Jump to content

Αλγες


Recommended Posts

οι δοσολογιες διαφερουν αναλογα το σκευασμα, πρεπει να διαβασεις τις οδηγίες, αν τωρα πας να φτιάξεις δικα σου λιπάσματα απο σκόνες,

https://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

 

θα πρότεινα να βρεις εδώ μέσα κάποιους που πουλάνε διαλύματα η να αγοράσεις έτοιμα...

αυτό που έχεις είναι ένδειξη ανισορροπίας στη χημεία του ενυδρείου σου...

αμεσες λύσεις, αλλαγές νερου...

.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

οι δοσολογιες διαφερουν αναλογα το σκευασμα, πρεπει να διαβασεις τις οδηγίες, αν τωρα πας να φτιάξεις δικα σου λιπάσματα απο σκόνες,

https://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

 

θα πρότεινα να βρεις εδώ μέσα κάποιους που πουλάνε διαλύματα η να αγοράσεις έτοιμα...

 

αυτό που έχεις είναι ένδειξη ανισορροπίας στη χημεία του ενυδρείου σου...

 

 

αμεσες λύσεις, αλλαγές νερου...

.

Σε έτοιμα σκευασμασματα θα παω.Ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

image.png.bb0dab3bec5375ebf9fc802b4ad6652b.png   

αυτή ειναι η βαση που χρησιμοποιησα και το διασταυρωσα απο διαφορους στο δικτυο...

0,03-0,04ML ανα λίτρο για Η2Ο2 πυκνότητας 100%...

Που να βρεις 100%.... Απο το φαρμακειο ετοιμο 3%

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Μετά την φωτογραφία που ανέβασα αύξησα το διοξείδιο.ολο αυτο το πράγμα υποχώρησε κατά 60%.Αύριο λέω να μην ανάψω φώτα και να πάρω κάλιο.τι βακτήρια εννοεις;Αυτά που Ρίχνουμε στο στρώσιμο;μου έπεσαν και τα νιτρικά από ότι είδα.τι συμπλήρωμα προτείνεις για κάλιο και νιτρικα;

Μπορεις να παρεις Seachem Potasium, Nitrogen, Easy life Potassium, Nitro.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

Που να βρεις 100%.... Απο το φαρμακειο ετοιμο 3%

δεν εννόησες, αυτό εδω ειναι ενα μοντέλο που επιλύει ως προς... την πυκνότητα που θα του δώσεις, εγω προσωπικά έχω προμηθευτει διαλυμα 50%...λέγοντας 100% λαμβάνεις το ανώτατο όριο και μετα δουλεύει αντίστροφα 1/Χ ...δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...η μέγιστη επιτρεπόμενη δοση είναι 0,03 η 0,04 ανα λίτρο, μετα κάνε τις αναγωγές σου για αραιότερο διάλυμα...απλο...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην αρχίζουμε τα επιστημονικά γιατί θα γίνει μύλος το κεφάλι μου.Ας μείνουμε στα απλά εμπειρικά. Καταλήγουμε λοιπόν ότι πρόκειται για βιομεμβρανη,και επιπλέον έχω έλλειψη καλίου.Παω να πάρω λοιπόν τα σκευάσματα,κάνω μια γενναία αλλαγή νερού με καλό σιφωναρισμα τις αλγες ,το σταυρωνω και περιμένω..σωστα;;

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 8:41 AM, natateo said:

Που να βρεις 100%.... Απο το φαρμακειο ετοιμο 3%

μολις κλεισω το φίλτρο και βάλω την ποσότητα που έλεγα, αμέσως και για δυο τρεις ώρες, η οξειδοαναγωγή κατεβαίνει στα 350 mV  και μετα απο δύο τρεις ωρες περίπου επανέρχεται στα 700-730mV που ειναι το σύνηθες, τα νιτρικά μου εν ειναι ανιχνεύσιμα, αλλα έχω μεγάλο φίλτρο, πρακτικά το 1/4 του όγκου του νερού μου είναι σε βιολογια με ενα EHEIM 2326....

