Jump to content

Πληροφοριες


Recommended Posts

Καλησπέρα μη με βρίσετε το ξέρω πως σας έχω ζαλίσει αλλά έχω και άλλη απορία έχετε πάρει αυτόματο χρονοδιακόπτη ώστε να είναι ρυθμισμένες οι λάμπες να ανάβουν μόνες τους,επειδή τώρα έχω οικονομική στενότητα πόσο καιρό μπορώ να αφήσω την αντλία νερού που έχω με αυτή που πρεπει να πάρω τον χρονοδιακόπτη και μια κόκκινη λάμπα 50watt και το αντιχλωριο είναι απολύτως απαραίτητα για τώρα η' μπορώ να τα πάρω σε κάνα δίμηνο;; Αυτά ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις Γεωργια . Γι'αυτο ειμαστε εδω.

Το αντιχλωριο απολυτως απαραιτητο,

την 50ρα λαμπα γιατι την θες? για φυτα?

εγω εχω εναν χρονοδιακοτη που ειχα παρει παλια απο το λιντλ 7€ , δενε ιναι απαραιτητος αλλα εμενα με βοηθαει να κρατησω σταθερη φωτοπεριοδο

εχω μπρεδευτει με την αντλια νερου, θες να παρεις καινουρια: εχει χαλασει η παλια ή δεν εχεισ καθολου τωρα

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Καλησπέρα μη με βρίσετε το ξέρω πως σας έχω ζαλίσει αλλά έχω και άλλη απορία έχετε πάρει αυτόματο χρονοδιακόπτη ώστε να είναι ρυθμισμένες οι λάμπες να ανάβουν μόνες τους,επειδή τώρα έχω οικονομική στενότητα πόσο καιρό μπορώ να αφήσω την αντλία νερού που έχω με αυτή που πρεπει να πάρω τον χρονοδιακόπτη και μια κόκκινη λάμπα 50watt και το αντιχλωριο είναι απολύτως απαραίτητα για τώρα η' μπορώ να τα πάρω σε κάνα δίμηνο;; Αυτά ευχαριστώ!!

Καλησπέρα το αντιχλωριο είναι απαραίτητο χρονοδιακόπτη αγοράζεις αν θες μάλλον η αντλία που λες πρέπει να είναι το φίλτρο λογικά είναι ποιο μικρό από ότι θα έπρεπε? Κόκκινη λάμπα γιατί?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Καλησπέρα το αντιχλωριο είναι απαραίτητο χρονοδιακόπτη αγοράζεις αν θες μάλλον η αντλία που λες πρέπει να είναι το φίλτρο λογικά είναι ποιο μικρό από ότι θα έπρεπε? Κόκκινη λάμπα γιατί?

Λοιπον κοκκινη λαμπα εχω αλλα ειναι 100watt ελεγα για πιο οικονομια αντλια νερου εχω αλλα ςιναι μικρη και πρεπει να το καθαριζω πιο συχνα θα το αντεξω ομως πιστευω αυτο κανα διμηνο αρα αγοραζω για την ωρα μονο αντιχλωριο και αργοτερα παιρνω και τα υπολοιπα αργοτερα ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Καλησπέρα το αντιχλωριο είναι απαραίτητο χρονοδιακόπτη αγοράζεις αν θες μάλλον η αντλία που λες πρέπει να είναι το φίλτρο λογικά είναι ποιο μικρό από ότι θα έπρεπε? Κόκκινη λάμπα γιατί?

Ωραια αρα θα αγορασω πρωτα αντιχλωριο  και σε κανα διμηνο θα δω για τα υπολοιπα εχω κοκκινη λαμπα απο τοτε που εστησα το ενυδρειο εχω αλλαξει ηδη μια φορα και οταν ξανα αλλαξα μου εστειλαν 100 watt κοκκινη λαμπα για ζεστη οσο για το χρονο διακοπτη θα τον αγορασω προς το τελος αντλια εχω αλλα ειναι μικρη μου εχουν προτεινει μια αλλα ειναι πανω απο 100€ και αυτη τη στιγμη εχω πολλα εξοδα!!

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Ωραια αρα θα αγορασω πρωτα αντιχλωριο  και σε κανα διμηνο θα δω για τα υπολοιπα εχω κοκκινη λαμπα απο τοτε που εστησα το ενυδρειο εχω αλλαξει ηδη μια φορα και οταν ξανα αλλαξα μου εστειλαν 100 watt κοκκινη λαμπα για ζεστη οσο για το χρονο διακοπτη θα τον αγορασω προς το τελος αντλια εχω αλλα ειναι μικρη μου εχουν προτεινει μια αλλα ειναι πανω απο 100€ και αυτη τη στιγμη εχω πολλα εξοδα!!

Ευχαριστω πολυ!!

Ναι να είσαι καλά απλά να βοηθήσουμε προσπαθούμε όχι να τσακωθούμε θες να μας πεις τι βρήκες η τι σου είπαν τη φωτιστικό έχεις τη ενυδρείο έχεις δηλαδή μια παρουσίαση για να δούμε αν υπάρχει κάτι πιο φθηνό

Έγινε επεξεργασία - NIKOS SIG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

Μην ανησυχεις Γεωργια . Γι'αυτο ειμαστε εδω.

Το αντιχλωριο απολυτως απαραιτητο,

την 50ρα λαμπα γιατι την θες? για φυτα?

