Jump to content

Περισσότερο φως σε Ρίο 125


Dimitris Mettos

Recommended Posts

Καλησπέρα.εχο το Ρίο 125 με 2 τ5 λάμπες στα 58watt και σκέφτομαι να βάλω 2 λεδ προβολείς τον 30watt sta 3300 lumen.θα βάλω φυτά τις tropica και οπός λέει στο site τις medium φυτά.ειναι υπερβολή τόσα λούμπεν συν τις τ5 που έχω.ετσι είναι τώρα ωρις προβολείς.

IMG_20200702_205924.jpg

received_651562785572174.jpeg

received_579675852911209.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Οι Τ5 αποκλείεται να είναι 58w. Μαλλον είναι 28w.

 

Από κει και πέρα co2 θα υπάρχει?

Όπως και να έχει, η προσθήκη 2 προβολέων 30w θεωρώ ότι είναι υπερβολή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 μαζί 58watt. 29watt  η μία.1 day  και 1 nature .co2 υπάρχει εννοείτε 6κιλη μπουκάλα.τι μου προτείνετε εσείς να κάνω?

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Mettos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dimitris Mettos έγραψε:

Και οι 2 μαζί 58watt. 29watt  η μία.1 day  και 1 nature .co2 υπάρχει εννοείτε 6κιλη μπουκάλα.τι μου προτείνετε εσείς να κάνω?

Δεν υπαρχουν 29W T5

Απο το σαιτ της Juwel - https://www.juwel-aquarium.de/index.php?cl=alist&cnid=ec63d2a0b29ac0e8b34e308d75d0b1fa&lang=1

Available sizes:

HiLite Day 438 mm/24 Watt  -  86324
HiLite Day 590 mm/28 Watt  -  86328
HiLite Day 742 mm/35 Watt  -  86335
HiLite Day 895 mm/45 Watt  -  86345
HiLite Day 1047 mm/54 Watt - 86354
HiLite Day 1200 mm/54 Watt - 86356

Συμφωνω με τον @Antonis K, προβολακια ειναι υπερβολη, ομως μπορεις και να βαλεις. Απλα ειναι δυσκολο να διατηρεις ισορροπίες στο φυτεμενο με τόσο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από τα φυτά της λίστας αρκούνται στον υπάρχον φωτισμό. Κάποια θα ήθελαν μια αναβάθμιση. Και όταν λέω αναβάθμιση εννοώ άλλη μια λάμπα 28w. Αυτό βέβαια είναι λίγο δύσκολο να γίνει σαν πατέντα, οπότε σαν πιο εύκολη λύση θα πρότεινα λεντοταινιες. 

Αν πάλι έχεις αποφασίσει για προβολακια, τότε 2 των 10w για κάποιες ώρες στη μέση της φωτοπεριοδου,  θα σε καλύψουν απολυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αλλο που κοίταξα μόλις είναι μια λάμπα ed τις aquael retrofit 16watt 1650 lumen.εχει sunny kai plant.θα κάνει δουλειά για τα φυτά??και το πρόβλημα το δικό μου είναι το γκαζόν σε όλο αυτό να μπορεί το φως να φτασει

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τα περισσότερα από τα φυτά της λίστας αρκούνται στον υπάρχον φωτισμό. Κάποια θα ήθελαν μια αναβάθμιση. Και όταν λέω αναβάθμιση εννοώ άλλη μια λάμπα 28w. Αυτό βέβαια είναι λίγο δύσκολο να γίνει σαν πατέντα, οπότε σαν πιο εύκολη λύση θα πρότεινα λεντοταινιες. 

Αν πάλι έχεις αποφασίσει για προβολακια, τότε 2 των 10w για κάποιες ώρες στη μέση της φωτοπεριοδου,  θα σε καλύψουν απολυτα.

Οταν λες στην μέση?από τις 8 να τα ανάβω τις 4?