βεβαια θα μπορουσα να έχω παρόμοια αποτελέσματα με λελογισμένη χρήση όζοντος, αλλα βρωμάει το σπίτι και έχω γκρίνια...

έχω μεγαλη ισχυοφ'ορτιση, πάνω απο 50 γκαπάκια μωρα... που κοιτάζω να δώσω...αν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον..

20200703_080914-1.jpg

20200703_081556.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια, δεν εχω δοκιμασει οζον ή  καποια αλλα παρομοια πραγματα (chirioς doctor πχ). Τα δικα μου ενυδρεια τρεχουν στον αυτοματο. Δεν εχω  προγραμα λιπανσης (ολα στο ματι), λαμπες εχω να αλλαξω 2 χρονα.... τι να πω... και απο αλγες δεν ξερω πως ειναι.... :)

πριν 54 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

μολις κλεισω το φίλτρο και βάλω την ποσότητα που έλεγα

Πρσωπικα πρωτη φορα ακου, οτι καποιος χρησιμοποιει οξυζενε με κλειστο φιλτρο (εξαιρεση αποτελει η τοπικη θεραπεια). Κανονικα η ποσοτητα του φαρμακου μπαινει σιγα σιγα κοντα στην εξοδο του φιλτρου  για να ανακατευτει αμεσως με το νερο και να μην βλαψει ψαρια ή φυτα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.com/search?q=hydrogen+peroxide+algae&num=50&safe=off&hl=en&pws=0&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=2ahUKEwis2qih9rHqAhUEzjgGHYJaApMQ_AUoA3oECDUQBQ&biw=1680&bih=946

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κατσω να δω ολα τα βιντειο του youtube..... Τουλαχιστον στο πρωτο, που μου βγαινει, δεν το κλεινει.

Η απλη λογικη μου λεει - για να μην καψεις τα ψαρια και φυτα, πρεπει να -

πριν 16 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μπαινει σιγα σιγα κοντα στην εξοδο του φιλτρου  για να ανακατευτει αμεσως με το νερο και να μην βλαψει ψαρια ή φυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 9:21 AM, natateo said:

Δεν θα κατσω να δω ολα τα βιντειο του youtube..... Τουλαχιστον στο πρωτο, που μου βγαινει, δεν το κλεινει.

Η απλη λογικη μου λεει - για να μην καψεις τα ψαρια και φυτα, πρεπει να -

 

με εντυπωσιάζει η μαχητικότητα σας, εγώ απλά να συνεισφέρω σε κάτι που ήδη χρησιμοποιώ, τώρα, αυτά τα "η λογική κλπ..."

κάθε φορά που δεν συμφωνεί κάποιος από τους κήνσορες του μπλογκ, αρχίζει αυτό το ιδιότυπο μπούλινγκ...

κρίμα είναι, τα έχω ξαναγράψει...

Η λογική λέει, επηρεάζει, καταστρέφει, ξεκινώντας από τους πιο ευαίσθητους στους λιγότερο ευαίσθητους οργανισμούς, hense και η απομόνωση του φίλτρου, hense και η δοσολογία κλπ... αλλά όλα αυτά είναι για σας απλές απόψεις, ίσως να έχετε δίκιο.

εγώ έφερα μία πληροφορία που είναι ήδη γνωστή, εσείς την απορρίπτετε γιατί δεν συμφωνεί με τη λογική σας, μια χαρά μου κάνει...

Καλή σας ημέρα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2020 at 4:54 PM, natateo said:

Να σας πω την αληθεια, δεν εχω δοκιμασει οζον ή  καποια αλλα παρομοια πραγματα (chirioς doctor πχ). Τα δικα μου ενυδρεια τρεχουν στον αυτοματο. Δεν εχω  προγραμα λιπανσης (ολα στο ματι), λαμπες εχω να αλλαξω 2 χρονα.... τι να πω... και απο αλγες δεν ξερω πως ειναι.... :)

Πρσωπικα πρωτη φορα ακου, οτι καποιος χρησιμοποιει οξυζενε με κλειστο φιλτρο (εξαιρεση αποτελει η τοπικη θεραπεια). Κανονικα η ποσοτητα του φαρμακου μπαινει σιγα σιγα κοντα στην εξοδο του φιλτρου  για να ανακατευτει αμεσως με το νερο και να μην βλαψει ψαρια ή φυτα.

