Jump to content

Αναγνώριση Pseudotropheus


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Παρήγγειλα από pet shop 5 ψάρια chindongo saulosi red coral. Από τα 5 το ένα είναι πολύ μικρό και δεν ξεχωρίζει κάτι. Θα ήθελα όμως την βοήθειά σας για το ένα αρσενικό. Το ένα είναι σίγουρα red coral. Το άλλο όμως μου κάνει πιο πολύ για κάποιο άλλο είδος pseudotropheus ίσως acei? δεν ξέρω για αυτό θέλω και την βοήθειά σας. Το έχω απομακρύνει από τα άλλα μην γίνει κάποια διασταύρωση αλλά αν είναι red coral να το επιστρέψω μαζί με τα άλλα. Μην είναι μόνο του.

 

large.S1880031.JPG.16b959cd23cbf50cb667f31238de43a6.JPGlarge.S1880025.JPG.51fcf3e8d93f05a8fabde00621cf879e.JPG

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Demasoni δεν είναι σίγουρα.Ουτε κ acei. Ίσως chewere ή υβρίδιο ή κάποιο από τα τοοοοσα mbuna. Έχεις κ μια μπουκωμένη. Αν είναι από το αγνώστου προελευσεως αρσενικό ενημέρωσε τους χομπιστες που θα τα δώσεις ή το πετ σοπ ώστε να ξέρουν. Πόσο καιρό έχεις τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. 10 μερες μωρε τα εχω. Ειδα οτι επαιζε με το saulosi και δεν με ανχωνει για υβριδια. Τα αλλα θηλυκα με φοβιζουν. Παντως και εσυ @johnbaggios δεν το βλεπεις για saulosi ε? Λεω μηπως το αλλο ειναι ο αρχηγος και δεν εχει δειξει ακομη. Αλλα δεν βλεπω και τις καθετες γραμμες

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2020 at 8:53 ΜΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

 Το έχω απομακρύνει από τα άλλα μην γίνει κάποια διασταύρωση αλλά αν είναι red coral να το επιστρέψω μαζί με τα άλλα. Μην είναι μόνο του.

Καλησπερα, ισως φανει χαζη η ερωτηση λογο μη εμπειρίας με malawi-mbuna......αλλα δεν πρεπει κανονικα να αφησεις μονο ενα αρσενικο μεσα με τα θηλυκα (χαρεμι) οπως γινεται με τα αλλα mbuna?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι αλλά πάει ανάλογα τα λίτρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω απλα παρηγγειλα 5 ψαρακια με σκοπο να κρατησω 1αρσενικο με 3 θηλυκα ή στην χειροτερη με 2 θηλυκα. Για αυτο ρωταω το αλλο αρσενικο τι ειναι ωστε οταν το δωσω να ξερω οτι ειναι το ταδε και οχι καποιο υβριδιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαουλοσι δεν είναι σίγουρα. Μερικές φορές βοηθάει κ ένας β αρσενικός ώστε να αποροφαει την κυρίως επιθετικότητα του Α αρσενικου. Αρκεί να μην κινδυνευει η ζωή του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σαουλοσι δεν είναι σίγουρα. Μερικές φορές βοηθάει κ ένας β αρσενικός ώστε να αποροφαει την κυρίως επιθετικότητα του Α αρσενικου. Αρκεί να μην κινδυνευει η ζωή του. 

Γιαννη καλησπερα, αυτο που λες για την υπαρξη δευτερου αρσενικου,  προϋποθετει καποιους παράγοντες-κανονες  π.χ πολλά λιτρα-μηκος, αρκετες κρυψωνες,  περισσοτερα θηλυκα??...

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά. Μπορεί να γυρίσει κ μπουμεραγκ κ να κυνηγάνε κ οι δυο τις Θυληκες οπότε θα είναι χειρότερα τα πραγματα... Ωραία ψάρια οι Αφρικανες αλλά θέλουν λίτρα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...