Jump to content

Νεο ενυδρείο χαμηλού budget με Αφρικάνες κιχλίδες


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Μέτα από πολύ καιρό αναμονής ήρθε η ώρα , την επόμενη Πέμπτη να πάρω το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο.

Δυστυχώς θα ξεκινήσω πολύ διστακτικά και σιγά σιγά καθώς  βασικός παράγοντας θα είναι το ελάχιστο budget! (παρότι είναι βασικό και αποτρεπτικό λέω να το προσπαθήσω) ?

Το ενυδρείο θα είναι μεταχειρισμένο 200 λίτρα, μήκος 1 μετρό και με βασικό εξοπλισμό φίλτρο και θερμαντήρα.

Μέσα θέλω να  βάλω ένα χαρέμι με 4 Labidochromis Caeruleus (νομίζω ότι για αρχή είναι αρκετά) και δυο-τρεις ρίζες anubias barteri.

Με σκοπό λοιπόν την μείωση του κόστους έχω σκεφτεί τα παρακάτω να μην τα αγοράσω άλλα να τα βρω μόνος μου.

-Άμμος,σίγουρα από ότι έχω διαβάσει πρέπει να είναι ψιλή. Σκέφτομαι να πάρω από την θάλασσα άμμο!

-Πέτρες που θέλει και πάρα πολλές!!Μπορώ να πάρω από ποτάμι. Πρέπει να είναι απαραίτητα ασβεστολιθικές??Έχω διαβάσει ότι μπορείς να το καταλάβεις εάν ρίξεις λεμονί η ξίδι επάνω

-Ρίζες/Ξύλα,λέω να βρω και πάλι από το ποτάμι η την θάλασσα και να τα αφήσω στον ήλιο να ξεραθούν.

Σίγουρα όλα τα παραπάνω αφού τα βρω θα τα πλύνω πολύ καλά με ζεστό νερό,Τι λέτε?Θα έχω πρόβλημα?

Αφού γεμίσω το ενυδρείο τα ψάρια θα μπουν μετά από ένα μηνά.

Στην ουσία αυτά που θα αγοράσω είναι τα ψάρια,φυτά,αντιχλώριο ,υγρό βακτήρια.  μια απλή σκούπα βυθού και μια ξύστρα για το τζάμι .Λίπασμα για τα φυτά το θεωρείτε απαραίτητο?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις γνώμες σας!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Μέτα από πολύ καιρό αναμονής ήρθε η ώρα , την επόμενη Πέμπτη να πάρω το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο.

Δυστυχώς θα ξεκινήσω πολύ διστακτικά και σιγά σιγά καθώς  βασικός παράγοντας θα είναι το ελάχιστο budget! (παρότι είναι βασικό και αποτρεπτικό λέω να το προσπαθήσω) ?

Το ενυδρείο θα είναι μεταχειρισμένο 200 λίτρα, μήκος 1 μετρό και με βασικό εξοπλισμό φίλτρο και θερμαντήρα.

λω να  βάλω ένα χαρέμι με 4 Labidochromis Caeruleus (νομίζω ότι για αρχή είναι αρκετά) και δυο-τρεις ρίζες anubias barteri.

Με σκοπό λοιπόν την μείωση του κόστους έχω σκεφτεί τα παρακάτω να μην τα αγοράσω άλλα να τα βρω μόνος μου.

-Άμμος,σίγουρα από ότι έχω διαβάσει πρέπει να είναι ψιλή. Σκέφτομαι να πάρω από την θάλασσα άμμο!

-Πέτρες που θέλει και πάρα πολλές!!Μπορώ να πάρω από ποτάμι. Πρέπει να είναι απαραίτητα ασβεστολιθικές??Έχω διαβάσει ότι μπορείς να το καταλάβεις εάν ρίξεις λεμονί η ξίδι επάνω

-Ρίζες/Ξύλα,λέω να βρω και πάλι από το ποτάμι η την θάλασσα και να τα αφήσω στον ήλιο να ξεραθούν.

Σίγουρα όλα τα παραπάνω αφού τα βρω θα τα πλύνω πολύ καλά με ζεστό νερό,Τι λέτε?Θα έχω πρόβλημα?

