Jump to content

Γέμισε σαλιγκάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Το πρόβλημα μου

είναι ότι έχει γεμίσει πάρα πολλά σαλιγκάρια.. ξέρετε κανέναν τρόπο έτσι ώστε να μειωθεί ο πληθυσμός τους;

IMG_20200623_204026.jpg

IMG_20200623_204118.jpg

Έγινε επεξεργασία - SakisBa
Έκανα κάποιο λαθος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλος! Εύκολος τρόπος είναι να τα βγάζεις εσύ με το χέρι δίνοντας τους κομμάτια από λαχανικά για να προσκολώνται πάνω και να τα βγάζεις!

 

Από εκεί και πέρα μπορούμε να πάμε και σε άλλες λύσεις όπως είναι τα σαλιγκάρια helena, που τρώνε με ιδιαίτερη ευχαρίστηση τα ramshorn!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση επίσης είναι αυτό το ψάρι Chromobotia macracanthus..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Έχει και παγίδες για σαλιγκάρια

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οοοουυυ τέλεια...Έβαλα φέτες από αγγούρι και μέσα σε μία ώρα μαζεύτηκαν αρκετά..

Τώρα να δω τι θα τα κανω....

IMG_20200624_105805.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος camelot έγραψε:

Εγω τι μπορω να κανω για να μην μου τρωνε τα φυτα; αν του βαζω αγγούρι; ??

Τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια που έχω εγώ ποτέ δεν μου έχουν φάει τα φυτά... Μάλλον εσύ θα έχεις άλλου είδους σαλιγκάρια... Η θα βάλεις τα σαλιγκάρια Helena που τρώνε αλλά σαλιγκάρια η θα τα δολωνεις με αγγουράκι και θα τα βγάζεις... Εσύ τι σαλιγκάρια έχεις;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, SakisBa said:

Οοοουυυ τέλεια...Έβαλα φέτες από αγγούρι και μέσα σε μία ώρα μαζεύτηκαν αρκετά..

Τώρα να δω τι θα τα κανω....

IMG_20200624_105805.jpg

 

και με φετα κολοκυθάκι ακόμα περισσότερα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια εχω οπως και mts snails και μου το χουν φαει τα φυτα... στην αρχη ετσι νομιζα και εγω αλλα τα εχουν ρημάξει..

Link to comment
Share on other sites

PSX_20200406_214302.thumb.jpg.3b46c64409029ff73df879c4cb672ce6.jpgPSX_20200405_125121.thumb.jpg.76a939642375b48acc4de43a12ac0689.jpg

 

Εγω ειχα αυτα.

Ενω δεν πείραζαν τιποτα μια δόση που ειχαν μεγαλώσει και ειχα πολλα κάνανε την χλωρίδα άλογο.

Πηρα ένα κεσεδάκι λιμνομπιουμ και κόντεψα να τα χασω ολα μεσα σε 30 λεπτά!!!

Τα μάζεψα τα έβγαλα με παγίδες οπως απο πανω με διάφορες λιχουδιές και τωρα εχω το αναποδο θεμα .

Το λιμνομπιουμ μεγαλωνει σαν τρελό και με πνιγεί .

Εάν κάποιος ειναι Αιγάλεω η φθάνει ευκολα εκει (ειναι η δουλειά μου) να του δώσω.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος camelot έγραψε:

Τα ιδια εχω οπως και mts snails και μου το χουν φαει τα φυτα... στην αρχη ετσι νομιζα και εγω αλλα τα εχουν ρημάξει..

Αυτά τρώνε της ρίζες εγώ με παγίδες τα μάζεψα αλλά γεννάνε συνέχεια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SakisBa έγραψε:

Κανένα φάρμακο δεν υπάρχει;

Τα σαλιγκάρια είναι μέρος του οικοσυστήματος μας και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται.

Απλά πρέπει να ελέγχουμε τον πληθυσμό τους.

Τώρα εάν αποτύχουν οι φυσικές μέθοδοι απομάκρυνσης τους υπάρχει το esha gastropex.

Κάνε μια αναζήτηση και διάβασε τις οδηγίες του σκευάσματος.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Γενικά τα περισσότερα σαλιγκάρια δεν τρώνε φυτά εκτός από φύλλα που πεθαίνουν. Μια εποχή είχα βάλει νούφαρα (salvinia auriculata) και τα mystery snail τα εξαφάνισαν σε λίγες μέρες. Μόνο αυτά έτρωγαν. Εγώ έχω καταλήξει ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις ανάλογα τι τους αρέσει και εξαρτάται και αν υπάρχει αρκετή τροφή (άλγη ή αυτή που ρίχνουμε). Με το που δω ότι τρώνε φυτά ρίχνω λίγο παραπάνω τροφή και παρακολουθώ τα φυτά.

