρινίλα! Χωρίς να έχω γνώσεις υποθέτω ότι είναι από απόβλητα των φωσφορικων λιπασμάτων. Επίσης όταν σκάβεις την αμμο μέσα στο βυθό έχει υπερβολικά μεγάλο αριθμό από πεταλιδες, σε συγκριση με πριν 30-40 χρόνια. Υποθέτω κ παλι ότι απο τα λυματα του βιολογικου καθαρισμου έχουν πληθωρα τροφής κ έχουν αναπτυχθεί σε τόσο μεγάλους αριθμούς. 

Nαι φιλε μου ετσι ειναι..

Ενας ψαροτουφεκας πριν 2 μερες μαλιστα μου ειπε αυτο που λες εσυ, οτι δε βλεπεις στα 3 μετρα τη στιγμη που εκανα αλλο ενα timelapse με τη φωτογραφικη προς τα λιπασματα..

Εγω δε κανω ψαροτουφεκο αλλα δε χρειαζεται να κανεις για να καταλαβεις ποσο κιτρινη ειναι η θαλασσα κ ζεστη με εναν παραξενο τροπο ...

Μιλαω παντα για την περιοχη Νεας Καρβαλης μεχρι κ την περιοχη Τιμαρι που ειναι στο αεροδρομιο Καβαλας..

Εκει στην Ασπρη Αμμο τα πραμματα ειναι καλυτερα αλλα μονο στην παραλια που κοιταει Καβαλα.

Στην απομονομενη παραλια πισω απο το λοφο της Ασπρη Αμμου που κανενας σχεδον δε παει λογο διαδρομης, εγω πηγα με τη μηχανη , εκει ειναι κιτρινη παααρα πολυ.

Ειναι ενας συνδιασμος των ρευματων που προκαλει κατα καποιο τροπο ο Νεστος ποταμος, τα αδρευτικα - στραγκιστικα καναλια  ,κυριως αυτων που ονομαζονται Τ1 και Τ2, αυτα ανοικουν στο ΤΟΕΒ της περιοχης Χρυσουπολεως κ κατεβαζουν κ φυτοφαρμακα φυσικα αλλα σιγουρα κ απο πετρελαια λιπασματα...

Δε μπορεις να πλησιασεις κ να σταθεις κοντα στην περιοχη, μουδιαζει το στομα σου κ αρχιζει πονοκεφαλος,αυτο σιγουρα δε το κανει ο Νεστος ουτε τα καναλια..

Κατω απο αυτες τις συνθηκες ζουν οι κατοικοι Νεας Καρβαλης και Χαλκερου, οι υπολυποι τριγυρω αυτο που εισπναιουν δε το καταλαβαινουν..

Σε 3 κοντινες προσεγγησεις για φωτογραφιες που εκατσα πανω απο μισαωρο μου ηρθε εμετος αλλα κρατηθηκα, πραγματικα απορω πως ζουν κ δουλευουν οι ανθρωποι εκει..

Σε λιγες μερες θα ανεβασω τα timelapse κ θα παρεις μια γευση εικονας τουλαχιστον, γιατι πραγματικη γευση καλυτερα να μην παρεις..!

Έγινε επεξεργασία - mallllias
Link to comment
Share on other sites

Περιττό να σου πω ποσοι συγγενείς μου φυγανε από καρκίνο ως μεσήλικες από την Ασπρη Αμμο... Στην πισω παραλια που λες, εμείς τη λέμε "τα σπαθιά" έχω χρόνια να παω. Και εγώ ψαροντουφεκο κάνω κ μιας κ ήμουν εκεί βουτουσα πριν κάποια χρόνια μπας κ έχουν καλυτερεψει τα πραγματα αλλά μάταια... Σταμάτησα γιατί κ επικίνδυνο ήταν κ φυσικά φοβόμουν να καταναλώσω τα ψάρια. Μπορώ όμως να πω ότι σε αριθμό τα ψάρια δεν εχουν ελλατωθει ουτε είναι λιγότερα σε σχέση με πεντακαθαρες παραλιες. Και υπάρχουν όλα τα συνιθησμενα ψάρια που ζουν σε παρομοιους βυθους στη χώρα μας. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Περιττό να σου πω ποσοι συγγενείς μου φυγανε από καρκίνο ως μεσήλικες από την Ασπρη Αμμο... Στην πισω παραλια που λες, εμείς τη λέμε "τα σπαθιά" έχω χρόνια να παω. Και εγώ ψαροντουφεκο κάνω κ μιας κ ήμουν εκεί βουτουσα πριν κάποια χρόνια μπας κ έχουν καλυτερεψει τα πραγματα αλλά μάταια... Σταμάτησα γιατί κ επικίνδυνο ήταν κ φυσικά φοβόμουν να καταναλώσω τα ψάρια. Μπορώ όμως να πω ότι σε αριθμό τα ψάρια δεν εχουν ελλατωθει ουτε είναι λιγότερα σε σχέση με πεντακαθαρες παραλιες. Και υπάρχουν όλα τα συνιθησμενα ψάρια που ζουν σε παρομοιους βυθους στη χώρα μας. 

Aχχχ κ τι δε τραβηξα μια καλοκαιρινη μερα μεσα στο καταμεσημερο σε κεινη την παραλια περσι στα ''σπαθια'' που λες.. εκει εχει κανα 2 σπιτια αν δε κανω λαθος που ζουνε μονιμα καποιοι..

Ε οταν πηγα ενα ζευγαρι ασχετο ειχε βουλιαξει με ενα αμαξι στην αμμο κ ζητησαν βοηθεια απο ενα απο τα σπιτια κ ολοι μαζι προσπαθουσαμε να το βγαλουμε αλλα ματαια..

Μεχρι που περασε για τα καλα η ωρα κ επρεπε να φυγω,δε ξερω μετα τι εγινε...

Στη Νεα Καρβαλη πριν καναδυο χρονια μαζευτηκανε σε ενα θεατρο για να μιλησουνε ,για την οικολογικη καταστροφη που προκαλουν τα λιπασματα ,ολοι οι πολιτικοι φορεις του τοπου μαζι με τους κατοικους..

Οταν δωθηκε ο λογος στη δυευθυντρια των λιπασματων δε την αφησαν να ολοκληρωσει κ κατεβηκε απτο βημα αρων αρων , οι κατοικοι της Καρβαλης φωναζανε λεγοντας πως δε σεβονται τη μνημη των νεκρων συγγενων τους.

Εδω το θεμα 

https://www.kavalapost.gr/200198/ksechilise-orgi-karvaliotes-vfl-ntropi-ercheste-prosvalete-mnimi-nekron/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...