Jump to content

Τρύπες στα φυτα


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : εδώ και λίγο καιρό παρατηρώ πολλές τρύπες επάνω στα φυτά και ιδιαίτερα στο κόκκινο φυτό που έχω προς τα δεξια. Υπέθεσα ότι είναι έλλειψη καλίου αλλά ρίχνω κάλιο λίγο πιο πάνω απ' την δοσολογία που γράφει αλλά τίποτα.. Υπέθεσα πάλι επιδι ρίχνω enema Cooper και αυτό είναι φωσφορικό νάτριο μήπως μου μειώνει το κάλιο.. Μήπως η οι τρύπες είναι απ' τα σαλιγκάρια τα hornsnail που έχω που γεννάνε επάνω και νεκρονουν το σημείο;. Τι να πω δεν ξέρω. Επίσης τρύπες παρατηρώ και στην ανουμπια αλλά και στον εχινοδορο... Μήπως έχω υψηλό φωτισμό; Μήπως ρίχνω πολλά λιπάσματα....

Μια ενέργεια που έκανα σήμερα ήταν ότι έβγαλα τις λεντοταινιες και άφησα μόνο τις 2 λάμπες τ5 που έχω που είναι 15w η μία μήπως και έτσι μειωθεί και η πρόσληψη στοιχείων... Παρακαλώ βοηθήστε

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 80 με 90 καθαρα
- Φωτισμός: 2χ15w τ5 και 1 μέτρο λεντοταιν8α
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλικακι
- Διοξείδιο του Άνθρακα: 2 μπουκάλια κοκακολας με μαγιά και ζαχαρι. Σύνολο 1000γρ ζαχαρι και 2 κουταλάκια μαγιά και λίγο σοδα
- Οξυγόνο: μέτρια ανατάραξη έως χαμιλη
- Φίλτρανση: εξωτερικό 700 λίτρα την ώρα με σφουγγάρι ενυδρειακο βαμβάκι και βιολογικό υλικο
- Φυτα: κερατοφυλο energa desna κρυπτοκορινα εχινοδορος valisneria .. Τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι αλλά θα τα δείτε στην φωτογραφία...
- Ψάρια: Καμία 20αρια γκαππι
- Ρουτίνες: 3 φορές την εβδομάδα από 0.5 μλ καλιο και 0.5μλ σεατσεμ φλουριά και τις άλλες 3 από 4 με 5 σταγόνες enema Cooper φωσφορικά από το φαρμακείο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6
- KH: 10
- GH14
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 10
- PO4: 1
- Fe: δεν 3χω
- C δεν εχω
- Θερμοκρασία: 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: τις σερα
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

IMG_20200630_155857.jpg

IMG_20200630_155835.jpg

IMG_20200630_155922.jpg

IMG_20200630_155844.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.. Έχει σκάσει το κεφάλι μου... Κοιτάξτε λίγο και τα άλλα τα φυτά.. Κάτι δεν πάει καλά...

IMG_20200630_160902.jpg

IMG_20200630_160955.jpg

IMG_20200630_160945.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ έκανα πατάτα απ' την κεκτιμενη ταχύτητα... Αυτό είναι το φίλτρο και τα λοιπά σχετικά.. Που πάω για να  σβήσω την φωτό γμτ...

IMG_20200630_162105.jpg

IMG_20200630_162112.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2020 at 4:24 ΜΜ, το μέλος SakisBa έγραψε:

Που πάω για να  σβήσω την φωτό γμτ...

Το΄κρυψα.

Για τις τρυπες στα φυλλα - ελλειψη καλιου, για τα λιτρα σου και τις σκληροτητες σου θελεις 15 μλ καθε εβδομαδα. Το flourish 2-3 ml

Το τεστακι για ΡΗ(ή ΚΗ) - πεταμα :).... γιατι; γιατι δεν υπαρχει περιπτωση με ΚΗ=10 να εχεις ΡΗ=6 και να μην εχουν ψοφησει τα ψαρια, γιατι το CO2 θα ηταν στα 300 mg/l .....

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το΄κρυψα.

Για τις τρυπες στα φυλλα - ελλειψη καλιου, για τα λιτρα σου και τις σκληροτητες σου θελεις 15 μλ καθε εβδομαδα. Το flourish 2-3 ml

Το τεστακι για ΡΗ(ή ΚΗ) - πεταμα :).... γιατι; γιατι δεν υπαρχει περιπτωση με ΚΗ=10 να εχεις ΡΗ=6 και να μην εχουν ψοφησει τα ψαρια, γιατι το CO2 θα ηταν στα 300 mg/l .....

 

Ξαναμετρησα με άλλα τεστ και μου έβγαλε px 7... Ήταν ληγμένα τα προιγουμενα...

15μλ κάλιο πολύ δεν είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο λέει λογικά για DIY λιπάσματα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Στο λέει λογικά για DIY λιπάσματα

Για το κάλιο εννοώ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2020 at 4:28 ΜΜ, το μέλος SakisBa έγραψε:

Ξαναμετρησα με άλλα τεστ και μου έβγαλε px 7... Ήταν ληγμένα τα προιγουμενα...

15μλ κάλιο πολύ δεν είναι;

Δες https://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

για 100λ δινει 15,6 μλ για 90λ 14,1μλ Flourish potassium. To ιδιο λεει και στο site tis Seachem, γραψε Desired K mg/L (ppm)- 7ppm, θα βγει 15,4μλ για 100λ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δες https://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

για 100λ δινει 15,6 μλ για 90λ 14,1μλ Flourish potassium. To ιδιο λεει και στο site tis Seachem, γραψε Desired K mg/L (ppm)- 7ppm, θα βγει 15,4μλ για 100λ

Εγώ έχω άλλο. Έχω της bright well το Flore-k όπου δίνει 2.3 ml στα δικά μου λίτρα ανά δεύτερη μέρα... Μήπως να το αυξήσω και άλλο; Βάζω διπλάσια δόση... Εκτός από το κάλιο τι άλλο μπορεί να φταίει;

Screenshot_2020-07-03-20-29-42-610_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-07-03-20-29-38-839_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ιδια - το Brightwell Florin-K - https://www.brightwellaquatics.com/products/florin-kt.php

Guaranteed Analysis (minimum)

0-0-6; Potassium (K) as Soluble Potash (K2O) (min) 6.00% (1,479 mg/oz.; 50,000 ppm)

Flourish -  potassium https://www.seachem.com/flourish-potassium.php

Elemental potassium is present at a concentration of 50,000 ppm (e.g 5%). Fertilizer laws require us to list potassium in terms of equivalence to a material that is not present (K2O) rather than the more scientifically sound method of simple elemental equivalence.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...