Jump to content

Φυτα με γκαπι


Recommended Posts

Τι φυτα τεριαζουν σε ενα ενυδρειο με γκαπι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάμε αντίστροφα την ερώτηση. Τι ενυδρείο έχεις, τι φωτισμό έχεις, από λίπανση τι χρησιμοποιείς και διοξείδιο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

ενυδρειο:60lt

 

Φοτισμος:εχω

 

Λυπανση:sera floredepot

 

Διοξιδιο:τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου αγγελικη , καταρχας 60 λτ θεωροθνται απο μερικους λιγα για γκαπυ για αυτο θα προτεινα πιο πολλες αλλαγες νερου. Τι μοντελο φωτισμό έχεις , δεν μπορουν μερικά ειδη φώτα να μεγαλώσουν φυτά. Διοξειδιο του ανθρακα προστιθεται με μερικους τροπους(  υγρο , σπρευ , συμπιεσμενο απο φιαλη μεχρι και ταμπλετες) βοηθάει τα φυτά (ειναι απαραίτητο για μερικά) μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα τωρα θημιθηκα τι ειναι το διοξειδιο και επισης το καπακι του ενυδρειου μου εχει δικο του φωτισμο και δεν πηρα εξτρα φως

Screenshot_20200622-194823_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει με το  Multilux? Μπορεις αν επιβεβαιωσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για εύκολα φυτά δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο από φωτισμο αν θες κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου να μας πεις τι θέλεις να κάνεις για να σε βοηθήσουμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

Μοιαζει με το  Multilux?  

Νομιζω πως ναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουστε με το ενυδρειο αυτη τη στηγμη δεν το εχω μπροστα μου οποτε δειτε κατι που θα σας στειλω απο το google!!!

Link to comment
Share on other sites

anubia είναι το φυτό δεινόσαυρος για πλέον αρχάριους και όχι μόνο, μεγαλώνει πολύ αργά. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Συνδυασέτο με  κερατόφυλλο, το οποίο  επίσης δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις,  δεν φυτεύεται στο χώμα, το αφήνεις στην επιφάνεια ή το δένεις-μαγκώνεις κάπου, απορροφά νιτρικά και έχει γρήγορη ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στις προηγουμενες συζυτησεις το aquazone ειχα ακουσει πως οι ανουμπιες βγαζουν κατι παραξενα σαλιγκαρακια τα οποια πηραζουν το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Σκευτομουν να παρω κερατοφυλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να δειτε το ενυδρειο που εχω γραψτε στην αναζητηση του google:

Screenshot_20200623-151316_Chrome~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος zoolander έγραψε:

anubia είναι το φυτό δεινόσαυρος για πλέον αρχάριους και όχι μόνο, μεγαλώνει πολύ αργά. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Συνδυασέτο με  κερατόφυλλο, το οποίο  επίσης δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις,  δεν φυτεύεται στο χώμα, το αφήνεις στην επιφάνεια ή το δένεις-μαγκώνεις κάπου, απορροφά νιτρικά και έχει γρήγορη ανάπτυξη.

Αυτο θα σου ελεγα αλλα μονο κερατοφυλλο χωρις κατι αλλο και εχω δει κατι φυτα που τα φυτεβεις στο ενυδρειο τα οποια ειναι μικρα και μπανουν σε ολλο τον πατο του ενδρειου!!!Πως λεγονται αυτα;;;

Έγινε επεξεργασία - Αγγελικη Κοκοσαλη
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν ειπεσ οτι ειναι 60 λ το ενυδρειο? Η εχω μπερδεψει κατι. Τα σαλιγκαρακια μπορουν να ερθουν απο οποιοδηποτε φυτο οχι μονο ανουμπιας, δεν ειναι τοσο κακά και τα ελεγχεις ευκολα. 

Υπαρχουν πολλα φυτα που μεγαλωνουν στον πατο : το πιο ευκολο πρεπει να έιναι το hydrocotyle tripartita( πρεπει να το πιεζεις καθε τρεις και λιγο για να μεινει στον πατο) αλλα ειναι  dwarf hairgrass, και dwarf sag  που μπορει να μπορεις αλλα δεν ειναι σιγουρο γτ ειναι πιο δυσκολα.

Εγω θα προτεινα anubias, hygrophilla difformis , hygrophilla polysperma , java fern , java moss, κερατοφυλο , pearl weed , bacopa caroliniana,guppy grass, duckweed  και salvinia.

Απ'οτι ειδα το Multilux (αμα εχεισ σωστες λαμπες) ειναι καταπληκτικο για φυτα αλλα θα χρειαζεσαι να προσθετεις καποιου ειδους διοξειδιου για να μην εχεις αλγη ( κρατα τα φωτα ανοιχτα για λιγο χρονο και excel αμα δεν θες να πληρωσεις πολλα

Έγινε επεξεργασία - GFAJ
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αυτο ειναι τα αλλο μου ενυδρειο μπερδευτηκα τωρα θα σας στηλω το κανονικο!!!

20200623_164940.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Αγγελικη Κοκοσαλη έγραψε:

Για να δειτε το ενυδρειο που εχω γραψτε στην αναζητηση του google:

Screenshot_20200623-151316_Chrome~2.jpg

Λαθος μου συγνωμη αυτο ειναι το αλλο μου ενυδρειο το μεγαλο το οποιο ουτε αυτο το εχω μαζι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσα να βρω κατι συγκεκριμενο για το φως που εχει το ενυδρειο αλλα βρηκα αρκετες φωτο που ηταν αρκετα γερα φυτεμενο (και με φυτα μετριας δυσκολιας)

οποτε  εγω πιστευω οτι θα εισαι ενταξει

 

Link to comment
Share on other sites

Εντέλει πιο έχεις γιατί εγώ δεν κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Εντέλει πιο έχεις γιατί εγώ δεν κατάλαβα

 

πριν 15 ώρες, το μέλος Αγγελικη Κοκοσαλη έγραψε:

Συγνωμη αυτο ειναι τα αλλο μου ενυδρειο μπερδευτηκα τωρα θα σας στηλω το κανονικο!!!

20200623_164940.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία για εύκολα φυτά το led που έχει σε καλύπτει με λίγα λιπάσματα αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Φυτά ωραία και εύκολα για φύτευση και διατήρηση είναι οι κρυπτοκορινες η βαλισνερια  η Limnophila sessiliflora και η hygrophila difformis

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

Δεν μπορουσα να βρω κατι συγκεκριμενο για το φως που εχει το ενυδρειο αλλα βρηκα αρκετες φωτο που ηταν αρκετα γερα φυτεμενο (και με φυτα μετριας δυσκολιας)

οποτε  εγω πιστευω οτι θα εισαι ενταξει

 

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκευτομαι να βαλω μια egeria densa,κερατοφυλο και hemianthus callitrichoides!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Αγγελικη Κοκοσαλη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...