Αφού γεμίσω το ενυδρείο τα ψάρια θα μπουν μετά από ένα μηνά.

Στην ουσία αυτά που θα αγοράσω είναι τα ψάρια,φυτά,αντιχλώριο ,υγρό βακτήρια.  μια απλή σκούπα βυθού και μια ξύστρα για το τζάμι .Λίπασμα για τα φυτά το θεωρείτε απαραίτητο?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις γνώμες σας!!!

 

 

Καλησπέρα ,καλή επιτυχία

1.Οι άλλες διαστάσεις του ενυδρείου;

2.ποιό φίλτρο θα χρησιμποιηθεί;

3.Από την θάλασσα άμμο σωστή επιλογή και πλύσιμο καλό. εκεί που σκάει το κύμα

4.Πέτρες απο το ποτάμι ,ωραίες κροκάλες πλύσιμο με νερό ,αν δεν είναι ασβεστολιθικές δεν χάθηκε ο κόσμος ,εξάλλου βλέπω μένεις θεσσαλονίκη από οτι ξέρω η θεσσαλονίκη έχει ιδανικό νερό για αφρικάνους ,δεν ξέρω αν ισχύει για όλη την θεσσαλονίκη.

5.Anubias μπορείς να βάλεις

6.Τώρα ρίζες και ξύλα προσωπικά δεν είχα ποτέ μου στα αφρικάνικά οπότε αν θέλεις δεν βάζεις και μην ασχοληθείς προς το παρόν

7.Λίπασμα αν θέλεις ενα υγρό γενικό θα μπορούσες εγώ εριχνα  πολύ αραιά

 

Λοιπόν αυτά τα λίγα ψυχραιμία υπομονή  ,χαλαρά να απολαυσεις την όλη διαδικασία

 

Καλή επιτυχία και πάλι ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Από ότι ξέρω οι Αφρικανες θέλουν αρκετά σκληρό νερό και οι ασβεστόλιθικες βοηθούν σε αυτό (και όντως η Θεσσαλονίκη έχει πολύ σκληρό νερό ). 

Από διαστάσεις εαν θυμάμαι καλά θα είναι 100χ41χ53 με εσωτερικό φίλτρο aquatlantis biobox 3.

Αφού θα αφήσω το ενυδρείο έναν μήνα άδειο να φτιάξει την βιολογία, πιστεύεις ότι το να ρίξω υγρό βακτήρια είναι απαραίτητο?? 

 

Ευχαριστώ πολύ για  τον χρόνο σου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλή αρχή. Εχοντας κρατήσει αφρικανες αρκετα χρόνια στα ενυδρεια μου, θα σε συμβουλευα τα εξής:

1) Μην βαλεις μεσα ξύλα και φυτα. Δεν ταιριάζουν με τον βιοτοπο που ζουν αυτα τα ψαρια και δεν θα προσφερουν τίποτα.

2) Βάλε αρκετες πέτρες που θα σχηματιζουν αρκετές κρυψώνες.

3) Στα λιτρα αυτά καλο θα ηταν να παίξεις μόνο με ενα είδος π.χ λαμπιντος. Δεν θα σου συνιστούσα να βαλεις και και δευτερο γιατι θα εχεις προβλήματα. 

4) Θα χρειαστείς τεστ νερού, αν δεν έχεις ήδη, για να μπορέσεις να κανεις σωστο στρώσιμο.

5) Διαβασε όσα περισσότερα μπορείς για τα ψαρακια αυτα από αλλά ποστ. Θα σε βοηθησουν πολύ και θα γλυτώσεις πολλά.

Καλη αρχη και πάλι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερο της ελλαδας οπως βγαινει απο την βρυση (με ενα καλο αντιχλωριο *μονο Prime) ειναι το καλυτερο για αφρικανες... ξυλα οντως μην βαλεις. Ανουμπια πανω στις πετρες ειχα βαλει μια χαρα ολα θα πανε υπομονη στην αρχη βακτηρία για το στρώσιμο και ολα καλα.

 

Αμμο μπορεις να παρεις και απο την θαλασσa απο ενα καθαρο μερος να την βρασεις και ολα καλα. 

