Jump to content

Επιλογή ψαριών και στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Μετά από αγορά ενός ενυδρείου 50 λ καλό πλύσιμο με νερό πρόσθεσα χαλίκι όπως φαίνεται θέλω να βάλω κάποια φυτά μεσα όπου εδώ θέλω βοήθεια μιας και είμαι καινούργιος στο χόμπι επίσης  να βάλω ένα μονομάχο 4 σαλιγκάρια που πιστεύεται θα επιζήσουν μέσα και ένα ή δύο είδη  που δεν θα χει πρόβλημα με τον μπαμπούλα του ενυδρείου σκευτομουν κάτι που θα βοηθούσε με την άλγη...για στρώσιμο του ενυδρείου έχω πάρει dajana start plus το οποίο μου είπαν να το βάλω την 3η μέρα και dajana biofiltr που μου είπαν την 5η μέρα... Επίσης υπάρχουν κάτι μικρές φυσαλίδες πιστεύω θα φύγουν 

IMG_20200624_223404.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Μετά από αγορά ενός ενυδρείου 50 λ καλό πλύσιμο με νερό πρόσθεσα χαλίκι όπως φαίνεται θέλω να βάλω κάποια φυτά μεσα όπου εδώ θέλω βοήθεια μιας και είμαι καινούργιος στο χόμπι επίσης  να βάλω ένα μονομάχο 4 σαλιγκάρια που πιστεύεται θα επιζήσουν μέσα και ένα ή δύο είδη  που δεν θα χει πρόβλημα με τον μπαμπούλα του ενυδρείου σκευτομουν κάτι που θα βοηθούσε με την άλγη...για στρώσιμο του ενυδρείου έχω πάρει dajana start plus το οποίο μου είπαν να το βάλω την 3η μέρα και dajana biofiltr που μου είπαν την 5η μέρα... Επίσης υπάρχουν κάτι μικρές φυσαλίδες πιστεύω θα φύγουν 

IMG_20200624_223404.jpg

Καλημέρα!

Καταρχάς καλή αρχή.

Πες μας κάποια πράγματα η για το ενυδρείο σου (φιλτρανση, φωτισμό, τεστ νερού κλπ...)

Από φυτά θα μπορούσες να βάλεις κάποια anubia που δεν χρειάζεται ούτε φύτεμα, απλά την φέρεις πάνω σε κάποια μέτρα η σε κάποιο ξύλο. Άλλο φυτό που θα μπορούσες να βάλεις είναι το κερατόφυλλο που αυτό το φυτεύεις και δεν κάνεις τίποτε άλλο μετά, επίσης το κερατόφυλλο έχει την ιδιότητα να ρίχνει τα νιτρικά του νερού. Άλλο φυτό που πιστεύω πως θα έμπαινε είναι η java fern, αλλιώς για την πλάτη κάποιο είδος βαλισνερια που δηλώνει αρκετά.

Από σαλιγκάρια θα μπορούσες να βάλεις όποιο είδος θες είναι αρκετά ανθεκτικά.

Τώρα από ψαρια, αφού είπες ότι θα έχεις Μονομάχο θα μπορούσες για τις άλγες να βάλεις οτοκυκλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω 100w θερμαντήρα και έχω 2 φίλτρα το κατάστημα μου είπε να πάρω τον συγκεκριμένο καθώς ο άλλος ήταν κινέζια ? 7w 380 λίτρα την ώρα φωτισμό λέει το κουτί του low voltage led

IMG_20200625_115900.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Έχω 100w θερμαντήρα και έχω 2 φίλτρα το κατάστημα μου είπε να πάρω τον συγκεκριμένο καθώς ο άλλος ήταν κινέζια ? 7w 380 λίτρα την ώρα φωτισμό λέει το κουτί του low voltage led

IMG_20200625_115900.jpg

Στο ένα από τα φίλτρα καλό θα ήταν να βγαλεις το σφουγγαρι και να γεμίσεις αυτό το κουτάκι με σιποραξ για βιολογία και εκεί που είναι ο ανθρακας να βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι.

Μια χαρά είναι 100 watt θερμαντήρας για 50 λιτρα?

(Εκεί που λέει 380 λιτρα την ώρα Μήπως είναι για το φίλτρο και όχι για το φως;)

Αν μπορείς πες μας παραπάνω πράγματα για τον φωτισμό σου.

