Jump to content

φελιζολ/Dow σε DIY βάση


gkons

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους!

 

Θα θίξω ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ αλλά δεν έβγαλα άκρη για το τι είναι πιο ασφαλές. Φτιάχνω μια δική μου βάση για το ενυδρείο (aquael leddy 75) αλλά το δάπεδο δεν είναι τέλεια ευθυγραμμισμένο και δεν ξέρω αν θα καταφερω να ευθυγραμμισω τέλεια την βάση. Αν και το ενυδρείο έχει περιφερειακά στην βάση του πλαστικό για να μετατοπίζει εκεί το βάρος, αν κατάλαβα σωστά από αυτά που διάβαζα σε DIY βάση χρειάζεται  κάποιο υλικό ανάμεσα στην βάση και σ αυτό για να εξομαλυνθούν οι ανισορροπίες που δημιουργούνται. Διάβασα επίσης ότι μερικές φορές λόγο βάρους το ενυδρείο "βυθίζεται" σιγά σιγά στο φενιζολ και ασκείται πίεση στο γυαλί αντί περιφερειακά κάτι που οδηγεί σε ρωγμές και ότι αυτό συνεπάγεται. Θα ήθελα να σας συμβουλευτώ για το τι προτείνετε και εσείς;
 Σκεφτόμουν και Dow αλλά να σκαλίσω λίγο την μέσα μεριά που δεν θα πατάει το ενυδρείο ώστε και να "κατσει" το ενυδρείο να μην δημιουργηθεί το παραπάνω πρόβλημα αλλά δεν το έχω δει πουθενά. Δεν ξέρω αν αυτό θα μειώσει και την αντοχή του Dow εκεί που θα στηρίζεται η βάση του. Ή να βάλω Dow και από πάνω του το πατάκι αυτό https://www.aquariumhouse.gr/index.php?route=product/product&product_id=743&search=pad. Η αν είναι αρκετό και σκέτο το πατάκι.

Το θέμα του αισθητικού με Dow/φενιζολ δεν μ νοιάζει γιατι θα τα καλύψω, πιο πολύ με καίει η ασφάλεια για να μην γυρίσω σπίτι και έχει γίνει πισίνα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πατάκι, και νομίζω ότι είσαι μια χαρά.:)

Link to comment
Share on other sites

Η πλαστική βάση του ενυδρείου πατάει καλά πάνω στο πάνω μέρος της βάσης σου και απλά δε μπορείς να το αλφαδιασεις σωστά, ή κάτι καταλαβαίνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Σωτήρη.

Αντώνη καλά κατάλαβες, η βάση είναι υπό κατασκευή, το ενυδρείο θα πατάει σε κόντρα πλακε αν δεν βάλω τπτ ενδιάμεσα. Απλά επειδή το πάτωμα δεν είναι αλφαδιασμενο και η κατασκευή δεν εγγυωμαι ότι θα την αλφαδιασω καλά έλεγα να έβαζα κάτι ενδιάμεσα βαση-επιπλο για να μην ασκούνται παραπάνω δυνάμεις στις ενώσεις του ενυδρείου λόγω κλίσης. Και αυτό το κάτι να μην δημιουργήσει αλλά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πιστεύω ότι αν δεν είναι ίσια η βάση ότι και να βάλεις ανάμεσα θα πάρει πάλι την κλείσει που έχει η βάση

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NIKOS SIG said:

Καλημέρα πιστεύω ότι αν δεν είναι ίσια η βάση ότι και να βάλεις ανάμεσα θα πάρει πάλι την κλείσει που έχει η βάση

Καλημέρα Νίκο! Νομίζω έτσι όπως τα λες παίζει να γίνει, θα δω όταν τελειώσει η βάση τι κλίση θα έχει. Σκεφτόμουν να βάλω ποδαράκια μεταβλητού ύψους αν είναι μεγάλη η κλίση για να την φτιάξω μέσω αυτών αλλά φοβάμαι μην αφήσω σημάδι στο παρκέ πάτωμα (Το νοικιάζω το διαμέρισμα).

Ξέρετε αν μπορώ να αλλάξω τίτλο γιατί έχω γράψει φενιζολ αντί για φελιζολ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gkons έγραψε:

Καλημέρα Νίκο! Νομίζω έτσι όπως τα λες παίζει να γίνει, θα δω όταν τελειώσει η βάση τι κλίση θα έχει. Σκεφτόμουν να βάλω ποδαράκια μεταβλητού ύψους αν είναι μεγάλη η κλίση για να την φτιάξω μέσω αυτών αλλά φοβάμαι μην αφήσω σημάδι στο παρκέ πάτωμα (Το νοικιάζω το διαμέρισμα).

Ξέρετε αν μπορώ να αλλάξω τίτλο γιατί έχω γράψει φενιζολ αντί για φελιζολ;

Ο τίτλος άλλαξε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει λάστιχα που δεν αφήνει σημάδια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, μέσα στο σκ πιστεύω να κάτσω να το τελειώσω και θα δω πως θα πάει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βάλε καμία φωτογραφία να το δούμε καλή συνέχεια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι!

Ξέρετε πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες πάνω από 4mb ; Να τις πειράξω ώστε να πέσουν κάτω από 4 και να τις στείλω μια μια;

Link to comment
Share on other sites

Σε pc οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας μπορεί να κάνει resize.  Σε κινητό για android υπάρχει το "photo & picture resizer" που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα καλώδια θα πάρω καναλακια να τα οργανώσω πιο καλά. Έχει ακόμα λίγη δουλίτσα

IMG_20200708_154755.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Antonis K said:

Σε pc οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας μπορεί να κάνει resize.  Σε κινητό για android υπάρχει το "photo & picture resizer" που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά.

Ευχαριστώ Αντώνη! τις έκοψα λίγο τις εικόνες και μειώθηκε αρκετά το μέγεθος. Θα τα έχω υπόψη μου για τυχόν μελλοντική χρήση ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έγινε η βάση. Και φαίνεται και πολύ στιβαρή. 

Οι άσπρες κάθετες λωρίδες τι είναι? Λεντοταινιες?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά από συζήτηση που έκανα με κάτι φίλους που ασχολούνται με κατασκευές μου είπαν ότι είναι υπεραρκετό αυτό που έκανα. Για το μελλοντικό μεγαλύτερο ενυδρείο ?. Τα δοκάρια της βάσης είναι 4*7 και στο ξυλουργείο μπερδεύτηκαν και μου είπαν 5*7. Οπότε τους ζήτησα ξύλα για τη βάση με υπολογισμένες διαστάσεις 5*7. Έτσι μου έμεινε ένα κενό εκεί και έβαλα μέσα λεντοταινιες και πλέξιγκλας από μπροστά. Αυτό με ζορισε πολύ γτ έπρεπε να σκαλίσω το ξύλο για να είναι πιο άνετα οι λεντοταινιες και για να μπουν τα πλέξιγκλας.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά η βάση. Ετοιμάσου για παραγγελίες.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωτήρη! Την απλή έκδοση όμως χωρίς λεντοταινιες, όσες βάσεις θέλετε!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά μπράβο θα έβαζα και  led πάνω επειδή έχει χώρο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!! Αχιλλέα μου βγήκε η πίστη με τις λεντοταινιες γιατί σκαλιζα το ξύλο με σκαρπελο (το φθηνό) και μ έφυγε η μαγκιά. Εκτίμησα το αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία κάνεις τα πάντα! Θα ήταν ωραίο πάντως ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...