Επισης και πετρες μπορεις να παρεις απο θαλασσa. Αρκει ενα καλο βρασιματακι :)

Έγινε επεξεργασία - georgekampanis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και καλή αρχή.

Διαστάσεις ακριβώς δεν μας έδωσες,αν και στα λίτρα αυτά 1 χαρέμι μόνο μπουνα είναι ιδανικά.

Τα Μαλάουι μια χαρά θα καθίσουν στις σκληρότητες τις βρύσης σου, λογικά είσαι πάνω από 7.2.

Πέτρες άφθονες, υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα για να πάρεις ιδέες.

Καμία ανουμπια οκ,θα αντέξει και θα βοηθήσει και στα νιτρικά, ξύλα όμως όχι καλύτερα.

Ότι συλλέξεις από την φύση, διάλεξε σημείο μακριά από πόλη και σχολαστικό καθάρισμα να έχει το κεφάλι σου ήσυχο.

Τα caureleus είναι υπέροχα ψάρια, φυσικά μετράει και πόσο καθαρά θα είναι.

Καλή συνέχεια

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη αρχη επισης!!!!!.... στα  παραπανω που ειπωθηκαν το μονο που θελω να προσθεσω ειναι οτι επιειδη θελουν καλη φιλτρανση οι αφρικανες, και παρολο που το συγκεκριμενο εσωτερικο φιλτρο φαινεται πολυ καλο, ισως στο μελλον θα χρειαστεις και ενα εξωτερικο   για περισσοτερο ογκο βιολογικου υλικου, αλλα αυτο θα το δεις εσυ βεβαιως αν και εφοσον.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος andy1976 έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα και καλή αρχή. Εχοντας κρατήσει αφρικανες αρκετα χρόνια στα ενυδρεια μου, θα σε συμβουλευα τα εξής:

1) Μην βαλεις μεσα ξύλα και φυτα. Δεν ταιριάζουν με τον βιοτοπο που ζουν αυτα τα ψαρια και δεν θα προσφερουν τίποτα.

2) Βάλε αρκετες πέτρες που θα σχηματιζουν αρκετές κρυψώνες.

3) Στα λιτρα αυτά καλο θα ηταν να παίξεις μόνο με ενα είδος π.χ λαμπιντος. Δεν θα σου συνιστούσα να βαλεις και και δευτερο γιατι θα εχεις προβλήματα. 

4) Θα χρειαστείς τεστ νερού, αν δεν έχεις ήδη, για να μπορέσεις να κανεις σωστο στρώσιμο.

5) Διαβασε όσα περισσότερα μπορείς για τα ψαρακια αυτα από αλλά ποστ. Θα σε βοηθησουν πολύ και θα γλυτώσεις πολλά.

Καλη αρχη και πάλι.

Καλησπέρα Andy. 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Ναι θα βάλω αρκετές πέτρες μέσα....και μάλλον θα αποφυγω τις ρίζες /ξύλα. 

Όπως σωστά είπες μόνο ένα είδος μέσα, labidochromis!!! 

Όχι δεν έχω τεστ νερού. Σκέφτομαι να πάρω τα σετ που υπάρχουν στην αγορά και καλύπτουν την μέτρηση αρκετών τιμών (βέβαια δεν ξέρω το ποσό ακριβείς είναι). 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος georgekampanis έγραψε:

Το νερο της ελλαδας οπως βγαινει απο την βρυση (με ενα καλο αντιχλωριο *μονο Prime) ειναι το καλυτερο για αφρικανες... ξυλα οντως μην βαλεις. Ανουμπια πανω στις πετρες ειχα βαλει μια χαρα ολα θα πανε υπομονη στην αρχη βακτηρία για το στρώσιμο και ολα καλα.

 

Αμμο μπορεις να παρεις και απο την θαλασσa απο ενα καθαρο μερος να την βρασεις και ολα καλα. 

Επισης και πετρες μπορεις να παρεις απο θαλασσa. Αρκει ενα καλο βρασιματακι :)

Thanks George. 

Θα βάλω μόνο πέτρες και δύο anubias. 

Ρίζες τελικά δεν θα βάλω. 

