Jump to content

Διαφορά Θερμοκρασίας Chiller-Θερμόμετρο


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Λίγο πολύ ο τίτλος τα λέει όλα. Είδα ότι εκτοξέυτικέ η θερμοκρασία στην γυάλα τις τελευταίες δυο μέρες και έδεσα πανω στο ένα φίλτρο το chiller. Η απορεία μου είναι ότι μόλις άναψα το chiller μου έπεσαν τα σαγόνια περισσότερο από ότι μου είχαν πέσει χτες...Σήμερα είδα θερμοκρασία στο θερμόμετρο οινοπνεύματος, το κλάσσικό του ADA θερμοκρασία λίγο πάνω από 29. Βάζω μπροστά το chiller ανάβει..θερμοκρασία στο καντράν 31.5...Το έχω ρυθμίσει το chiller στους 25 βαθμούς με υστέρηση 1βαθμό. Μπορεί να μου πει κάποιος ποιά μπορεί να είναΙ η πιθανή πραγματική θερμοκρασία;;;Επειδή δεν έχει μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο, πιθανολογό ότι είναι 30 περίπου, λίγο πανω λίγο κάτω. το σκέφτομαι σωστά η το έχω πάρει εντελώς λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εμπιστεύομαι πιο πολύ τα θερμόμετρα. Έχω 2 (διαφορετικές μαρκες) τα οποία δείχνουν το ίδιο και με βάση αυτές τις ενδείξεις, καλιμπραρω και τον controller μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να πω την μαύρη μου αλήθεια, είδα στις οδηγίες ότι είχε δυνατότητα καλιμπραρίσματος. Επομένως λέω οκ είμαστε. Αλλά μόλις πήγα να ρυθμίσω στο καλιμπράρισμα την θερμοκρασία εκεί μου έριξε άκυρο το chiller. Ειδα ότι πάει μέχρι +12 και αντίστοιχα -12. Λέω μάλλον κάτι άλλο εννοεί ο ποιητής. Το έψαξα online και μέσα από toutorial να δω τι είναι αυτό το καλιμπράρισμα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Επομένως να θέτω σαν πιο αξιόπιστη θερμοκρασία του απλού θερμομέτρου;; Αν και έμεινα λίγο..με αυτά που είχα διαβάσει πίστευα ότι ίσως να ζοριζόταν να πιάσει τους 26 που είχα ρυθμίσει και το μεσημέρι που τσέκαραν σπίτι κατά τις 1 ήταν στους 26.2 και το έχω ρυθμίσει στους 26. Το πρωί που είδα πριν φύγω για δουλειά είδα να λέει 26.5 το chiller και το απλό θερμόμετρο 25 και κάτι ψιλά.  

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια ακόμα ερώτηση. όσοι έχετε chiller την υστέριση στρους πόσους βαθμούς την έχετε ρυθμίσει;;; Στον 1 βαθμό, στους 0.5βαθμους ή λιγότερο;;

Link to comment
Share on other sites

Ο,5C νομίζω είναι καλά. Ούτε μεγάλη αυξομείωση της θερμοκρασίας, ούτε να ξεκινάει συνέχεια το chiller. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...