Jump to content

Νεο ενυδρείο χαμηλού budget με Αφρικάνες κιχλίδες


Recommended Posts

πριν 23 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπέρα, με την φιλτρανση τι εκανες τελικα? πηρες 2ο εσωτ, ή πηγες/πας για εξωτερικο?..., Τωρα που μιλαμε, ειναι πιο σημαντικη κατ εμε η σωστη φιλτρανση & κυκλοφορια   του ενυδρειο σου, παρα αν βαλεις Apple snails ή οχι....

Καλησπέρα. 

Όχι δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πάρω εξωτερικό φίλτρο. Αναγκαστικά θα κινηθώ σε έξτρα εσωτερικό. 

Μετά από ψάξιμο μου άρεσε αυτό κάτω στην φώτο.Haquoss submarine 700.Ονομαστική ροή 700 λίτρα. Κοστίζει γυρω στα 20+ ευρώ από γνωστή αλυσίδα petshop και λέω να πάω να το πάρω αύριο. 

Έχεις κατά νου κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα? 

Επίσης είχα κατά νου aquael asap 700.

large_20200102095806_haquoss_filtro_submarine_700.jpeg

61H7HbR7XfL._AC_SL1000_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντι με 20 ευρω για ενα τοσο μικρο εσωτερικο που πιστευω δεν θα σε καλυψει. Δεν ζητας σε αγγελια η στο facebook  μεταχειρισμενο sump?Ισως σου βγει λιγο παραπανω αλλα δεν συγκρινεται. Ισως βρεις και κεξωτερικο φιλτρο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα νομιζω οτι στο μελλον θα εχεις ''θεμα΄΄ ως προς το κομματι της βιολογιας, ισως κανω και λαθος........  σιγουρα θα βρεις σε αγγελιες εξωτερικο για τα λιτρα σου, και επισης για καινουργιο τα κινεζικα ειναι φτηνα, παρε με δοσεις . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. 

Δυστυχώς είχαμε άσχημες εξελίξεις με το ενυδρείο. 

Όπως είχα πει αρχικά το ένα (από τα πέντε) ψαράκι είχε πεθάνει τις πρώτες μέρες και πότε δεν το βρήκα. 

Προχθές πέθανε ακόμα ένα και χθες ακόμα ένα. 

Αυτήν την στιγμή έχουν μείνει δυστυχώς μόνο δύο labidos μέσα. 

Αυτά τα δύο που έχουν μείνει είναι τα πιο μεγάλα σε σχέση με τα άλλα τρία που πέθαναν. Είναι αυτά τα δύο που από την πρώτη στιγμή που τα έβαλα έκαναν κουμάντο μέσα στο ενυδρείο και είναι πολύ δραστήρια και φαίνονται πολύ υγείης (πρέπει να είναι θηλυκά). 

Τα άλλα τρία που πέθαναν ήταν πάρα πολύ φοβισμένα και κρυμμένα συνέχεια. Με το ζόρι έβγαιναν για φαΐ. 

Τώρα όσον αφορά ποιότητα νερού, οι μετρήσεις βγήκαν καλές. Εκτός από την αμμωνία που ήταν 0,1 (αλλά δεν νομίζω ότι είναι προβλημα). 

Πολύ συχνές αλλαγές νερού...40-50 λίτρα από τα περίπου 200 του ενυδρείου. 

Εάν υπήρχε πρόβλημα με την ποιότητα του νερού δεν θα πέθαιναν όλα? 

Τι λέτε να βαλω και άλλα η να περιμένω? Εάν βάλω, αυτά που θα βάλω να είναι μεγαλύτερα από αυτά που είναι μέσα? 

Τέλος όσο για την φιλτρανση και μετά από παρότρυνση δικιά σας δεν θα πάρω εσωτερικό. Θα δώσω 30 ευρώ παραπάνω και θα πάρω το παρακάτω εξωτερικό (μετά από πολύ ψάξιμο φαίνεται καλό στα λεφτά του) 

 

Sorry για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά έπεσε απογοητευση καθότι αρχή ακόμα.. Αλλά keep going!! 

Screenshot_20200720-175014.jpg

Screenshot_20200720-174958.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2020 at 5:52 ΜΜ, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

 Είναι αυτά τα δύο που από την πρώτη στιγμή που τα έβαλα έκαναν κουμάντο μέσα στο ενυδρείο και είναι πολύ δραστήρια και φαίνονται πολύ υγείης (πρέπει να είναι θηλυκά). 

Εισαι απολυτα σιγουρος για αυτο? παρατηρησες κατι?

 

Τα άλλα τρία που πέθαναν ήταν πάρα πολύ φοβισμένα και κρυμμένα συνέχεια. Με το ζόρι έβγαιναν για φαΐ. 

Τώρα όσον αφορά ποιότητα νερού, οι μετρήσεις βγήκαν καλές. Εκτός από την αμμωνία που ήταν 0,1 (αλλά δεν νομίζω ότι είναι προβλημα). 

Μηπως εννοεις 1 ? με τι τεστ μετρας. υγρα?

Εάν υπήρχε πρόβλημα με την ποιότητα του νερού δεν θα πέθαιναν όλα? 

