Jump to content

Πληροφοριες


Recommended Posts

φάρμακα λένε 5-6Καλησπέρα πρόσφατα αγόρασα καινούργιο ενυδρείο όμως μπερδεύονται σχετικα με τις δοσολογιες των φαρμάκων κάποια από αυτά λένε 5-6 σταγόνες ανά λίτρο νερού εγώ που βάζω 103 λίτρα νερό πόσες σταγόνες βάζω για κέλυφος πολυβιταμινες και ασβέστιο;;;

Επίσης χρησιμοποιώ το calciofix  της raffκαι μου ασπρίζει και γλυτσιαζει το νερό υπάρχει κάποιο που να μη το κάνει;;

Και το tortifit της e sha τι ακριβώς είναι;; please help me!!FB_IMG_15927367494295211.jpg.50d72c2764f3c8571f28c26b71be452f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, @Georgia Terzaki! Δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχεις. Να να υποθεσω οτι εχεις ενα χελωνακι.....

Ποιο ειναι το προβλημα σου και γιατι αναζητας φαρμακα;

Αν θελεις ριξε μια ματια εδω- https://www.aquazone.gr/forums/forum/293-αμφίβια-και-νεροχελώνες/

Το θεμα σου θα το μεταφερω στη σωστη κατηγορια(Αμφίβια και νεροχελώνες).....

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αλλαξα ενυδρειο και πηρα 200 λιτρων τα φαρμακα που χρησιμοποιω ειναι αυτα στη φωτογραφια απλα δε μπορω να υπολογισω τη δοσολογια τους γιατι το πρασινο και το πορτοκαλι γραφουν 4-5 σταγονες ανα λιτρο νερου. Αρα σε 110 λιτρα που εχω βαλλει νερο ποσες σταγονες πρεπει να βαζω ml γιατι  με μπερδευει,επισης του βαζω τη πετρα χελωνα αλλα επειδη δεν αρκει του εχω παρει και το tortufit της esha  του βαζω και το calciofix της raff αλλα αυτο μου θολωνει και βρωμιζει απιστευτα το νερο σαν γλιτσακαι σκεφτομαι να μη το ξανα παρω μπορειτε λιγο να βοηθησετε;;

FB_IMG_15927367494295211.jpg.50d72c2764f3c8571f28c26b71be452f.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα, @Georgia Terzaki! Δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχεις. Να να υποθεσω οτι εχεις ενα χελωνακι.....

Ποιο ειναι το προβλημα σου και γιατι αναζητας φαρμακα;

Αν θελεις ριξε μια ματια εδω- https://www.aquazone.gr/forums/forum/293-αμφίβια-και-νεροχελώνες/

Το θεμα σου θα το μεταφερω στη σωστη κατηγορια(Αμφίβια και νεροχελώνες).....

 

Εχω κοιταξει εκει και με εχει βοηθησει και @corto maltese σε αυτο απλα τωρα αλλαξα ενυδρειο και μπερδευομαι σχετικα με τα φαρμακα του ποσες σταγονες για το κελυφος και πολυβιταμινων να χδησιμοποιω και να τα βαζω καθημερινα η' οποτε αλλαζω το νερο;; αυτο δε καταλαβαινω!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Εχω κοιταξει εκει και με εχει βοηθησει και @corto maltese σε αυτο απλα τωρα αλλαξα ενυδρειο και μπερδευομαι σχετικα με τα φαρμακα του ποσες σταγονες για το κελυφος και πολυβιταμινων να χδησιμοποιω και να τα βαζω καθημερινα η' οποτε αλλαζω το νερο;; αυτο δε καταλαβαινω!!

Καλησπερα, ολες αυτες τις βιταμινες τις πηρες γιατι εχει προβλημα στα ματια ή στο καβουκι π.χ ειναι μαλακο, εχει ασπριλα κ.α??

οι βιταμινες tortivet του νερου ειναι αχρηστες σε μεγαλο ενυδρειο κατ εμε , του κελυφους καλες ειναι αν & εφοσον ειναι μαλακο το καβουκι, για τα ματια καλο ειναι να υπαρχουν στο ντουλαπι μας. η tortufit ειναι ιδια νομιζω με tortivet shell. Την calciofix δεν την εχω χρησιμοποιησει, αν ειναι σταγονες καλυτερα στη τροφη.

