Jump to content

Diy jump safe net


michalos

Recommended Posts

Ξεκινώ την κατασκευή diy jump safe net καπακιου με πολύ μικρό κόστος νομίζω εν αναμονή το fire goby που είναι λίγο πηδηχτουλι όπως διαβάζω.

Είμαι στα στα σχέδια ακόμα , τη Δευτέρα παίρνω τα υλικά κ ξεκινώ την κατασκευή.

Υλικά:

1. Προφίλ αλουμινίου απλό με κάλυμμα πλαστικό, κόστος περίπου 3-4  ευρώ το μέτρο, εγώ χρειάζομαι 2 μέτρα.

2. Γωνίες για το προφίλ αλουμινίου, εγώ θα φτιάξω 4 με το dremmel απο χοντρό πλεξι που έχω ήδη.

3. Κόλλα η σιλικόνη για την κόλληση γωνιών στο προφιλ, εγώ έχω 2 υλικών κ θα βάλω κ ζέστη σιλικονη από πάνω.

4. Δίχτυ . Έχω δίχτυ νάυλον διαφανές για ψάρεμα ήδη με μικρές τρύπες περίπου  0.5 εκ.

5 . Μικρά κομμάτια πλεξι για stopper που θα μπουν είτε με σικονη εσωτερικά του ενυδρείου,είτε εξωτερικά κολλημένα πάνω στο προφίλ αλουμινίου εξωτερικά.

Λόγω του ότι έχω όλα τα υλικά εκτός από 2μ προφίλ αλουμινίου, το κόστος θα είναι το πολύ 8 ευρώ.

Θα βγάλω φωτός με την πορεία κατασκευής.

Η σκέψη είναι να μπουν εσωτερικά και δεν θα φαίνονται γωνίες από πλεξι στις άκρες των προφίλ και να κολληθούν για να δέσουν τα κομμάτια μεταξύ τους , και το νάυλον διχτακι να κουμπώσει πάνω στα προφίλ με τα καπάκια των προφίλ αφού τεντωσει(είναι λεπτό κ δεν νομίζω να έχει πρόβλημα στο κούμπωμα). Για το σωλήνα μπαστούνι που έχω θα κόψω 2-3 τρύπες στο διχτακι κ θα περάσει μέσα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η βασική κατασκευή τελείωσε , θέλει ακόμα τα stopper που θα κολληθούν σε κάθε γωνιά, μικρά κομμάτια πλεξι ίσα να σταματάει ίσια.

Χρησιμοποίησα logo στιγμής για κόλλα γιατί βαριωμουν να περιμένω να στεγνώσει αυτή των 2 συστατικών που είχα.

Τελικά στοίχισε φτηνότερα, 3,5 ευρώ το προφίλ 2μ. και 0.50 ευρω το δίχτυ που πήρα γιατί είχα χάσει το ψαρέματος , σύνολο 4 ευρώ η κατασκευή.

Αν είχα και τροχακι να κόβω τα προφίλ θα γινόταν τέλειο, γιατί με την σεγα μου βγήκε η πίστη και δεν κόπηκαν τέλεια.

Το καλό είναι ότι αν χαλάσει το δίχτυ μετά από καιρό αλλάζει εύκολα, αφού απλά ξεκουμπωνω τα καλύμματα του προφίλ , βάζω το νέο δίχτυ κ ξανακουμπωνω.

IMG_20200622_183011_copy_1600x1200.jpg

IMG_20200622_183107_copy_1200x1600.jpg

IMG_20200622_183438_copy_1600x1200.jpg

IMG_20200622_183923_copy_1600x1200.jpg

IMG_20200622_190606_copy_1200x1600.jpg

IMG_20200622_191027_copy_1200x1600.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...