Jump to content

Diy χελωνιερα


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ,
Η χελωνα μου εχει γινει 3 χρονων και το πλαστικο κουτι που την εχω (100 λιτρα περιπου) ειναι μικρο για αυτην πλεον.
Θελω να βρω ενα πλαστικο κουτι ή μια δεξαμενη αρκετα μεγαλη για να την εχω μονιμα εξω.

ξερει κανεις που μπορω να βρω κατι τετοιο; 
Θα προτιμουσα κατι σχετικα ρηχο αλλα με μεγαλο μηκος-πλατος.
 

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2020 at 2:02 ΜΜ, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Θα προτιμουσα κατι σχετικα ρηχο αλλα με μεγαλο μηκος-πλατος.
 

δεν ξερω τι ειδος νεροχελωνα εχεις, αλλα αν ειναι  απο τις slider π.χ RES, Yellow belly, painted κ.α.....να ξερεις ειναι φοβεροι κολυμβητες και χανεις πολυ απο συμπεριφορα και την ωραια εικονα που δινουν. Αν μπορεις δωσε και υψος γυρω στα 40-50εκ. και δεν θα χασεις.

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2020 at 4:39 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

δεν ξερω τι ειδος νεροχελωνα εχεις, αλλα αν ειναι  απο τις slider π.χ RES, Yellow belly, painted κ.α.....να ξερεις ειναι φοβεροι κολυμβητες και χανεις πολυ απο συμπεριφορα και την ωραια εικονα που δινουν. Αν μπορεις δωσε και υψος γυρω στα 40-50εκ. και δεν θα χασεις.

Οκ θα το εχω υποψην μου.
Εχεις καμια προταση για κανα πλαστικο κουτι ή δεξαμενη; 
Επειδη δεν εχω κηπο για να της κανω λιμνουλα θελω να βρω ενα μεγαλο πλαστικο κουτι για να ειναι ανετη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Οκ θα το εχω υποψην μου.
Εχεις καμια προταση για κανα πλαστικο κουτι ή δεξαμενη; 
Επειδη δεν εχω κηπο για να της κανω λιμνουλα θελω να βρω ενα μεγαλο πλαστικο κουτι για να ειναι ανετη.

Εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε, αλλα πολλοι χομπιστες προτεινουν πλαστικο κουτι αποθηκευσης απο ΙΚΕΑ ή leroy, υπαρχουν σιγουρα των 120λ. (δεν ξερω αν υπαρχει μεγαλυτερο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα στην παρεα  εχω καιρο να μπω και μπηκα τωρα τυχαια να κοιταξω και βλεπω τον φιλο μου με θεμα diy χελωνερια και απορω πως οι δικες μου δν εχουν μεγαλωσει και μενουν στο ιδιο ενυδρειο να το κανει ο θεος και η δικια σου μεγαλωσε τοσο βεβαια εμενα πλεον δν με αφηνουν να τις εχω στο σπιτι οποτε δεν ειναι κοντα σε μπριζα δλδ δεν εχουν ουτε θερμοστατη ουτε λαμπα ουτε φιλτρο και τα πανε μια χαρα και ορεξατες ειναι και το φαει τους τρωνε και τον χειμωνα κοιμουνται λετε ολα αυτα να παιζουν ρολο στο οτι δεν μεγαλωσαν πολυ παντως τους δινω πελλετς με λαχανικα αυγο και γαριδουλες και παιρνουν βιταμινες

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

καλησπερα στην παρεα  εχω καιρο να μπω και μπηκα τωρα τυχαια να κοιταξω και βλεπω τον φιλο μου με θεμα diy χελωνερια και απορω πως οι δικες μου δν εχουν μεγαλωσει και μενουν στο ιδιο ενυδρειο να το κανει ο θεος και η δικια σου μεγαλωσε τοσο βεβαια εμενα πλεον δν με αφηνουν να τις εχω στο σπιτι οποτε δεν ειναι κοντα σε μπριζα δλδ δεν εχουν ουτε θερμοστατη ουτε λαμπα ουτε φιλτρο και τα πανε μια χαρα και ορεξατες ειναι και το φαει τους τρωνε και τον χειμωνα κοιμουνται λετε ολα αυτα να παιζουν ρολο στο οτι δεν μεγαλωσαν πολυ παντως τους δινω πελλετς με λαχανικα αυγο και γαριδουλες και παιρνουν βιταμινες

 

Καλησπερα και καλως ηρθες και παλι. Οταν λες τις εχεις εκτος σπιτιου, εννοεις π.χ μπαλκονι,βεραντα?...αν εχουν άμεση επαφή με τον ήλιο, νομιζω ειναι καλα . Αναφορικα με την αργη αναπτυξη σίγουρα παιζουν ρολο κάποιοι παραγοντες οπως  το μεγεθος του ενυδρειου ή οι θερμοκρασιες νερου/στεριας, αλλα αφου ειναι υγειεις οι χελωνες σου μη πολυσκας!!!! Το σκέφτομαι και εγώ για diy κατασκευή στην βεράντα μου τώρα που θα στησω νεο ''αφρικάνικο''.

Υ.Γ αλλαξε nickname σε παρακαλω, φαινεσαι καλο παιδι για να σαι ''γαυρος'' ??....... σας ευχαριστούμε πάντως για τον Τσιμικα, χρειαζομαστασν καλο ακραιο μπακ, YNWA!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2020 at 7:58 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και καλως ηρθες και παλι. Οταν λες τις εχεις εκτος σπιτιου, εννοεις π.χ μπαλκονι,βεραντα?...αν εχουν άμεση επαφή με τον ήλιο, νομιζω ειναι καλα . Αναφορικα με την αργη αναπτυξη σίγουρα παιζουν ρολο κάποιοι παραγοντες οπως  το μεγεθος του ενυδρειου ή οι θερμοκρασιες νερου/στεριας, αλλα αφου ειναι υγειεις οι χελωνες σου μη πολυσκας!!!! Το σκέφτομαι και εγώ για diy κατασκευή στην βεράντα μου τώρα που θα στησω νεο ''αφρικάνικο''.

Υ.Γ αλλαξε nickname σε παρακαλω, φαινεσαι καλο παιδι για να σαι ''γαυρος'' ??....... σας ευχαριστούμε πάντως για τον Τσιμικα, χρειαζομαστασν καλο ακραιο μπακ, YNWA!!!!

χαχαχα ωραιος ναι τις χελωνες στο μπαλκονι τις εχω τις βλεπει ο ηλιος και παιρνουν βιταμινες το ενυδρειο ειναι μικρο και τις ειδε ο πατερας μου και θελει να τις παρει μεγαλο 200 λιτρα περιπου το θεμα ειναι οτι θελει να το βαλει στο μπαλκονι οποτε δεν ξερω αν συμφερει.Ναι θα αλλαξω το ονομα ουτε εμενα μα αρεσει αρε Λίβερπουλ το καλυτερο παιδι μας πηρες. ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστιχως δεν εχω βρει καποια δεξαμενη ακομα αλλα θα συνεχισω το ψαξιμο, ισως παω και σε ενυδρειο αλλα το σκεφτομαι γιατι σκοπευω να την αφησω μονιμα στο μπαλκονι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...