Αν η χελωνα δεν εχει σοβαρο προβλημα με ασθενεια, τα περισσοτερα  δεν τα χρειαζεσαι, με την προϋποθεση βεβαια να  εχεις λαμπα uvb και λαμπα θερμανσης στη στερια που ανεβαινει και την σωστη διατροφη,

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σε ρωτησω τι φιλτρο εχεις παρει για το νεο ενυδρειο (110λ τα ''καθαρα''  σωστα?), τι υλικα εχει και σε τι σειρα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η χελωνα δεν εχει κανενα προβλημα μονο μερικες φορες ειναι σαν να ξασπριζει το κελυφος της αλλα νομιζω οτι αυτο οφειλετε στη κοκκινη λαμπα και οχι καπου αλλου οπως βλεπεις στη φωτογραφια εχω παρει παρα πολλα φαρμακα περαν του tortufit το οποιο κανει απαισιο το νερο τις σταγονες και τις πολυβιταμινες για το κελυφος του της εβαζα απο μικρο και τις χρησιμοποιω ακομα φοβαμαι μη παθει κατι το κελυφος του γιατι τη προηγουμενη χελωνα πιεζα το κελυφος και πηγαινε προς τα μεσα και μετα πεθανε σταματησε να τρωει και ανοιγοκλεινε το στομα της!!

Οκ να μη χρησιμοποιω το υγρο ασβεστιο calciofix αλλα δε ξερω τι αλλο να χρησιμοποιω για να ειναι υγιης φοβαμαι μηπως αρρωστησει και βλεπω συνεχεια οτι τρωει τη πετρα με το ασβεστιο και σκεφτομαι μηπως εχει ελλειψη.

Τωρα οσο για τα tortivet shell και vitae με το καινουργιο ενυδρειο αναγκαστικα να του βαλλω απο 2 μπουκαλια μεσα γιατι το γεμισα με 110λιτρα νερο και αντιχλωριο δε ξερω ποσο να βαλλω το δικο μας το νερο εχει πολυ και θελω να ειναι οκ!!

Λαμπες εχω τη λευκη τη κοκκινη, το θερμομετρο την αντλια και τπτ αλλο το μονο που δαγκωνει συνεχεια ειναι το χελωνακι ασβεστιο κατα τα αλλα ειναι μια χαρα και ορεξη εχει και παιζει καλα το βλεπω!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Η χελωνα δεν εχει κανενα προβλημα μονο μερικες φορες ειναι σαν να ξασπριζει το κελυφος της αλλα νομιζω οτι αυτο οφειλετε στη κοκκινη λαμπα και οχι καπου αλλου οπως βλεπεις στη φωτογραφια εχω παρει παρα πολλα φαρμακα περαν του tortufit το οποιο κανει απαισιο το νερο τις σταγονες και τις πολυβιταμινες για το κελυφος του της εβαζα απο μικρο και τις χρησιμοποιω ακομα φοβαμαι μη παθει κατι το κελυφος του γιατι τη προηγουμενη χελωνα πιεζα το κελυφος και πηγαινε προς τα μεσα και μετα πεθανε σταματησε να τρωει και ανοιγοκλεινε το στομα της!!

Οκ να μη χρησιμοποιω το υγρο ασβεστιο calciofix αλλα δε ξερω τι αλλο να χρησιμοποιω για να ειναι υγιης φοβαμαι μηπως αρρωστησει και βλεπω συνεχεια οτι τρωει τη πετρα με το ασβεστιο και σκεφτομαι μηπως εχει ελλειψη.

Τωρα οσο για τα tortivet shell και vitae με το καινουργιο ενυδρειο αναγκαστικα να του βαλλω απο 2 μπουκαλια μεσα γιατι το γεμισα με 110λιτρα νερο και αντιχλωριο δε ξερω ποσο να βαλλω το δικο μας το νερο εχει πολυ και θελω να ειναι οκ!!

Λαμπες εχω τη λευκη τη κοκκινη, το θερμομετρο την αντλια και τπτ αλλο το μονο που δαγκωνει συνεχεια ειναι το χελωνακι ασβεστιο κατα τα αλλα ειναι μια χαρα και ορεξη εχει και παιζει καλα το βλεπω!!

 

Αρα μια χαρα ειναι η χελωνα, το οτι τρωει τη πετρα με το ασβεστιο φυσιολογικο (οτι ειναι μεσα στο νερο και μπορουν το τρωνε).....  αντιχλωριο οτι λεει η δοσολογια π.χ  αν λεει 10ml στα 40λ, τοτε βαζεις 25ml στα 100λ.....βαλε μια φωτο την κοκκινη λαμπα και την λευκη που λες, τη λαμπα θερμανσης θα την εχεις σε αποσταση οπου θα μετρας θερμοκρασια στεριας 31-33, την uvb στα 20 εκ.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ξεχασα να σε ρωτησω τι φιλτρο εχεις παρει για το νεο ενυδρειο (110λ τα ''καθαρα''  σωστα?), τι υλικα εχει και σε τι σειρα.

