Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα σέ εσάς κακή σέ εμένα, εδώ και μέρες παρατήρησα ένα ocellatus Πάνω στο φίλτρο μακριά δηλαδή από την ζώνη κολύμβησης τού με πολύ κακή πλεύσης τά υπόλοιπα ψάρια μία χαρά, θεώρησα ότι απλά ήταν κυνηγιμένο , δύο ημέρες μετά νεκρό λέω στρες, μία μέρα μετά άλλο ένα ψάρι εξαφανίστηκε..  τελικά τό βρήκα μέσα σέ ένα σαλιγκάρι στριμωγμένο και νεκρό τά άλλα δύο Πίο μεγάλα και δυνατά ψάρια μία χαρά και μετά από δύο ημέρες τό ένα από δύο νεκρό στον πάτο ,και τό άλλο στον πάτο επίσης να αναπνέει με δυσκολία και 2 ώρες μετά και αυτό νεκρό....οι μετρήσεις μου: ph:7,6 kh:10 Gh:7 και... No3:50 No2:10 ;;; ΥΓ: το μόνο που άλλαξε στην ρουτίνα μου είναι νά καθαρίσω την γνωστή  και το νερό έγινε καφέ για λίγο  άλγη ΥΓ: 2 βοήθειααααααααααα

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Από τις μετρήσεις τα νιτρώδη σου είναι 10,και τα νιτρικά 50;

Αν συμβαίνει αυτό το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο όπως καταλαβαίνεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος mpouf έγραψε:

Από τις μετρήσεις τα νιτρώδη σου είναι 10,και τα νιτρικά 50;

Αν συμβαίνει αυτό το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο όπως καταλαβαίνεις. 

Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα και τά νιτρώδη και τά νιτρικά ήταν μηδέν, τώρα τί κάνω; Εννοώ ότι έχω κάνει όλη την διαδικασία τού στρώσιματος και  τώρα έχω ένα ενυδρείο χωρίς ψάρια και "στρωμένο άστρώτο " από πού νά αρχίσω η από πού να συνεχίσω

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετράς? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετράς καθόλου αμμωνία; Πόσο καιρό "έτρεχε" το ενυδρείο και πόσο καιρό ήταν τα ψάρια μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ενυδρείο είναι νέο έχει ένα μήνα και τά ψάρια είναι μέσα τρεις εβδομάδες... Τό λάθος από έκανα είναι το τάιζα μέρα παρά μέρα εδώ και μία εβδομάδα με αποτέλεσμα τά βακτήρια νά μήν έχουν αρκετή τροφή... Εκεί κατέληξα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Λοιπόν το ενυδρείο είναι νέο έχει ένα μήνα και τά ψάρια είναι μέσα τρεις εβδομάδες... Τό λάθος από έκανα είναι το τάιζα μέρα παρά μέρα εδώ και μία εβδομάδα με αποτέλεσμα τά βακτήρια νά μήν έχουν αρκετή τροφή... Εκεί κατέληξα....

Απο την στιγμη, που εβαλες τα ψαρια μεσα, δεν θα πεινασουν τα βακτηρια. Το θεμα σου ειναι, οτι δεν υπαρχουν αρκετα βακτηρια στο ενυδρειο για να υποστηριζουν τα 4 ψαρια σου. Θα επρεπε καθε 3-4 ημερες τουλαχιστον να ειχες κανει μετρησεις νερου για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα. Και αν εβλεπες ανεβασμενα τα πρωτα δυο, αμεσα αλλαγη νερου.

P.S. με τα νιτρωδη στα 10, δεν επιβιωνουν ουτε τα σαλιγκαρια στο ενυδρειο.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απο την στιγμη, που εβαλες τα ψαρια μεσα, δεν θα πεινασουν τα βακτηρια. Το θεμα σου ειναι, οτι δεν υπαρχουν αρκετα βακτηρια στο ενυδρειο για να υποστηριζουν τα 4 ψαρια σου. Θα επρεπε καθε 3-4 ημερες τουλαχιστον να ειχες κανει μετρησεις νερου για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα. Και αν εβλεπες ανεβασμενα τα πρωτα δυο, αμεσα αλλαγη νερου.

P.S. με τα νιτρωδη στα 10, δεν επιβιωνουν ουτε τα σαλιγκαρια στο ενυδρειο.....

Έκανα μετρήσεις ανά πέντε μέρες και κάθε εβδομάδα έβαζα βακτήρια χωρίς αλλαγές νερού.... Αλλά την τελευταία εβδομάδα είχα παρα πολύ τρέξιμο και για επτά μέρες δεν μέτρησα τίποτα....αμέλεισα, Δυστυχώς μεγάλο λάθος θά τα είχα  γλυτώσει.. τώρα θά τό πάω όλο από την αρχή....☹️

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες έχω αρχίσει και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το μπόλι το μαγαζί που ψωνίζω είναι πρόθυμο νά μου δώσει αλλά τό σκέφτομαι πάρα πολύ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Αυτές τις μέρες έχω αρχίσει και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το μπόλι το μαγαζί που ψωνίζω είναι πρόθυμο νά μου δώσει αλλά τό σκέφτομαι πάρα πολύ....