το πραγματικό πρόβλημα μου ειναι τα γκαπακια που γεννανε σαν κουνέλια, και μεσα σε τρεις μήνες, σε ενα φουλ φυτεμένο ενυδρειο μόλις 27 λιτρων, έχω πάνω απο 50 ψαράκια, αρκετές ρίλι και μπόλικα ραμςσχορν, αρα ειμαι αναγκασμένος και να ταίζω και να διατηρώ καλή ποιότητα νερού, το μοντέλο, "χαλαρα" σε ενα τετοιο περιβαλον δεν!... θελει επιθετική ισσοροπία... και επομένως συνεχή ανάγκη για παρακολούθηση και επεμβάσεις....εννοείται αλλαγές καπου στο 30% εβδομαδιαίες με 1/2 οσμωση κλπ κλπ...

 

Η διαφορά μας, πολύ μικρό το ενυδρείο!!!!! και αρα ασταθές... σα να τρεχεις με παιδικό ποδήλατο αγώνα ταχύτητας...κάπως

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ότι ήταν να δοκιμάσω.Δε καταφέρνω να λύσω το θέμα.Τη μια μέρα χάνεται την άλλη εμφανίζεται..μετρήσεις έκανα με κάτι ταινίες της tetra.Δε ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες γιατί μου δείχνει κάτι κουλά. Π.χ την Kh μου την έδειξε 15,και PH 7.2.Μετρώντας το Co2 με υγρό τεστ άρχισε να αλλάζει χρώμα στις 70 σταγόνες. Που σημαίνει 140 ppm.Δε βγαίνουν τα νούμερα με βάση τον πίνακα.Απωλειες σε ζωντανά δεν εχω.Αμμωνια 0.Θερμοκρασία την κρατάω με δυσκολία στους 25,5- 26. Να φταίει η θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

τι φιλτρο έχεις?

Fluval 207 και στα 2 διαμερίσματα μοιρασα το βιολογικό που ειχε συμπληρώνοντας ελαφροπετρα. 120lt είναι το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

το ανοιξες το εξελ που ειχα ανεβάσει?

κοιτα, υπάρχουν προσεγγίσεις αλλα δεν υπάρχει ολοκληρομένη απάντηση, "φταίει αυτό" προφανώς συντείνουν διάφορα...

εχεις πολλά θρεπτικά που μένουν στο νερό και εποφελούνται οι πιο "εξυπνβοι" οργανιοσμοί, οι άλγες...

κανε αλλαγές και ταϊζε στο διπλάσιο χρόνο...

το φίλτρο σου, για τα δικα μου μέτρα, ειναι οριακό... αλλα οπως ειπα, το θεμα ειναι πολυπαραγοντικό,

μείωσε ταϊσματα και αλλαξε πιο συχνα νερο.

ισως να φταίει και η ποιότητα του φωτίστικού σου? δεν ξερω τι έχεις?

ισως και τα φυτα σου να μην ειναι γρήγορα αναπτυσόμενα και να μενουν τα θρεπτικά..

αλλαγες και φυτα με πιο γρηγορη ανάπτυξη...

αν θες υπεροξείδιο, για 120 λίτρα και πυθκνότητα 3%, φαρμακείου,

image.png.a830a1adc5b53a3b5916e9d7ca82ef86.png

μ'έρα παρα μέρα και αλλαγή καθε 4 μέρες...

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dearangelo έγραψε:

αν θες υπεροξείδιο, για 120 λίτρα και πυθκνότητα 3%, φαρμακείου,

image.png.a830a1adc5b53a3b5916e9d7ca82ef86.png

μ'έρα παρα μέρα και αλλαγή καθε 4 μέρες...

120 ml 3% στα 120 λ ενυδρειο!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Να ειμαστε λιγο σοβαροι!!!! 

Για ενα ενυδρειο 120λ, που εχει πχ 100λ καθαρα, πανω απο 50μλ οξυζενε -ειναι σιγουρη ζημια!!!!!!!