Και ότι βάλω καθαρισμα καλό και καλό βράσιμο! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλημέρα φίλε και καλή αρχή.

Διαστάσεις ακριβώς δεν μας έδωσες,αν και στα λίτρα αυτά 1 χαρέμι μόνο μπουνα είναι ιδανικά.

Τα Μαλάουι μια χαρά θα καθίσουν στις σκληρότητες τις βρύσης σου, λογικά είσαι πάνω από 7.2.

Πέτρες άφθονες, υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα για να πάρεις ιδέες.

Καμία ανουμπια οκ,θα αντέξει και θα βοηθήσει και στα νιτρικά, ξύλα όμως όχι καλύτερα.

Ότι συλλέξεις από την φύση, διάλεξε σημείο μακριά από πόλη και σχολαστικό καθάρισμα να έχει το κεφάλι σου ήσυχο.

Τα caureleus είναι υπέροχα ψάρια, φυσικά μετράει και πόσο καθαρά θα είναι.

Καλή συνέχεια

Καλησπέρα Δημήτρη. 

Το ενυδρείο θα είναι 100χ41χ53. 

Για να είναι εύκολο για και άνετο θα βάλω μόνο ένα χαρέμι labidochromis μέσα (3+1).

Υπάρχει περίπτωση να έχω και γέννες????

Έχω ήδη πολλές συνθέσεις που μπορώ να κάνω με πολλές πέτρες και λίγες anubias! 

Όσο για την καθαριότητα έχω υπολογίσει μια αλλαγή νερού μια φορά ανά 15 ημέρες, 50 λίτρα από τα 200 του ενυδρείου. 

Το φίλτρο για αρχή θα είναι εσωτερικό bioflow 3 και αργότερα θα πάω για ένα εξωτερικό!! 

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχεις γενες... Μην βαλεις μονο λαμπιντο βαλε και καμια αλλη να σπαει η μονοτονια αν εχουν πετρουλες να κρβνται μια χαρα θα ειναι. Επισης και Apple snail μια χαρα τα παει με τις λαμπιντο. Καλο ειναι το φιλτρο για αρχη βαλε μπολικο σιποραξ και αλαζε συχνα τν υπαλοβαμβακα για την μαυριλα , και θα εισαι οκ. Εχω θα σου ελεγα να βαλει και μια αεραντλια για εξτρα οξυγόνωση .. στρωνει και το Ph.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chatzikas Christos said:

Καλησπέρα Δημήτρη. 

Το ενυδρείο θα είναι 100χ41χ53. 

Για να είναι εύκολο για και άνετο θα βάλω μόνο ένα χαρέμι labidochromis μέσα (3+1).

Υπάρχει περίπτωση να έχω και γέννες????

Έχω ήδη πολλές συνθέσεις που μπορώ να κάνω με πολλές πέτρες και λίγες anubias! 

Όσο για την καθαριότητα έχω υπολογίσει μια αλλαγή νερού μια φορά ανά 15 ημέρες, 50 λίτρα από τα 200 του ενυδρείου. 

Το φίλτρο για αρχή θα είναι εσωτερικό bioflow 3 και αργότερα θα πάω για ένα εξωτερικό!! 

Αν εισαι τυχερός και σου βγει το χαρέμι 3θ - 1α τοτε η γέννα είναι σχεδον σίγουρη. Το δυσκολο σε αυτα τα ψαρια δεν είναι η γέννα αλλά να σου κάτσει το χαρέμι, μίας και τα αρσενικά με τα θηλυκά δεν ξεχωριζουν. Αν σου βγουν περισσότερα αρσενικά απο τα θηλυκά θα εχεις τσακωμούς και εκεί αν δεν υπαρχουν κρυψωνες θα εχεις πρόβλημα. Το καλύτερο ειναι να βρεις χαρέμι έτοιμο. Αυτό δεν ειναι και το πιο εύκολο. Οτι και αν κάνεις φροντισε πρωτα να στρώσεις το ενυδρείο σου για να μην έχεις προβλήματα μετά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα αφήσω το ενυδρείο έναν μήνα άδειο να φτιάξει την βιολογία, πιστεύεις ότι το να ρίξω υγρό βακτήρια είναι απαραίτητο?? 