110 τα καθαρά φίλτρο δεν άλλαξα μόνο θερμόμετρο γιατί μου είπε ότι δε θα κάνει το φίλτρο στο στελνω σε φωτό 

1592835992738..jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αρα μια χαρα ειναι η χελωνα, το οτι τρωει τη πετρα με το ασβεστιο φυσιολογικο (οτι ειναι μεσα στο νερο και μπορουν το τρωνε).....  αντιχλωριο οτι λεει η δοσολογια π.χ  αν λεει 10ml στα 40λ, τοτε βαζεις 25ml στα 100λ.....βαλε μια φωτο την κοκκινη λαμπα και την λευκη που λες, τη λαμπα θερμανσης θα την εχεις σε αποσταση οπου θα μετρας θερμοκρασια στεριας 31-33, την uvb στα 20 εκ.

Αυτές είναι οι λάμπες μου τώρα να σου πω την αλήθεια δεν έχω μετρήσει την απόσταση στεριάς μεταξύ της λαμπας!!

IMG_20200622_173807.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα η ασπρη αν  ειναι η uvb πρεπει να τη βαλεις να χτυπα τη στερια οχι το νερο και σε αποσταση 20εκ. αλλιως ειναι αχρηστη για την χελωνα απο τη στιγμη που δεν ειναι στο σημειο που ''λιαζεται''... με την ακτινοβολια που λαμβανει απο την λαμπα uvb.σε συνδιασμο  με τη σωστη διατροφη και τα διαφορα συμπληρωματα (αν χρειάζονται), το ασβεστιο μετατρεπεται σε βιταμινη D3 που ειναι σημαντικος παραγοντας για την υγεια της και την σωστη αναπτυξη....

Το φλιτρο ειναι μικρο πλεον για τα λιτρα  και  τη χελωνα σου  και θα ταλαιπωρησε παλι με αλλαγες νερου και καθαρισμα φιλτρου καθε 3-4 μερες , το θεμα ειναι να ΜΗΝ ταλαιπώρησε και να  κανεις καθε 10-15 μερες αλλαγες νερου 40% και να ξενοιαζεις, οπωσ και το φιλτρο καθε 2-3 μηνες αναλογα οταν πεφτει η ροη αισθητα... αυτο θα το πετυχεις αν πας για εξωτερικο φιλτρο (canister filter) με ροη 3-4 φορες/ωρα τα λιτρα σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχασα να ρωτησω.... οι λαμπες ποιες ειναι (εταιρια, ονομασια, χαρακτηριστικα)????

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συγνωμη που δεν απαντησα αμεσως τις λαμπες τις εχω παρει απο τους feeders καλα απο τι εχω καταλαβει εχω κανει λαθη πολλα με τη χελωνα θα σου στειλω σε φωτογραφιες τις λαμπες και πες μου τι πρεπει να κανω!! 

Της εχω το πρωι την ασπρη λαμπα αναμενη και το βραδυ 23:00-07:00 της εχω τη κοκκινη!! Μαλλον εχω κανει λαθος κατι!!

Ευχαριστω πολυ!!

IMG_20200623_121350.jpg

IMG_20200623_121149.jpg

IMG_20200623_120949.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Επισης ξεχασα να ρωτησω.... οι λαμπες ποιες ειναι (εταιρια, ονομασια, χαρακτηριστικα)????

Καλημερα συγνωμη που δεν απαντησα αμεσως τις λαμπες τις εχω παρει απο τους feeders καλα απο τι εχω καταλαβει εχω κανει λαθη πολλα με τη χελωνα θα σου στειλω σε φωτογραφιες τις λαμπες και πες μου τι πρεπει να κανω!! 

Της εχω το πρωι την ασπρη λαμπα αναμενη και το βραδυ 23:00-07:00 της εχω τη κοκκινη!! Μαλλον εχω κανει λαθος κατι!!

Ευχαριστω πολυ!!

IMG_20200623_121350.jpg

IMG_20200623_121149.jpg

IMG_20200623_120949.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

 

Της εχω το πρωι την ασπρη λαμπα αναμενη και το βραδυ 23:00-07:00 της εχω τη κοκκινη!! Μαλλον εχω κανει λαθος κατι!!

Ευχαριστω πολυ!!

Πριν κανα 6μηνο ειχαμε την ιδια συζητηση σε θεμα που ειχες ανοιξει και σου ειπα τις ωρες που πρεπει να ειναι αναμενες αλλα μαλλον δεν με ακουσες,  και στην ερωτηση για το μηκος του καβουκιου δεν μου απαντησες ποτε...ως προς την τοποθετηση των λαμπων σου εχω απαντησει χθες( στο #11)......δεν βλεπω καθολου την ασπρη, τι γραφει το κουτι της?....η κοκκινη αν ειδα καλα  και ειναι 100w ειναι πολυ δυνατη  και πρεπει να μετρησεις σε τι αποσταση παρεχει θερμοκρασια αερα 31-33c στη στερια ωστε να την εχεις, επισης ειναι αντιοικονομικη τοσα πολλα watt (η δικια μου είναι 50w).

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...