Δεν χρειαζεται. Το ενυδρειο σου ειναι σχεδον ετοιμο.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Greg multi έγραψε:

Έκανα μετρήσεις ανά πέντε μέρες και κάθε εβδομάδα έβαζα βακτήρια χωρίς αλλαγές νερού....

Αλλαγες νερου πρεπει να κανεις καθε εβδομαδα αν εχεις ζωντανα μεσα......ειδικα οταν εχει ενα φρεσκο ενυδρειο.

Τα βακτηρια αν θελεις να βαλεις, ριξε μετα την αλλαγηνερου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν χρειαζεται. Το ενυδρειο σου ειναι σχεδον ετοιμο.

Οκ σάς ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι λυπάμαι πολύ για τις απώλειες που ειχες, αυτα συμβαινουν στο χομπυ γι αυτο μην ξενερωνεις....για το μετα που ρωτας στα ειπε η @natateo ....τα λιγα λιτρα δυστυχώς δεν συγχωρουν λαθη ή παραλειψεις  σε αντιθεση με τα πολλά.....  επισης δεν εχουμε φυτα στην Αφρική ωστε να βοηθανε καπως το ''σύστημα'', με επακολουθο την αναγκη για συχνες αλλαγες.

Καλή επάνοδο!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Φιλαρακι λυπάμαι πολύ για τις απώλειες που ειχες, αυτα συμβαινουν στο χομπυ γι αυτο μην ξενερωνεις....για το μετα που ρωτας στα ειπε η @natateo ....τα λιγα λιτρα δυστυχώς δεν συγχωρουν λαθη ή παραλειψεις  σε αντιθεση με τα πολλά.....  επισης δεν εχουμε φυτα στην Αφρική ωστε να βοηθανε καπως το ''σύστημα'', με επακολουθο την αναγκη για συχνες αλλαγες.

Καλή επάνοδο!!!

 

Το αγαπάω τόσο πολύ αυτό το χόμπυ που είναι σχεδόν ακατόρθωτο νά ξενερώσω, τό ξέρω δυστυχώς... στά λίγα λίτρα οι μεταβολές είναι εύκολες και γρήγορες, με υπομονή θά τό στήσω πάλι... Σέ ευχαριστώ πάρα πολύ, καλό βράδυ

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τωρα, που δεν εχεις ψαρια, μην ξεχνας να ριχνεις τροφη στο ενυδρειο.  Οταν θα πεσουν τα νιτρωδη - καλη αλλαγη νερου και βαλε ψαρια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα, που δεν εχεις ψαρια, μην ξεχνας να ριχνεις τροφη στο ενυδρειο.  Οταν θα πεσουν τα νιτρωδη - καλη αλλαγη νερου και βαλε ψαρια

Σέ ευχαριστώ πάρα πολύ  καί για την βοήθεια καί για το ενδιαφέρον.. καλημέρα και καλή εβδομάδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ,λοιπόν  έκανα μία γενεά αλλαγή νερού τίς τάξεως του 80% έβαλα βελτιωτικό νερόυ prime έβαλα βακτήρια stability και συνέχεισα το στρώσιμο με τροφή ...οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές νιτρικά , νιτρώδη ,ph  αλλά η ανθρακική σκληρότητα είναι πολύ χαμηλή... στο 3 ξέρει κανείς γιατί και αν είναι ανάγκη να την ανεβάσω άμεσα ; Ψάρια δεν έχω ακόμα μέσα

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλησπέρα ,λοιπόν  έκανα μία γενεά αλλαγή νερού τίς τάξεως του 80% έβαλα βελτιωτικό νερόυ prime έβαλα βακτήρια stability και συνέχεισα το στρώσιμο με τροφή ...οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές νιτρικά , νιτρώδη ,ph  αλλά η ανθρακική σκληρότητα είναι πολύ χαμηλή... στο 3 ξέρει κανείς γιατί και αν είναι ανάγκη να την ανεβάσω άμεσα ; Ψάρια δεν έχω ακόμα μέσα

Στο νερο βρυσης πόσο ειναι;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στο νερο βρυσης πόσο ειναι;

 

Οι τιμές στο νερό βρύσης στην περιοχή πού μένω είναι ph:7,6 kh:6 gh:6, επίσης έχω buffer Tanganyika αλλά δεν θέλω  ακόμα νά το βάλω γιατί αυτό ανεβάζει το ph αρκετά εύκολα, η λύση της μαγειρικής  σόδας  μήπως είναι ποιο ασφαλεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εννοεις ασφαλη η μαγειρική  σόδα  απο την αποψη οτι δεν ειναι χημικο σκευασμα οπως το buffer Tanganyika?...Δεν ξερω να σου πω σιγουρα....αυτο που πιστευω εγω ειναι στη σταθερότητα ενος ενυδρειου (παραμετρους, ρουτινες κλπ), δηλαδη οτι και αν χρησιμοποιησεις απο αυτα κοιτα να μην εχεις σκαμπανεβασματα ειδικα στην αρχη με τα ψαρια μεσα και συχνες μετρησεις,