Ο τρόπος στρωσιματος του ενυδρειου θα είναι αυτός;Είναι λάθος. Εκτός κ αν δεν το περιέγραφες σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστευω οτι για μενα το καλύτερο ειναι να κανεις στρωσιμο με φαρμακευτική αμμωνία & βακτηρια.

Μερικες σταγονες μεχρι να παρεις μετρηση.

μετα βακτήρια και υπομονη μεχρι να μηδενίσει (θα μηδενίσει την πρωτη Βδομάδα) μετα ξανα μερικες σταγονες μεχρι να δεις οτι την καταναλωνουν.

Συμπληρωμα σε βακτηρια στις οδηγιες του κατασξευαστη καθε βδομάδα.

Και σε ενα μηνα θα εισαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2020 at 12:31 ΠΜ, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Σωκράτη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Από ότι ξέρω οι Αφρικανες θέλουν αρκετά σκληρό νερό και οι ασβεστόλιθικες βοηθούν σε αυτό (και όντως η Θεσσαλονίκη έχει πολύ σκληρό νερό ). 

Από διαστάσεις εαν θυμάμαι καλά θα είναι 100χ41χ53 με εσωτερικό φίλτρο aquatlantis biobox 3.

Αφού θα αφήσω το ενυδρείο έναν μήνα άδειο να φτιάξει την βιολογία, πιστεύεις ότι το να ρίξω υγρό βακτήρια είναι απαραίτητο?? 

 

Ευχαριστώ πολύ για  τον χρόνο σου. 

Θα το στρώσεις με υγρά βακτηρίδια όπως αναφερουν οιοδηγίες των εταιρειων και λιγη τροφή ,μετρήσεις και παρακολουθείς όταν έχεις ΜΟΝΟ νιτρικά είσαι έτοιμος ,θέλει λίγη υπομονή.

Από την άλλη η γνώμη μου είναι να μείνεις μόνο με ενα είδος προς το παρόν και θα δούμε, Κάπου είδα για apple snails αμα θέλεις βάζεις απλά να ξέρεις οτι δεν ανήκουν στην Αφρική

 

??

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2020 at 3:36 ΜΜ, το μέλος andy1976 έγραψε:

Αν εισαι τυχερός και σου βγει το χαρέμι 3θ - 1α τοτε η γέννα είναι σχεδον σίγουρη. Το δυσκολο σε αυτα τα ψαρια δεν είναι η γέννα αλλά να σου κάτσει το χαρέμι, μίας και τα αρσενικά με τα θηλυκά δεν ξεχωριζουν. Αν σου βγουν περισσότερα αρσενικά απο τα θηλυκά θα εχεις τσακωμούς και εκεί αν δεν υπαρχουν κρυψωνες θα εχεις πρόβλημα. Το καλύτερο ειναι να βρεις χαρέμι έτοιμο. Αυτό δεν ειναι και το πιο εύκολο. Οτι και αν κάνεις φροντισε πρωτα να στρώσεις το ενυδρείο σου για να μην έχεις προβλήματα μετά.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Θα το στρώσεις με υγρά βακτηρίδια όπως αναφερουν οιοδηγίες των εταιρειων και λιγη τροφή ,μετρήσεις και παρακολουθείς όταν έχεις ΜΟΝΟ νιτρικά είσαι έτοιμος ,θέλει λίγη υπομονή.

Από την άλλη η γνώμη μου είναι να μείνεις μόνο με ενα είδος προς το παρόν και θα δούμε, Κάπου είδα για apple snails αμα θέλεις βάζεις απλά να ξέρεις οτι δεν ανήκουν στην Αφρική

 

??