Τεστάκια έχεις πάρει;

Αν όχι κατά προτίμηση πάρε υγρά τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τεστακια δεν μου δώσε ? επίσης τον πήρα τηλέφωνο για φυτά μου είπε δεν ασχολείται και ότι μπορεί να μου χαλάει την σύσταση του νερού... 380 λίτρα ανά ώρα είναι το φίλτρο ναι.το αλλο που είχε έρθει είναι διαφορετικό θα το βγάλω μια φώτο να το δεις εσωτερικα..και ψάρια μου είπε ότι να πάω σε 10 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχε έρθει μαζί με το ενυδρείο είναι 300l/h το παιδί στο πετ Shop μου είπε δεν κάνει 

IMG_20200625_135925.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Αυτό είχε έρθει μαζί με το ενυδρείο είναι 300l/h το παιδί στο πετ Shop μου είπε δεν κάνει 

IMG_20200625_135925.jpg

Όντως δεν κάνει γιατί είναι πολύ μικρό αλλά καλό είναι να υπάρχει και αυτό κακό δεν κάνει.

Αλλά στο άλλο φίλτρο καλό θα ήταν να κάνεις αυτό που σου ανέφερα πιο πάνω για να υπάρχει βιολογία στο νερό.

Αν έστησες το ενυδρείο τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να μπορούν να μπούνε ψαρια σε 10 ημέρες.

Για να μπούνε ψαρια πρέπει να έχεις 0 αμμωνία (NH3/NH4), 0 νιτρώδη (ΝΟ2) και 0 έως 30 νιτρικά (NO3) και κατάλληλο Ph για τα ψάρια πχ εσύ που θέλεις να βάλεις Μονομάχο πρέπει να έχεις 6.8 μέχρι 7.2 Ph (ιδανικά 7)

Μια καλή λύση για τεστ που θα σου βγάλει τουλάχιστον 1 χρόνο είναι το test kit της api που έχει τα σημαντικότερα τεστ. Η τιμή του είναι λίγο... Αλλά πρέπει, αν θες να έχεις ένα ισορροπημένο ενυδρείο.

https://www.aquario.gr/product/api-freshwater-master-test-kit/

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Για τον φωτισμό δεν ξέρω είναι αυτός στην φώτο 

IMG_20200625_140346.jpg

Μηπως γραφει ποσα watt και πόσα lumen είναι ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Όχι τεστακια δεν μου δώσε ? επίσης τον πήρα τηλέφωνο για φυτά μου είπε δεν ασχολείται και ότι μπορεί να μου χαλάει την σύσταση του νερού... 380 λίτρα ανά ώρα είναι το φίλτρο ναι.το αλλο που είχε έρθει είναι διαφορετικό θα το βγάλω μια φώτο να το δεις εσωτερικα..και ψάρια μου είπε ότι να πάω σε 10 μέρες 

Δεν ισχύει ότι θα σου χαλάσει την σύσταση του νερού τα φυτά ίσα ίσα θα φωτοσυνθετουν και θα είναι καλύτερη η ποιότητα του νερού 

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικάκι που έχεις βάλει για βυθό πιστεύω πως είναι ασβεστολιθικό.

Ανάλογα με τα ψάρια που κατά καιρούς θα φιλοξενήσεις ενδέχεται να σου δημιουργεί προβλήματα στις παραμέτρους του νερού.

Οι φυσαλίδες δεν είναι τίποτα, θα φύγουν στη συνέχεια.

Τα φυτά μόνο κακό δεν κάνουν, η χρησιμότητα τους είναι απίστευτη.

Τέλος μη βάλεις ψάρια μέσα σε δέκα μέρες.

Διάβασε στο φόρουμ τα άρθρα περί στρωσίματος, και όλα θα πάνε καλά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τι φυτά πάνε μόνο στο χαλίκι που έχω και με λίγη φροντίδα γιατί δεν ξέρω και πολλά θέλω να βάλω ένα σίγουρα που θα ψηλώνει να κρύβει το φίλτρο και κάνα 2 για ομορφιά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Ωραία τι φυτά πάνε μόνο στο χαλίκι που έχω και με λίγη φροντίδα γιατί δεν ξέρω και πολλά θέλω να βάλω ένα σίγουρα που θα ψηλώνει να κρύβει το φίλτρο και κάνα 2 για ομορφιά 

Ένα που ψηλώνει αρκετά πολύ είναι η βαλισνέρια (valisneria)

Και για ομορφιά μπορείς να βάλεις ανούμπιες (anubias)

Η βαλισνέρια φυτεύεται.

Η ανούμπια δένεται πάνω σε πέτρα ξύλο ότι από τα δύο θέλεις. Απλά δεν κάνει να φυτευτεί γιατί θα σαπίσει.

Αν βάλεις ξύλο μπορείς να δέσεις και μοςς.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να πάρω και τπτ άλλο λίπασμα τπτ τέτοιο η δεν χρειάζονται τπτ αυτά τα φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Rotala rotundifolia  δεν θα προτεινα για πρωτη φορά. Ειναι αρκετα απαιτητικη. Hygrophilla difformis και polysperma  σιγουρα γιατι και να θες δεν τα σκοτωνεις, να ξερεις οτι η συγκεκριμενη ανουμπια κοστιζει λιγο παραπανω γιατι ειναι στην πετρα λαβας. Αμα δεν θες και την πετρα λογικα μπορεις να την βρεις και λιγο φθηνοτερα. Το ενυδρειο ξερεις μοντελο? 