Ολα μαζι δυσκολο, ειναι και λιγο ''σκληρα καρυδια'' οι Αφρικανες

Τι λέτε να βαλω και άλλα η να περιμένω? Εάν βάλω, αυτά που θα βάλω να είναι μεγαλύτερα από αυτά που είναι μέσα?
  Αυτο  οι πιο εμπειροι Αφρικανοι και ειδικα με τα  mbuna θα σου πουν.
 Εγω σε αυτες τις διαστασεις που εχεις  θα ''εδινα''και τα υπολοιπα Labido  και θα κοιταγα ψαρια  απο Τανγκανυκα  μερια π,χ  Ν.Brichardi ή καποιο  είδος julidochromis οπου θα δεις ωραιες συμπεριφορες, γεννες κλπ

Τέλος όσο για την φιλτρανση και μετά από παρότρυνση δικιά σας δεν θα πάρω εσωτερικό. Θα δώσω 30 ευρώ παραπάνω και θα πάρω το παρακάτω εξωτερικό (μετά από πολύ ψάξιμο φαίνεται καλό στα λεφτά του) 

Καλα σχολια εχω ακουσει για το συγκεκριμενο σαν αποδοση, δεν ξερω αν εκτος των σφουγγαριων  εχει και βιολογικο υλικο , αλλα αν δεν εχει βαλε καλης ποιοτητας ''μακαρονι''  ή ελαφροπετρα που ειναι φτηνη.
Επισης θα προτεινα να βαλεις   και το εσωτερικο που εχεις να τρεχουν μαζι.

Sorry για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά έπεσε απογοητευση καθότι αρχή ακόμα.. Αλλά keep going!! 

Μην απογοητευεσαι, αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα

 

Λόγο ''βομβαρδισμό ερωτήσεων'' όπως είπες, απαντάω μέσα στο ποστ σου με κόκκινα γράμματα για πιο ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Λόγο ''βομβαρδισμό ερωτήσεων'' όπως είπες, απαντάω μέσα στο ποστ σου με κόκκινα γράμματα για πιο ευκολία.

Καλησπέρα Corto Maltese! 

Ειλικρινά ευχαριστώ για τον χρόνο σου. 

Έχουμε και λέμε. 

 

1)Ναι αυτά τα δύο ήταν εξαρχής αυτά τα οποία έδειχναν ότι δεν φοβούνται τίποτα και έριχναν κυνήγι στα άλλα τρία 

2)Αμμωνία 0,5 ήθελα να γράψω. Η μέτρηση γίνετε με στικακια (εάν και ξέρω ότι δεν είναι αξιόπιστα) 

3)Θα κάνω ακόμα μια δοκιμή σε λίγες ημέρες βάζοντας 3 ακόμα labidochromis μέσα. Ελπίζω να πάμε καλύτερα τώρα. Η αλήθεια είναι ότι οι Αφρικανες Malawi με γοήτευσαν εξ αρχής από αυτές τις Ταγκανικα. (Θα κάνω αυτήν την δοκιμή και μετά όντως ίσως ξανασκεφτώ την ψαροσύνθεση).

Να φανταστώ ότι και οι τις Tanganika θέλουν πολύ πέτρα σωστά? 

4)Νομιζω ότι έχει και βιολογικό υλικό μέσα το φίλτρο (το εσωτερικό που εχω θα μείνει σίγουρα μέσα) 

 

Ευχαριστώ πολύ ακόμα μια φορά. 

Υγ πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες από το ενυδρείο σου! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2020 at 12:10 ΠΜ, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Καλησπέρα Corto Maltese! 

Ειλικρινά ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Να σαι καλα, μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω πιο πολυ αλλα λογο μικρης εμπειριας δεν θελω να σου πω καμια βλακεια και τρεχεις μετα....

Έχουμε και λέμε. 

 

1)Ναι αυτά τα δύο ήταν εξαρχής αυτά τα οποία έδειχναν ότι δεν φοβούνται τίποτα και έριχναν κυνήγι στα άλλα τρία 

2)Αμμωνία 0,5 ήθελα να γράψω. Η μέτρηση γίνετε με στικακια (εάν και ξέρω ότι δεν είναι αξιόπιστα) Παρε υγρα τεστ αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να εχεις πραγματικη εικονα, ειναι πολυ σημαντικο ειδικα στην αρχη ενος ενυδρειου

3)Θα κάνω ακόμα μια δοκιμή σε λίγες ημέρες βάζοντας 3 ακόμα labidochromis μέσα. Ελπίζω να πάμε καλύτερα τώρα. Η αλήθεια είναι ότι οι Αφρικανες Malawi με γοήτευσαν εξ αρχής από αυτές τις Ταγκανικα. (Θα κάνω αυτήν την δοκιμή και μετά όντως ίσως ξανασκεφτώ την ψαροσύνθεση).

Να φανταστώ ότι και οι τις Tanganika θέλουν πολύ πέτρα σωστά?  Οχι παντα, αναλόγως το ειδος/η, αριθμο κλπ κλπ

4)Νομιζω ότι έχει και βιολογικό υλικό μέσα το φίλτρο (το εσωτερικό που εχω θα μείνει σίγουρα μέσα) 

 

Ευχαριστώ πολύ ακόμα μια φορά. :thumbsu:

Υγ πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες από το ενυδρείο σου! 

Ευχαριστω πολυ, ομορφο ενυδρειο δεν το λες  αλλά  αποδειχθηκε ''λειτουργικό'' το στησιμο για τα ψαρια, ειδικα για τα τζουλις!!!!

Οπως παραπανω, απαντάω μέσα στο ποστ σου με κόκκινα γράμματα για πιο ευκολία.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...