Το μονο που θα προσθεσω εγω στα παραπανω ειναι να σκεφτεις και την ενναλακτικη να πας σε καποιο/α ειδος/η μικρης κιχλιδας απο την αλλη λιμνη (Τανγανυκα), που σε αυτα τα λιτρα θα  εισαι πιο χαλαρος και εσυ και τα ψαρια......ισως κανω λαθος αλλα εγω θα ημουν στη ''τσιτα'' με  mbuna σε 120λ, εκτος οπως ειπε ο andy βρεις ετοιμο χαρεμι και εχεις ενα μικρο (π.χ γεννηστρα-καραντινα) καβατζα για τις γεννες μετα

Υ.Γ. Στρωσιμο με αμμωνια θελει πολυ προσοχη και καποια σχετικη εμπειρια!!!!  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, corto maltese said:

Το μονο που θα προσθεσω εγω στα παραπανω ειναι να σκεφτεις και την ενναλακτικη να πας σε καποιο/α ειδος/η μικρης κιχλιδας απο την αλλη λιμνη (Τανγανυκα), που σε αυτα τα λιτρα θα  εισαι πιο χαλαρος και εσυ και τα ψαρια......ισως κανω λαθος αλλα εγω θα ημουν στη ''τσιτα'' με  mbuna σε 120λ,

Κράτησα για αρκετό καιρό σε ένα Rio 125 ένα χαρέμι και ήταν όντος στριμωγμένο.Αναγκάστηκα να βγάλω τα αρσενικά που περίσσευαν μέχρι να βγει το χαρέμι.Οι γέννες ήρθαν άλλα δεν είναι καθόλου εύκολο να ζήσουν μικρά χωρίς πολλές κρυψώνες. Αν σε ενδιαφέρουν οι γέννες θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Θα συμφωνήσω με τον corto maltese οτι ένα μικρότερο έιδος από΄την άλλη λίμνη όπως τα Brichardi θα τα ευχαριστηθείς περισσότερο αν οι γέννες είναι το ζητούμενο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!! 

Έφτασε χθες το βράδυ η ώρα που έστησα το πρώτο μεγάλο μου ενυδρείο. 

Για να κάνω μια γρήγορη ανασκόπηση είναι ένα ενυδρείο των 200 λίτρων και αγοράστηκε μεταχειρισμένο. 

Το ενυδρείο θα φιλοξενήσει Αφρικανες κιχλιδες και πιο συγκεκριμένα ένα χαρέμι 3+1 labidochromis. 

Από αυτά που βλέπεται τα μόνα τα οποία μπήκαν από εμένα ήταν οι δύο anubias και οι πέτρες τις οποίες μαζέψα και πλυθηκαν με βραστό νερό 

Το ενυδρείο είχε τον θερμοστάτη, την άμμο, την αντλία αέρα και το φίλτρο. 

Οσον για το φίλτρο δυστυχώς δεν είναι αυτό που περίμενα. Είναι κάτι πιο απλό (dolphin 550lt/hr). Αντικατεστησα ότι υλικά είχε μέσα με καινούργιο σφουγγάρι και σιποραξ. Επειδή δεν είμαι ακόμα σε θέση να αγοράσω εξωτερικό θα πάρω ακόμα ένα εσωτερικό (600lt/hr με 25 ευρω) ώστε να λειτουργεί ταυτόχρονα με το υπάρχων. 

Ότι μπήκε μέσα από εξοπλισμό όπως και το ενυδρείο πλυθηκαν προσεκτικά με καυτό νερό και μετά τα έκανα με έναν ατμόκαθαριστή που έχω.

Αυτο που με δυσκόλεψε πιο πολύ ήταν το καθάρισμα των τζαμιών. 

Σύνολο η όλη διαδικασία παιδιά μου πήρε 8 ώρες - :( και σήμερα είμαι πιασμένος!!!

Υγ είχε και μια μεγάλη ρίζα την οποία όμως δεν την έβαλα γιατί ήταν μαυρισμένη και μου μύριζε. 

Στην συνέχεια έβαλα το ανάλογο αντιχλώριο  και σήμερα το φάρμακο με τα υγρά βακτήρια. 

Αύριο σκέφτομαι να ρίξω και λίγο τροφή σύμφωνα με κάποια άρθρα που διάβασα ώστε να μπορούν να τραφουν τα βακτήρια. 

Περιμένω τα τεστ που έχω παραγγείλει ώστε να ξεκινήσω και τις μετρήσεις τις επόμενες ημέρες. 

Τέλος στο ενυδρείο θα μπουν και άλλες πέτρες οι οποίες θα είναι θαλασσινες (καμία δεκαριά ώστε να δώσω ύψος). 