Αλλα ευκολα φυτα ειναι bacopa caroliniana, java fern, java moss , hydrocoryle japanica , duckweed, salvinia , hornwort και  καμια cryptocoryne.  Το στρωσιμο παιρνει κανα μηνα οποτε καλη υπομονη. Ξερεις κανεναν με ενυδρεια? ισως μπορει να σου δωσει ετοιμα υλικα να βοηθησουν?

edit: τα πιο πολλα απο αυτα τα φυτα δεν εχουν αναγκη για εξτρα αλλα αμα εχει καλο κανει

Έγινε επεξεργασία - GFAJ
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος GFAJ έγραψε:

Rotala rotundifolia  δεν θα προτεινα για πρωτη φορά. Ειναι αρκετα απαιτητικη. Hygrophilla difformis και polysperma  σιγουρα γιατι και να θες δεν τα σκοτωνεις, να ξερεις οτι η συγκεκριμενη ανουμπια κοστιζει λιγο παραπανω γιατι ειναι στην πετρα λαβας. Αμα δεν θες και την πετρα λογικα μπορεις να την βρεις και λιγο φθηνοτερα. Το ενυδρειο ξερεις μοντελο? 

Αλλα ευκολα φυτα ειναι bacopa caroliniana, java fern, java moss , hydrocoryle japanica , duckweed, salvinia , hornwort και  καμια cryptocoryne.  Το στρωσιμο παιρνει κανα μηνα οποτε καλη υπομονη. Ξερεις κανεναν με ενυδρεια? ισως μπορει να σου δωσει ετοιμα υλικα να βοηθησουν?

edit: τα πιο πολλα απο αυτα τα φυτα δεν εχουν αναγκη για εξτρα αλλα αμα εχει καλο κανει

Συμφωνώ με την λογική σου, αλλά ο φίλος εδώ μάλλον έχει ασβεστολιθικό χαλίκι και μπορεί να μην πιάσουν τα φυτά που λες.

Γι αυτό είναι περιορισμένες οι επιλογές.

Υ.γ. θα μπορούσες να βάλεις κάποιο φυτό που επιπλέει πχ αυτό .

Link to comment
Share on other sites

@BOOM GRΜηπως θα μπορουσεσ να μασ δωσεισ μια κοντινγ εικονα του χαλικου η της σακουλας αμα την εχεις ακομα? Νομιζω οτι ειχα κατι παρομοιο, απο ποθ το πηρες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβγαλα αυτό που μου είπες έβαλα ένα ακόμα anubia και τα παραγγείλα οπότε από φυτά τελείωσα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Και το χαλίκι το πείρα από το πετ σοπ είχε μια σακούλα μεγάλη μου βάλε 5kg και μου το δώσε μου είπε είναι αποστειρωμενο και απλά να το ξεβγαλω καλά με νερο

IMG_20200625_234006.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2020 at 9:26 ΠΜ, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Τώρα από ψαρια, αφού είπες ότι θα έχεις Μονομάχο θα μπορούσες για τις άλγες να βάλεις οτοκυκλους.

otocinclus affinis θελει καλα φυτεμενο ωριμο ενυδρειο, ειναι ευασθητο ψαρι, παει σε κοπαδι και κατα την γνωμη μου, χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 100λ.

 

On 25/6/2020 at 11:46 ΜΜ, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Και το χαλίκι το πείρα από το πετ σοπ είχε μια σακούλα μεγάλη μου βάλε 5kg και μου το δώσε μου είπε είναι αποστειρωμενο και απλά να το ξεβγαλω καλά με νερο

Το χαλικι δοκιμασε με aqua forte (στο σουπερ μαρκετ ρωτησε, εχει 1€), βαλε σε ενα πουηρακι λιγο χαλικι και  απο πανω το οξυ(aqua forte). Προσοχη - μάτια και χερια!

Αν αφριζει - ασβεστολιθικο. Να το αλλαξεις. Και.... δεν  υπαρχει αποστειρωμενο χαλικι και δεν χρειαζεται να υπαρχει.

On 25/6/2020 at 2:04 ΜΜ, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Για τον φωτισμό δεν ξέρω είναι αυτός στην φώτο 

Αυτος ο φωτισμος ειναι για θαλασσινο ενυδρειο. Για fish only κάνει. Για τα φυτα - οχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Δλδ τώρα που παράγγειλα τα φυτά θέλω και φωτισμό;; 


Οταν επαιρνες το ενυδρειο, δεν σε ρωτησαν αν θελεις γλυκου νερου ή θαλασσα;

Ειναι διαφορετικος φωτισμος, άλλο φασμα θελουν φυτα, άλλο κοραλια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...