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το Rio125 led και του έχω βαλει επιπλέον μια Τ5 arcadia plant pro με ανακλαστήρα. Tο καπάκι κλείνει κανονικά

FJIMG_20200704_205148.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

εγώ έχω το Rio125 led και του έχω βαλει επιπλέον μια Τ5 arcadia plant pro με ανακλαστήρα. Tο καπάκι κλείνει κανονικά

FJIMG_20200704_205148.jpg

Αν μπορείς στείλε μου φωτογραφίες κιαλες να δω πως το έχεις κάνει να κάνω το ιδιο 

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν αγοράζεις μερικά τέτοια από τον Καυκα ηλεκτρολογικό υλικό να εχεις, είναι πάμφθηνα.

FJIMG_20200704_211406[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

μετά συνδέεις τα καλώδια στο καθένα και τα κουμπώνεις στη λάμπα. γεμίζεις με ΄ζεστή σιλικόνη τις τρύπες τους με πίεση να μπει μέσα παντού και πασαλείφεις και απέξω να γίνει στεγανό προσεκτικά (ή με απλή σιλικόνη). Αφήνεις να στεγνώσει και κουμπώνεις τον ανακλαστήρα στη λάμπα. Αφησε λιγο μακριά τα καλώδια (οχι πολύ ). οταν θα αλλάζεις λάμπα καθε χρόνο θα κόβεις το καλώδιο συριζα στη λάμπα, θα γυμνώνεις και θα βαζεις στη καινούρια λάμπα ακολουθώντας τη διαδικασία που εγραψα

FJIMG_20200704_211601[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλος ακουμπάς τη λάμπα στη μεσαία κόντρα του ενυδρείου. Τακτοποιείς τα καλώδια αριστερά-δεξια με τέτοιο τρόπο ωστε να κρατάνε και τη λάμπα σε περίπτωση που πάει να γείρει από καποια πλευρά (δύσκολο, το κάνω χρόνια δεν ακούμπησε ποτέ νερό).

FJIMG_20200704_211608[2].jpg

Link to comment
Share on other sites

το μπάλλαστ μπορείς να το βάλεις στο ντουλάπι σε ένα κουτί ηλεκτρολογικό να είναι τακτοποιημένο. Συνολικό κόστος 15€ + τη λάμπα. μπορείς να βάλεις μεχρι 2 επιπλέον. Οταν κανεις συντήρηση απλά τη κρεμάς πίσω απο το ενυδρείο και δουλεύεις.

FJIMG_20200704_211448[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

περίμενε να μας πουν καμια λύση με λεντ που ειναι καλύτερα.... εγώ εχω στο πρόγραμμα μολις τελειώσω το φωτιστικό που φτιάχνω για το reef να φτιαξω μια συμπληρωματική μπαρα λεντ για το φυτεμένο και να καταργήσω τη Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πατέντα έχει κανει ο @Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος. Πρέπει βέβαια να τονίσω κάποια πράγματα. Υπάρχουν στεγανά ντουι για αυτή τη δουλειά.  Σίγουρα ομως είναι πιο ακριβα. Το άκρο της λάμπας λειτουργεί σαν ψύκτρα και όταν το  καλυπτεις με σιλικόνη χάνει αυτή την ιδιότητα. Επιπλέον, το μπαλαστ καλυτερα να μπαινει κοντα στη λάμπα με όσο το δυνατό λιγότερο μήκος καλωδίου. 

Ψιλά γράμματα, αλλά οφείλω να τα πω. 