Εγω το  σκεφτομουν μηπως κανω χρηση buffer   αλλα τελικα δεν χρησιμοποιησα τιποτα, και απο γνωμες πιο εμπειρων που ρώτησα  και επισης απο τη στιγμη που δεν ηταν  w.c τα ψαρια δεν το βρηκα πολυ απαραιτητο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα. Εννοεις ασφαλη η μαγειρική  σόδα  απο την αποψη οτι δεν ειναι χημικο σκευασμα οπως το buffer Tanganyika?...Δεν ξερω να σου πω σιγουρα....αυτο που πιστευω εγω ειναι στη σταθερότητα ενος ενυδρειου (παραμετρους, ρουτινες κλπ), δηλαδη οτι και αν χρησιμοποιησεις απο αυτα κοιτα να μην εχεις σκαμπανεβασματα ειδικα στην αρχη με τα ψαρια μεσα και συχνες μετρησεις,

Εγω το  σκεφτομουν μηπως κανω χρηση buffer   αλλα τελικα δεν χρησιμοποιησα τιποτα, και απο γνωμες πιο εμπειρων που ρώτησα  και επισης απο τη στιγμη που δεν ηταν  w.c τα ψαρια δεν το βρηκα πολυ απαραιτητο..

Καλησπέρα, όταν λέω πιο ασφαλή εννοώ ότι δεν ανεβάζει πολύ απότομα το ph και στην συνέχεια έχει καθοδική πορεία η επίδραση της σόδας στις τιμές... Μάλλον έχεις δίκιο δεν θα ασχοληθώ καθόλου για την ώρα... όταν θά έχω σταθεροποίηση τού ενυδρείου βλέπω, όσο για την μη χρησιμοποίηση buffer Tanganyika συμφωνώ  και εγώ μετά από μια σχετική κουβέντα που είχαμε με ένα πολύ έμπειρο μέλος και άριστο γνώστη της Αφρικής...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λέω να μη βάλεις τίποτα για να αλλάξεις τις παραμέτρους. Σε νερό βρύσης (7,8ph, 4-5Kh, 8-9gh) έχω ocellatus περίπου 10 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα, ζωηρά, με τις γέννες και τα όλα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σόδα

πριν 22 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Μάλλον έχεις δίκιο δεν θα ασχοληθώ καθόλου για την ώρα... όταν θά έχω σταθεροποίηση τού ενυδρείου βλέπω,

Μπορει να κανω  λαθος αλλά  εγω ή θα εκανα χρηση του  buffer-σόδα απο την αρχη τού ενυδρείου  ή καθόλου....

όταν θά σταθεροποίηθει ισως δεν θα πρεπει να το ''σκαλίσεις'' .......

Υ.Γ το ιδιο θα στησεις ή θα πας σε πιο πολλα λιτρα?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

σόδα

Μπορει να κανω  λαθος αλλά  εγω ή θα εκανα χρηση του  buffer-σόδα απο την αρχη τού ενυδρείου  ή καθόλου....

όταν θά σταθεροποίηθει ισως δεν θα πρεπει να το ''σκαλίσεις'' .......

Υ.Γ το ιδιο θα στησεις ή θα πας σε πιο πολλα λιτρα?

Και αυτό τό έχω σκεφτεί... Όταν όλα πάρουν την Ρότα τους μετά νά ρισκάρω; Δεν ξέρω έχω καιρό να το σκεφτώ... Ναι το μικρό στήνω.. και μέσα στον χειμώνα λέω νά φτιάξω ένα μεγαλύτερο πράγμα που επιβάλλεται πλέον γιατί κοιτάω για julidohromis ,ένα ζευγάρι

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

 Όταν όλα πάρουν την Ρότα τους μετά νά ρισκάρω; 

Οπως σου ειπα πριν, εγω δεν θα το εκανα.........απο την αρχη  ή καθόλου

πριν 25 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Ναι το μικρό στήνω.. και μέσα στον χειμώνα λέω νά φτιάξω ένα μεγαλύτερο πράγμα που επιβάλλεται πλέον γιατί κοιτάω για julidohromis ,ένα ζευγάρι

Ποσο μεγαλο?...... και για ποια julidohromis σκεφτεσαι ? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Οπως σου ειπα πριν, εγω δεν θα το εκανα.........απο την αρχη  ή καθόλου

Ποσο μεγαλο?...... και για ποια julidohromis σκεφτεσαι ? 

Γύρω στά 80 με 90 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...