Jump to content

Ξέπλυμα χρώματος


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα! Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτό είναι "ξέπλυμα χρώματος";; Γενικά έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη αλλαγή στα χρώματα τους εκτός από ένα που δείχνουν τα χρώματα του "ζωντανα". Μήπως είναι νωρίς;;; Από ότι έχω διαβάσει γενιά αλλάζουν χρώματα οι κιχλίδες με την πάροδο του χρόνου. Σαν φωτιστικό έχω το HeliaLux Spectrum 1000 της Juwel. Δουλέυει με dimmer. Σαν ένταση το έχω στο 50% maximum γιατί έχω διαβάσει ότι οι κιχλίδες δεν θέλουν πολύ φώς γιατί στρεσάρωνται αλλά ίσως εμφανίσουν και "ξέπλυμα" στα χρώματα τους.

Ελπίζω να μπορείτε να καταλαβαίτε τι εννοώ με τις φωτογραφίες. Δεν παλουκώνονται και σε ένα σημείο να τα τραβήξω ανθρώπινα....

Στην τρίτη φωτογραφία φαίνεται ποιό ψαράκι έχει ζωντανά χρώματα

IMG_4106.jpg

IMG_4107.jpg

IMG_4110.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Φουλ χρώμα θα έχει μόνο το ένα ή δυο κυρίαρχα αρσενικά. Τα υπόλοιπα όπως κ τα θυληκα έτσι θα ναι.Για τα μπαγκνα μιλάω. Βλέπω κ ενα που μοιάζει με φλαβους στη φωτο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! σύμφωνα με την παραγγελία το άλλο είδος είναι Chailosi. Α οκ. Νόμιζα ότι λόγω έντασης "ξεπλένεται". Είχα διαβάσει πριν μερικές μέρες ένα αντίστοιχο άρθρο και λέω κάνε μια ερώτηση, δεν έχει να χασεις τπτ. Ευχαριστώ για την απάντηση @johnbaggios

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...