Κανονικη δοσολογια ειναι 30-40, το πολυ 50 μλ 3% Η2Ο2 για 100λ νερου. Δεν ξερω που βρικες αυτο το Exel , αλλά βλαπτει!!!!!

Δες εδω - https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_algae_hydrogen-peroxide-treatment

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, natateo said:

120 ml 3% στα 120 λ ενυδρειο!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Να ειμαστε λιγο σοβαροι!!!! 

Για ενα ενυδρειο 120λ, που εχει πχ 100λ καθαρα, πανω απο 50μλ οξυζενε -ειναι σιγουρη ζημια!!!!!!!

Κανονικη δοσολογια ειναι 30-40, το πολυ 50 μλ 3% Η2Ο2 για 100λ νερου. Δεν ξερω που βρικες αυτο το Exel , αλλά βλαπτει!!!!!

Δες εδω - https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_algae_hydrogen-peroxide-treatment

εχεις δικιο εκανα λάθος

image.png.4bbccb655a895a4254fc3fd2c0e02efc.png

 

https://www.youtube.com/watch?v=Th3FFTiuzJo

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αν καταλήξαμε στην δοσολογία,και επειδή δεν κατάλαβα τίποτα απ ότι λέτε,για πείτε μου πόσο τελικά θα ρίξω από αυτο για 100 λίτρα νερου,για πόσες μέρες,και που το βρισκω-πως το ζητάω.. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Ωραία, αν καταλήξαμε στην δοσολογία,και επειδή δεν κατάλαβα τίποτα απ ότι λέτε,για πείτε μου πόσο τελικά θα ρίξω από αυτο για 100 λίτρα νερου,για πόσες μέρες,και που το βρισκω-πως το ζητάω.. Ευχαριστώ 

Απο το φαρμακειο αγοραζεις ενα μπουκαλακι 100μλ οξυζενε 3% - υπαρχει παντου, σε καθε φαρμακειο.

 Βαζεις (για το δικο σου ενυδρειο 120λ) - 40μλ απ αυτο το φαρμακο  σιγα σιγα, κοντα στην εξοδο του φιλτρου, να ανακατευεται με το νερο του ενυδρειου αμεσα.

Προσωπικα σε 2-5 ωρες - μαζευω με το λαστιχακι ολη τ νεκρη αλγη και κανω αλλαγη νερου 30% για να μην αυξηθει η αμμωνια.

Κανονικα 4 ημερες θεραπειας φτανουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απο το φαρμακειο αγοραζεις ενα μπουκαλακι 100μλ οξυζενε 3% - υπαρχει παντου, σε καθε φαρμακειο.

 Βαζεις (για το δικο σου ενυδρειο 120λ) - 40μλ απ αυτο το φαρμακο  σιγα σιγα, κοντα στην εξοδο του φιλτρου, να ανακατευεται με το νερο του ενυδρειου αμεσα.

Προσωπικα σε 2-5 ωρες - μαζευω με το λαστιχακι ολη τ νεκρη αλγη και κανω αλλαγη νερου 30% για να μην αυξηθει η αμμωνια.

Κανονικα 4 ημερες θεραπειας φτανουν.

Το co2 το κλείνω στην όλη διαδικασία η δεν επηρεαζει;

Link to comment
Share on other sites

μπορει και να κανει, αν τα υπόλοιπα συστατικά που περιέχει δεν ειναι δηλητήρια... να αγοράσεις διαλυμα υπεροξειδίου του υδρογόνου, 3%, αυτό περιέχει και άλλα εκτός απο Η2Ο2 3,1%...μπορεις να το ριχνεις και τοπικα, όσο και αν ακουγεται καπως, με το να κατευθύνεις τη βελόνα της συριγγας επάνω στις εστίες, αυτές "την ακούνε" αμέσως... χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έριξα ένα άλλο με πολύ λιγότερα πρόσθετα μιας και δε βρήκα καθαρό H2O2.Βέβαια δεν είναι 3% αλλά 2,8 % όποτε προσαρμόσα την αναλογία.Ρο έριξα πριν μισή ώρα.Αυτη είναι η εικόνα τωρα

20200707_180925.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...