Ακούω απόψεις... Συμβουλές και παρατηρήσεις!!!

Ευχαριστώ. 

Χρήστος 

IMG_20200605_195746.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή κ καλή επιτυχία!!!!. Περισοτερες πετρες θα εβαζα εγω στις ακρες σε στυλ   ''νταμαρι - ντανα'' ή στην μια ακρη να ξεκινα απο ψηλα και να σβηνει σιγα σιγα, αν βλεπω καλα  δεν θα εχουν κρυψωνες τα θηλυκά για να ηρεμουν απο τα ''τερτιπια του αρσενικου....... ισως κανω λαθος για αυτο καλυτερα  να περιμενεις και πιο εμπειρες γνωμες πριν κανεις κατι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε οι πέτρες να σχηματίσουν περάσματα και κρυψώνες.

Πρόσεξε οι πέτρες να μην είναι κοφτερές, υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπαν οι φίλοι πιο πάνω για το στήσιμο 'εχουν δίκιο.Αυτό που θα ήθελα να σού πω είναι να περιμένεις και σύντομα να πάρεις απ'ευθείας ένα εξωτερικό φίλτρο ,και μην πάρεις άλλο εσωτερικό και πετάξεις έστω και τα 25 ευρώ.Με λίγη προσοχή το εσωτερικό που ήδη έχεις θα αντεπεξέλθει αλλά σύντομα να κάνεις την αγορά.

Και πιο στρογγυλεμένες πέτρες

 

?

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2020 at 5:26 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλη αρχή κ καλή επιτυχία!!!!. Περισοτερες πετρες θα εβαζα εγω στις ακρες σε στυλ   ''νταμαρι - ντανα'' ή στην μια ακρη να ξεκινα απο ψηλα και να σβηνει σιγα σιγα, αν βλεπω καλα  δεν θα εχουν κρυψωνες τα θηλυκά για να ηρεμουν απο τα ''τερτιπια του αρσενικου....... ισως κανω λαθος για αυτο καλυτερα  να περιμενεις και πιο εμπειρες γνωμες πριν κανεις κατι.

Καλησπέρα! 

Έβαλα και άλλες πέτρες τις οποίες μάζεψα από την θάλασσα και τις έπλυνα. 

Η αλήθεια είναι πιστεύω ότι ίσως  θέλει λίγες ακόμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Καλησπέρα! 

Έβαλα και άλλες πέτρες τις οποίες μάζεψα από την θάλασσα και τις έπλυνα. 

Η αλήθεια είναι πιστεύω ότι ίσως  θέλει λίγες ακόμα. 

Αν βλεπεις οτι χρειαζεται  βαλε, γιατι ''οσα ξερει ο νοικοκυρης....'' που λενε!!......... αλλα αν  εχεις καμια  αμφιβολια, με μια φωτο οπως εκανες πριν θα σε βοηθήσουν οι αποψεις των μελων.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2020 at 5:26 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλη αρχή κ καλή επιτυχία!!!!. Περισοτερες πετρες θα εβαζα εγω στις ακρες σε στυλ   ''νταμαρι - ντανα'' ή στην μια ακρη να ξεκινα απο ψηλα και να σβηνει σιγα σιγα, αν βλεπω καλα  δεν θα εχουν κρυψωνες τα θηλυκά για να ηρεμουν απο τα ''τερτιπια του αρσενικου....... ισως κανω λαθος για αυτο καλυτερα  να περιμενεις και πιο εμπειρες γνωμες πριν κανεις κατι.

Ερώτηση!! Θέλω να βαλω κάποια πυλινα σκευη μέσα τα οποία θα έχουν αρκετές τρύπες και θα δημιουργούν αρκετές κρυψώνες!!Τα πυλινα είναι οκ να μπούνε μέσα?? Θα επηρεάσουν αρνητικά το νερό?? 

Έγινε επεξεργασία - Chatzikas Christos
Link to comment
Share on other sites

Tι πυλώνα ρε συ... Χάθηκαν οι πετρες;Έχει πυλινα σκέυη στη Malawi;;;Κάντο ένα ωραίο βίο τοπικό! 

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...