Από κει και πέρα, η ίδια πατέντα μπορεί να γίνει και με λάμπα λεντ, χωρίς να μεσολαβεί μπαλαστ. Όπως επίσης και με μια βέργα αλουμινίου, στην οποία θα κολληθουν 2 σειρές λεντοταινια IP33.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δίκιο σε όλα, στην πράξη όμως επειδή η λάμπα αλλάζει συχνά δεν ασχολούμαι με την ψύξη της γιατί δεν προλαβαίνει να χαλάσει (εντωμεταξύ ολα τα στεγανά ντουι επίσης καλύπτουν το σίδερο της λάμπας πλήρως). τα καλώδια όντως πρέπει να έχουν το ελάχιστο δυνατόν μήκος (το γράφει και επάνω στα μπαλλαστ πάντα - keep wires sort). Δεν βολεύει καθόλου όμως οπότε θα πρέπει να δουλέψει με τον δικό μας τρόπο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2020 at 3:07 ΜΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μια χαρά πατέντα έχει κανει ο @Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος. Πρέπει βέβαια να τονίσω κάποια πράγματα. Υπάρχουν στεγανά ντουι για αυτή τη δουλειά.  Σίγουρα ομως είναι πιο ακριβα. Το άκρο της λάμπας λειτουργεί σαν ψύκτρα και όταν το  καλυπτεις με σιλικόνη χάνει αυτή την ιδιότητα. Επιπλέον, το μπαλαστ καλυτερα να μπαινει κοντα στη λάμπα με όσο το δυνατό λιγότερο μήκος καλωδίου. 

Ψιλά γράμματα, αλλά οφείλω να τα πω. 

Από κει και πέρα, η ίδια πατέντα μπορεί να γίνει και με λάμπα λεντ, χωρίς να μεσολαβεί μπαλαστ. Όπως επίσης και με μια βέργα αλουμινίου, στην οποία θα κολληθουν 2 σειρές λεντοταινια IP33.

Γιατί IP33 και όχι 65 ή 67??και πόσα λουμεν το μέτρο??

Link to comment
Share on other sites

Οι IP65 είναι μεν αδιαβροχες, αλλά από προσωπική εμπειρια, όσες φορές τις χρησιμοποίησα, μαυριζε η προστατευτική σιλικόνη μετα απο καιρο, καθιστώντας τις λεντοταινιες ουσιαστικά άχρηστες. 

 

Τώρα για τη φωτεινότητα, θεωρώ ότι 2 σειρές με 14,4w/m λεντοταινια θα σε καλύψουν. Αυτό βέβαια θα το δεις και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Οι IP65 είναι μεν αδιαβροχες, αλλά από προσωπική εμπειρια, όσες φορές τις χρησιμοποίησα, μαυριζε η προστατευτική σιλικόνη μετα απο καιρο, καθιστώντας τις λεντοταινιες ουσιαστικά άχρηστες. 

 

Τώρα για τη φωτεινότητα, θεωρώ ότι 2 σειρές με 14,4w/m λεντοταινια θα σε καλύψουν. Αυτό βέβαια θα το δεις και στην πράξη.

Έχεις κάποια σελίδα να μου στείλεις να δω??εμένα είναι 80cm το μήκος οπότε θα χρειαστώ 3 σειρές σωστά?και πόσα λουμεν το μέτρο να δω γιατί διαφέρουν και τι smd?ναι αλλά οι ip33 δεν είναι στεγανές δεν θα έχω θέμα?

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Mettos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω μια ερώτηση ακόμα.αν βάλω 1 τ5 τι kelvin και τι watt να βάλω?μπροστά έχω 8000κελβιν και πίσω 4100κελβιν.απο αυτά που διάβασα είμαι ανάμεσα σε arxadia plant pro ή sylvania gro lux

 

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Mettos
Link to comment
Share on other sites

Τ5 νομίζω μόνο 24w σου χωράει. Είναι σχεδόν 60cm. 

H Grolux είναι καλή επιλογή, βγάζει ωραία χρώματα, αλλά από φωτεινότητα είναι χαμηλά. Αυτό βέβαια δε σε ενοχλεί ιδιαίτερα καθώς το φάσμα της είναι ότι πρέπει για φυτά.

Υπάρχει πάντα και η επιλογή μιας απλής λάμπας εμπορίου. Μια 24w/865 (6500K) πχ με ελάχιστο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...