εγω εχω εναν χρονοδιακοτη που ειχα παρει παλια απο το λιντλ 7€ , δενε ιναι απαραιτητος αλλα εμενα με βοηθαει να κρατησω σταθερη φωτοπεριοδο

εχω μπρεδευτει με την αντλια νερου, θες να παρεις καινουρια: εχει χαλασει η παλια ή δεν εχεισ καθολου τωρα

 

πριν 23 ώρες, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Καλησπέρα το αντιχλωριο είναι απαραίτητο χρονοδιακόπτη αγοράζεις αν θες μάλλον η αντλία που λες πρέπει να είναι το φίλτρο λογικά είναι ποιο μικρό από ότι θα έπρεπε? Κόκκινη λάμπα γιατί?

Νεροχελωνα εχει η Γεωργια παιδια....οχι φυτα-ψαρια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα

πριν 39 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Νεροχελωνα εχει η Γεωργια παιδια....οχι φυτα-ψαρια

Ναι απλα η λευκή και η day light είναι πιο φθηνές

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

 

Ναι απλα η λευκή και η day light είναι πιο φθηνές

η daylight δεν χρειαζεται στις χελωνες .........την λευκη  εννοεις την uvb,?  η λαμπα θερμανης (basking) απο καποιες εταιρειες βγαινει σε κοκκινο και λευκο χρωμα αναλογα τα βατ νομιζω......εμενα η basking, λευκή ειναι στα 50w

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη λάμπα λέω και https://www.petsamolis.gr/proionta/psari-chelona-erpeta/erpeta/lampes-&-thermansi/lampes/hagen-lampa-imeras-piknis-desmis-fotos1020641.html φτάνει την στεριά περίπου 30 βαθμούς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Αυτή τη λάμπα λέω και https://www.petsamolis.gr/proionta/psari-chelona-erpeta/erpeta/lampes-&-thermansi/lampes/hagen-lampa-imeras-piknis-desmis-fotos1020641.html φτάνει την στεριά περίπου 30 βαθμούς

Πολυ σωστος ο @NIKOS SIG , αυτην εχω και εγω...... αναλογα την αποσταση απο  την στεριά και την θερμοκρασια δωματιου  βγαζει και τους αναλογους  βαθμούς στη στεριά-νησακι που λιαζεται η χελωνα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2020 at 11:37 ΜΜ, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Ωραια αρα θα αγορασω πρωτα αντιχλωριο  και σε κανα διμηνο θα δω για τα υπολοιπα εχω κοκκινη λαμπα απο τοτε που εστησα το ενυδρειο εχω αλλαξει ηδη μια φορα και οταν ξανα αλλαξα μου εστειλαν 100 watt κοκκινη λαμπα για ζεστη οσο για το χρονο διακοπτη θα τον αγορασω προς το τελος αντλια εχω αλλα ειναι μικρη μου εχουν προτεινει μια αλλα ειναι πανω απο 100€ και αυτη τη στιγμη εχω πολλα εξοδα!!

Ευχαριστω πολυ!!

Καλησπέρα το αντιχλωριο ήρθε  το νερο που βάζω στο ενυδρείο είναι 110 λίτρα επίσης η απόσταση της στεριάς από τις λάμπες είναι 33 εκ σήμερα ήρθε αυτό εδώ πόσο αντιχλωριο να βάλλω έχει και ml πάνω το συγκεκριμενο

IMG_20200709_162307.jpg

IMG_20200709_162217.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2020 at 11:48 ΜΜ, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Ναι να είσαι καλά απλά να βοηθήσουμε προσπαθούμε όχι να τσακωθούμε θες να μας πεις τι βρήκες η τι σου είπαν τη φωτιστικό έχεις τη ενυδρείο έχεις δηλαδή μια παρουσίαση για να δούμε αν υπάρχει κάτι πιο φθηνό

Φωτιστικό έχω μια κόκκινη λάμπα 100watt και μια λευκή των 50watt το ενδρειο έχει μέσα 110 λίτρα νερό και είναι 1.10*40*45 τη λευκή την έχω τις πρωινές ώρες αναμενη 07:00 με 20:00 και το βράδυ 20:00 με 07:00 τη κόκκινη μου είπαν να πάρω μια άλλη με πιο λίγα watt έχω τη παλιά να βάλλω αυτη καινούργια λέω να πάρω σε κάνα μήνα να έχω μαζέψει τπτ χρήματα ευχαριστώ πολύ!!

IMG_20200622_171409.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Καλησπέρα το αντιχλωριο ήρθε  το νερο που βάζω στο ενυδρείο είναι 110 λίτρα επίσης η απόσταση της στεριάς από τις λάμπες είναι 33 εκ σήμερα ήρθε αυτό εδώ πόσο αντιχλωριο να βάλλω έχει και ml πάνω το συγκεκριμενοimageproxy.php?img=&key=76cbd7401d3e7863

IMG_20200709_162307.jpg

IMG_20200709_162217.jpg

Λέει νομίζω 8 ml κάθε 120λιτρα  εγώ βάζω με σύριγγα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Φωτιστικό έχω μια κόκκινη λάμπα 100watt και μια λευκή των 50watt το ενδρειο έχει μέσα 110 λίτρα νερό και είναι 1.10*40*45 τη λευκή την έχω τις πρωινές ώρες αναμενη 07:00 με 20:00 και το βράδυ 20:00 με 07:00 τη κόκκινη μου είπαν να πάρω μια άλλη με πιο λίγα watt έχω τη παλιά να βάλλω αυτη καινούργια λέω να πάρω σε κάνα μήνα να έχω μαζέψει τπτ χρήματα ευχαριστώ πολύ!!

IMG_20200622_171409.jpg

Τη Λαμπα βρήκες να πάρεις??? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...