@george rapp

εχω και εγώ από αυτά, τον χειμώνα έβγαζα που και που με το χέρι γιατί ήταν λίγα αλλά τώρα με την ζέστη μάλλον βάλανε μπρος πάλι. Πρόβλημα με τα φυτά δεν είχα με αυτά μάλλον γιατί ότι μεγάλο έβλεπα κοντά στην επιφάνεια το μάζευα.

Οι παγίδες είναι καλό να μπαίνουν βράδυ που είναι πιο ενεργά τα σαλιγκάρια και να βγαίνουν το πρωί που θα έχουν μαζέψει ότι είναι να μαζέψουν. Εσυ κοιμάσαι και η τύχη σ δουλεύει που λένε. Έχω κάνει DIY παγίδες από YouTube αλλά στο τέλος πήρα μια του εμπορίου (Sera). Όλες την ίδια "τεχνολογία" έχουν. Δοκίμασε πρώτα καμιά DIY να δεις αν έχει αποτέλεσμα με τα δικά σ και μετά αγόρασε αν δεν σ βολεύει αυτή που έφτιαξες.

Όταν μειώνω πολύ τον πληθυσμό αργούν αρκετά να πολλαπλασιαστούν παλι σε μεγάλο βαθμό (Συνδυάζω παγίδα με χειροκίνητο καθαρισμό)

Καλή τύχη και υπομονή με ότι επιλέξεις.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2020 at 11:26 ΠΜ, το μέλος gkons έγραψε:

Καλημέρα σε όλους!

 

Γενικά τα περισσότερα σαλιγκάρια δεν τρώνε φυτά εκτός από φύλλα που πεθαίνουν. Μια εποχή είχα βάλει νούφαρα (salvinia auriculata) και τα mystery snail τα εξαφάνισαν σε λίγες μέρες. Μόνο αυτά έτρωγαν. Εγώ έχω καταλήξει ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις ανάλογα τι τους αρέσει και εξαρτάται και αν υπάρχει αρκετή τροφή (άλγη ή αυτή που ρίχνουμε). Με το που δω ότι τρώνε φυτά ρίχνω λίγο παραπάνω τροφή και παρακολουθώ τα φυτά.

@george rapp

εχω και εγώ από αυτά, τον χειμώνα έβγαζα που και που με το χέρι γιατί ήταν λίγα αλλά τώρα με την ζέστη μάλλον βάλανε μπρος πάλι. Πρόβλημα με τα φυτά δεν είχα με αυτά μάλλον γιατί ότι μεγάλο έβλεπα κοντά στην επιφάνεια το μάζευα.

Οι παγίδες είναι καλό να μπαίνουν βράδυ που είναι πιο ενεργά τα σαλιγκάρια και να βγαίνουν το πρωί που θα έχουν μαζέψει ότι είναι να μαζέψουν. Εσυ κοιμάσαι και η τύχη σ δουλεύει που λένε. Έχω κάνει DIY παγίδες από YouTube αλλά στο τέλος πήρα μια του εμπορίου (Sera). Όλες την ίδια "τεχνολογία" έχουν. Δοκίμασε πρώτα καμιά DIY να δεις αν έχει αποτέλεσμα με τα δικά σ και μετά αγόρασε αν δεν σ βολεύει αυτή που έφτιαξες.

Όταν μειώνω πολύ τον πληθυσμό αργούν αρκετά να πολλαπλασιαστούν παλι σε μεγάλο βαθμό (Συνδυάζω παγίδα με χειροκίνητο καθαρισμό)

Καλή τύχη και υπομονή με ότι επιλέξεις.

 

 

Τελικά βάζω το βράδυ αγγουράκι με μια μπετονα και βαρίδι απ' το ψάρεμα και το πρωί  τα ψαρεύω εδώ και 4 ημέρες... Έχω βγάλει πάνω από 200 σαλιγκάρια όπου τα ρίχνω για τροφή στα botia που έχω σε ένα άλλο ενυδρείο.... Θα αφήσω βέβαια και μερικά μικρά μέσα γιατί μου καθαρίζουν την άλγη που βγαίνει κάπου κάπου λόγο του ότι έχω dyi co2 και έχει μεταπτώσεις... Όλα καλά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...